piatok 25. júna 2021

Radíme: Lepšia hydratácia

Voda je všestranný dar prírody, ktorý sa musíme naučiť lepšie využívať. Už naši predkovia jej účinky považovali za požehnanie a prisudzovali jej zázračné vlastnosti. Na Veľkú noc chlapci oblievali dievčatá, aby boli po celý rok krásne a zdravé a umytie rannou rosou považovali za prevenciu proti chorobám či ako cestu ku krásnej pleti a zdravým vlasom. Dokonca verili, že dokáže predĺžiť život, zabezpečí večnú mladosť a zacelí rany. Ako nám vie byť voda ešte viac nápomocná?

Všetko dobré aj zlé vychádza z nášho vnútra. Ak sa nezdravo stravujeme, najviac sa to odzrkadlí na našej pleti, nechtoch a vlasoch, ale paradoxne aj na našom správaní. Ak neprijímame vyváženú stravu, telo nedostáva potrebné živiny, a tak ani z nášho vnútra nevyžaruje nič pozitívne. Naopak, ak sa snažíme vyberať si zdravšie potraviny a svojmu telu dodávame dostatok vitamínov a minerálov, poďakuje sa nám aj naša pleť a celková duševná pohoda. Doslova žiarime. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme. Preto sa skúsme zamyslieť, či robíme všetko preto, aby sme žiarili zdravím. Alebo vieme ešte niečo zlepšiť? Najmä v lete naša pokožka dostáva zabrať nadbytočným vysušovaním slnkom, slanou vodou a nedostatočným pitným režimom. Ako jej môžeme pomôcť?

Hydratovať, hydratovať, hydratovať! V ľudskom tele a navyše v letnom období to platí dvojnásobne. Keďže pri správnom pitnom režime zabezpečíme hydratáciu nielen vnútorným orgánom, ale aj pokožke, nášmu najväčšiemu orgánu. Zároveň napomáhame vyplavovaniu škodlivých látok z tela. Podobne ako zalievame kvety, aj naša koža potrebuje obrazne „zalievať“. Skvelým pomocníkom môže byť výrobník vodíkovej vody, ktorý organizmu zabezpečí kvalitný pitný režim obohatený o molekulárny vodík. Voda, ako už jej chemický vzorec H2O napovedá, obsahuje dva atómy vodíka (jedna molekula) viazané s atómom kyslíka. Terapeutické účinky majú však iba samostatné molekuly vodíka, ktoré nie sú viazané s inými molekulami alebo atómami. Práve molekulárny vodík napomáha lepšej hydratácii pleti vďaka ľahšiemu prenikaniu do pokožky a krvi. Okrem toho priaznivo pôsobí na elasticitu a mikrocirkuláciu ciev, metabolizmus a ako antioxidant sa dokáže v našom organizme dostať kamkoľvek a takmer okamžite.

Ako voda pomáha našej pleti
1. Studená voda bráni začervenaniu pokožky a spevňuje ju.
2. Suchá pokožka rýchlejšie starne a častejšie sa na nej vytvárajú jemné vrásky.
3. Čistá (vodou umytá) pokožka má menší sklon k zápalom a akné.
4. Odvádza škodlivé látky z tela, ktoré sa v konečnom dôsledku odzrkadľujú na pleti a zároveň rozvádza po tele živiny.
5. Nedostatočne hydratovaná pokožka je tenká, suchá a vyzerá nezdravo. Zároveň je náchylnejšia na kožné problémy.
6. Dostatočne hydratovaná pokožka bráni opuchom pri zadržiavaní vody a zároveň zabraňuje ochabovaniu pokožky, keďže pleť sa stáva elastickejšou.