štvrtok 13. januára 2022

Radíme: Bezpečná smart elektronika

S narastajúcou popularitou inteligentných (smart) zariadení sa objavujú aj nové formy hekerských útokov. Podľa odborníka na kyberbezpečnosť treba zvýšiť ostražitosť najmä po kúpe elektroniky, ktorá využíva pripojenie k internetu. Popularita smart zariadení, súčasti tzv. internetu vecí (IoT, internet of things), stále rastie. Ide o bežné spotrebiče, ktoré vďaka prepojeniu s internetom prinášajú používateľovi nové možnosti. Podľa správy Juniper Research počet IoT zariadení v tomto roku dosiahne 46 miliárd a v porovnaní s rokom 2016 ide už o dvojnásobný nárast.

„Na internet dnes vieme pripojiť akékoľvek zariadenie, či už je to smart televízia, chladnička, bezpečnostná kamera alebo termostat. V praxi si napríklad vieme pohodlne cez aplikáciu v smartphone nastaviť kávovar tak, aby nám pripravil chutnú kávu hneď po zobudení, či pozrieť sa v práci cez vzdialený prístup k bezpečnostnej kamere, čo robí doma náš pes“, hovorí Daniel Suchý. Daňou za nové funkcie a zvýšené pohodlie sú podľa neho nové nástrahy vo forme možných útokov, a to neraz aj úplne jednoduchých: „Hekeri idú s dobou a útoky na smart zariadenia nie sú novinkou. Zaznamenali sme prípady, kedy zaútočili na elektronické pestúnky a zábery tisícov detí následne zverejnili na internete. Využili pritom nedôslednosť ľudí, ktorí si na elektronických pestúnkach nechali prednastavené heslá. Známy je tiež prípad masívneho útoku, kedy zverejnili zábery bezpečnostných kamier z celého sveta vrátane Slovenska.“

Ak ste si pod stromčekom našli elektroniku, ktorá využíva pripojenie k internetu, alebo ste si ju sami zakúpili, je potrebné byť ostražitý a myslieť aj na jej zabezpečenie. Dnes môže mať aj bežná smart televízia integrovanú kameru a mikrofón, musíme preto myslieť aj na adekvátne zabezpečenie. V prvom rade je potrebné zmeniť prístupové heslá. Tie prednastavené využíva veľa zariadení a hekeri ich tak môžu ľahko získať. Dôležité je tiež nainštalovať si čo najaktuálnejšiu verziu softvéru, ktorá obsahuje všetky potrebné bezpečnostné záplaty. Netreba zabúdať ani na samotnú wifi sieť, do ktorej sa zariadenia pripájajú. Aj v tomto prípade je potrebné mať čo najkvalitnejšie heslo, aby sme ochránili prvý vstupný bod v našej inteligentnej domácnosti. Ak so zariadením nie ste spokojní a chcete ho vrátiť alebo vymeniť, je užitočné taktiež myslieť na zabezpečenie svojho súkromia. Zariadenie vždy vráťte do továrenských nastavení a použite špeciálny softvér, ktorý prepíše všetky citlivé dáta, ktorými zariadenie disponuje.