utorok 13. novembra 2018

Upozorňujeme: Ľudia strácajú kontrolu nad svojimi osobnými údajmi


Naše emailové adresy, telefónne čísla, dátumy narodenia, či kde pracujeme a ešte oveľa viac. V online svete sa vyskytuje až alarmujúce množstvo informácií o nás. Európania vrátane Slovákov stratili prehľad, čo sa v online svete deje s ich dátami, ktoré spoločnosti alebo platformy majú informácie o ich identite alebo dokonca o ich vlastných deťoch. Stručne povedané, príliš veľa ľudí v Európe stratilo kontrolu nad svojimi osobnými údajmi.

Spoločnosť Kaspersky Lab v rámci európskeho prieskumu (vo Veľkej Británii 2002 rozhovorov, v Španielsku 1004, v Nemecku 1002 rozhovorov, vo Francúzsku to bolo 1001 rozhovorov, v Taliansku 1000, v Českej republike 501 a na Slovensku 500, celkovo bolo realizovaných 7010 rozhovorov medzi respondentmi vo veku 18 rokov alebo starších, pričom sa uplatňovali národné reprezentatívne kvóty podľa pohlavia, veku a regiónu) zistila, že strata kontroly nad osobnými údajmi je niečo, čo má dopad na väčšinu ľudí v Európe. Existuje veľa dôvodov, prečo sme v tejto situácii, pričom zistenia na základe prieskumu napríklad ukazujú, že až 49 % Slovákov netuší, kde všade v online svete sú ich osobné údaje uložené. Celoeurópske výsledky sú ešte alarmujúcejšie, keďže túto informáciu nemá až 64 % Európanov. Výsledky tiež ukázali, že 17 % slovenských rodičov a dokonca až 39 % európskych nevie, aké osobné údaje zdieľajú ich deti online. Pritom slovenskí aj európski spotrebitelia sa zaujímajú o osud svojich údajov: 80 % Slovákov (88 % Európanov) zaujíma, ak sú ich údaje použité nezákonne. Navyše 67 % (resp. 57 %) by vydesilo (alebo aspoň poriadne vystresovalo), ak by boli ich osobné finančné údaje hacknuté. Iba 31 % respondentov zo Slovenska dôveruje veľkým spoločnostiam, že sa postarajú o ich údaje a len 27 % verí, že ich údaje sú na stránkach sociálnych médií v bezpečí.

Napriek tomu spotrebitelia nepodnikajú potrebné kroky v súvislosti s ochranou svojich údajov a až znepokojivé percento ľudí nezvláda ani jednoduché úkony. Jeden zo šiestich (16 %) slovenských používateľov internetu si nezabezpečuje svoju Wi-Fi sieť heslom, 28 % Slovákov súhlasilo s tvrdením „Nikdy som neaktualizoval možnosti zabezpečenia na mojom Wi-Fi routri“ a 30 % nechráni svoje zariadenia pomocou bezpečnostného softvéru. Samozrejme, firmy aj spotrebitelia robia aspoň nejaké opatrenia na ochranu údajov, no ich správanie môže mať za následok, že aj tieto opatrenia sú zbytočné. Firmy, ktoré dôkladne chránia osobné údaje, nemajú ako zabrániť používateľom v nezodpovednom správaní, ako napríklad pri používaní rovnakého hesla pre viacero účtov, zdieľaní hesiel s inými osobami, v používaní jednoduchých hesiel alebo zanedbávaní zabezpečenia routra, ktorý používajú.