Služby

štvrtok 17. júla 2025

EU: Ochrana maloletých

Európska komisia predložila usmernenia o ochrane maloletých a prototyp aplikácie na overovanie veku s cieľom, aby deti a mladí ľudia mohli naďalej využívať príležitosti, ktoré on-line svet ponúka (vzdelávanie, tvorivosť a komunikácia) a zároveň minimalizovať riziká používania internetu, vrátane škodlivého obsahu či správania. V usmerneniach sa uvádza, kedy a ako by platformy mali kontrolovať vek svojich používateľov, pričom metódy zabezpečenia veku by mali byť presné, spoľahlivé, spoľahlivé, nerušivé a nediskriminačné.

On-line platformy môžu predstavovať rôzne druhy rizík pre maloleté osoby v závislosti od ich povahy, veľkosti, účelu aj používateľskej základne. Platformy by mali zabezpečiť, aby opatrenia, ktoré prijímajú, boli primerané a aby neúmerne ani neprimerane neobmedzovali práva detí. Odporúčané riešenia:
  • Návykový dizajn: Maloleté osoby sú obzvlášť zraniteľné voči praktikám, ktoré stimulujú návykové správanie. V usmerneniach sa navrhuje znížiť vystavenie maloletých takýmto praktikám a znemožniť funkcie podporujúce nadmerné využívanie on-line služieb, ako „streaks“ v aplikáciách či potvrdenia o prečítaní správ.
  • Kyberšikana: Maloleté osoby by nemali byť pridané do skupín bez ich výslovného súhlasu. Odporúča sa zakázať sťahovanie alebo vytváranie snímok obrazovky s obsahom zverejneným maloletými, aby sa zabránilo nechcenej distribúcii sexualizovaného či intímneho obsahu.
  • Škodlivý obsah: Platformy by mali uprednostňovať explicitnú spätnú väzbu od používateľov namiesto toho, aby sa spoliehali na monitorovanie svojho správania pri prezeraní. Ak mladý používateľ uvedie, že nechce vidieť určitý typ obsahu, nemalo by sa to znova odporúčať.
  • Nežiaduci kontakt s cudzími ľuďmi: Odporúča sa, aby platformy štandardne nastavovali účty maloletých ako súkromné, t. j. nie viditeľné pre používateľov, ktorí nie sú na zozname ich priateľov, so zámerom minimalizovať riziko, že ich kontaktujú iní on-line používatelia.
Prototyp aplikácie na overovanie veku má chrániť súkromie nastavením „zlatého štandardu“. Umožní napríklad používateľom ľahko preukázať, že majú viac ako 18 rokov pri prístupe k obmedzenému obsahu pre dospelých on-line, pričom budú mať plnú kontrolu nad akýmikoľvek inými osobnými informáciami, ako presný vek alebo totožnosť používateľa. Nikto by nemal byť schopný sledovať, vidieť alebo rekonštruovať obsah, ktorý jednotliví používatelia konzultujú. Overovacia aplikácia sa bude testovať a ďalej prispôsobovať v spolupráci s členskými štátmi, on-line platformami a koncovými používateľmi. Priekopníci – Dánsko, Grécko, Španielsko, Francúzsko a Taliansko – budú prví, ktorí budú spolupracovať na technickom riešení s cieľom spustiť vnútroštátne aplikácie na overovanie veku. Tento prototyp môže byť integrovaný do národnej aplikácie alebo zostať samostatnou aplikáciou.

Koncepcia overovania veku sa začala vyvíjať začiatkom roka 2025. Vytvára základy na širšie zavádzanie služieb primeraných veku v budúcnosti a vychádza z rovnakých technických špecifikácií ako európske peňaženky digitálnej identity (eID), ktoré sa majú zaviesť do konca roka 2026. Tým sa má zabezpečiť kompatibilita medzi týmito dvoma funkciami a umožní sa integrácia funkcie overovania veku v budúcich peňaženkách elektronickej identifikácie.

streda 16. júla 2025

SR: Zamestnanosť a mzda v máji 2025

Májové mzdy na Slovensku podľa štatistického úradu nominálne medziročne rástli vo všetkých sledovaných odvetviach. Po zohľadnení inflácie rast miezd do 7 % evidovalo 8 odvetví. Zamestnanosť pritom klesla až v 8 z 10 odvetví, jej pokles bol do 3 %.

Zamestnanosť na Slovensku bola v máji 2025 medziročne vyššia len v 2 sledovaných odvetviach, a to v ubytovaní o 1,2 % a tiež v reštauráciách spolu s pohostinstvami o 3 %. Ostatných 8 odvetví zaznamenalo pokles počtu zamestnaných osôb, ktorý sa pohyboval v intervale od 0,1 % v maloobchode do 2,7 % v doprave spolu so skladovaním.

Priemerná nominálna mesačná mzda v máji 2025 sa na Slovensku medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach. Rast miezd sa pohyboval od 0,4 % vo vybraných trhových službách do 11,2 % v činnostiach reštaurácií spolu s pohostinstvami. Dvojciferné tempo rastu platov evidovali aj v informáciách vrátane komunikácie. Reálne mzdy očistené o vplyv inflácie medziročne vzrástli v 8 z 10 odvetví. Najdynamickejšie, o viac ako 6 %, rástli mzdy v reštauráciách spolu s pohostinstvami a tiež v informáciách vrátane komunikácie. Naopak, klesli v priemysle o 0,4 % a vo vybraných trhových službách o 3,6 %.

Zamestnanosť na Slovensku v súhrne od januára do mája 2025 medziročne rástla v polovici odvetví. Vývoj počtu zamestnaných osôb sa pohyboval od poklesu o 2,4 % vo veľkoobchode a rovnako aj v doprave vrátane skladovania až po rast o 2,3 % v ubytovaní. Mzdy medziročne vzrástli nominálne vo všetkých sledovaných odvetviach, reálne v 8 z nich. Reálny rast zohľadňujúci aj inflačné vplyvy sa pohyboval v rozpätí od 1,2 % v priemysle do 4,9 % v ubytovaní. Naopak, mzdy oproti vlaňajšku reálne klesli o 1,3 % vo vybraných trhových službách a o 0,3 % vo veľkoobchode.

utorok 15. júla 2025

AI: Čína lídrom výskumu

Čína predbieha zvyšok sveta vo výskume umelej inteligencie (AI) v období, kedy sa práve umelá inteligencia stáva "strategickým aktívom" podobne ako energetické či vojenské schopnosti. Vyplýva to z novej správy spoločnosti Digital Science na základe analýzy údajov z databázy Dimensions od roku 2000 do roku 2024.

Kľúčové zistenia:
  • Čína sa stala poprednou svetovou veľmocou vo výskume umelej inteligencie, ktorá vedie nielen objemom výskumu, ale aj citačnou pozornosťou a vplyvom, čím za posledných sedem rokov rýchlo zvýšila svoj náskok pred zvyškom sveta.
  • USA majú naďalej najsilnejšiu startupovú scénu AI, ale Čína ju rýchlo dobieha.
  • V roku 2024 sa výstup čínskych výskumných publikácií o umelej inteligencii zhodoval s kombinovaným výstupom USA, Spojeného kráľovstva a Európskej únie (EÚ-27) a v súčasnosti priťahuje viac než 40 % celosvetovej pozornosti citácií.
  • Napriek globálnemu napätiu sa Čína stala hlavným spolupracovníkom USA, Spojeného kráľovstva a EÚ vo výskume umelej inteligencie, pričom potrebuje menšiu vzájomnú spoluprácu ako ktorákoľvek z nich.
  • Čínsky fond talentov v oblasti umelej inteligencie prevyšuje svojich súperov – s 30 000 aktívnymi výskumníkmi v oblasti umelej inteligencie a obrovskou populáciou študentov a postdoktorandov.
  • EÚ využíva silnú internú spoluprácu v oblasti umelej inteligencie v rámci svojho výskumného bloku.
  • Čína dominuje patentom súvisiacim s umelou inteligenciou – patentové prihlášky a výskumy umelej inteligencie súvisiace so spoločnosťami ukazujú, že Čína v niektorých ukazovateľoch desaťnásobne predbehla USA, čo podčiarkuje jej schopnosť premietnuť výskum do inovácií.
„Umelá inteligencia už nie je neutrálna – vlády ju využívajú ako strategické aktívum, podobné energetickým alebo vojenským schopnostiam, a Čína túto výhodu aktívne využíva," hovorí Dr. Hook. Masívne zvyšuje svoju výskumnú kapacitu AI. Na rozdiel od západných krajín so zoskupenými centrami AI sa Čína môže pochváliť 156 inštitúciami. Čínska pracovná sila v oblasti umelej inteligencie je mladá, rýchlo rastie a má jedinečnú pozíciu pre dlhodobé inovácie. Jedným zo znakov rýchlo sa rozvíjajúcich schopností Číny je vznik chatbota DeepSeek. Nie je len technologickou inováciou – je symbolom hlbokého posunu v globálnom prostredí AI, príkladom technologickej nezávislosti Číny. Jeho nákladovo efektívny LLM s otvoreným zdrojovým kódom demonštruje schopnosť krajiny inovovať v oblasti obmedzení čipov v USA a dominovať vývoju AI vo veľkom rozsahu.

Správa sa tiež vyjadruje k výskumu AI v USA, Spojenom kráľovstve aj Európskej únie. EÚ "riskuje, že bude zaostávať. Vykazuje slabšiu medzinárodnú spoluprácu a má problémy s premenou výskumu na aplikované výstupy (napr. patenty), čo vyvoláva obavy o budúcu konkurencieschopnosť v oblasti umelej inteligencie.

pondelok 14. júla 2025

SR: Smršť osobných bankrotov

Aj tak by sa dal charakterizovať tohtoročný jún, počas ktorého zbankrotovalo až 1 041 Slovákov. Podľa CRIF – Slovak Credit Bureau ide o najvyšší mesačný počet nielen v tomto roku, ale už od apríla 2023. Zároveň ide o tretí najvyšší počet osobných bankrotov za ostatných 5 rokov, viac bankrotov bolo len v novembri 2020 (1 147) a v marci 2023 (1 076). Formu konkurzu si zvolilo 1 031 dlžníkov, iba 10 sa rozhodlo pre splátkový kalendár.

„Celkovo za prvý polrok 2025 zbankrotovalo na Slovensku 4 292 dlžníkov. V júni v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ide o 61 % nárast. Pokiaľ sa pozrieme na kvartálne štatistiky, v druhom kvartáli tohto roka sa bankroty zvýšili o takmer 49 %. V prvom kvartáli sa v bankrote ocitlo 1 726 a v druhom až 2 566 Slovákov. Ešte je priskoro hodnotiť rok 2025, každopádne jún sa zaradil k najhorším mesiacom za ostatných 5 rokov. Na vysoký počet bankrotov vplýva okrem nízkej finančnej gramotnosti aj nepriaznivá ekonomická situácia a viaceré konsolidačné opatrenia, ktoré padli na plecia bežných ľudí,“ komentuje Ing. Jana Marková. K ďalším nelichotivým júnovým rekordom patrí aj počet manželských párov, zbankrotovalo ich až 25, medzi nim aj pár sedemdesiatnikov. Bankroty zasiahli celé rodiny, ľudí s blízkymi príbuzenskými väzbami bolo v júni 22. Ľudia bez domova tvorili 12 % podiel z celkového počtu vyhlásených konkurzov, bolo ich 124. Piati z nich mali opäť trvalý pobyt vedený na rovnakej virtuálnej adrese Karpatské námestie 7770/10A v Bratislave. Vysoká koncentrácia dlžníkov z jednej adresy vyskočila  aj v Poprade, na Priečnej ulici si uvádzalo trvalý pobyt až 14 dlžníkov.

Najviac dlžníkov bolo v produktívnom veku, aj v júni ich bolo najviac (takmer 30 %) vo vekovom intervale 30 – 39 rokov, a to u oboch pohlaví. V štatistike pribudlo aj 81 seniorov 60+ a 15 seniorov 70+. Stabilným trendom je vyšší podiel dlžníkov mužov, v júni ich bolo 675 a na celkovom počte osobných bankrotov sa podieľali takmer 64,8 %. Bankrot postihuje v drvivej väčšine ľudí so základným a stredoškolským vzdelaním. V júni bol ich počet 1 023 a podiel viac ako 98 %. Zvyšok tvorilo 11 vysokoškolsky vzdelaných mužov a 7 žien. Z regionálneho hľadiska dominovali v počte osobných bankrotov Prešovský kraj s 238 dlžníkmi a Košický kraj so 191 dlžníkmi, v tesnom závese nasledoval Banskobystrický kraj so 181 dlžníkmi. Najlepšie obstál Bratislavský kraj so 41 dlžníkmi, čo je takmer šesťkrát menej ako v najzasiahnutejšom Prešovskom kraji. Z Nitrianskeho kraja pochádzalo 129, Trnavského 113, Žilinského 75 a Trenčianskeho 73 dlžníkov.

Z celkového množstva 1 041 bankrotov bolo 88,9 % vyhlásených na majetok občanov nepodnikateľov (925) a 11,1 % na majetok podnikateľov (116). V júni súdy zrušili pre nepoctivý zámer 6 oddlžení. Štyria dlžníci z rovnakého dôvodu pribudli do Registra diskvalifikácií a jeden dlžník bol z registra po uplynutí trestu vymazaný. V prvom letnom mesiaci súdy zároveň zrušili 779 konkurzov vyhlásených v predchádzajúcich obdobiach. Z nich bolo 721 zrušených pre nedostatok majetku a 58 po splnení konečného rozvrhu výťažku.