piatok 3. augusta 2018

SR: Študenti platia v hotovosti viac než dôchodci


Bankovky sa radia medzi najšpinavšie povrchy, na ktorých prebývajú vírusy, baktérie, plesne aj parazity. Napriek tomu ich uprednostňuje až 41% Slovákov, ktorí platia všetko alebo väčšinu nákupov v hotovosti.

Na bankovkách možno nájsť napríklad zlatého stafylokoka, baktériu spôsobujúcu otravu krvi, zápal pľúc a infikujúcu srdcový sval alebo srdcové chlopne, čo môže viesť k zníženej práceschopnosti srdca. Prežíva na nich týždeň až mesiac. Mesačnú životnosť majú aj koliformné baktérie, napríklad E. coli, ktoré vyvolávajú hnačkové ochorenia. Na papierových peniazoch rovnako dlho prebýva aj vírus hepatitídy, vajíčka hlíst sa na nich držia 2 až 3 mesiace, pleseň dokonca niekoľko mesiacov. V období zvýšených vírusových ochorení sú aj bankovky jednou z ciest, ako sa možno nakaziť. Chrípkový vírus na ich povrchu prežije aj tri dni.

Za najväčších hazardérov so zdravím možno v tomto smere označiť mladých ľudí. V prieskume Poštovej banky (realizovanom 2muse na vzorke 1.454 respondentov) takmer polovica študentov uviedla, že väčšinou platí v hotovosti. V počte fanúšikov hotovostnej platby dokonca predbehli aj dôchodcov. Papierové peniaze preferuje približne tretina z nich. Až 75% seniorov využíva platobnú kartu a až 47% z nich uviedlo, že ňou platia väčšinu alebo takmer všetky nákupy. Bezpečnejšiu a čistejšiu formu úhrady platobnou kartou preferuje už takmer polovica Slovákov. V obchodoch platia najčastejšie bezkontaktne, pričom tento spôsob platby si najviac obľúbili ľudia vo veku 26 – 55 rokov a potom 66-roční a starší. Už viac ako tretina vyššej vekovej kategórie si zvykla uhrádzať svoje platby kartou bez nutnosti zadať PIN.

„Väčšina baktérií, s ktorými sa na povrchoch predmetov stretávame, nie je pre organizmus človeka škodlivá a nepredstavuje ohrozenie zdravia a vznik ochorení. Vyhnúť sa infekcii je pomerne jednoduché. Základná hygiena, ako umývanie rúk pred jedlom či po použití toalety, po ceste verejnou dopravou, alebo aj po návšteve obchodu a po kontakte s peniazmi, zbaví ruky väčšiny baktérií", radí Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva SR.