streda 28. novembra 2018

Radíme: Bolí vás hlava?


Pulzujúce bolesti a migrénu nemusia mať na svedomí len počasie či nízky tlak. Príčinou môže byť aj stuhnutý krk. Či ide o bežnú bolesť hlavy, alebo je problémom krčná chrbtica, spoznáte podľa niekoľkých príznakov.

BOLESŤ SA NESTUPŇUJE, JE KONŠTANTNÁ. Pri typickej migréne je bolesť stále horšia. Začne to úplne nenápadne, ale čoskoro máte pocit, že vám hlava praskne. Pozitívne je, že cítite, kedy prichádza a viete sa na ňu pripraviť: či už tým, že užijete tabletku, aby ste to zastavili, alebo si pôjdete zašportovať, aby ste okysličili mozog, prípadne si pospíte. V tom je jeden z rozdielov medzi migrénou a bolesťou hlavy spôsobenou krčnou chrbticou. Ak je pôvod vašich bolestivých stavov v krku, nepríjemné pocity nekulminujú, ale tak ako začnú, tak aj pretrvávajú a to stále v rovnakej intenzite.

NEUĽAVÍ SA VÁM ANI NA DRUHÝ DEŇ. Počas migrény sa cítite, ako by ste boli po „opici“, alebo sa náhle zmenilo počasie. Mimochodom, jej spúšťačom môže byť aj alkohol, ktorý vám cievy rozšíri a spôsobí pulzujúcu bolesť. Tá môže postupovať aj cez rameno, trápezový sval, ľavú alebo pravú časť hlavy a vyústi až v oku. Vždy je orientovaná na jednu časť tela, pravú alebo ľavú. Ak ju zastavíte včas, zbavíte sa jej do pár hodín.  Ak je však problémom krk, na úľavu si musíte počkať aj pár dní. Zmizne až vtedy, ak sa stuhnutý krk uvoľní.

TABLETKY POMÔŽU LEN NA CHVÍĽU. Lieky proti bolesti sú len dočasným riešením. Správna cesta je uvoľnenie krčnej chrbtice cvičením, ktoré vám odporučí fyzioterapeut. Keďže stuhnuté svalstvo je spôsobené aj nesprávnou polohou tela pri chôdzi či sedení, v rámci prevencie by ste sa mali zamerať na to, aby vaše krčné svaly neochabovali. Najvhodnejšie je vzpriamené telo – pri chôdzi, ale aj v spomínanom sede. Keď chodíte, je to trochu jednoduchšie, avšak pri sedení, hlavne, ak ním strávite osem hodín v práci, je to náročnejšie. Ak neviete nepretržite strážiť svoj chrbát a dávať pozor, aby ste sa nehrbili, vyskúšajte napr. stoličku s pohyblivým sedákom. Tá vďaka pružine, ktorá podopiera sedák, pomáha nielen aktivovať ochabnuté chrbtové svaly, ale pomôže aj pri uvoľnení šije a krčnej chrbtice.

OBMEDZENÁ POHYBLIVOSŤ KRKU: Sprievodným javom oboch problémov je pískanie v uchu, rozmazané videnie, pocity nevoľnosti a závraty. Ak však bolesť hlavy sprevádza aj obmedzená pohyblivosť krku, mali by ste sa zamerať práve na túto partiu.  Niekedy sa tiež môže stať, že migréna spôsobí bolesť krku, alebo naopak bolesť v krku spôsobí migrénu. Nervový systém je prepojený a aj  lekári sa často sporia o to, čo čomu predchádza. Či už to je tak, alebo onak, nezanedbajte uvoľnenie šije, krku a záhlavia, radí Centrum zdravého sedenia. Pamätajte, že za „bežnou“ bolesťou hlavy môže byť aj stuhnutá krčná chrbtica, ktorá vám týmto dáva najavo, že s ňou nie je niečo v poriadku.