piatok 20. decembra 2019

Radíme: Ako si užiť Vianoce

Aj napriek tomu, že Vianoce sú sviatkami pohody a pokoja, v obchodoch sa práve v týchto dňoch stretávajú zákazníci, ktorí si svoje nákupy nechávajú na poslednú chvíľu. Obchody odporúčajú, aby sme s nákupmi potravín nečakali do poslednej chvíle a väčšinu zásob si zabezpečili už vopred. Napríklad trvanlivé potraviny je ideálne nakúpiť si skôr a v posledné dni potom stačí dokúpiť už len čerstvý sortiment. 

Vianoce sú ten najlepší čas, aby sme na stôl pridali aj jedlá, ktoré si bežne počas roka nepripravíme. Niektoré sú určené len na špeciálne príležitosti. Slovenské Vianoce sú ešte stále najmä oslavou národných tradícií. „Vo väčšine rodín sú tradičným predjedlom oblátky s cesnakom a medom. Nasleduje vianočná polievka. Najčastejšie je to kapustnica, ale niekde sa podávajú aj strukovinové, hríbové alebo rybacie polievky. Hlavným jedlom býva vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom. Ale nájdu sa aj rodiny, kde servírujú strukovinové prívarky, či Ježiškovu kašičku (krupičná kaša s medom a škoricou)“, uviedla etnologička Katarína Nádaská. Kapor alebo všeobecne aj všetky ryby sú od stredoveku (12. storočie) považované za pôstne jedlo, pretože všetky živočíchy, ktoré žijú vo vode, sú podľa stredovekých cirkevných otcov považované za pôstne. „Vyprážaný kapor a zemiakový šalát sa stali obligátnym chodom na Štedrý večer až po II. svetovej vojne. Málokto si už pamätá, že v minulosti bol za pôstny čas považovaný celý advent, nielen Štedrý deň. Preto sa mäso nejedlo v podstate celý december. Dnes sa už ani pôst na Štedrý deň až tak striktne nedodržiava, niektorí si doprajú aj mäso. Veľa rodín však stále dáva prednosť práve rybe, či už vyprážanej, pečenej alebo dusenej“, dodala K. Nádaská. V posledných rokoch začali Slováci vyhľadávať aj lososa či pstruha. Ostatné druhy rýb sa na štedrovečernom stole objavujú len zriedka.

Zemiakový šalát sa síce pripravuje na veľa spôsobov, ale spravidla sa ten správny „domáci“ recept v slovenských rodinách udržiava z pokolenia na pokolenie celé desaťročia. Najpodstatnejšie sú vždy ingrediencie ako zemiaky, uhorky, mrkva, petržlen, zeler, hrášok, cibuľka, majonéza alebo smotana. Napríklad zemiaky varného typu A, ktoré nájdete na pultoch sa nezvyknú rozvariť a svojou štruktúrou a chuťou sú na šalát ideálne. V slovenských rodinách nechýba na štedrovečernom stole domáca vianočka, bábovka, štrúdľa a samozrejme zákusky, ktoré prenikli z mestského prostredia na vidiek po II. svetovej vojne. Nesmie chýbať ani pohár dobrého vína alebo za kalíšok tuhšieho nápoja. Posledným chodom býva aj dnes sušené ovocie.

Stoly plné dobrôt sú na Slovensku nielen počas Štedrého dňa, ale aj počas ďalších voľných dní. Ľudia zvyknú nakúpiť aj prémiovejší sortiment potravín. V lahôdkach sú to šunky a čerstvo krájané salámy s vysokým podielom mäsa. Zaujímavým trendom minulého roka je morka, ktorá sa stáva veľmi obľúbený jedlom na druhý sviatok vianočný, teda na 25.12. „Pri ovocí a zelenine sa dlhodobo najlepšie predávajú banány, jablká a mandarínky. Podľa záujmu to vyzerá tak, že nemôžu chýbať na každom vianočnom stole. Stále viac sa však predáva aj avokádo, ananás a iné exotické ovocie ako karambola, pitahaya (dračie ovocie), kiwano, pepino, marakuja, či grenadila. Práve preto máme posilnený sortiment exotického ovocia, na ktoré si Slováci stále viac zvykajú a čakajú ho na pultoch. S cieľom vyjsť zákazníkom v ústrety, ponúkame ovocie v tzv. ready-to-eat kvalite. Teda takej, aby si na nej mohli hneď pochutnať a nemuseli čakať pokým „dôjde”. Záujem rastie aj o novinky v oddelení pečiva, najmä o dezerty a koláčiky z netradičných druhov múky ako sú špaldová, pohánková, tekvicová alebo maková. Novinkou pre tieto Vianoce bude aj vianočka s aróniou, teda jarabinou“, vymenúva Kvetoslava Kirchnerová z Billa.

Podľa údajov spred roka si Slováci čoraz častejšie na Vianoce pripíjajú šampanským alebo proseccom. Výraznejšie sa zvyšuje aj dopyt po pive. V rámci nealkoholických nápojov sú najpredávanejšie minerálne vody, najmä magnéziové, nasledujú kolové a hroznové nealkoholické nápoje. Na žiadnom stole počas Vianoc nemôžu chýbať ani oriešky. Najpopulárnejšie sú tradične vlašské orechy a arašidy, ale v rámci ponuky rýchlo miznú aj všetky ostatné odrody vrátane tých exotickejších.

Podľa výživového poradcu MUDr. Borisa Bajera by sa Slováci mali sústrediť počas Vianoc najmä na to, aby si ich užili bez stresu: „Nájdite si rovnováhu medzi zdravým jedlom a maškrtením. Určite nebudete spokojní, ak si všetko odopriete, ale ani ak sa úplne spustíte a budete sa prejedať. Doprajte si aj trochu ťažšie jedlá, ale potom to vyrovnajte niekoľkými zdravšími. Nezabúdajte ani na šport. Zahrajte si hru, keď si za každé ťažšie jedlo naordinujete pohyb. Napríklad sa po výdatnom obede so zemiakovým šalátom a koláčmi vyberte na aspoň hodinovú prechádzku s celou rodinou. Je to magické! Súčasne odporúčam upraviť si aj menu – ja si napríklad dám lososa s batátmi a zemiakmi, namiesto vysmážaného kapra. Nie kvôli výčitkám, ale vyprážaný kapor je tak ťažké jedlo a musel by som obetovať pár hodín v nepohode. A to počas tak krásnych sviatkov, cez ktoré si chceme maximálne oddýchnuť, predsa nechceme.“ 

EU: Záchrana včiel

Európska komisia by mala posilniť Iniciatívu Európskej únie (EÚ) zameranú na opeľovačov a navrhnúť ďalšie opatrenia na záchranu včiel, motýľov a ďalšieho opeľujúceho hmyzu. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré už schválil Európsky parlament. 

Poslanci ocenili Iniciatívu EÚ zameranú na opeľovačov, ktorú minulý rok predložila Európska komisia. Samotná iniciatíva však podľa nich dostatočne nerieši mnohé príčiny úbytku opeľovačov, medzi ktoré patria napríklad zmeny vo využívaní pôdy, strata biotopov, intenzívne poľnohospodárstvo, používanie pesticídov, dopady klimatických zmien a prenikanie inváznych nepôvodných druhov do Európy. Uznesenie pripomína, že opeľovače sú základným prvkom biodiverzity a sú nevyhnutné pre rozmnožovanie väčšiny rastlinných druhov. Parlament preto vyzval Európsku komisiu, aby ciele iniciatívy transformovala do plnohodnotného akčného programu s dostatkom potrebných zdrojov.

Podpora výskytu a kvality biotopov opeľovačov, napríklad aj znižovaním využívania pesticídov, by sa mala stať kľúčovým cieľom budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, uvádza sa v uznesení. Schválený text tiež vyzýva na zavedenie povinných celoúniových cieľov v oblasti obmedzovania pesticídov, ktoré by mohli byť uzákonené v rámci novelizácie smernice o ich trvalo udržateľnom používaní. Parlament tiež požaduje vyčlenenie väčšieho objemu financií na výskum príčin úbytku včiel, ktorý je potrebný na prijatie efektívnych opatrení na ochranu rozmanitosti opeľovačov v EÚ.

Vianoce 2019: Drahšie nákupy

Naša krajina počas tohto roka čelí „na európske pomery“ vysokej inflácii ovplyvnenej hlavne cenami potravín. Tie sa za prvých 10 mesiacov tohto roka medziročne zvýšili o 3,8 %. Najvyšší rast dosiahli ceny potravín v letných mesiacoch (až 5,2 %), a odvtedy sa pohybujú v okolí 5 %-nej úrovne. Podobným tempom sa budú zdražovať potraviny aj v nasledujúcich mesiacoch. 

V aktuálnej analýze sa Poštová banka zamerala na vývoj cien potravín, predovšetkým tých „vianočných“. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) rovnaký vianočný nákup potravín nás tento rok vyjde drahšie - napr. aj o 4 EUR resp. o 6,2 % Ceny potravín sú aktuálne medziročne vyššie o takmer 5 %, čiže aj vianočný nákup sa nám tento rok predraží minimálne o 5 %. Viaceré typické „vianočné potraviny“ však zdraželi ešte výraznejšie (napríklad ryby, mäso, kvasená kapusta či mandarínky). Najvýraznejší medziročný rast dosiahol mak, ktorého cena je až o 43 % vyššia ako vlani. Okrem makových koláčov sa nám tieto sviatky výrazne predraží aj zemiakový šalát, keďže cena zemiakov medziročne vzrástla o 37 %. O 35 % drahšia je bravčová krkovička a za mandarínky zaplatíme tento rok zhruba o tretinu viac ako vlani. O viac ako pätinu nás tento rok vychádza drahšie aj bravčové pliecko, cibuľa a zeler. Medzi potravinami s dvojciferným cenovým rastom sa okrem vyššie spomínaných umiestnili ešte viaceré druhy bravčového mäsa a údenín, ryby, ale aj zelenina či ovocie. Približne o desatinu drahšia ako vlani je dusená šunka a slanina, o 15 % viac zaplatíme pri kúpe párkov a za bravčové mäso si priplatíme v rozmedzí 9 % až 35 %. No a rybacie filé či filety nás vychádza o cca 9 % viac ako pred minuloročnými sviatkami a mrazené ryby približne o 5 %. Aj vianočná kapustnica nás tieto sviatky vyjde drahšie ako pred rokom. Zvýšili sa totiž nielen ceny bravčového mäsa, ale aj kvasenej kapusty, ktorá je medziročne drahšia zhruba o 15 %. 

Ani pri pečení vianočných koláčov neušetríme. Ako sme už spomínali, mak medziročne zdražel až o 43 %, pšeničná múka je drahšia o 13 %, cukor o cca 7 %, margarín o 6 %, med a olej o zhruba 5 %. Na druhej strane ale slepačie vajcia nás vyjdú rovnako ako vlani a hlbšie do peňaženky nemusíme siahnuť ani pri kúpe mlieka a viacerých mliečnych výrobkov. Trvanlivé plnotučné mlieko je lacnejšie približne o -1,5 %, tvaroh o cca -2 % a maslo až o takmer -7 %. Nájdu sa teda aj potraviny, ktorých ceny sú pred tohtoročnými sviatkami nižšie ako vlani. Najvýraznejšie medziročne zlacneli paradajky, ktorých cena je nižšia o viac než pätinu. O zhruba -12 % išli nadol aj ceny papriky a trojicu potravín s najvýraznejším cenovým poklesom uzatváralo maslo, ktorého cena klesla o spomínaných takmer -7 %.

Pod rast ich cien sa podpisuje hlavne vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch, príplatky za prácu v noci a cez víkendy a taktiež silnejšia kúpyschopnosť obyvateľstva. Priaznivá situácia na trhu práce a rastúce mzdy vedú k tomu, že našinci si zo svojich zárobkov môžu dovoliť viac kúpiť. Silnejší dopyt následne ťahá nahor aj ceny potravín. Zákonné príplatky za prácu v noci a cez víkendy sa od mája tohto roka prejavili v plnej miere, čo zvyšuje náklady výrobcom, kde sa takáto práce vyžaduje, napr. v pekárňach, ale aj v supermarketoch. Títo producenti tak boli nútení zvýšené náklady preniesť do svojich výrobkov, a v konečnom dôsledku na spotrebiteľov. Tento fakt sa bude odzrkadľovať na cenách potravín minimálne do konca roka. Za rastúcimi cenami bravčového mäsa (až 35% pri niektorých druhoch) a výrobkov z neho, je nižšia ponuka na svetovom trhu. Tú spôsobil mor ošípaných v Číne, čím sa zvýšil dopyt po bravčovom mäse z Európy. Podstatne vyššie ceny zaznamenali aj zemiaky. Naša produkcia nestačí naším potrebám, a preto musíme dovážať. Sucho z minulého roka znížilo ponuku, v dôsledku čoho išla ich cena nahor. 

štvrtok 19. decembra 2019

Novinka: 100% biodegradovateľné ekologické púzdro na mobil

Ľudstvo ročne vyprodukuje neuveriteľných 300 miliónov ton plastov. Z toho sa asi tretina dostáva priamo do životného prostredia a spôsobuje jeho znečistenie. Aj preto je vítaný projekt 100 % rozložiteľných plastových puzdier na mobilné telefóny. 

Ekologické obaly na mobily nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Nové puzdrá však ako jediné neobsahujú absolútne žiadne syntetické polyméry vyrobené z ropy (ako napríklad tzv. PBAT) produkujúce pri rozklade fosílny CO2, ktorý prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Sú vyrábané z materiálu NONOILEN, ktorý predstavuje 100% ekologické riešenie v oblasti biodegradovateľných plastov. Vytvorili ho slovenskí vedci v rámci spolupráce spoločnosti Panara s vedeckým tímom z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave pod vedením Prof. Pavla Alexyho a je chránený Slovenskou aj medzinárodnou patentovou ochranou.

Unikátny materiál vzniká kombináciou polymérov vyrábaných z rastlinných surovín, ktoré sa špeciálnou technológiou premieňajú na „enviroplast”, ktorý má prakticky rovnaké vlastnosti ako klasické plasty. Naviac nemá žiadny negatívny dopad na prírodu ani na zdravie používateľa. Obal sa po skončení svojej životnosti rozloží v biologicky aktívnom prostredí na biomasu, vodu a oxid uhličitý, ktorý sa spotrebuje na rast zelenej hmoty potrebnej na opätovnú produkciu bioplastu. Celý cyklus je tak uzatvorený a pri rozklade NONOILENu nedochádza k znehodnocovaniu atmosféry.

Aby puzdro po ukončení svojej životnosti mohlo naplno využiť svoj ekologický potenciál, je potrebné ho nechať rozložiť v riadených podmienkach priemyselného kompostu. Ak takúto možnosť nemáte, môžete ho odovzdať v zbernom mieste. 

EU: Letecká bezpečnosť

Európska komisia aktualizovala zoznam Európskej únie (EÚ) pre leteckú bezpečnosť, zoznam leteckých spoločností, ktoré nespĺňajú medzinárodné bezpečnostné normy, a preto podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy alebo prevádzkovým obmedzeniam v rámci EÚ. 

Cieľom zoznamu EÚ pre leteckú bezpečnosť je zabezpečiť Európanom aj všetkým ostatným cestujúcim najvyššiu úroveň bezpečnosti letectva v Európskej únii. Zoznam EÚ pre leteckú bezpečnosť pomáha nielen udržiavať vysokú úroveň bezpečnosti v EÚ, ale pomáha aj dotknutým leteckým spoločnostiam a krajinám zlepšiť si úroveň bezpečnosti. Okrem toho sa zoznam EÚ pre leteckú bezpečnosť stal hlavným preventívnym nástrojom, pretože motivuje krajiny s bezpečnostnými problémami, aby ich začali riešiť skôr, než sa zákaz v rámci zoznamu EÚ pre bezpečnosť leteckej dopravy stane nevyhnutným.

V nadväznosti na aktualizáciu je vo vzdušnom priestore EÚ zakázaných celkovo 115 leteckých spoločností:
* 109 leteckých spoločností, ktoré získali osvedčenie v 15 štátoch, z dôvodu nedostatočného dohľadu nad bezpečnosťou zo strany leteckých úradov týchto štátov,
* 6 jednotlivých leteckých spoločností na základe bezpečnostných obáv, ktoré sa týkajú samotných leteckých spoločností: Avior Airlines (Venezuela), Iran Aseman Airlines (Irán), Iraqi Airways (Irak), Blue Wing Airlines (Surinam), Med-View Airlines (Nigéria) a Air Zimbabwe (Zimbabwe).
Ďalšie 3 letecké spoločnosti podliehajú prevádzkovým obmedzeniam a do EÚ môžu lietať len s určitými typmi lietadiel: Air Koryo (Kórejská ľudovodemokratická republika), Air Service Comores (Komory) a Iran Air (Irán).

Vianočné 2019: Darčeky do 200 EUR

Vyše polovica Slovákov plánuje na kúpu vianočných darčekov pre svojich blízkych minúť tento rok vyše 50 EUR. Hornou hranicou je pre nich 200 EUR. 

Podľa prieskumu agentúry Focus pre mBank plánuje 12 % respondentov na vianočné darčeky pre svojich blízkych minúť sumu do 50 EUR – z toho 4% sumu do 30 EUR a 8% sumu od 31 do 50 EUR. Najpočetnejšia skupina opýtaných sa vo svojich finančných plánoch na kúpu vianočných darčekov pohybuje v rozpätí od 51 do 200 EUR. Dvadsať percent Slovákov plánuje totiž utratiť 51 až 100 EUR, 16% uvažuje nad sumou 101 až 150 EUR a rovnaký počet opýtaných zvažuje minúť od 151 do 200 EUR. 10% respondentov plánuje utratiť od 201 do 250 EUR.

Slováci, ktorí plánujú svojim blízkym kupovať vianočné darčeky, preferujú zodpovednosť a šetrný prístup. Viac ako pätina (21%) si peniaze na vianočné darčeky odkladá po celý rok. Sporiť si na vianočné darčeky pár mesiacov pred Vianocami zvykne 21% respondentov. Zaujímavé je, že až 58% opýtaných Slovákov si na kúpu vianočných darčekov pre svojich blízkych nepotrebuje peniaze odkladať a sporiť.

Iba viac než 7% respondentov ráta s možnosťou, že si na nákup vianočných darčekov peniaze požičia. Najčastejšie si plánujú požičať od člena rodiny, priateľa či známeho (4,7%), niektorí tiež zvažujú využiť pomoc finančnej inštitúcie (2,5%). Z nich si 56% opýtaných plánuje požičať do 100 EUR, 18% zvažuje sumu medzi 101 až 200 EUR, 8% uvažuje o 201 až 300 EUR a 13% respondentov uviedlo sumu 301 až 500 EUR.

streda 18. decembra 2019

Trend: Internetbanking a mobilbanking

Slováci čoraz častejšie využívajú na bankové operácie internet a aj mobilné platformy. Aktuálne internetové bankovníctvo na Slovensku využíva až 78 % Slovákov. Pred nami skončila Česká republika, kde on-line banking využíva 80 % obyvateľov. Aktívnych používateľov pribúda aj vďaka zvyšovaniu dosiahnutého vzdelania ľudí. 

Podľa prieskumu, ktorý pre skupinu Erste zrealizovala spoločnosť IMAS International počas septembra 2019, zo sledovaných krajín výrazne menej využívajú túto službu Maďari (49 %), Chorváti (45 %), Srbi (36 %) či Rumuni (33 %). Medziročne práve Slováci v online-bankingu narástli najviac zo sledovaných krajín, a to až o 13 %. Štatistiky potvrdzujú, že on-line služby sú doménou mladších vekových kategórií. Najviac ich je medzi študentmi, a to vo vekovej kategórii 15 až 29 rokov. Ide až o 92 % mladých ľudí. Druhou vekovou kategóriou, ktorá najviac využíva internetbanking, sú ľudia vo veku 30 až 49 rokov, a to až 84 %, najmenej 50-roční a starší (64 %). Vo vekovej kategórii 15 až 74 rokov bolo v roku 2007 iba 15 % Slovákov využívajúcich internetbanking. 

Na Slovensku k internetovému bankovníctvu viac inklinujú muži (82 %) v porovnaní so ženami (74 %). Platobné platformy ako PayPal, Apple Pay či Google Pay využíva na Slovensku 38 % ľudí. Rovnako v tomto smere skončili Česi, najmenej tieto platformy využívajú Srbi (19 %). Aj v prípade týchto platobných platforiem sme medziročne najviac narástli, a to až o 8 %. V roku 2017 bola len necelá štvrtina Slovákov, ktorí využívali PayPal, Apple Pay či Google Pay.

EU: Nástroje na zaistenie európskych záujmov v medzinárodnom obchode

Európska komisia predstavila návrh, ktorý Európskej únii (EÚ) umožní chrániť svoje obchodné záujmy napriek paralýze mnohostranného mechanizmu Svetovej obchodnej organizácii (WTO) na urovnávanie sporov. Okrem toho zriadila pozíciu hlavného úradníka pre presadzovanie práva v oblasti obchodu, aby ešte viac posilnila dôraz na dodržiavanie a presadzovanie obchodných dohôd EÚ.

Návrh na zmenu súčasného nariadenia o presadzovaní je priamou reakciou na blokovanie činnosti Odvolacieho orgánu WTO. Podľa súčasného nariadenia, ktoré tvorí v rámci právnych predpisov EÚ základ na prijatie protiopatrení v oblasti obchodu, sa vyžaduje, aby bol spor najprv vedený prostredníctvom postupov WTO, vrátane fázy odvolania. Únia môže reagovať až následne. Absencia fungujúceho Odvolacieho orgánu WTO umožňuje členom WTO vyhnúť sa povinnostiam aj záväznému rozhodnutiu tým, že sa jednoducho odvolajú proti správe poroty.

Vďaka novému návrhu bude môcť EÚ reagovať aj v prípade, že WTO nevydá na stupni odvolacieho konania konečné rozhodnutie z dôvodu, že iný člen WTO postup riešenia blokuje tým, že sa účelovo odvoláva. Tento nový mechanizmus sa bude vzťahovať aj na ustanovenia o urovnávaní sporov zahrnuté v regionálnych alebo dvojstranných obchodných dohodách, ktorých je EÚ zmluvnou stranou. EÚ musí byť schopná rázne reagovať v prípade, ak obchodní partneri bránia účinnému riešeniu urovnávania sporov, napríklad blokovaním rozhodnutí o zložení členov poroty.

Vianoce 2019: Radšej bez dlhov

Emócie v predvianočnom období môžu výrazne ovplyvniť racionálne zváženie človeka, či zvládne splácanie nových dlhov. Emotívnu atmosféru umocňujú všadeprítomné reklamy bánk aj pôžičkových spoločností, ktoré predstavujú pôžičku pred Vianocami ako niečo prirodzené. Už s prvou splátkovou povinnosťou však môže prísť kruté vytriezvenie. 

Podľa tohtoročných údajov je Slovensko lídrom v zadlžovaní sa obyvateľstva v rámci celého regiónu, pričom spotrebné úvery tvoria viac ako štvrtinu všetkých dlhov občanov. Ekonómovia navyše upozorňujú na riziko hospodárskej krízy či výrazného spomalenia ekonomiky. Slovenská komora exekútorov (SKE) upozorňuje občanov, aby sa pred Vianocami zbytočne nezadlžovali. Podcenenie situácie pod vplyvom emócií viesť k finančným problémom, ktoré sa najmä u sociálne slabších vrstiev obyvateľstva neraz končia exekúciou. 

Ak človek neodhadne svoje schopnosti splácať riadne dlhy, prípadne mu to znemožní neočakávaná životná udalosť, môže sa dostať do takzvanej dlhovej špirály, keď splácanie jednej pôžičky prekrýva ďalšou, obvykle s ešte horšími podmienkami. To však neraz môže skončiť až exekúciou, ktorá prinesie občanovi ďalšie náklady. Problémom podľa SKE nemusí byť len vzatie si pôžičky, ale aj ručenie niekomu inému. Ľudia to totiž vnímajú ako priateľskú či rodinnú službu, viac formalitu ako hrozbu skutočného záväzku. Ostanú potom prekvapení, keď od nich veriteľ začne reálne požadovať splatenie dlhu za nesplácajúceho dlžníka. 

Ak sa občania rozhodnú prevziať na seba pred Vianocami nové záväzky, komora im odporúča, aby hľadali alternatívu, ktorá ich v budúcnosti čo najmenej finančne zaťaží. Určite je výhodnejšie vziať si úver z banky ako z nebankovej spoločnosti, ktorá má nastavené menej prísne kritériá na bonitu klientov, pričom najdôležitejším parametrom nie je úroková sadzba, ale takzvaná Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Tá odráža všetky náklady na úver, vrátane rôznych poplatkov či poistenia. Pri kreditných kartách sa zasa výrazne oplatí splatiť dlh v rámci bezúročného obdobia.

utorok 17. decembra 2019

On-line: Mapa pomoci

Psychológov a psychiatrov v rôznych regiónoch Slovenska už možno vyhľadať aj on-line prostredníctvom elektronickej Mapy pomoci na webových stránkach občianského združenia IPčko. Aktuálne poskytuje zoznam vyše 800 odborníkov v oblasti psychického zdravia z celého Slovenska. Postupne sa bude dopĺňať o ďalšie kontakty psychológov, psychoterapeutov, psychiatrov, krízové a poradenské centrá, linky dôvery a podobne.

Združenie IPčko poskytuje psychologickú pomoc mladým ľuďom prostredníctvom rôznych on-line platforiem. Podľa psychológa a programového riaditeľa združenia Mareka Madra im vyškolení odborníci z oblasti psychológie, sociálnej práce a špeciálnej pedagogiky najčastejšie pomáhajú v oblastiach prežívaného pocitu samoty, partnerských vzťahov, sexuality, identity, domáceho a sexuálneho násilia. Tiež sa však na nich obracajú so sebapoškodzovaním, anorexiou, samovražednými myšlienkami a tendenciami. Tento rok už pomáhali viac než 15.000 ľuďom.

 „Mladí ľudia prežívajú z pohľadu psychológie najzložitejšie životné obdobie. Odborníci hovoria, že je to obdobie, kedy vykazujú najviac psychických ťažkostí, no najmenej vyhľadávajú pomoc odborníkov", uviedol M. Madro. Mladým ľuďom podľa neho chýbajú dostatočné životné skúsenosti, aby dokázali výzvam čeliť sami. Preto pracovníci IPčka za niekoľko mesiacov zozbierali zoznam odborníkov a vytvorili Mapu pomoci psychológov, psychiatrov a ďalších odborníkov na duševné zdravie. Na linkách dôvery patrí obdobie Vianoc a konca roka k tým náročnejším. Podľa skúseností psychológov si požiadať o pomoc často vyžaduje veľa síl a odvahy. Niekedy je bremeno, ktoré nám život priniesol, príliš ťažké a je úplne v poriadku, ak o tom niekomu povieme a pomôže nám to bremeno chvíľu niesť a zmenšiť. „Chceme, aby sa Mapa pomoci dostala ku všetkým, nie len k mladým ľuďom, ktorým je ťažko, cítia sa so svojou vnútornou bolesťou sami", dodala koordinátorka projektu, psychologička Lenka Nemcová.  Vo viacerých rozhovoroch sa mladí ľudia informujú aj o možnostiach nadviazania spolupráce s odborníkmi naživo v konkrétnych regiónoch.

EU: Lacnejšie cezhraničné platby

Cezhraničné platby v eurách sú od pondelka lacnejšie pre spotrebiteľov aj podniky v členských štátoch Európskej únie (EÚ), ktoré nepatria do eurozóny a tiež na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku. Podľa Európskej komisie spotrebitelia aj podniky pri cezhraničných platbách vďaka novým pravidlám ušetria. 

Nové pravidlá EÚ zaviedli možnosť, že za všetky cezhraničné platby v eurách v členských štátoch mimo eurozóny sa budú účtovať rovnaké poplatky ako na domáce platby. Týka sa to Bulharska, Českej republiky, Dánska, Chorvátska, Islandu, Lichtenštajnska, Maďarska, Nórska, Poľska, Rumunska a Švédska. V praxi to znamená, že poplatky za cezhraničné platby v eurách budú len veľmi nízke alebo dokonca žiadne. Výkonný podpredseda Európskej komisie zodpovedný za hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí Valdis Dombrovskis v tejto súvislosti skonštatoval, že vďaka novým pravidlám môžu všetci občania a podniky v EÚ rovnako profitovať z lacných cezhraničných platieb v eurách.

Exekutíva EÚ spresnila, že bude pozorne monitorovať uplatňovanie týchto pravidiel a bude úzko spolupracovať s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi s cieľom zabezpečiť ich riadne vykonávanie.
Komisia sa usiluje o vytvorenie lepšieho a lacnejšieho prístupu spotrebiteľov k finančným službám, ako sa uvádza v Akčnom pláne pre spotrebiteľské finančné služby z marca 2017. Od apríla 2020 k doterajším pravidlám pribudnú ďalšie ustanovenia, na základe ktorých si spotrebitelia v EÚ budú môcť porovnať poplatky za menový prepočet pri platbe kartou v inej mene EÚ.

Aktuálne: Mzdy v krajinách V4

Príjmový kráľ či kráľovná medzi marketingovými riaditeľmi v rámci V4 žije v Poľsku v Mazovskom vojvodstve, do ktorého patrí Varšava: mesačne zarobí 7.000 eur. Vyplýva to zo mzdového prieskumu Grafton Recruitment v štyroch krajinách, v ktorých táto personálna agentúra pôsobí v strednej Európe.

V Maďarsku je zisteným stropom pri spomenutej pozícii 6.000 eur, v ČR 5.050 eur a na Slovensku 4.700 eur. Údaje sú pre potreby tejto komparácie prerátané na eurá z poľských zlotých, maďarských forintov a českých korún podľa kurzov NBS a zaokrúhlené na 50 eur. Naopak dolnými hranicami pri marketingových riaditeľoch v jednotlivých štátoch sú 1.900 eur v SR (konkrétne v Žilinskom kraji), 2.150 eur v ČR (Ústecký kraj), 2.800 eur v Poľsku a 3.600 eur v Maďarsku. A najnižšia zaznamenaná mzda na recepcii v SR je 600 eur (Trnavský kraj). Na porovnanie – v ČR je to na Vysočine, a to v prepočte o 150 eur viac, čiže 750 eur. 

Vo vychytenom sektore IT si Java programátor s päťročnou či dlhšou praxou mesačne môže prísť v Maďarsku až na 4 800 eur, v Česku na 4.700 eur, v Poľsku na 3.950 eur a na Slovensku je maximom 3.700 eur (v Bratislave, zatiaľčo v Prešovskom kraji len 2.300 eur). 

Česku, konkrétne Prahe, patrí prvenstvo vo Vyšehradskej štvorke pri projektových manažéroch zo sféry inžinieringu a výroby: 5.050 eur. Nasledujú Poľsko (3.750 eur, týka sa špecifikovane odvetvia automotive), Slovensko (3.500 eur, za Bratislavou však pritom len nepatrne zaostáva Nitra – 3.300 eur) a Maďarsko 3.300 eur. Zaujímavosťou je, že hoci Česko rovnako ako Slovensko vo všeobecnosti hlási postupné zmenšovanie regionálnych rozdielov, projektový manažér v Juhočeskom kraji sa nedostane nad 2.750 eur, čo je len 54 % oproti Prahe, resp. Stredočeskému kraju. Práve v predmetnom českobudejovickom regióne je minimom na tejto pozícii dokonca len 1.550 eur. Na ilustráciu: Prešovský kraj hlási v tomto smere hodnotu 1.600 eur, v celom Maďarsku je dolnou položkou 1.800 eur, v Poľsku 2.100 eur.

Seniorný audítor v českej metropole má mesačný príjem tiež až do výšky 5.050 eur (ako pri marketingových riaditeľoch a projektových manažéroch – v originálnej mene 130.000 Kč), v slovenskom hlavnom meste 3.700 eur. Maďarsko podľa Grafton Recruitment pri tejto funkcii ponúka hornú hranicu 3.600 eur, zatiaľ čo Poľsko len 2.800 eur.

Grafton prostredníctvom jednotlivých národných zastúpení zrealizoval prieskum v období od tretieho kvartálu 2018 do druhého štvrťroka 2019, v jednotlivých krajinách V4 sa to rôznilo. Dáta vychádzajú najmä z nástupných miezd uchádzačov, ktorým táto spoločnosť sprostredkovala prácu, a tiež z dopytu firiem po zamestnancoch. Za Slovensko je k dispozícii porovnanie finančného ohodnotenia v 8 krajoch, 7 segmentoch, 16 odboroch a na 213 pracovných pozíciách.

pondelok 16. decembra 2019

Radíme: Bezpečné platby on-line

Vyše 70 % podvodných transakcií sa spája s platbami cez internet. Pri nákupoch v e-shopoch je dôležité dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá. Napríklad nakupovať u overeného predajcu, čo najmenej zadávať na internete údaje z platobnej karty a používať buď virtuálnu platobnú kartu, alebo platby cez zabezpečené platobné brány bánk. 

Peter Ivanka zo spoločnosti Softec považuje za najbezpečnejšie platby cez Google Pay a Apple Pay, ktoré sú však v slovenských e-shopoch stále málo rozšírené. Odporúča tiež platiť cez PayPal, ale aj táto služba je dostupná ešte stále viac v zahraničných než slovenských internetových obchodoch. Slovenské e-shopy však ponúkajú možnosť platiť cez zabezpečené platobné brány bánk, existuje aj možnosť platby jednorazovou virtuálnou kartou. Väčšina slovenských bánk ale zatiaľ takúto službu podľa Ivanku neposkytuje, zvyčajne sú k dispozícii spomínané brány. 

„Každý e-shop poskytuje informácie o podporovaných typoch platobných metód. Ak ponúka platbu cez platobnú bránu banky, je dobré použiť ju. Po presmerovaní klienta na stránku, kde sa vypĺňajú údaje z platobnej karty, si treba v názve stránky (web adrese) všimnúť, či ide o zabezpečené spojenie. Pokiaľ je to bezpečné spojenie, vo web adrese bude na začiatku zobrazený zámok. Takáto platba je pomerne bezpečná", opísal Ivanka. Banky musia zároveň spĺňať nariadenia PSD2 regulácie, ktorej cieľom je zvýšenie bezpečnosti. „Dnes už prakticky všetky slovenské banky majú tzv. 3D Secure. Každá platba kartou na internete by sa teda mala potvrdzovať ešte SMS kódom. A pokiaľ sa takto nepotvrdí, podľa mojich informácií by mal niesť za prípadnú škodu zodpovednosť obchod, ktorý takéto overenie neumožní", doplnil Ivanka. Odporúča tiež, aby používatelia neplatili cez otvorenú wifi, napríklad v kaviarňach a aby si dávali pozor na podvodné emaily. Platí zásada, že vaša banka si od vás nikdy nebude pýtať prihlasovacie alebo osobné údaje cez email.

e-Government: Evidenčné čísla aj technické preukazy vám už doručia domov či do práce

Od decembra 2019 platí novela zákona o cestnej premávke, ktorá prináša aj novinku pri evidencii vozidiel špeciálne pre používateľov elektronických služieb. Ak občan využije niektorú z elektronických služieb Národnej evidencie vozidiel a vydajú mu nové doklady či tabuľky EČV, môže vynechať osobnú návštevu dopravného inšpektorátu.

Po vykonaní elektronickej zmeny v evidencii vozidiel polícia už zašle tabuľky EČV a osvedčenia o evidencii, to znamená malý aj veľký technický preukaz, na adresu, ktorú si majiteľ alebo držiteľ vozidla určí (domov či na pracovisko). Kuriérovi pri doručení je potrebné odovzdať staré tabuľky aj doklady, ktoré poputujú do skartácie. Ak ich však občan nebude mať pripravené ani pri opakovanom doručení, podľa zákona mu nové kuriér neodovzdá a občan si ich bude môcť prevziať na najbližšom dopravnom inšpektoráte. Všetky služby so zabezpečením výroby a distribúcie technických preukazov a tabuliek EČV zabezpečuje nové pracovisko v Slovenskej Ľupči.

Podľa novely zákona o cestnej premávke dopravné inšpektoráty fyzicky už nekontrolujú výrobné čísla vozidiel a pracovníci dopravných inšpektorátov, ktorí vykonávali fyzické porovnávanie výrobných identifikátorov vozidiel, vybavujú žiadateľov o evidenčné úkony. O tieto evidenčné úkony, ktorých vykonanie bolo doteraz naviazané na príslušný okres podľa pobytu alebo sídla držiteľa, možno požiadať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. Ide o vyradenie vozidla z evidencie, dočasné vyradenie vozidla z evidencie, zmena farby vozidla, zápis schváleného spájacieho zariadenia do osvedčenia o evidencii časť II alebo zrušenie takéhoto zápisu, zápis schválených rozmerov a druhu pneumatík a schválených rozmerov ráfikov, ak tento zápis nevykonal okresný úrad, výmena neplatného osvedčenia o evidencii: 
- v prípade zrušenia zápisu nesprávnych alebo neúplných údajov uvádzaných v OEV I. alebo OEV II. a zápis správnych údajov do týchto dokladov, 
- v prípade zmeny miesta pobytu, sídla alebo prevádzkarne, ak dopravný inšpektorát nevydáva novú tabuľku s evidenčným číslom.
Novinkou tiež je, že pre elektro vozidlá a plug-in hybridy (s možnosťou externého nabíjania) sa na požiadanie vydávajú tzv. elektro TEČ, ktoré sú farebne takto odlíšené.

EU: Zlúčenie operačných programov

Európska komisia (EK) oficiálne schválila zlúčenie operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OP II) s operačným programom Výskum a inovácie (OP VaI). Vďaka zlúčeniu sa zachráni 100 miliónov eur pre slovenskú vedu, výskum a inovácie. 

Podľa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR ide technicky o včlenenie OP VaI do OP II, v ktorom vzniknú nové prioritné osi (9 až 13) s jedným riadiacim orgánom (ministerstvom dopravy) a jedným monitorovacím výborom. Ministerstvo školstva SR a Ministerstvo hospodárstva SR sa stanú sprostredkovateľskými orgánmi s delegovanými právomocami na implementáciu projektov v oblastiach podpory zameraných na výskum a inovácie. Sprostredkovateľským orgánom pre prioritnú os 7, ktorá je zameraná na informatizáciu spoločnosti, zostáva podľa nej naďalej Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Prioritné osi 1 až 6 budú tak ako doteraz zamerané na rozvoj dopravy (cestná, železničná, vodná, verejná osobná doprava).

Celková alokácia zlúčeného operačného programu je vyše 8 miliárd eur vrátane povinných zdrojov zo štátneho rozpočtu. Počas harmonizácie systémov uskutoční MDV SR aj hĺbkový procesný audit za pomoci európskych expertov. Cieľom je nastaviť opatrenia na zlepšenie čerpania eurofondov na výskum a inovácie. Pôvodný OP Integrovaná infraštruktúra k 12. decembru 2019 vyčerpal vyše 1,7 miliardy eur (36 %) z celkovej alokácie 4,6 miliardy eur. V zmysle pravidla n+3 už ministerstvo dopravy, ktoré je riadiacim orgánom OP II, vysoko prekročilo svoj záväzok čerpania na rok 2019, čím sa vytvoril priestor - po zlúčení s OP VaI - na elimináciu prepadnutia eurofondov na výskum a inovácie.