štvrtok 9. decembra 2021

On-line: Pandémia, sčítanie ľudí aj tornádo

Rok 2021 bol opäť rokom, kedy bolo nutné pracovať či vzdelávať sa z domu kvôli pretrvávajúcej pandémii. Slováci a Slovenky sa v on-line priestore zaujímali o mnohé svetové aj domáce novinky. Pretrvával trend vyhľadávania informácií bezprostredne súvisiacich s pandémiou, no veľkú pozornosť zaznamenalo aj sčítanie obyvateľov, ktorého sa zúčastnilo takmer celé Slovensko. A keďže ľudia nemohli fyzicky fandiť športovcom na športových podujatiach, o to viac sledovali výsledky on-line. A potom, čo už zistili všetko o pandémii, zaujímali sa aj o to, ako upliesť korbáč či ako kúpiť bitcoin.

TRENDY VO VYHĽADÁVAČI GOOGLE NA SLOVENSKU V ROKU 2021
1. Korona.gov.sk
2. Edupage
3. Bezkriedy
4. Sčítanie obyvateľov
5. FlashScore.sk
6. Covid automat
7. Byť zdravý je výhra
8. Očkovanie
9. Očkovacia lotéria
10. Ehranica

Slovensko je mimoriadne športovo orientovanou krajinou, pričom si nenechá ujsť úspechy jej športovcov. Hneď na prvom mieste sa nachádza najúspešnejšia slovenská lyžiarka Petra Vlhová, ktorej sa v sezóne 2020/2021 podarilo niečo úžasné – víťazstvo v Svetovom pohári v alpskom lyžovaní. Okrem lyžovania Slovákov zaujíma aj cyklistika a počínanie skvelého Petra Sagana. Veľkú pozornosť si vyslúžil aj Rory Sabbatini, ktorý pre Slovensko vybojoval na Letnej olympiáde v Tokiu striebro v golfe. Slovákov zaujímal aj vývoj na slovenskej politickej scéne, kedy sa novým premiérom slovenskej vlády sa stal Eduard Heger, ktorý si vymenil funkciu s terajším ministrom financií Igorom Matovičom.

Najväčšou ranou pre Slovákov bol odchod dvoch veľkých mien – Mira „Mekyho“ Žbirku, ktorého hudobná tvorba nás sprevádzala celé dekády a Milana Lasicu, ktorý bol nesmierne charizmatickým človekom a divákov zas celé dekády zabával. Šokom pre mnohých bol aj odchod najznámejšej „Popolušky“ Libuše Šafránkovej. Na konci s dychom, Strach nad mestom či Muž z Ria, z týchto aj mnohých ďalších filmov si pamätáme na legendu Jean- Paula Belmonda, ktorý nás opustil v septembri tohto roku.

Rok 2021 bol bohatý na rôzne domáce, ale aj zahraničné udalosti. Okrem sčítania obyvateľov a očkovacej lotérie bolo veľkou témou aj Referendum, ktoré sa kvôli sporným otázkam nakoniec neuskutočnilo. Veľkou domácou udalosťou, avšak medzinárodných rozmerov bola návšteva pápeža Františka na Slovensku, ktorá trvala až 3 dni a vyvrcholila svätou omšou v Šaštíne. Všetkých zaskočila nevídaná prírodná katastrofa u našich susedov, len kúsok od našich hraníc – tornádo v okrese Hodonín. Celý svet, vrátane Slovenska, sledoval situáciu v Afganistane, najmä koncom augusta a začiatkom septembra, kedy došlo k stiahnutiu vojsk z tejto krajiny.

Tohtoročné udalosti a najmä pretrvávajúca pandémia koronavírusu sa odrazili aj v otázkach, ktoré sme si kládli s výrazom „Ako“. Ľudia vyhľadávali ako získať covid pass, ako sa prihlásiť na očkovanie či ako sa prihlásiť do očkovacej lotérie. Keďže pre vstup do práce či určitých obchodov bolo potrebné sa preukázať testom, ľudí tiež zaujímalo ako dlho platí antigénový test. Tento rok vzrástol záujem o investovanie aj o kryptomeny a tak ľudia zisťovali ako kúpiť bitcoin.

Trendy v kategórii „Slováci a Slovenky“
1. Petra Vlhová
2. Zuzana Plačková
3. Boris Valábik
4. Eduard Heger
5. Rory Sabbatini
6. Igor Matovič
7. Martin Klinčúch
8. Peter Sagan
9. Juraj Slavkovský
10. Mária Kolíková

Trendy v kategórii „Zahraničné osobnosti“
1. Lady Gaga
2. Alec Baldwin
3. Pápež František
4. Cristiano Ronaldo
5. Charli D'Amelio
6. Miloš Zeman
7. Johnny Depp
8. Kráľovná Alžbeta II.
9. Millie Bobby Brown
10. Craig Ramsay

Trendy v kategórii „Smutné odchody“
1. Miroslav Žbirka
2. Milan Lasica
3. Julo Viršík
4. Libuše Šafránková
5. Jean-Paul Belmondo
6. Princ Philip
7. Andy Hryc
8. Hana Hegerová
9. Boris Sadecký
10. Petr Kellner

Trendy v kategórii „Domáce a svetové udalosti“
1. Sčítanie obyvateľov
2. Očkovacia lotéria
3. Referendum
4. Pápež na Slovensku
5. Afganistan
6. Lockdown Slovensko
7. Tornádo Hodonín
8. Mjanmarsko
9. Suezský prieplav
10. Zatmenie slnka

Trendy s výrazom „Ako?“
1. Ako získať covid pass
2. Ako upliesť korbáč
3. Ako dlho platí antigénový test
4. Ako sa prihlásiť na očkovanie
5. Ako sa prihlásiť do očkovacej lotérie
6. Ako schudnúť z brucha
7. Ako kúpiť bitcoin
8. Ako vzniká tornádo
9. Ako je na tom Strečno
10. Ako uvariť kukuricu

Trendy v kategórii „Športové udalosti“
1. MS v hokeji
2. Euro
3. Okolo Slovenska
4. Tour de France
5. Premier League
6. Fortuna liga
7. Liga majstrov
8. La Liga
9. Giro d’Italia
10. Oktagon

Trendy v kategórii „Filmy“
1. Black Widow
2. Eternals
3. Duna
4. Známi neznámi
5. Venom 2
6. Red Notice
7. After: Tajomstvo
8. Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch
9. Rýchlo a zbesilo 9
10. Luca