streda 29. júna 2022

Radíme: Vetranie alebo klimatizácia?

Horúčavy dokážu spôsobiť prehriatie organizmu, zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Najvhodnejším a najprirodzenejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v priestoroch je podľa úradu verejného zdravotníctva vetranie, pomôže aj tienenie a správne nastavená klimatizácia.

Najvhodnejšie je vetrať v noci alebo skoro ráno, pred prehrievaním miestností pomôže tienenie roletami alebo žalúziami. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča udržiavať v interiéri teplotu pod 32 stupňov Celzia počas dňa, v noci by nemala prekročiť 24 stupňov Celzia. Pri používaní ventilátorov je potrebné ich umiestniť a nasmerovať mimo prítomných osôb. Úrad radí tiež odpojiť elektrické zariadenia, ktorých používanie nie je nevyhnutné. Zo zariadení totiž môže sálať teplo a môže tak dochádzať k zohrievaniu vzduchu v interiéri. 

Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia. Nesprávne používaná klimatizácia môže hlavne pri dlhých cestách uškodiť aj v aute, preto úrad odporúča klimatizáciu časovo regulovať na desať až 15 minút za hodinu.