piatok 16. júla 2021

Verejné Wi-Fi: Bezpečnostné riziká

Verejné Wi-Fi siete sú častým zdrojom bezplatného internetového pripojenia, ale predstavujú tiež bezpečnostné riziko. Odborníci z Aliter Technologies varujú pred nezabezpečenými sieťami, cez ktoré môžu používatelia prísť o cenné dáta a upozorňujú, na čo si dať pozor pri využívaní takýchto pripojení.

Najmä v zahraničí na dovolenkách zvyknú používatelia šetriť svoje dáta a pristupovať k internetu pomocou nezabezpečených sietí. Pripojením sa na takúto sieť podstupujete riziko. Verejné Wi-Fi siete sú totiž miestom, kde môžete neopatrnosťou prísť o veľmi cenné dáta. Daniel Suchý upozorňuje: „Hrozí, že vám niekto, kto je pripojený na rovnakej sieti alebo predstiera, že poskytuje dané Wi-Fi pripojenie, môže ukradnúť vaše dáta, prihlasovacie údaje či uvidí vašu komunikáciu. V horšom prípade môže dôjsť až k strate súkromia či identity. Dokonca aj vaše kontakty môžu byť cieľom útočníkov, ktorí vedia zneužiť nielen ich samotné, ale aj dôležité dokumenty a citlivé informácie s nimi spojené, ktoré môžu šíriť ďalej.“ Pre hekerov sú najužitočnejšie práve osobné informácie s prihlasovacími údajmi k rôznym účtom. Stať sa to pritom môže nielen pri nezabezpečených sieťach, ale tiež pri ľahšie zaheslovaných prístupoch, akými disponujú napríklad reštaurácie, hotely, apod. „V prvom rade, pokiaľ sa potrebujete prihlásiť na verejnú Wi-Fi sieť, nikdy nezdieľajte citlivé údaje a neprihlasujte sa do účtov, v ktorých máte cenné informácie. Tými sú napríklad emailové konto, sociálne siete či napríklad internet banking. Na tieto úkony radšej vždy použite mobilné dáta s vlastnou IP adresou. Ak sa už potrebujete pripojiť na verejnú Wi-Fi sieť vždy si aktivujte VPN pripojenie, ktoré vám zabezpečí bezpečný prenos údajov cez zašifrované pripojenie. Týmto medzikrokom skomplikujete prípadný útok hekera“, radí D. Suchý.

VPN (Virtual Private Network) je virtuálna privátna sieť, ktorá vytvorí zašifrovaný komunikačný tunel medzi vašim zariadením a serverom poskytovateľa VPN služby. Následná komunikácia ďalej do internetu prebieha zo serverov poskytovateľa. Takýmto spôsobom sa minimalizuje riziko narušenia dôvernosti vašej komunikácie. Existujú bezplatné aj platené VPN služby. Pre funkčnosť VPN služby je potrebné nainštalovať si aplikáciu do počítača, tabletu alebo smartfónu a vytvoriť si používateľský účet na stránke poskytovateľa VPN služby. Toto zaberie menej ako 10 minút a na druhej strane poskytne dostatočnú ochranu v prípade pripojenia naverejnú či menej zabezpečenú Wi-Fi sieť. Okrem toho použitie VPN utajuje IP adresu, čo sťažuje sledovanie aktivity používateľa.

Tipy na VPN aplikácie:
ExpressVPN
+ Podpora 5 zariadení súčasne
+ Mesiac na skúšku zdarma
+ Jedna z najrýchlejších VPN
- Obmedzený počet súčasne podporovaných zariadení

NordVPN
+ Podpora 6 zariadení súčasne
+ Možnosť vyskúšať na 30 dní zdarma
+ Dôraz na bezpečnosť
- Nie veľmi vydarená mobilná aplikácia

Private Internet Access (PIA)
+ Podpora 10 zariadení súčasne
+ Veľký výber serverov
+ Veľmi dobra aplikácia pre mobilné zariadenia
- Nižšia rýchlosť cez niektoré servery

ProtonVPN
+ Podpora 5 zariadení súčasne
+ Neblokuje streamovacie služby
+ Možnosť vyskúšať na 30 dní zdarma
- Vyššia cena