piatok 14. júla 2017

Radíme: Cestovateľská lekárnička
Obsah cestovnej lekárničky záleží podľa odborníkov na krajine, do ktorej cestujeme, na dĺžke pobytu aj dostupnosti zdravotníckej starostlivosti. Musí byť uložená v suchu, chlade a tme, tak aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu.

Lekárnička na cestu by mala obsahovať:
-   lieky, ktoré cestovateľ bežne užíva,
-   lieky proti horúčke a bolestiam hlavy,
-   kvapky do nosa a očí (ušné kvapky),
-   lieky proti hnačke,
-   lieky proti nevoľnosti pri tzv. chorobe z pohybu,
-   lieky proti zápche,
-   antihistaminiká (lieky pri alergických reakciách),
-   antialergický krém (potrebný pri poštípaní hmyzom),
-   lieky na ochranu proti malárii, v prípade pobytu v oblasti s výskytom malárie,
-   sprej alebo krém proti hmyzu (repelent),
-   dezinfekčný prostriedok,
-   pohotovostné obväzy,
-   lieky proti plesňovej infekcii nôh,
-   obväzovú vatu, pinzetu, nožničky, náplaste. 

Príbalové letáky všetkých liekov je potrebné prečítať ešte doma pred odchodom. Bezpodmienečne treba splniť všetky podmienky na skladovanie a uchovávanie liečiv, prísne dodržiavať indikácie, kontraindikácie, zohľadniť vedľajšie účinky, interakcie s inými liekmi. 
e-Schránka: Na úradnú poštu upozorní e-mail či SMS
Štátne e-schránku na rozdiel od tej klasickej netreba kontrolovať denne. O každej novej pošte príde upozornenie do určeného mailu či formou SMS správy.

Od 1. júla 2017 sú štátne inštitúcie, ale aj samosprávy, súdy, notári či exekútori povinní komunikovať s podnikateľmi elektronicky. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) aktivovala na doručovanie všetky schránky právnických osôb zapísaných v obchodnom registri a so sídlom na Slovensku. Neznamená to ale, že predstavitelia firiem sa musia do schránky prihlásiť každý deň - stačí si nastaviť cez jeden prístup formu oznámení (notifkácie). Následne do e-schránky vstúpi až vtedy, keď mu tam príde zásielka.

Do firemných elektronických schránok majú umožnený prístup všetci ich štatutári. Tí so schránkou nemusia pracovať sami. Jej správou môžu poveriť elektronicky alebo listinne niekoho, komu dôverujú. Podmienkou zostáva použiť občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom. Tieto prvky majú zabezpečiť, že sa k citlivým údajom nedostane nikto nepovolaný. 

Ako si nastaviť notifkácie:
– Pomocou občianskeho preukazu s čipom sa na portáli slovensko.sk prihlásite do svojej elektronickej schránky.
– V prostredí novej schránky vľavo dole nájdete tlačidlo Nastavenia.
– V ľavej lište kliknete na tretiu položku Nastavenia oznámení.
– V hlavnom poli vyberiete priečinok Prijaté.
– Notifikácie si môžete nechať zasielať na už zadané kontaktné údaje, prípadne ich zmeniť, či pridať ďalší e-mail.
e-Bezpečnosť: Rozhoduje ľudský faktor
Neznalí alebo neopatrní zamestnanci sú hneď po malvéri druhou najčastejšou príčinou kybernetických bezpečnostných incidentov. Zatiaľ čo malvér je čoraz sofistikovanejší, smutnou realitou zostáva fakt, že ľudský faktor môže byť ešte nebezpečnejší.

Podľa správy Ľudský faktor v IT bezpečnosti: ako zamestnanci ohrozujú firmy zvnútra ročne až 46% bezpečnostných incidentov zameraných na firmy majú na svedomí samotní zamestnanci. Najmä pri cielených útokoch je neopatrnosť zamestnancov najslabším miestom kybernetickej bezpečnosti. V roku 2016 boli podľa správy prvotným zdrojom každého tretieho (28%) cieleného útoku na firmu phishing a sociálne inžinierstvo. Mohlo sa napríklad stať, že neopatrní účtovník otvoril škodlivý súbor považujúc ho za faktúru od jedného z dodávateľov. Mohlo to viesť k skolabovaniu celej firemnej infraštruktúry a nič netušiaci účtovník by sa stal spolupáchateľom  útočníkov.

Prieskum Kaspersky Lab naznačuje, že pokiaľ ide o malvér, neopatrnosť a nevedomosť zamestnancov spôsobuje až 53% malvérových prienikov. Zatajovanie bezpečnostných incidentov zamestnancami firiem môže mať dramatické následky a znásobiť už spôsobené škody. Bezpečnostní experti potrebujú bezprostredné ohrozenie čo najrýchlejšie identifikovať, aby mohli zvoliť najlepšiu taktiku obrany. Zamestnanci však bezpečnostné incidenty často nenahlásia zo strachu pred potrestaním alebo znemožnením sa pred ostatnými. Niektoré firmy zaviedli prísnejšie pravidlá a ich zamestnanci nesú aj výrazne vyššiu mieru zodpovednosti.

Kybernetická bezpečnosť nie je len vecou technológií, ale aj firemnej kultúry a vzdelávania. Až 52% z opýtaných firiem pripustilo, že zamestnanci sú najväčšou slabinou v rámci IT bezpečnosti. Potreba zaviesť personálne zamerané opatrenia sa stáva čoraz zjavnejšou – 35% firiem sa snaží zvýšiť svoju kybernetickú bezpečnosť prostredníctvom školení pre zamestnancov. Ide pritom o druhé najpopulárnejšie opatrenie hneď po nasadení sofistikovanejšieho softvéru (43%). V rámci prvých opatrení, ktoré by mali firmy zaviesť, sú tiež jasne nastavené pravidlá a postupy (namiesto dlhých dokumentov), budovanie silných zručností a v neposlednom rade motivácia a podpora tej správnej pracovnej atmosféry.


štvrtok 13. júla 2017

Radíme: Ako sa chrániť pred prenosnými (infekčnými) ochoreniami
Hlavný hygienik SR Ján Mikas zverejnil na webe Úradu verejného zdravotníctva užitočné rady pre všetkých cestovateľov, ktoré im môžu pomôcť pri neočakávaných zdravotných problémoch.

Črevné problémy: Hnačka je najčastejším ochorením medzi cestovateľmi. Vo väčšine prípadov ustúpi v priebehu dvoch až troch dní. Na vzniku cestovateľskej hnačky má svoj podiel samotná cesta, zmena klímy, zmena stravy, ale aj možnosť kontaminácie potravín a vody niektorými druhmi baktérií. Pri dodržiavaní základných hygienických pravidiel a prechodným diétnym stravovaním príznaky ustúpia za niekoľko hodín. Môžu sa však vyskytnúť aj hnačkové ochorenia, ktorých pôvodcom sú salmonely, šigely, niektoré parazity, vírus spôsobujúci hepatitídu  typu A, pôvodca cholery. Týmto ochoreniam sa dá zabrániť prísnou osobnou hygienou (čisté ruky) ako aj hygienou vody a potravín. Vyvarovať sa nezvyčajných jedál, konzumovať iba dostatočne tepelne spracovanú stravu, piť prevarenú vodu, nekonzumovať zmrzlinu, džúsy, nepasterizované mlieko aj ľad, pokiaľ nie je záruka, že bol pripravený z bezpečnej alebo prevarenej vody. Pri dlhšom pobyte v rizikových oblastiach sa cestujúcim pred cestou do zahraničia odporúča očkovanie (cholera, vírusový zápal pečene typu A, brušný týfus).

Kvapôčkové nákazy
: Najčastejšie ide o tzv. choroby z prechladnutia, nádcha, angína, zápal priedušiek, chrípku, osýpky, meningokokové infekcie, legionárska choroba.
Zabrániť týmto ochoreniam možno vyhýbaním sa uzavretým preplneným miestnostiam a zamedzením úzkeho styku s chorým ako aj vhodným očkovaním (chrípka, meningokokové infekcie).

Nákazy, ktoré sa prenášajú krvnou cestou a pohlavným stykom
: Krvnou cestou sa prenáša vírusový zápal pečene typu B a C a vírus HIV. V prevencii je potrebné sa vyvarovať nezabezpečených lekárskych zákrokov mimo zdravotníckych zariadení, tetovaniam (trvať na jednorazových ihlách a striekačkách, na dokonale sterilizovanom lekárskom náradí).
K dispozícii je očkovanie proti hepatitíde typu B.

Sexuálne prenosné infekcie – kvapavka, syfilis, herpes, HIV a ďalšie
: Jednoduchou a zaručenou ochranou je nemať pohlavný/sexuálny styk s  cudzou osobou, ktorej zdravotný stav nie je známy. Chrániť sa pri pohlavnom styku.

Ochorenia prenášané hmyzom
: Riziko takýchto nákaz je veľmi vysoké najmä v tropických a subtropických krajinách. Patria sem predovšetkým malária, žltá zimnica, Dengue, japonská encefalitída, infekcia vírusom Zika a ďalšie.
Očkovanie je k dispozícii proti žltej zimnici , japonskej encefalitíde a vírusovému zápalu pečene typu B. V rámci prevencie je potrebné dodržiavať osobnú ochranu pred komármi, a to nosiť košele  s dlhými rukávmi, dlhé nohavice, používať vhodným repelent, spať v uzavretom prostredí  s používaním neporušených moskytiér (sieťok), používať dezinsekčné prostriedky na hubenie komárov.
Antimalariká je nutné užívať presne podľa pokynov lekára!


Nákazy kože a slizníc (tetanus, tularémia, leptospiróza, besnota, kožné plesňové ochorenia): Po poranení je dôležité správne ošetrenie rán v prípade poranenia je nutné ranu umyť vodou a mydlom a vyhľadať zdravotnícke zariadenie.
Pred cestou je vhodné overiť si očkovanie proti tetanu.
V rámci prevencie je dôležité chrániť sa styku s neznámymi zvieratami podozrivými z besnoty ako aj vyhýbať sa chodeniu na boso vo vlhkom teplom prostredí, prípadne používať preventívne protiplesňové prípravky (krémy, masti, roztoky), ktorých je na trhu dostatok.
Selfie: Najviac obľubujú muži
Muži sú vo všeobecnosti väčšími fanúšikmi nových technológií, rôznych gadgetov a technologických vychytávok. Väčšinu z nich však asi nikdy nenapadlo, že časom budú smartfón využívať viac sebestredne než ženy.


Podľa štúdie Huawei Summer Barometer zameranej na používanie smartfónov zhotovuje selfie snímky v priemere 77% mužov a 69% žien. Štúdia vychádza z prieskumu medzi viac než 6.000 používateľmi smartfónov vo veku 18-45 rokov z 12 krajín strednej a východnej Európy a Škandinávie (Ipsos, máji 2017).  Smerom na sever Európy pritom obľuba fotenia selfies vo všeobecnosti klesá. Najviac používateľov fotí selfies v Bulharsku (84% majiteľov smartfónov), v Rumunsku (83%), v Srbsku (82%) a v Grécku (78%). Naopak najmenej populárne sú selfies v Dánsku (59%), ďalej vo Švédsku, Fínsku a v Českej republike (62%) používateľov.

Štúdia tiež podľa očakávaní ukazuje, že selfie majú viac v obľube mladí. Ľudia vo veku od 18 do 24 rokov fotia selfies v 81% prípadoch, pričom ľudia od 25 do 34 rokov v 74% a ľudia od 35 do 34 rokov v 66% prípadoch. 
EU: Zverejňovanie údajov o daniach nadnárodných spoločností
Nový legislatívny návrh Európskeho parlamentu zaväzuje veľké nadnárodné spoločnosti zverejňovať údaje o objeme nimi odvedených daní v jednotlivých krajinách - v únii aj za jej hranicami. Cieľom je zvýšiť transparentnosť v oblasti výberu daní  a obmedziť daňové úniky podnikov, v dôsledku ktorých prichádzajú podľa údajov Európskej komisie rozpočty krajín EÚ o 50 až 70 miliárd ročne.


Povinnosť zverejňovať informácie o zaplatených daniach v jednotlivých krajinách sa bude vzťahovať na nadnárodné spoločnosti s ročným obratom nad 750 miliónov eur. Informácie o dani z príjmu veľkých nadnárodných spoločností by sa mali zverejňovať prostredníctvom vzorového dokumentu v každej daňovej jurisdikcii, v ktorej operovala daná spoločnosť alebo jej dcérska firma. Dokument s daňovými informáciami bude bezplatne dostupný na webovej stránke nadnárodnej spoločnosti. Spoločnosť by tiež mala byť zodpovedná za vloženie správy s daňovými informáciami do verejného registra spravovaného Európskou komisiou.


Súčasťou zverejňovaných informácii by mal byť:
·         názov spoločnosti a zoznam jej dcérskych podnikov, krátky popis povahy vykonávaných činností a ich geografické umiestnenie,
·         počet zamestnancov pracujúcich na plný úväzok,
·         výška čistého obratu,
·         deklarovaný kapitál,
·         výška zisku alebo straty pred zdanením príjmu,
·         výška dane z príjmu zaplatená v príslušnom účtovnom roku spoločnosťou a jej pobočkami, ktoré sú rezidentmi na daňové účely v príslušnej daňovej jurisdikcii,
·         výška akumulovaných ziskov,
·         potvrdenie, či spoločnosť, jej dcérske spoločnosti alebo pobočky využívajú preferenčné daňové zaobchádzanie.

Poslanci chcú s cieľom chrániť citlivé obchodné informácie umožniť členským štátom udeľovať výnimky. Udeľovali by sa na jeden rok a vzťahovali by sa len na jurisdikciu štátu, ktorý výnimku udelil. Informácie, na ktoré sa vzťahuje výnimka, budú EK poskytnuté v dôvernom režime spolu s detailným zdôvodnením udelenia výnimky. Komisia každý rok na svojej webovej stránke zverejní zoznam spoločností, ktorým boli udelené výnimky, doplnené stručným zdôvodnením. Spoločnosť by po ukončení platnosti všetkých výnimiek mala retroaktívne zverejniť chýbajúce daňové údaje vo forme aritmetického priemeru za obdobie, počas ktorého bola od zverejnenia oslobodená.

streda 12. júla 2017

Radíme: Skôr než vycestujete
Cestovanie môže priniesť aj zdravotné riziká, preto sa odporúča navštíviť pred plánovanou cestou svojho lekára. Veľmi dôležité je to najmä pre cestovateľov, ktorí plánujú cestovať do krajín s nízkym hygienickým štandardom (predovšetkým trópy či subtrópy).

Lekár by mal poskytnúť informácie o povinných alebo odporúčaných očkovaniach, prevencii niektorých ochorení, odporúčaných liekoch na samoliečbu v priebehu cesty ako aj o dôsledkoch cesty na  zdravotný stav a možnosti obmedzenia rizík na ceste. V prípade potreby  vás odošle na niektoré zo špecializovaných  pracovísk, ktoré poskytnú informáciu o aktuálnom riziku infekcií v jednotlivých krajinách, o príslušnej prevencii vrátane ochrany pred maláriou a zabezpečia potrebného očkovania. Informácie o epidemiologickej situácii v európskych krajinách (napr. osýpky) nájdete aj na webovej stránke Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb https://ecdc.europa.eu/en (napr. Communicable disease threats report) aj na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR (v časti Epidemiológia alebo Osýpky).

Skôr než vycestujete, mali by ste pamätať na:
-  nepriaznivé účinky samotného cestovania na zdravie (cestovanie lietadlom, autom, autobusom, loďou, na bicykli),
-   infekčné choroby (vrátane sexuálne prenosných ochorení),
-   alergie,
-   úrazy a drobné poranenia,
-   telesnú záťaž v horúcom, príp. vlhkom prostredí,
-   príznaky zo strany srdcovocievneho, črevného a dýchacieho systému,
-   športové riziká (potápanie, horolezectvo),
-   slnečné žiarenie, opaľovanie a kúpanie,
-   hmyz,
-  stravovanie (konzumovať len dôkladne tepelne spracované jedlo, nejesť neumytú surovú zeleninu, vyhýbať sa majonézam, vajíčkam, studeným misám, jesť len ovocie, ktoré sa dá len ošúpať alebo je dôkladne umyté pitnou vodou, atď. ),
-   osobná hygiena (časté umývanie rúk).
EU: najlepšie projekty širokopásmového internetu
Európska komisia (DG Connect) ocení projekty, ktoré pomáhajú zavádzať širokopásmové pripojenie (broadband) a poskytujú občanom vysokorýchlostný internet. Do European Broadband Awards 2017 môžete teraz nominovať aj svoj projekt.

Súťaž je zameraná na projekty regionálnych a miestnych orgánov verejnej správy (obce, mestá, regióny…), ale aj na súkromne financované projekty, ktoré prijímajú inovatívne modely investičnej, obchodnej alebo finančnej štruktúry. Súťažné projekty budú ocenené v týchto piatich kategóriách:
- Inovatívne modely financovania, podnikania a investícií,
- Zníženie nákladov a spoločné investície do infraštruktúry odolnej voči budúcim zmenám,
- Územná súdržnosť vo vidieckych a odľahlých oblastiach,
- Sociálno-ekonomický dopad a cenová dostupnosť,
- Otvorenosť a konkurencia.

Neváhajte a prihláste všetky typy verejných či súkromných projektov, bez ohľadu na ich veľkosť, umiestnenie či technológie, ktoré sú dokončené alebo pred ukončením. Projekty budú hodnotené porotou medzinárodných expertov navrhnutých priamo Európskou komisiou. Víťazov slávnostne ocení európsky komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť 20. novembra 2017 v Bruseli.


Termín podávania žiadostí je do 7. septembra 2017. Viac na: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/european-broadband-award.
Novinka: Listy vlastníctva na internete
O niekoľko mesiacov by sme už nemuseli na úrady nosiť žiaden list vlastníctva a žiaden výpis z katastrálnej mapy. Dostupné sú už pre každého v elektronickej forme.

Nová aplikácia Mapový klient ZBGIS je zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, údajmi ZBGIS, registra adries, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu, ako aj digitálnym modelom terénu geografickými názvami. Údaje na http://zbgis.sk sú integrované do jedného celku, čo umožňuje používateľom získať komplexnejšie informácie o konkrétnom území nielen z pohľadu aktuálnych vlastníckych vzťahov, ale aj z hľadiska topografie.

Mapový klient ZBGIS je platformovo nezávislá aplikácia, používateľovi stačí internetové pripojenie v desktopovom počítači alebo v mobilnom zariadení (tablete, smartfóne) a internetový prehliadač. Umožňuje pridávanie údajov z externých zdrojov, či už zo statických súborov bežne podporovaných digitálnych formátov pre priestorové údaje alebo štandardizovanou formou webových mapových služieb. Používateľ si tak môže vyskladať mapový podklad z takých údajov, aké práve potrebuje. Mapový klient ZBGIS je integrovaný s údajmi katastra nehnuteľností a registra adries, ktoré sú aktualizované na dennej báze, čo znamená, že pracuje vždy s aktuálnymi údajmi katastra a adresnými bodmi. Výhodou je aj optimalizácia aplikácie pre mobilné zariadenia.


Pôvodná webová aplikácia vznikla ako jeden z výsledkov projektu Elektronické služby katastra nehnuteľností – ZBGIS (Operačný program Informatizácia spoločnosti), ktorý sa realizoval v rokoch 2010 až 2016. Nová verzia aplikácie vznikla v rámci 5-ročnej udržateľnosti projektu a rozvojových aktivít ZBGIS. Rozvojové aktivity projektu sú financované z prostriedkov štátneho rozpočtu. Výpisy z novej aplikácie ale nie sú zatiaľ použiteľné na právne úkony!

utorok 11. júla 2017

Aktuálne: Príspevok na zlepšenie zásobovania pitnou vodou, čistenie odpadových vôd a kanalizáciu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vypísalo novú eurofondovú výzvu zameranú na zlepšenie zásobovania pitnou vodou, čistenie odpadových vôd a kanalizáciu. Vyčlenených je 55 miliónov eur.


Výzva je zaradená do programu Integrovaný regionálny operačný program (IROP) v rámci prioritnej osi 4 – Zlepšenie kvality života v regiónoch s dôrazom na životné prostredie. Prioritou je investovanie do sektora vodného hospodárstva s cieľom splniť požiadavky Európskej únie v oblasti životného prostredia. K dispozícii je 55 miliónov eur pre všetky kraje okrem Bratislavského samosprávneho kraja. Medzi oprávnené aktivity sú zaradené rekonštrukcia prívodov vody, vodovodných sietí, objektov a zariadení verejného vodovodu, rekonštrukcia stokovej siete, objektov a zariadení verejnej kanalizácie v obciach, budovanie verejných vodovodov, budovanie verejných kanalizácií a budovanie a rekonštrukcia čistiarní odpadových vôd, rekonštrukcia existujúcich vodárenských zdrojov podzemných vôd, intenzifikácia existujúcich vodárenských zdrojov a budovanie nových vodárenských zdrojov podzemných vôd.

O finančné prostriedky sa môžu uchádzať obce, združenia obcí, vlastníci verejných vodovodov, verejných kanalizácií a právnické osoby oprávnené na podnikanie v oblasti verejných vodovodov a verejných kanalizácií. Minimálna ani maximálna výška príspevku nie sú stanovené. Výzva je vyhlásená vo forme otvorenej výzvy, ktorej uzavretie nastane vyčerpaním finančných prostriedkov na to vyčlenených. Uzavretie prvého hodnotiaceho kola je 26.9.2017 a druhého kola 22.12.2017. Ďalšie hodnotiace kolá budú uzatvárané spravidla v trojmesačnom intervale do vyčerpania alokácie.
e-Schránka: Oprava overenia autorizácie
Od 1. júla 2017 je na portáli slovensko.sk odstránená nekompatibilita pri vyhodnocovaní platnosti autorizácie elektronických dokumentov, ktoré sú vo formátoch PDF/A-1, PDF 1.3 a PDF 1.4 (.pdf) podpísané v súboroch ZEPf (.zep) alebo XAdES_ZEP (.xzep). 

Z tohto dôvodu môže byť výsledok overenia autorizácie vytvorený na Ústrednom portáli verejnej správy od 1. júla 2017 v prípade uvedených PDF formátov odlišný od výsledku overenia vytvoreného do 30. júna 2017. 

Do 30. júna 2017 bola autorizácia elektronických dokumentov vo formátoch PDF/A-1, PDF 1.3 a PDF 1.4 v súboroch ZEPf (.zep) a XAdES_ZEP (.xzep) na ÚPVS vyhodnocovaná ako neplatná v prípade, že autorizovaný dokument bol vyhodnotený ako nevalidný podľa špecifikácie PDF/A-1a. V týchto prípadoch bol vo vyhodnotení autorizácie uvedený kód výsledku overenia č. 110, č. 2104 alebo č. 2105, ako portál upozornil v ozname Nesprávne overenie autorizácie.
EU: Boj proti epidémiám HIV, tuberkulózy a hepatitídy typu C
Parlament vyzval Európsku komisiu a členské štáty na zavedenie celoúniových harmonizovaných programov dohľadu nad infekciami, ktoré by včas odhalili ohniská nákazy vírusovou hepatitídou, tuberkulózou a HIV, zhodnotili trendy v ich výskyte, poskytli odhady záťaží spojených s ochoreniami a v reálnom čase sledovali postupnosť diagnózy, liečby a starostlivosti.


Nakoľko HIV je naďalej prenosným ochorením s najväčšou spoločenskou stigmou, Európska komisia a členské štáty by podľa poslancov mali uľahčiť prístup ním postihnutých pacientov k inovatívnym liečebným metódam a zintenzívniť boj proti spoločenskej stigmatizácii. Parlament tiež vyzval členské štáty, aby v snahe zabezpečiť včasné odhalenie prípadov nakazenia nespoplatňovali testy na HIV. Tuberkulóza, ktorá je najčastejšou príčinou úmrtia osôb s HIV, sa v globalizovanom svete s rastúcou mobilitou obyvateľstva stala vážnou cezhraničnou hrozbou - celosvetovo sa počet ľudí nakazených tuberkulózou v roku 2014 zvýšil už tretí rok po sebe.


Parlament tiež zdôraznil dôležitosť boja proti rastúcej antimikrobiálnej rezistencii a vyzval lídrov členských štátov na spoločný postup pri zavádzaní cezhraničných opatrení zameraných na prevenciu. Viac než 90% pacientov s hepatitídou typu C nemá po nakazení žiadne príznaky choroby a v členských štátoch neexistuje žiaden jednotný protokol pre skríning. Údaje o postihnutých osobách tak môžu byť podhodnotené. Komisia by preto podľa poslancov mala iniciovať plán, ktorý by viedol k štandardizácii skríningových, testovacích a liečebných protokolov. Cieľom by malo byť na odstránenie hepatitídy typu C v EÚ do roku 2030, uvádza sa v uznesení.

V roku 2015 nahlásilo 31 krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (členské štáty EÚ a Island, Lichtenštajnsko a Nórsko) takmer 30.000 novo diagnostikovaných prípadov infekcie vírusom HIV. Podľa odhadov ochorelo v európskom regióne na multirezistentnú tuberkulózu (MDR-TB) 120.000 ľudí. Vírusová hepatitída (hepatitída typu C) je pre verejné zdravie jednou z celosvetovo najvážnejších hrozieb. Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) jeden zo siedmich ľudí s HIV nepozná svoj sérologický stav, pričom odhadovaný priemerný čas od nakazenia HIV po stanovenie diagnózy je štyri roky. Z celkového počtu 10 miliónov úmrtí, ktoré by do roku 2050 mohli byť každoročne spojené s rezistenciou voči liekom, bude pravdepodobne približne štvrtina spôsobená rezistentnými kmeňmi tuberkulózy.

pondelok 10. júla 2017

Aktuálne: Príspevok na zateplenie
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR oznámilo vyhlásenie tretej výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na zateplenie rodinného domu staršieho než desať rokov.

Oproti predošlej výzve sa zvyšuje maximálna podpora zo 6.500 eur na 8.800 eur a má byť tiež dostupnejšia pre širší okruh občanov. Žiadosti o príspevok bude možné podávať elektronicky od 1. augusta 2017 do 31. októbra 2017 alebo do naplnenia počtu elektronicky zaevidovaných žiadostí o príspevok (500 žiadostí).

Podľa zákona o energetickej hospodárnosti budov príspevok možno poskytnúť do výšky 40% oprávnených nákladov, najviac 8.800 eur. Informácie o podmienkach poskytnutia príspevku na zateplenie rodinného domu sú dostupné na 
zatepluj.sk. Do nákladov za zrealizovanie zateplenia rodinného domu je možné zahrnúť aj úhradu za výmenu zdroja tepla (kotol, tepelné čerpadlo), ak už nebola podporená iným programom a podpora sa týka viacpodlažného rodinného domu s celkovou podlahovou plochou do 300 m2.
Novinka: Pre postihnutých spoluobčanov
Na internete pribudol archív s televíznymi dielami špeciálne upravenými pre potreby sluchovo znevýhodnených. Obsah pre zrakovo znevýhodnených divákov bude do archívu zaradený koncom júla.

Dokoran.rtvs.sk umožní sledovať audiovizuálne diela v špeciálnej úprave pre ľudí so sluchovým postihnutím. V archíve nájdu výber filmov, seriálov, dokumentárnej tvorby, rozprávok či archívnych pokladov z produkcie RTVS. Už teraz v ňom možno nájsť všetky časti televíznych filmov Červené víno, Adam Šangala a Sváko Ragan, nové seriály RTVS Tajné životy či Doktor Martin, detskí diváci sa môžu tešiť na rozprávky z aktuálnej tvorby RTVS ako Zázračný nos, Láska na vlásku, Johankino tajomstvo, ale aj na detskú klasiku Spadla z oblakov či populárny seriál pre deti Safari za kuchyňou. V archíve sa momentálne nachádza až 200 televíznych diel, ďalšie budú postupne pribúdať, keďže archív bude aktualizovaný na periodickej báze. Nachádzajú sa v ňom aj diela, ktoré nie sú dostupné v bežnom online archíve RTVS.

Prístup na web dokoran.rtvs.sk je možné získať výhradne prostredníctvom prístupového kódu, ktorý sluchovo postihnutým divákom na požiadanie poskytne Asociácia nepočujúcich Slovenska. Prístupové kódy pre zrakovo znevýhodnených bude možné vyžiadať od Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.
EU: Podpora trvácnosti a opraviteľnosti výrobkov
Podľa údajov z prieskumu Eurobarometer (jún 2014) by 77% spotrebiteľov v Európskej únii uprednostnilo pokus o opravu pokazených výrobkov pred kúpou nových. V konečnom dôsledku sú však často nútení výrobok vymeniť alebo odhodiť z dôvodu vysokých nákladov na opravu a úrovne poskytovaných služieb.

Európska komisia, členské štáty a producenti by mali prijať opatrenia, ktoré by spotrebiteľom priniesli trvácnejšie a opraviteľné vysokokvalitné výrobky. Európsky parlament prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia vyzval na predĺženie životnosti výrobkov a boj proti zabudovanému zastarávaniu tovarov a softvéru. Poslanci okrem iného navrhujú:

· stanovenie minimálnych kritérií odolnosti pre jednotlivé kategórie výrobkov, na ktoré by mali producenti prihliadať už vo fáze ich navrhovania, s cieľom dospieť k výrobe odolných, spoľahlivých, trvanlivých a kvalitných produktov,
· predĺženie záruky vzťahujúcej sa na výrobok o dobu trvania jeho opravy za predpokladu, že doba opravy je dlhšia ako jeden mesiac,
· poskytovanie stimulov zo strany členských štátov na podporu produkcie trvácnych a opraviteľných výrobkov, ktoré by prispeli k zvýšeniu podielu opravovaných a ďalej predávaných použitých výrobkov, čím by sa obmedzila tvorba odpadu a vytvorili by sa nové pracovné miesta,
·umožnenie spotrebiteľom vyhľadať služby nezávislého opravára a odrádzanie od technických alebo softvérových riešení znemožňujúcich opravu mimo autorizovaných subjektov,
· odrádzanie výrobcov od pevného zabudovania základných dielov, akými sú batérie či svetelné diódy (LED), pokiaľ to nie je nevyhnutné z bezpečnostných dôvodov,
· nabádanie operátorov, aby dodávali súčiastky nevyhnutné na riadne a bezpečné fungovanie tovaru za cenu primeranú povahe a životnosti výrobku,
· definovanie tzv. plánovaného zastarávania pre hmotný tovar a softvér na úrovni EÚ, zriadenie nezávislého systému, ktorý by testoval a zisťoval zastarávanie zabudované vo výrobkoch a prijatie primeraných odrádzajúcich opatrení pre výrobcov.

Parlament požiadal Európsku komisiu, aby zvážila zavedenie dobrovoľného európskeho označovania výrobkov, ktoré by sa zameralo na trvácnosť, ekodizajn, opraviteľnosť a možnosti modernizácie výrobku v súlade s technických pokrokom. Poslanci tiež navrhujú zavedenie meradla opotrebovania pre najvyužívanejšie spotrebné výrobky, najmä však pre veľké elektrospotrebiče, ktoré by zvýšilo informovanosť spotrebiteľov.