utorok 13. februára 2018

Elektroodpad: Celoročný zber

Bratislavčania môžu od roku 2015 využiť celoročný mobilný zber prostredníctvom stránky zberelektroodpadu.sk. Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu ENVIDOM prostredníctvom tejto služby umožňuje bezplatný zber predovšetkým bielej techniky.

Stačí navštíviť webstránku, vybrať si termín a postupovať podľa ďalších inštrukcií. Termíny zberov sa dopĺňajú priebežne. Objednávanie na jednotlivé termíny zberu sa uzatvárajú dva dni pred samotným zberom a zverejňuje sa ďalší termín zberu. Okrem toho v spolupráci s mestskými časťami organizuje ENVIDOM už od roku 2008 jarné a jesenné mobilné zbery elektroodpadu.

Za rok 2017 sa do mobilných zberov ENVIDOMU zapojilo 2.391 bratislavských domácností, ktoré odovzdali 5.232 kusov starých spotrebičov s celkovou hmotnosťou vyše 87 ton. Približne polovicu tvorili staré chladničky, mrazničky, televízory a monitory - elektroodpad, ktorý pre obsah škodlivých látok najviac škodí životnému prostrediu. Ekologickou recykláciou sa získali druhotné suroviny – rôzne železné, neželezné a drahé kovy, sklo alebo plasty. Bratislavčania takto prispievajú aj na prospešné aktivity v hlavnom meste. Napríklad v kampani z predchádzajúcich rokov venoval ENVIDOM za každý kilogram vyzbieraného elektroopadu v rámci mobilného zberu päť centov na výstavbu nového pavilónu vlkov s vyhliadkou v bratislavskej zoo. Celkovo odovzdal 10.936 eur.

Existujú tiež ďalšie možnosti, ako sa zbaviť nepotrebných elektrospotrebičov. Je to napríklad spätný odber dovozom a odvozom priamo z domácností, ktorý pri kúpe nového produktu realizujú bezplatne elektropredajne. Bezplatne takisto možno odovzdať elektroodpad aj v zberných dvoroch. Malé spotrebiče, akými sú kulmy, mixéry, holiace strojčeky, PC klávesnice, je možné odovzdať aj do malých kontajnerov, ktoré združenie rozmiestňuje v rámci Bratislavy. V súčasnosti ich možno nájsť v priestoroch viacerých miestnych úradov mestských častí.