pondelok 6. augusta 2018

Aktuálne: Dovolenku navyše má desatina Slovákov


Najmä mladšie ročníky oceňujú v práci väčšiu voľnosť. Podľa Paylab oveľa viac ako na Slovensku, kde si ho užíva desatina Slovákov, je tento benefit rozšírený v Českej republike. Treba však dodať, že Česi majú k dispozícii menej štátnych sviatkov.
      
Ponuka dovolenky môže mať viacero foriem: niekoľko dní navyše pre všetkých zamestnancov, narodeninové voľno či odmenu za lojálnosť zamestnanca, keď sa extra dovolenka viaže na odpracované roky vo firme. Medzi sledovanými krajinami je takýto benefit najrozšírenejší v Českej republike, kde ho deklaruje až 33% zamestnancov. Na Slovensku je to výrazne menej. Spomedzi krajín V4 však skončilo Slovensko druhé. V Poľsku majú extra dovolenku k dispozícii iba necelé 4% a v Maďarsku dokonca menej ako 2% zamestnancov.

V Európe zväčša platí, že zamestnanci majú zo zákona nárok zhruba na 20 dní dovolenky, ktoré je zamestnávateľ povinný preplatiť. V niektorých krajinách je oddychových dní v rámci kolektívneho vyjednávania alebo pri špecifických profesiách ešte viac. V Maďarsku a na Slovensku zase platí, že starší zamestnanci majú viac dovolenky ako tí mladší. Najväčší luxus v zákonnej dovolenke majú vo Veľkej Británii, a to presne 28 dní. Nasledujú krajiny, ako Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Luxembursko a Švédsko, kde je zákonné minimum 25 dní. Okrem zákonnej dovolenky však majú pracovníci v jednotlivých krajinách ďalšie extra voľno, a to sviatky. V Európe je najviac sviatkov na Slovensku, teda 15. Ďalej nasledujú Malta a Španielsko so 14 sviatkami a Česká republika, Rakúsko, či Chorvátsko s 13 dňami.
      
Oddych vo forme preplatenej dovolenky je skutočným luxusom napríklad v USA, kde zamestnávateľ nemá povinnosť preplácať zamestnancom žiadnu dovolenku. Je na dobrovoľnom zvážení zamestnávateľa, či dni voľna svojim zamestnancom preplatí. Veľa firiem v USA poskytuje možnosť „paid time off". V podstate platí, že to, na čo majú zamestnanci v Európe nárok zo zákona, považujú firmy v USA za zamestnanecký benefit.