streda 4. októbra 2017

Radíme: Vykurovacia sezóna
Už ste pripravení na chladné počasie? Odborníci upozorňujú, aby sme sa včas pripravili na novú vykurovaciu sezónu a znížili tak výdavky za teplo.

V prvom rade by sme si mali skontrolovať tesnenie okien a dverí. Zlé utesnené okná a dvere môžu zvýšiť účty za vykurovanie až o pätinu, pretože teplo zbytočne uniká do okolia. Niekedy sa dokonca oplatí vymeniť staré okná a dvere za nové. Problémom môže byť tiež poškodené alebo opotrebované tesnenie. Pred zimou je potrebné ho skontrolovať a v prípade potreby vymeniť. Rovnako sa odporúča namontovať na radiátory termoventily, ktoré dokážu ušetriť vyše 10% nákladov na kúrenie. Radiátory nebudú vďaka nim zbytočne zapnuté, napríklad keď si miestnosť vykúrite varením alebo vďaka skleníkovému efektu počas slnečného dňa.

Všetci, ktorí majú vlastné kúrenie, by mali pravidelne servisovať kotol. Ak má poruchy, znižuje sa tým jeho efektivita, čo zvyšuje finančné náklady na prevádzku. Aj tu je niekedy vhodné zvážiť výmenu kotla za nový, efektívnejší. Úspora v závislosti od veku energetickej efektívnosti starého kotla môže výrazne presiahnuť úroveň 10% z účtu za kúrenie. Ak vykurujete plynom, nemali by ste zabudnúť ani na revíziu plynového zariadenia, ktorú vyžadujú aj poisťovne. Bez revíznej správy poisťovňa nemusí prikročiť k poistnému plneniu a vzniknutú škodu nepreplatí. Samozrejme údržbu potrebuje aj komín. Podľa aktuálne platnej vyhlášky sa termíny líšia podľa výkonu spotrebiča, jeho typu, ako aj typu komína. Revíziu tak treba vykonať raz za 2 až 12 mesiacov.