piatok 25. júla 2025

IDC: Smartfóny v 2. kvartáli

Podľa predbežných údajov Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker spoločnosti International Data Corporation sa globálne dodávky smartfónov v druhom štvrťroku 2025 medziročne zvýšili o 1,0 % na 295,2 milióna kusov. Trh so smartfónmi zostal pozitívny, avšak neistota poháňaná volatilitou ciel, pretrvávajúcimi makroekonomickými výzvami ako nestabilita devíz, nezamestnanosť a inflácia v regiónoch znížili dopyt, čo prinútilo spotrebiteľov znížiť prioritu výdavkov na smartfóny najmä v segmentoch nižšej kategórie.

K stagnácii globálneho rastu prispela aj nižšia než očakávaná výkonnosť v Číne, ktorá v 2. štvrťroku klesla, pretože dotácie nedokázali stimulovať dopyt. Apple tu zaznamenal pokles o 1 %, ktorý však bol kompenzovaný silným dvojciferným rastom na rozvíjajúcich sa trhoch, čo napokon viedlo k jeho celosvetovému rastu o 1,5 %. Spoločnosť Samsung dokázala upevniť svoje vedúce postavenie na trhu, pričom dosiahla silný rast poháňaný predajom svojich nových produktov. Novinky zavádzajú funkcie s podporou AI do zariadení strednej triedy sa efektívne využívajú v maloobchodných predajniach na zvýšenie predaja, pretože čoraz viac spotrebiteľov sa zaujíma o AI.

Druhý štvrťrok bol nabitý novými modelmi s inovatívnym dizajnom a výkonnou integráciou umelej inteligencie, ktorá viedla k 8. po sebe idúcemu štvrťročnému rastu, ktorého sme neboli svedkami od roku 2013.



štvrtok 24. júla 2025

SR: Takmer 3 000 verejných nabíjačiek pre elektromobily

Ku koncu prvého polroka bolo na Slovensku dostupných 2 818 verejných nabíjacích bodov, ktoré umožňujú vodičom nabíjať elektromobily celkovo na 1 117 lokalitách. Záujem o elektrifikovanú dopravu v posledných mesiacoch intenzívne rastie a spoľahlivá infraštruktúra je jednou z nevyhnutných podmienok jej ďalšieho rozvoja. Dostupnosť verejného nabíjania je však vzhľadom na počet elektromobilov na slovenských cestách už dnes jednou z najlepších v Európe.

Verejné nabíjacie body, ktoré sú už dnes nainštalované, by bez problémov dokázali obslúžiť štvor- až päťnásobok súčasného počtu elektromobilov na slovenských cestách. Ďalším impulzom pre rozvoj elektromobility bude výstavba ultrarýchlych nabíjacích parkov popri diaľniciach, ktorá výrazne pomôže komfortu elektromobilistov pri dlhších cestách. Výsledky tendra, v ktorom sa operátori uchádzali o koncesie na prevádzku nabíjačiek v rámci koridorov TEN-T, by mali byť vyhlásené už v najbližších týždňoch. Projekt zahŕňa výstavbu 35 nabíjacích parkov s celkovo 251 nabíjacími bodmi, z ktorých 32 bude špeciálne určených aj pre nákladnú dopravu. Do prevádzky by mali byť uvedené do polovice budúceho roka.

Podľa údajov SEVA je z celkového počtu 2 818 bodov:
  • 1 691 AC (do 22 kW),
  • 605 DC (50 kW),
  • 442 DC (150+ kW),
  • 80 DC (350+ kW).
Inštalovaný výkon verejných staníc dosiahol spolu 162 MW.




streda 23. júla 2025

EU: Rozpočet 2028-2034

Európska komisia predložila návrh viacročného finančného rámca (VFR) vo výške takmer 2 bilióny EUR (alebo 1,26 % hrubého národného dôchodku Európskej únie v rokoch 2028 až 2034). Rozhodnutie o budúcom dlhodobom rozpočte a systéme príjmov EÚ prerokujú členské štáty v Rade. Prijatie nariadenia o VFR si vyžaduje jednomyseľnosť po súhlase Európskeho parlamentu. Niektoré prvky na strane príjmov (najmä nové vlastné zdroje) si vyžadujú jednomyseľnosť v Rade a schválenie členskými štátmi v súlade s ich príslušnými ústavnými požiadavkami.

Kľúčové prvky nového VFR
  • Väčšia flexibilita v rámci rozpočtu, aby Európa bola schopná konať a rýchlo reagovať, keď sa neočakávane zmenia okolnosti, alebo keď je potrebné riešiť nové politické priority.
  • Jednoduchšie, efektívnejšie a harmonizovanejšie finančné programy EÚ, aby občania a spoločnosti mohli ľahko nájsť možnosti financovania a získať k nim prístup.
  • Rozpočet prispôsobený miestnym potrebám s národnými a regionálnymi plánmi partnerstva založenými na investíciách a reformách s cieľom dosiahnuť cielený vplyv tam, kde je to najdôležitejšie, a zabezpečiť rýchlejšiu a flexibilnejšiu podporu pre väčšiu hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť v celej našej Únii.
  • Silné posilnenie konkurencieschopnosti, aby Európa zabezpečila dodávateľské reťazce, rozšírila inovácie a stála na čele celosvetových pretekov o čisté a inteligentné technológie.
  • Vyvážený balík nových vlastných zdrojov, ktorým sa zabezpečia primerané príjmy pre naše priority a zároveň sa minimalizuje tlak na vnútroštátne verejné financie.
Novinkou je Európsky fond pre konkurencieschopnosť v hodnote 409 miliárd EUR, ktorý bude investovať do strategických technológií. Funguje ponúkne žiadateľom o financovanie jednotnú bránu, zjednoduší a urýchli financovanie EÚ a urýchli súkromné a verejné investície. Svoju podporu zameria na štyri oblasti:
  • prechod na čistú energiu a dekarbonizácia,
  • digitálna transformácia,
  • zdravie, biotechnológie, poľnohospodárstvo a biohospodárstvo,
  • obrana a vesmír.
V úzkej súvislosti s Európskym fondom pre konkurencieschopnosť bude naďalej financovať inovácie výskumný rámec EÚ s hlavným programom Horizont Európa v hodnote 175 miliárd EUR. Ponúknu podporu na celú investičnú cestu projektu (od fázy koncepcie až po rozšírenie) a znížia náklady pre potenciálnych prijímateľov, ako aj čas na vyplatenie.

utorok 22. júla 2025

Radíme: Auto ako z obrázku

V zahraničí cestovateľov lákajú aj historické pamiatky a odľahlé pláže. Tie sú však často rozptýlené, a tak namiesto verejnej dopravy čoraz viac cestovateľov zvažuje prenájom auta alebo skútra. Pred cestou do zahraničia je teda dôležité sa oboznámiť s dopravnými predpismi a šoférskymi zvyklosťami v danej krajine. Na čo všetko si ešte dávať pozor pri rezervácii a preberaní vozidla?

„Zapožičanie vozidla až na mieste síce ušetrí nejaký čas pri plánovaní, no on-line rezervácia ponúka viacero výhod - zabezpečí konkrétnu kategóriu vozidla na požadovaný termín a často aj výhodnejšiu cenu. Spotrebiteľ má navyše čas na oboznámenie sa so zmluvnými podmienkami a môže si overiť dôveryhodnosť požičovne cez recenzie iných zákazníkov,“ radí Eduarda Hekšová z dTestu. Naopak, po príchode do destinácie môže byť pod časovým tlakom a v dôsledku jazykovej bariéry aj uzavrieť nevýhodnú zmluvu. Vozidlo uvedené pri rezervácii je ilustračné. Požičovne sú však povinné zabezpečiť vozidlo rovnakej triedy. Preto je dôležité zistiť, aké konkrétne modely daná kategória zahŕňa. Pri romantickej dovolenke vo dvojici nemusí na výbere vozidla veľmi záležať (pokiaľ kabriolet nie je súčasťou predstavy o romantike). No napríklad pri šesťčlennej výprave naprieč USA je výber auta zásadný. Špeciálne požiadavky, ako automatická prevodovka či väčší počet miest na sedenie, je potrebné dohodnúť vopred.

Nie všetky požičovne akceptujú debetnú kartu. Niektoré požičovne áut vyžadujú kreditnú kartu. Túto stratégiu volia najmä pre prípad vzniknutej škody. V takom prípade si totiž môžu čiastku pohodlne strhnúť aj v prípade, že na účte nebude dostatok prostriedkov. Auto si je možné požičať aj s debetnou kartou, ale v takých prípadoch je často potrebné dokúpiť si aj plné poistenie, alebo poskytnúť vyššiu zálohu. To môže požičanie auta značne predražiť. Mladší vodiči by sa mali vopred informovať na podmienky požičania. Je bežné, že pre vodičov do 25 rokov býva požičanie drahšie. Zároveň je nevyhnutné, aby každý, kto bude vozidlo riadiť, bol uvedený v zmluve. To je dôležité najmä v prípade nehody alebo inej škody. Pokiaľ by v čase incidentu riadila automobil osoba, ktorá nie je uvedená v zmluve, požičovňa či poisťovňa môže odmietnuť krytie za vzniknutú škodu. Spotrebiteľ by mimo krajín Európskej únie, Európského hospodárskeho priestoru (EHP) a Švajčiarska nemal zabudnúť na medzinárodný vodičský preukaz. Ten na Slovensku vydáva výhradne Policajný zbor, a to podľa miesta, kde má žiadateľ vydaný vodičský preukaz, alebo kde podal žiadosť.

Pri požičaní vozidla sa namiesto bežného poistenia môžete stretnúť s najrôznejšími produktmi požičovní. Najbežnejším je CDW (Collision Damage Waiver), ktorý zbavuje zodpovednosti za poškodenie karosérie. Nezahŕňa však napríklad poškodenie pneumatík, skiel, interiéru či krádež. Úplnú ochranu poskytuje až drahšie poistenie alebo vlastné nezávislé krytie. Vždy je potrebné overiť podmienky poistenia a výšku spoluúčasti. Pri preberaní vozidla treba venovať pozornosť odovzdávaciemu protokolu, ktorý býva vo forme predvyplnenej šablóny. Je dôležité spolu so zástupcom požičovne zaznamenať technický a vizuálny stav vozidla, množstvo paliva a všetko si aj zdokumentovať fotografiami. Pri vrátení vozidla je potrebné zopakovať rovnaký postup. Bežnou praxou je vrátenie s rovnakým množstvom paliva – inak môže požičovňa za dotankovanie účtovať neúmerne vysokú sumu.

Vopred sa informujte aj o:
  • spôsobe platenia mýta a diaľničných poplatkov,
  • prípadnom obmedzení počtu najazdených kilometrov na deň/dobu požičania,
  • poplatku za vrátenie vozidla na inom mieste,
  • tom, čo zahŕňa konečná cena za požičanie vozidla,
  • termíne a čase povinného vrátenia vozidla,
  • poplatkoch za upratanie vozidla.

pondelok 21. júla 2025

Trend: Menej práce pre IT

Aj IT sektor sa vplyvom technológií mení. V dôsledku pandémie naposledy vzrástol dopyt po pracovníkoch a pracovníčkach na pozície v IT sektore, takže v roku 2022 bolo na portáli Profesia zverejnených takmer 46-tisíc inzerátov, vlani však už iba necelých 25-tisíc. Pri porovnaní počtu ponúk za 1. polrok eviduje tento rok portál v porovnaní s rokom 2022 pokles o 57 percent, porovnanie s 1. polrokom 2023 ukazuje 37-percentný zostup.

Firmy mnohé procesy automatizujú a využívajú aj umelú inteligenciu, čo má vplyv najmä na juniorné pozície. Podiel ponúk z IT, ktoré firmy označili ako vhodné pre absolventov, značne klesol. Zatiaľčo v roku 2019 ich bolo 20 percent, v roku 2022 16 percent a tento rok len 12 percent. Veľké nadnárodné spoločnosti, nielen z IT sektora, ale napríklad aj centrá zdieľaných služieb, majú navyše tendenciu presúvať niektoré pozície do krajín, kde im to vychádza ekonomicky výhodnejšie. V Košickom kraji sa počet IT ponúk za 1. polrok znížil medzi rokmi 2023 a 2025 o 46 percent, v Bratislavskom kraji o 32 percent.

Za prvý polrok bolo na portáli Profesia zverejnených 11 655 inzerátov z IT sektora. Najväčší dopyt je po programátoroch, IT konzultantoch a IT analytikoch, no aj pri týchto pozíciách počty ponúk značne klesajú. Analýza pri porovnaní dát za 1. polrok roka 2023 a 2025 odhalila len jednu pozíciu, na ktorú stúpol počet ponúk. Za prvých 6 mesiacov tohto roka hľadali zamestnávatelia o 5 percent Python programátorov viac ako pred dvoma rokmi. Takmer rovnaký počet ponúk zverejnili na pozície backend programátor a DevOps Engineer. Všetky 3 profesie vyžadujú nadpriemerné technické zručnosti. V prípade Python programátorov síce náročnosť záleží od zamerania, no DevOps je považovaná za jednu z najnáročnejších v rámci IT infraštruktúry. Z hľadiska pozícií s nižšou kvalifikačnou náročnosťou klesol dopyt napríklad po špecialistoch zákazníckej IT podpory o 37 percent, pri IT testeroch o 42 percent, najviac sa zmenšil záujem o webmasterov, počet ponúk za 1. polrok klesol pri porovnaní tohto roka a roka 2023 až o 68 percent. Pokles sa netýka len menej kvalifikovaných pozícií. Výrazne ubudlo aj ponúk na špecializované roly ako C# programátor, ABAP programátor a Oracle programátor – ide o dôsledok technologického vývoja, prechodu na cloud a moderné riešenia.