streda 17. augusta 2022

Aktuálne: Ako si šetríme

Naše príjmy momentálne rastú pomalšie než výdavky, no ani napriek tomu by sme nemali zabúdať na budúcnosť. Nezáleží na tom, či máte 20, 30 alebo 40 rokov, na svoj dôchodok by ste mali myslieť už teraz. Takmer polovica Slovákov si ale nevytvára žiadne úspory.

Do prieskumu portálu Kariera.sk, ako vnímajú finančnú situáciu vo svete, ktorá sa dotýka predovšetkým našich peňaženiek, sa zapojilo 4.700 respondentov. Podľa výsledkov si takmer polovica Slovákov (47 %) neodkladá žiadne peniaze na dôchodok. Našťastie, väčšej polovici (53 %) záleží na tom, čo bude o pár rokov a to, čo im zostane, si odložia. Aj keby malo ísť o malú čiastku peňazí.

Výška našich výplat úzko súvisí aj s tým, koľko si chceme alebo môžeme dovoliť odložiť bokom. Priemerná mzda Slovákov patrí k najnižším v Európskej únii, z toho dôvodu si až opýtaných 59 % opýtaných dokáže mesačne odložiť menej než100 eur. Sumu 100 eur si mesačne dokáže odložiť 22 % opýtaných respondentov. Čiastkou 200 eur prispeje na svoj dôchodok približne 7 % Slovákov. Niektorí Slováci si môžu dovoliť odložiť aj viac. Medzi 300 až 400 eur si mesačne odkladá 5 % opýtaných a sumu 500 eur takmer 7 %.