piatok 31. augusta 2018

Novinka: Nízkoemisná zóna

V belgickom Bruseli je od začiatku augusta t.r. vyhlásená nízkoemisná zóna. Vozidlá so zahraničnou ŠPZ sa preto pri vstupe na územie mesta musia registrovať. V súčasnosti prebieha prechodné obdobie, od októbra však nezaregistrovaným vozidlám hrozí pokuta 150 až 350 eur.
      
Bezplatná registrácia je umožnená na webových stránkach irisbox.irisnet.be. Na registráciu je potrebné priložiť technický preukaz, certifikát konformity, doklad totožnosti. Registrácia platí tri roky a prebieha automaticky - vozidlo je zaregistrované, keď žiadateľovi príde potvrdenie o registrácii. Vozidlá, ktoré nespĺňajú kritériá na vstup do nízkoemisnej zóny, si za 35 eur môžu zakúpiť denný lístok. Túto možnosť smú využiť maximálne osemkrát do roka.
      
Ministerstvo zahraničných vecí SR zároveň turistom pripomína, že povinná registrácia pre všetky vozidlá so zahraničnou ŠPZ (s výnimkou holandských) je od roku 2017 povinná aj v meste Antverpy. Rovnako je tam vyhlásená nízkoemisná zóna.

Radíme: Prezuvky do školy či školky

Prezuvky by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, ako sú napríklad prírodné usne a textil, pretože sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a prispôsobia sa anatomickému tvaru chodidla a nedráždia kožu. 

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR u detí v najmenších vekových skupinách treba preferovať nízku členkovú obuv z čo najľahších materiálov. Nesprávna obuv môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť rôzne deformity, trvalé poškodenie kostry chodidla, ale aj skoliózu. Nevhodnými materiálmi sú teda rôzne plasty, poroméry a koženky, pretože sú tvrdé, nepriedušné, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a pre malú schopnosť odvádzať vlhkosť z povrchu kože môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení.

Dôležité je tiež vyberať obuv podľa účelu používania. Prezuvky nie sú to isté čo obuv do telocvične a nemali by sa zamieňať. Na aktivitu je určená športová obuv s mohutnejšou a trvanlivejšou konštrukciou a pevnou protišmykovou podošvou.

Aktuálne: Nástup detí do škôl

Koncom augusta a začiatkom septembra si od dodatočných výdavkov neodpočiniete, najmä ak vaše deti chodia do školy alebo predškolského zariadenia. Pokiaľ ide dieťa do prvej triedy a nedostali ste vopred zoznam vecí, radšej počkajte s nákupom, až kým sa nedozviete, čo konkrétna škola bude požadovať.

Najvyšším výdavkom u prváčika je aktovka. Na trhu je veľké množstvo školských tašiek, ale nie všetky sú kvalitné. Niektoré lacnejšie nevydržia ani rok, alebo nie sú vhodné z hľadiska anatómie. Do tašky sa oplatí investovať, pretože väčšinou vydrží 2-3 roky. Po tejto dobe tak či tak väčšina detí bude chcieť vymeniť motív na taške. Kvalitatívne vyhovujúcu aktovku zaobstaráte zhruba od sumy 40 eur, no môžete za ňu zaplatiť aj dvojnásobok, ba i viac. Niekedy je však jej súčasťou aj peračník, škatuľka na desiatu alebo umelohmotná fľaša. Ak tomu tak nie je, sú to pre vás ďalšie výdavky.

Investícia do aktovky je len začiatkom, pretože zoznam vecí, ktoré potrebuje prváčik pri nástupe do školy, je naozaj dlhý: peračník, perá, ceruzky, farbičky, guma, strúhadlo, pravítko, nožnice, obaly na zošity a učebnice, dosky alebo box na zošity, prezuvky a vrecúško na ne, oblečenie a obuv na telesnú výchovu aj s vrecúškom, potreby na výtvarnú výchovu (farby, štetce, lepidlo, atď.) či hygienické potreby. „Celková čiastka sa môže vyšplhať aj na 200 eur, pri najkvalitnejších variantoch vecí aj oveľa vyššie. Je to situácia, o ktorej viete, že príde. Je lepšie sa na ňu pripraviť. Našetriť si, požiadať rodinu o vhodné darčeky pre predškolákov alebo hľadať lacnejšie možnosti nákupu", radí Miroslav Zborovský. Možnosťou je poobzerať sa po bazároch vrátene rôznych skupín na sociálnych sieťach, alebo sa opýtať v okolí kamarátov, často sa niekto vecí zbavuje veľmi lacno alebo aj zadarmo. Mnoho ľudí nemá čas riešiť, čo s použitými vecami, z ktorých deti odrástli, pritom sú často ako nové.

Až po nástupe prváka do školy rodičia zistia, že ďalšie výdavky prídu s príspevkami do rôznych fondov, na desiaty, obedy, ďalších pomôcok, školských výletov a mimoškolských aktivít. Finančne náročnými bývajú predovšetkým najrôznejšie krúžky či tréningy pre deti mimo školy, ktorú navštevujú. V prípade starších detí k tomuto všetkému ešte treba počítať s nejakým vreckovým, ale aj investíciami do vyhovujúceho mobilu, tabletu alebo laptopu. „Kým mobil slúži ako sociálna barlička a vy nechcete svoje dieťa vyradiť z kolektívu, notebook sa používa skôr u starších študentov na študijné účely. Základná funkčná verzia vás vyjde asi tak na 300 eur, pričom ho deti využívajú pri vytváraní prezentácií a článkov často už od 12 rokov. Mobil aj laptop samozrejme môžeme riešiť aj z druhej ruky alebo im prenechať starší typ po rodičoch. Tablet už nepatrí do kategórie nevyhnutných výdavkov v rámci „back to schol“ a rodič by si mal rozmyslieť, či je to naozaj nutný výdavok. Staršie dieťa si naň navyše môže ušetriť z vreckového alebo zarobiť na brigáde“, dodáva M. Zborovský.

štvrtok 30. augusta 2018

EU: Halogénové žiarovky od 1. septembra zakázané

Dôvodom je znížiť emisie aj účty za energie. Na celom svete sa prechádza na svetelné diódy (LED). 

LED diódy spotrebúvajú päťkrát menej energie než halogénové žiarovky. Ich postupné vyradenie zabráni vypusteniu viac ako 15 milión ton emisií uhlíka.
Spoločnosť Philips odhaduje, že spotrebitelia usporia až 124 eur ročne, pretože LED diódy majú dlhšiu trvanlivosť (15 - 20 rokov) a menšiu spotrebu.

Emisné náklady sú ohromujúce. Budovy predstavujú približne 40% našej spotreby energie a ich súčasné osvetlenie asi 15%. Ich uhlíková stopa je tak väčšia ako v prípade leteckej a lodnej dopravy spolu.

Trend: Investícia do automobilových veteránov a youngtimerov

Podľa nemeckých bankových odborníkov je záujem o historické vozidlá veľmi veľký, pričom sú považované za stabilné investície. Veľký investičný potenciál do takýchto vozidiel potvrdzujú aj analytici v strednej Európe. Efektivita takejto investície samozrejme závisí aj od počtu vyrobených kusov daného modelu a značky, ktoré na trhu zostávajú a od toho, v akom sú stave.  

Nemecká banka Südwestbank v roku 2010 zaviedla index OTX – index klasických áut. Ten porovnáva výkonnosť zhodnotenia 20 modelov automobilov vyrobených v južnom Nemecku s inými formami investícií. Banka stanovila začiatočnú hodnotu indexu na 100 bodov v roku 2005. Prvého januára 2018 dosiahol index 403 bodov. Záujem o historické vozidlá je čoraz väčší a popri tom sú stále považované za stabilné investície. Zatiaľčo nemecký index DAX od roku 2005 vzrástol o 203,5 percenta a Euro STOXX 50 si pripísal 73,93 percenta, index klasických automobilov OTX vzrástol o 302,63 percenta.
 
Záujem potvrdzuje aj značka Mototechna, ktorá tento rok na jar v Českej republike spustila samostatnú značku Mototechna Classic špecializujúcu sa práve na predaj veteránov a youngtimerov. „Od svojho marcového spustenia zobchodovala Mototechna Classic takmer päťdesiat vozidiel a do jej portfólia sa podarilo dostať niekoľko úplne unikátnych vozidiel. Za zmienku stojí napríklad Jaguár XK 120 Alloy Roadseter, ktorého bolo vyrobených iba 242 kusov, s cenou presahujúcou v prepočte 330 000 eur. Spomenúť môžem aj  trojicu klasických Ferrari z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov v cene nad stotisíc eur, ktoré sú zberateľmi veľmi žiadané", hovorí Jindřich Topol, regionálny manažér výkupu AAA AUTO.

Investičný potenciál klasických áut potvrdzujú tiež odborníci z radov analytikov. „S tým, ako sa čiastočne mení celkové vnímanie investícií, vyhľadávajú zákazníci ako doplnenie svojho portfólia aj také, ktoré si môžu „užívať“. Ide predovšetkým o nehnuteľnosti, umenie alebo práve klasické vozidlá. Potenciál nehnuteľností využívajú bohatší klienti, zatiaľ čo pri klasických autách môže investícia začínať napríklad na sedem a pol tisícoch eur, ale môže sa vyšplhať do státisícov až miliónov eur", potvrdzuje Petr Dufek, analytik ČSOB.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že staršie vozidlá prémiových značiek (Mercedes-Benz, Jaguar) po páde na cenové dno, ktoré prichádza medzi dvadsiatym až tridsiatym rokom od výroby, začnú pomaly ale isto na hodnote opäť naberať. Ide to pochopiteľne ruka v ruke s počtom vyrobených kusov daného modelu a značky, ktoré na trhu zostávajú a s tým, v akom sú stave. Do týchto vozidiel investujú skôr fanúšikovia jednotlivých značiek a vlastníctvo vozidla neberú primárne ako investíciu, ale skôr ako splnený sen. To však neplatí v prípade extra prémiových vozidiel. Napríklad Mototechna Classic v najbližšej dobe očakáva príjazd unikátneho Ferrari Enzo, ktorých bolo vyrobených iba 400 kusov. Jeho cena bude atakovať hranicu 50 miliónov českých korún (takmer dva milióny eur). „Takéto vozidlá už po cestách prakticky nejazdia, alebo len úplne výnimočne. Ich majitelia do nich ukladajú svoje financie, pretože ich cena môže postupom času významne narastať", uzatvára Petr Dufek.

Aktuálne: Štipendiá na pobyty a jazykové kurzy v Nemecku

Slovenskí vysokoškoláci, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci sa môžu opäť uchádzať o štipendiá na rôzne typy pobytov od Nemeckej akademickej výmennej služby (DAAD) - na študijné, výskumné a umelecké pobyty a na letné jazykové kurzy. 

Študijné štipendiá sú určené študentom a absolventom vysokých škôl. Výskumné štipendiá sú určené doktorandom, mladým vedeckým a pedagogickým pracovníkom, bývalým štipendistom DAAD a záujemcom o celé doktorandské štúdium v Nemecku. V kategórii štipendií pre umelecké odbory existujú študijné štipendiá pre absolventov umeleckých vysokých škôl. Letné kurzy sú určené študentom vysokých škôl.

Štipendista získava štipendium na pokrytie životných nákladov. Žiadosti o štipendiá pre architektov sa podávajú do 30. septembra, o umelecké štipendiá do 15. októbra, 31. októbra a 30. novembra, na letný jazykový kurz v Nemecku do 1. decembra. Ostatné štipendiá DAAD majú uzávierku 15. novembra.
   
Podrobné informácie o podmienkach udelenia štipendia aj o spôsobe podania žiadosti nájdu záujemcovia na webe SAIA, ktorá administruje výber uchádzačov zo Slovenska.   

streda 29. augusta 2018

Trend: Takmer 90% Slovákov súhlasí so zatvorením obchodov počas sviatkov

S obmedzením maloobchodného predaja počas Vianoc rozhodne a skôr súhlasí 88,8% ľudí, počas Veľkej noci je to 88,1% spotrebiteľov.

Vyplýva to z výskumu agentúry Focus pre Prírodovedeckú fakultu UK, Sociologický ústav SAV a Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity na vzorke 1012 respondentov v januári tohto roku. „Výsledky výskumu ukazujú, že z hľadiska súhlasu s obmedzením, respektíve so zákazom predaja počas sviatkov je v spoločnosti pomerne vysoká miera súhlasu", konštatoval Milan Zeman. Výskum tiež ukázal, že výrazná väčšina, teda 79,7% spotrebiteľov na Slovensku súhlasí s obmedzením predaja aj počas iných cirkevných sviatkov, napríklad 6. januára a 5. júla. Podobne, 80,9% ľudí súhlasí so zákazom predaja počas štátnych sviatkov, napríklad 1. januára či 1. mája.

Podľa Bohumila Búzika výskum ukázal, že v tomto je slovenská spoločnosť tradičná. Aj keď za posledných 20 - 25 rokov boli obchody počas sviatkov otvorené, u ľudí sa nevytvoril až taký návyk nakupov v týchto dňoch. Pokračovali vo svojich predchádzajúcich zvykoch. Pre viac ako dve tretiny spotrebiteľov, teda 69% sa totiž nákupné zvyklosti súvisiace s obmedzením predaja počas sviatkov nezmenili. Napriek tomu sa podľa televíznych reportáži stále vytvárajú na hraničných prechodoch kolóny nakupujúcich u našich najbližších susedov, kde sú obchody otvorené. A  rovnako zostáva možnosť objednávania tovaru/nakupovania v elektronických obchodoch cez internet.

Vo výskume zároveň približne dve tretiny ľudí, teda 67,9% uviedlo, že súhlasia s rozšírením zákazu predaja aj na všetky nedele v roku. Podľa Búzika teda až taký jednoznačný postoj spotrebiteľov v tejto otázke nie je. Pri zákaze predaja počas sviatkov sa podľa neho neudiali žiadne väčšie pohyby v spoločnosti. V prípade nedieľ možno očakávať, že by to také jednoznačné nebolo.

Upozorňujeme: Nebezpečný prevoz zvierat

Už aj Slováci so sebou na dovolenky berú svojich psov či mačky. A často ich prevážajú nesprávne zabezpečené. Allianz Centrum pre technológie (AZT) v Mníchove crash testom zistilo, že počas nehody v rýchlosti 40 km za hodinu vyvinie 35-kilogramový nemecký ovčiak silu až 1.400 kilogramov!
     
Podľa Carstena Reinkemeyera, odborníka na automobilové strojárstvo a dopravnú bezpečnosť z AZT, crash test ukázal, že ak sa na zadnom sedadle vezie nezaistený stredne veľký pes, môže pri čelnom náraze aj pri pomerne nízkej rýchlosti dôjsť k úplnému zničeniu predných sedadiel. Psy, ktoré vážia do 12 kilogramov, by mali byť zabezpečené špeciálnym postrojom z nepružného materiálu, ktorý sa pripne k bezpečnostnému pásu. Pre väčšie zvieratá sú určené prepravné boxy či klietky v batožinovom priestore. Tie nielen minimalizujú riziká pri samotnej nehode, ale sú vhodné aj po nej, kedy často vydesené zvieratá nekontrolovateľne vybiehajú z áut a ohrozujú tak seba aj okolitú premávku.
     
Odborníci tiež varujú majiteľov psov a iných domácich zvierat, aby nikdy neopustili svojich miláčikov v aute počas veľmi slnečných dní. Uzamknuté vozidlo sa môže stať v priebehu niekoľkých minút horiacou pecou, v ktorom sú domáce zvieratá ponechané bez dostatku kyslíka.
      

Súťaž: Cena Potravinárskej komory Slovenska


Potravinárska komora Slovenska vyhlásila prvý ročník súťaže o Cenu Potravinárskej komory Slovenska. Potravinárske podniky môžu prihlasovať svoje inovácie, inovatívne technológie či reformulované výrobky celkovo do šiestich kategórií. Zároveň sa môžu začínajúci potravinári pochváliť svojím úspešným príbehom a ktokoľvek môže nominovať osobnosť, ktorá významným spôsobom prispela k rozvoju potravinárstva.

Súťaž je otvorená pre všetky potravinárske podniky so sídlom v Slovenskej republike, ktoré sa zaoberajú potravinárskou výrobou. Do súťaže sa môžu prihlasovať v termíne od 1. septembra do 31. októbra. V novembri sa uskutoční vyhodnotenie súťaže nezávislou odbornou porotou. Víťazi kategórií budú slávnostne vyhlásení počas valného zhromaždenia PKS 13. decembra.

Súťažnými kategóriami sú Inovatívny výrobok, Inovatívna technológia, Inovácia v rámci potravín na osobitné výživové účely, Reformulácia roka, Začínajúci potravinár a Osobnosť potravinárstva. Viac informácií o súťaži sa nachádza na internetovej stránke potravinari.sk.

Potravinárska komora Slovenska je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií.

utorok 28. augusta 2018

Zelená domácnostiam: Posledné kolo

V poslednom kole projektu podpory malých obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) 786 poukážok na inštaláciu zariadení na využívanie OZE. Celková hodnota vydaných poukážok v 27. kole je 1.778.798 eur. 

Príspevky získali domácnosti v mimobratislavských regiónoch na 372 tepelných čerpadiel, 368 systémov so slnečnými kolektormi a 46 kotlov na biomasu. Posledné kolo bolo v súlade s osobitnými podmienkami projektu uzatvorené po prekročení uvoľnenej sumy o 10% po 8 minútach od otvorenia. Poukážky sú platné 3 mesiace, dovtedy musí byť zariadenie nainštalované a podaná žiadosť o preplatenie poukážky. Podľa SIEA majú už domácnosti k dispozícii viac ako 3000 poukážok. Časť zo zariadení je nutné nainštalovať v priebehu septembra, väčšinu najneskôr v novembri. Určite sa neoplatí inštalácie nechávať na poslednú chvíľu, pretože sú to posledné mesiace pilotného projektu.

Ak budú všetky aktuálne platné poukážky využité, ku koncu roka 2018 by malo byť z projektu Zelená domácnostiam podporených viac ako 18.600 inštalácií zariadení na využívanie OZE. Doteraz bolo v rámci projektu, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, preplatených 15.473 poukážok v celkovej hodnote viac ako 34 miliónov eur.

SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019. Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov eur bol už schválený a do roku 2023 by mohlo byť podporených ďalších 25.000 inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. Pôvodný systém vydávania poukážok sa plánuje rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážky priebežne. 

DKV BOX EUROPE: Posledná fáza testov


Mýtna jednotka DKV BOX EUROPE, ktorá má v budúcnosti umožniť úhradu a vyúčtovanie všetkých mýtnych poplatkov v Európe, absolvuje poslednú fázu testov u belgického prevádzkovateľa mýtneho systému Viapass. Zákazníci z celej Európy aktuálne testujú niekoľko tisíc jednotiek. Okrem údajov o transakciách sa takisto kontrolujú a testujú všetky procesy súvisiace s palubnou jednotkou, napríklad núdzový stav alebo zákaznícka podpora.

Prvým skúšobných zákazníkom, ktorý dostal OBU jednotky na test bola belgická špedičná firma Vervoer Engelbosch. Dopravná spoločnosť ich bude používať vo svojich vozidlách spočiatku v rámci vnútroštátnej dopravy. Prvé skúsenosti s OBU jednotkami má tiež holandská spoločnosť Don Trucking, poskytovateľ logistických služieb. Belgické mýto sa stane pravdepodobne od 4. štvrťroku 2018 prvým mýtnym systémom, v ktorom bude možné zaznamenať a vyúčtovať poplatky za použitie ciest prostredníctvom mýtneho boxu DKV BOX EUROPE. Nemecké mýto by malo nasledovať na začiatku roku 2019. Na jar 2019 sa pripoja krajiny využívajúce mikrovlnný mýtny systém  (Rakúsko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko). Čoskoro nato sa má pridať aj Taliansko. Od roku 2019 je v pláne účtovanie mýtnych poplatkov prostredníctvom OBU jednotky DKV BOX EUROPE tiež za jazdu po mostoch Öresund a Storebaelt v Škandinávii.

Mýtne boxy možno objednávať už od mája 2018 prostredníctvom internetového formulára.
„Zákazníci DKV sa môžu do mýtnych systémov postupne pridávaných krajín zaregistrovať cez internet. Pridané krajiny si následne nechajú pre mýtnu jednotku aktivovať prostredníctvom konfigurácie s bezdrôtovým prenosom, a to bez ohľadu na to, kde sa vozidlo v Európe práve nachádza,“ dopĺňa Ondřej Pavlík.

IPF: Šok pre pacienta aj jeho rodinu


Zriedkavým ochorením - idiopatická pľúcna fibróza (IPF) - trpia na Slovensku desiatky pacientov. Vážna diagnóza je pre mnohých šokom, okrem pacientov sa s ňou ťažko vyrovnávajú aj ich rodina a blízki. Ukázal to pacientsky prieskum, ktorý pred letom zorganizovalo Občianske združenie Nádej pre pľúca medzi pacientmi s  IPF, ako aj registrovanými členmi klubu občianskeho združenia formou Focus Group.

Prieskumu sa zúčastnilo 10 pacientov a 3 rodinní príslušníci zo Slovenska. Ženy boli vo veku od 35 – 83 rokov a muži od 33 – 74 rokov. V priemere žijú pacienti s diagnózou IPF už 6,7 roka. Výsledky potvrdili, že ochorenie sa prejavuje podobne ako iné ochorenia dýchacích ciest či srdca a jej diagnostika môže byť komplikovaná. Medzi najčastejšie prvé príznaky patrili pokašliavanie, kašeľ, zadýchavanie, zmena hlasu, znížená výkonnosť, zhoršená kondícia, únava, prípadne stav, keď máte pocit, že Vám „odchádza celé telo“. Toto pľúcne ochorenie je nielen progresívne a vysiľujúce, ale môže mať rôznorodý priebeh a nedá sa predvídať. Pacientsky prieskum tiež ukázal, že najúčinnejším nárazníkom v prvých fázach ťažkého ochorenia so zlou prognózou je sociálna a rodinná podpora. Potvrdilo sa tiež, že najčastejšia a podstatná časť podpory okrem empatickej rodiny, partnerov a detí, je viera v samého seba.

IPF patrí medzi tzv. zriedkavé ochorenia a celosvetovo ňou trpí asi 3 milióny ľudí. Slovo „idiopatická“ znamená, že nepoznáme presnú príčinu ochorenia. Termín „pľúcna fibróza“ označuje proces, pri ktorom sa pľúcne tkanivo zjazví, zhrubne, alebo stvrdne v snahe hojiť sa po opakovanom poškodení. Ochorenie zatiaľ lekári nevedia úplne vyliečiť, no vedia spomaliť jeho postup.  V súčasnosti sú priamo na liečbu IPF schválené len dva antifibrotické lieky , u ktorých sa dokázalo, že spomaľujú progresiu ochorenia IPF. Život s tak závažným ochorením ako IPF nie je jednoduchý. Je normálne, ak pacienti majú strach alebo cítia beznádej. Nápomocné môžu byť pacientske skupiny.  Pacientska organizácia Nádej pre pľúca – klub pacientov s pľúcnou fibrózou vznikla už v roku 2016 a ako prvá zastrešila pacientov s IPF. Ide o občianske združenie, ktoré rôznymi formami pomáha pacientom s IPF a ich príbuzným. Viac informácií sa dozviete na plucnafibroza.sk.

pondelok 27. augusta 2018

Výzvy: Dva tendre za vyše 10 miliónov eur

Ministerstvo práce hľadá dodávateľa, ktorý zabezpečí technickú podporu integračnej platformy a dodávateľa služby bezpečnostnej podpory kritických informačných systémov.

Predmetom prvej zákazky je poskytovanie služieb bezpečnostnej podpory kritických informačných systémov Oracle Software Security Assurance a doplnkových služieb k nosným rezortným kritickým systémom. Ide napríklad o riadenie sociálnych dávok, formulárový portál, informačný systém sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately či informačný systém Softip postavených na platforme Oracle. Celkovo rezort práce odhaduje, že za tieto služby by mal zaplatiť 7,52 milióna eur bez DPH, pričom zákazka je rozdelená na dve časti. O víťazovi súťaže sa bude rozhodovať na základe ponúknutej ceny. Záujemcovia môžu svoje ponuky predkladať do 24. septembra tohto roka.
   
V druhom tendri hľadá rezort spoločnosť, ktorá zabezpečí technickú podporu integračnej platformy, ktorá je súčasťou informačného systému v pôsobnosti ministerstva práce. Zabezpečuje komunikáciu medzi jednotlivými systémami v rámci rezortu práce, ako aj integráciu poskytovaných elektronických služieb v oblastiach štátnych sociálnych dávok, poistenia a pomoci do prostredia eGovernmentu, t. j. vzájomné, efektívne využívanie a zdieľanie elektronických služieb poskytovaných inými modulmi informačného systému verejnej správy a rezortom práce v súlade s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy a ostatnými súvisiacimi relevantnými dokumentmi, ktoré prijala vláda SR. Celková odhadovaná cena tejto zákazky je 3,31 milióna eur bez DPH. Kritériom pre výber víťaza bude opäť cena, pričom zákazka má byť pridelená na 48 mesiacov. Záujemcovia môžu predkladať svoje ponuky tiež do 24. septembra tohto roka.

EU: Slovensko bolo vlani ôsmou najlacnejšou krajinou z hľadiska cien spotrebných tovarov a služieb


Ešte v roku 2000 však bola Slovenská republika po Bulharsku a Rumunsku na treťom mieste. Vyplýva to z analýzy Slovenskej sporiteľne zostavenej na základe údajov o cenách tovarov a služieb v rámci krajín EÚ, ktoré v piatok zverejnil Eurostat.
      
Najvýraznejší nárast cien podľa Eurostatu možno na Slovensku sledovať od roku 2003 v prípade oblečenia a obuvi. „Napriek tomu, ak sa pozrieme na spotrebný kôš ako taký, Slováci vynakladajú mesačne najviac peňazí na bývanie. V rámci spotrebného koša tvoria výdavky na bývanie, vodu, elektrinu či plyn až štvrtinu. Druhou najväčšou položkou sú potraviny (17%). Podľa údajov Štatistického úradu SR míňajú Slováci najmenej na vzdelávanie, a to necelé dve percentá", priblížila analytička Lenka Buchláková.
      
Cenové hladiny spotrebných tovarov a služieb sa v rámci krajín Európskej únie značne líšia. Podľa aktuálnych údajov Eurostatu mali za vlaňajšok najvyššie spotrebiteľské ceny v Dánsku a Luxembursku, za nimi nasleduje Švédsko a Fínsko. Naopak, na opačnom konci rebríčka sa ocitli Bulharsko, Rumunsko či Poľsko. V rámci Európy v prípade potravín a nealkoholických nápojov bolo v roku 2017 najdrahšie Švajčiarsko. Alkohol a cigarety sú najdrahšie v Írsku. Práve táto krajina bola za vlaňajšok jednou z najdrahších aj v prípade cien oblečenia, nábytku či doplnkov do domácností, dopravy a rekreácie, kultúry a v cenách v reštauráciách a hoteloch. Najdrahším členským štátom EÚ v prípade menovaných položiek je Dánsko. Najvyššie náklady na komunikáciu majú Gréci, Švédi majú najvyššie ceny oblečenia a obuvi, v Luxembursku je najdrahšie bývanie. „Ak sa porovnávame so susednou Českou republikou, tak vyššie cenové hladiny oproti Slovensku boli v prípade poštových a telekomunikačných služieb, vo vzdelávaní, v prípade bývania a alkoholických nápojov a tabaku, v ostatných položkách majú Česi za sledované obdobie o niečo nižšie ceny ako Slovensko", doplnila Buchláková.

Štatistici v rámci spotrebného koša sledujú potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabak, odevy a obuv, bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenia a bežnú údržbu domu, zdravotníctvo, dopravu, pošty a spoje, rekreáciu a kultúru, vzdelávanie, reštaurácie a hotely a rozličné tovary a služby.

Novinka: stopbyrokracii.sk


Nový webový portál spustil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Súvisí so zákonom proti byrokracii, ktorý vstúpi do platnosti začiatkom septembra.

Webový portál je určený občanom i zamestnancom verejnej správy, ktorí potrebujú informácie, ako podľa nového zákona postupovať. Okrem celého znenia predmetného zákona budú môcť napríklad napísať podnet, ak od nich úradník bude vyžadovať potvrdenie, na ktoré podľa nového zákona nebude mať od septembra oprávnenie. Zamestnancom verejnej správy ponúka webová stránka školiace materiály, príručky a metodické usmernenie.
      
Od 1. septembra vstúpi do účinnosti zákon proti byrokracii, podľa ktorého už občania pri administratívnom vybavovaní nemusia nosiť listy vlastníctva a výpisy z obchodného a živnostenského registra. Tie úradníci získajú sami z elektronických registrov štátu a budú si ich vymieňať medzi sebou. Úrad vicepremiéra týmto opatrením očakáva šetrenie na správnych poplatkoch, cestovných nákladoch a čase ročne približne vo výške 13 miliónov eur.
      
Občania a podnikatelia doniesli v roku 2017 na úrady viac ako milión výpisov a pri ich získavaní strávili 620.000 hodín.