piatok 3. februára 2017


Radíme: Čas na domáci wellness
Chladnejšie počasie je priam pozvánkou na relax vo vani a piatok ideálny deň zmyť zo seba stres z pracovného týždňa.   

Je síce pravdou, že každý odpočíva po svojom, ale dobrý kúpeľ je overený už stáročiami. Môžete si pri ňom dopriať pôžitok z nápoja, dobrej literatúry či hudby. Dôležité je nájsť si čas pre seba, oddýchnuť si a načerpať nové sily. Ako na to radí Jacquie Carter z Herbalife.   

Urobte si horúci kúpeľ
Bublinkový kúpeľ zostába symbol relaxu. Pridajte si svoju obľúbenú penu do kúpeľa, zapáľte pár sviečok, pustite hudbu a ponorte sa do sveta relaxácie. Veď nič vám neuvoľní svaly, neotvorí póry a neprečistí myseľ tak ako horúci kúpeľ.

Zmyte deň
Sú dni, kedy by ste najradšej všetky problémy zo seba zmyli. Tak prečo si s požitkom nevychutnať celotelový píling, ktorý výborne vonia a obsahuje častice, ktoré odstraňujú odumreté bunky kože?  

Doprajte si pleťovú masku
Dobrú pleťovú masku si môžete dožičiť aj v pohodlí domova. Vyberajte si masky napríklad s vôňou rozmarínu alebo mäty. Aplikujte ich na tvár a počkajte, kým zaschnú. Stihnete to aj počas relaxu v kúpeli. Para, bublinky, aromatické oleje sú v dokonalej symbióze. Mnoho masiek navyše obsahuje aj ílovitú hlinu, ktorá pleť tonizuje a má absorpčné schopnosti. A naviac, pocit hodvábnej a hladkej hliny na pleti vám dodá ten pravý pocit starostlivosti.

Hydratácia od hlavy až po päty
Nie je nič lepšie ako sa po kúpeli alebo pílingu natrieť hydratačným krémom. Najlepšie je aplikovať hydratačný prostriedok keď je ešte pokožka vlhká, aby sa hydratačné zložky vo vašej koži uzavreli. Vďaka hydratácií pokožka omladne a výsledkom bude na dotyk jemná a zamatová pokožka. A nezabúdajme ani na naše prsty, chodidlá, nohy a ruky. Malá masáž spolu s troškou hydratácie dokážu zázraky a odoženú stres.

Upozorňujeme: Falošná výhra Alza
Iba v pondelok sme informovali o falošnej mobilnej aplikácii Pošta Online, ktorá sa ako  služba Českej pošty formou SMS šíri aj na Slovensku. Autori už stihli zmeniť taktiku a obete najnovšie lákajú na falošnú výhru v známom obchode.

Cieľom sú informácie o platobných kartách, ktoré obeť používajúca mobil alebo tablet s Androidom vpisuje do legitímne vyzerajúcich okien zobrazených po spustení aplikácií Google Chrome, PayPal alebo Obchod Play. Útočník sa zariadenie pokúša infikovať zalaním SMS správy o falošnej výhre v hodnote 500 českých korún s nutnosťou uskutočnenia objednávky do dvanástich hodín. Obeť dostane link umiestnený v SMS správe a práve tu sa skrýva škodlivá aplikácia, ktorú je potrebné manuálne nainštalovať. Následne sa na displeji zobrazí ikonka škodlivej aplikácie, ktorej súčasťou je Alza mimozemšťan.

Po úspešnej inštalácii zašle škodlivý kód útočníkovi kontakty uložené na infikovanom zariadení a zároveň na ne dokáže odoslať SMS obsahujúcu nebezpečný link. Keď sa obeť na infikovanom Android telefóne pokúsi otvoriť aplikáciu Google Chrome, platobnej brány PayPal alebo Obchod Play/Google Play, škodlivý kód jej zobrazí falošný formulár, do ktorého zadáva údaje o platobnej karte. To isté spraví pri otvorení aplikácií niektorých zahraničných bánk.

Keď sa obeti začne vykrádať bankový účet, dochádza aj k zmene PIN na mobilnom telefóne. Obeť sa tak nevie dostať k SMS správam o pohyboch na účte alebo akokoľvek zariadenie použiť, napríklad na kontaktovanie banky. Útočník môže SMS správu s linkom na aplikáciu dynamicky meniť. Podľa ESETu preto nie je možné odporučiť, aby sa ignorovali konkrétne správy. Aplikácie by sa primárne mali sťahovať z oficiálneho Android obchodu Obchod Play a aj pri nich kontrolovať, aké povolenia si od mobilného zariadenia daná aplikácia pýta.

e-Víza: Do Vietnamu aj pre Slovákov
Vietnamská vláda zahájila od 1. februára t.r. dvojročný pilotný plán udeľovania víz pre zahraničných turistov zo 40 krajín prostredníctvom elektronického systému (e-visa).  

Žiadatelia sú povinní vyplniť formulár v anglickom jazyku na viacerých webových stránkach vízových centier, napr. www.vietnam-evisa.org. Po jeho vyplnení bude pridelené heslo spolu so žiadosťou o úhradu správneho poplatku (pri jednom vstupe 25 USD a pri viacerých vstupoch 50 USD). Proces vybavovania trvá tri pracovné dni. Návštevníkom s e-visami je povolený vstup na medzinárodných letiskách vo Vietname  (Can Tho, Chu Lai, Da Lat, Da Nang, Hai Phong, Hanoj,  Hočiminovo mesto, Hue, Nha Trang a Phu Quoc), cez medzinárodné  hraničné priechody a cez medzinárodné morské prístavy.


Podľa MZV SR je potrebné odlišovať systém udeľovania e-visa od predchádzajúceho systému udeľovania víz po prílete na medzinárodných letiskách vo Vietname, ktoré tiež boli často nazývané elektronickými vízami. Novy systém e-visa nepožaduje od návštevníkov žiadny dodatkový garančný list alebo pozvanie. Stále zostáva aj možnosť požiadať o vízum tiež na vietnamskom veľvyslanectve v príslušnej krajine.

Novinka: Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu

Slovensko podcenilo podľa premiéra Roberta Fica novú vlnu fašizmu a extrémizmu. Sociálne siete sú bez pravidiel a zodpovednosti, mnohokrát sa tam objavujú informácie nezlučiteľné s podstatou tohto štátu a reagovať na to iba slovne nestačí. Nastúpiť tak majú represie.
 
Špecializovaná skupina policajtov, ktorí budú pracovať na problematike extrémizmu a terorizmu vytvorili Národnú jednotku boja proti terorizmu a extrémizmu. Ako časť Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vznikla 1. februára 2017.

Vyše 100 príslušníkov polície sa bude zaoberať trestnými činmi terorizmu a extrémizmu a trestnými činmi súvisiacimi s ich financovaním. Minister vnútra Robert Kaliňák ich nazval elitnou jednotkou Policajného zboru. Štát im podľa neho vytvorí podmienky na nerušenú prácu. Verí, že ich výsledky budú vynikajúce.

štvrtok 2. februára 2017


Aktuálne: Nová registrácia áut  
Od 1. februára sa zmenil výpočet poplatku pri registrácii vozidla na dopravnom inšpektoráte. Jeho výška sa odvíja nielen od výkonu, ale aj od veku vozidla. Vypočítať si ho môžete aj na internete.

Kalkulačku na výpočet výšky poplatku nájdete na tejto adrese. Pre najnižšiu výkonnostnú kategóriu do 80 kW bez ohľadu na to, či ide o nové, jazdené, alebo dovezené vozidlo zostáva poplatok rovnaký, a to 33 EUR. Rovnakú sumu budú platiť majitelia starších vozidiel s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom, ktorý je uvedený v zákone. Poplatok sa zvýši majiteľom luxusných a výkonných vozidiel a tiež pri predaji v poradí druhému a ďalšiemu majiteľovi.

Do návrhu zákona sa dostal aj ekologický aspekt. Pre vozidlá s alternatívnym pohonom (hybridný pohon, CNG, LNG a vodík) sa poplatok vypočítaný podľa vzorca zníži o polovicu. Elektromobily platia už aj v súčasnosti najnižšiu sumu poplatku, teda 33 EUR.

Napriek tomu, že podľa MV SR boli všetky systémy (e-Kolok, agendový systém a modul správy poplatkov MV SR, mobilná aplikácia, kiosky) na nové sadzby registračného poplatku pripravené a otestované, prvý deň došlo pri aktua
lizácii na novú verziu k výpadkom.

Umelé svetlo: Vplyv na naše biologické hodiny
Prostredie okolo našich obydlí a v mestách osvetľujeme čoraz intenzívnejšie. A to negatívne ovplyvňuje aj naše zdravie.

V rokoch 2012 – 2016 prebiehal program štvorročnej interdisciplinárnej spolupráce v rámci medzinárodného vedeckého projektu, do ktorého sa zapojilo 67 vedcov zo 16 rôznych odborov a 18 krajín sveta vrátane Slovenska. LoNNe (Loss of the night network) skúmal používanie umelého svetla v noci a jeho výsledkom sú odporúčania o používaní svetla v noci. „Svetlo má rôznorodé účinky na rastliny, živočíchy aj na ľudí. Dokonca aj nízke intenzity umelého svetla v nevhodnú dobu počas noci môžu narušiť naše vnútorné hodiny, uvoľňovanie hormónov, ale tiež narušiť celé ekosystémy“, upozorňuje prof. RNDr. Michal Zeman, DrSc., ktorý zastupoval Slovensko. 

Praktické odporúčania
Smerovanie osvetlenia: Svietidlá navrhované pre osvetlenie vonkajších priestorov by nikdy nemali emitovať svetlo nad horizont a pokiaľ možno čo najmenej svetla emitovať v tupých uhloch smerujúcich nadol. Svetlo nasmerované do oblohy nemá prakticky význam a svetlo smerujúce plocho so širokým záberom oslňuje, znižuje viditeľnosť, alebo svieti do okien obytných priestorov. Vonkajšie osvetlenie, vrátane osvetlenia fasád, musí byť vždy smerované nadol. Nemali by sa používať do povrchu zapustené bodové svetlá a reflektory, ktoré svietia smerom nahor.

Farba svetla: Počas večera a noci vedci odporúčajú vyhýbať sa v maximálnej možnej miere expozícii jasného svetla, predovšetkým modrého svetla, ktoré je viac oslňujúce. Cirkadiánny systém cicavcov je najcitlivejší na modré svetlo. Chronické narúšanie cirkadiánnych rytmov môže znižovať kvalitu spánku, vyvolávať poruchy spánku či spôsobovať poruchy metabolizmu a imunitného systému, čo vedie k vážnym zdravotným problémom – vzniku obezity, cukrovky alebo depresií. Aj lietajúci hmyz je priťahovaný najmä svetlom so zvýšeným pomerom modrého alebo UV svetla.

Intenzita svetla: Je potrebné znížiť celkovú úroveň intenzity osvetlenia vonkajších priestorov a používať ju uniformne. Ľudské oko je schopné prispôsobiť sa nízkej intenzite osvetlenia, ale problém mu spôsobujú záblesky ostrého svetla.

e-Schránky: Slovákov zatiaľ neoslovili

Ministerstvo vnútra vyjadrilo znepokojenie - ku koncu januára t.r. má totiž občianske preukazy s čipom a aktivovaným bezpečnostným osobným kódom len 46,9% štatutárov. Ďalších 18,3% štatutárov elektronický doklad má, ale nemá ho aktivovaný a až 35% štatutárov, teda vyše 71 tisíc osôb  však elektronický doklad stále nemá. 

MV SR mesačne vydáva v priemere 50 až 55-tisíc občianskych preukazov. Aby bolo vydávanie dokladov plynulé, je potrebné, aby si týždenne vybavilo alebo aktivovalo doklad najmenej 5000 štatutárov. Napríklad v  4. januárovom  týždni však pribudlo len 1359 štatutárov schopných komunikovať elektronicky.

Pri prevzatí dokladu si nechajte bezplatne vydať aj certifikáty na vytvorenie zaručeného elektronického podpisu, ktorý využijete najmä pri e-službách poskytovaných štátom. Každý, kto požiada o elektronický podpis, dostane bezplatne čítačku. Vyhotovený doklad vám doručia na ktorékoľvek pracovisko v rámci SR, príp. kuriérom do vlastných rúk.  

Elektronické občianske preukazy vydáva Slovenská republika od decembra 2013. V súčasnosti sa ich počet blíži k 2 miliónom.

streda 1. februára 2017


Vitajte na našich nových stránkach! 
Poteší nás každé zdieľanie.

Prieskum: Kancelária bez papiera
Odkedy britsko-americký vedec Frederick Wilfrid po prvýkrát predpovedal „kanceláriu bez papiera“, uplynulo už 38 rokov. A aká je dnes realita? 

Podľa prieskumu medzi viac ako 2.400 zamestnancami v regióne EMEA (Európa, Stredný východ, Afrika) považuje 76% respondentov tlač za dôležitú, pretože im pomáha pracovať efektívne a prevažná väčšina (75%) považuje „kanceláriu bez papiera“ za nereálnu.  Na Slovensku dokonca 81% slovenských respondentov uviedlo, že považujú tlač za kľúčovú pre fungovanie svojho pracovného odvetvia, pričom prezradili, že tlačia v priemere 31 strán denne. Najobľúbenejšími položkami pre tlač sú pritom zmluvy, za nimi tesné nasledujú faktúry a tabuľky.

Ľudia stále radi pracujú s papierom a pri určitých typoch činností uprednostňujú pred monitorom tlač, ale pôsob jej využívania sa mení. Takmer polovica výtlačkov sa stáva buď bezprostredne odpadom (11%) alebo je určených na krátke použitie (29%). To však nevypovedá o nižšej hodnote tlače: polovica zamestnancov (50%) uviedla, že by sa ich produktivita znížila, keby nemohli tlačiť – je tu však faktor, na ktorý zamestnanci myslia: 98% z nich si myslí, že ochrana životného prostredia je dôležitá. 

Ak už teda potrebujete nevyhnutne tlačiť, vyberte si atramentové tlačiarne pred laserovými.  Môžu dosiahnuť aj dvojnásobný počet výtlačkov, pritom vyprodukovať o 95% menej odpadu a zásadne znížiť spotrebu energie (testované spoločnosťou BLI počas dvoch mesiacov až do apríla 2015 v porovnaní s konkurenčnými zariadeniami na objednávku spoločnosti Epson). Tento fakt si ešte stále neuvedomuje alarmujúcich 72% spoločností na Slovensku!

Prieskum Coleman Parks od októbra 2016 do januára 2017 pre Epson Europe. Profil respondentov: malé a stredné podniky (10-250 zamestnancov). Zamestnanci, ktorí používajú tlačiareň pravidelne (minimálne raz týždenne). Celkom 2.400 uskutočnených rozhovor v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Belgicku, Dánsku, Fínsku, Holandsku, Nórsku, Švédsku, Južnej Afrike, Izraeli a Grécku. Počty respondentov, ktorí sa v jednotlivých krajinách do prieskumu zapojili sú: Česká republika (250), Slovensko (250), Poľsko (200), Maďarsko (200), Rumunsko (100), Belgicko (200), Dánsko (100), Fínsko (100), Holandskoí (200), Nórsko (100), Švédsko (200), Južná Afrika (200), Izrael (200), Grécko (100). Upozorňujeme, že bol dodržiavaní štandardný postup pri zaokrúhľovaní, preto sa niektoré celkové hodnoty nerovnajú 100%.

Nezmeškajte: Vy rozhodujete, my pomáhame  
Neziskové a miestne organizácie môžu až do nedele 5. februára 2017 prihlásiť svoj projekt zameraný na zdravý životný štýl, podporu detí a mládeže, ochranu a zveľadenie životného prostredia alebo komunity.
Úspešné projekty vybrané odbornou porotou v spolupráci s nadáciou Pontis postúpia do hlasovania, v ktorom rozhodnú zákazníci Tesco o výhercoch v 77 regiónoch na Slovensku. Víťazné projekty získajú 1.300 eur zo spoločnej sumy vyše 100 tisíc eur.

V minulom roku sa podarilo napríklad opraviť západnú baštu Zborovského hradu na východnom Slovensku, na základnej škole v Považskej Bystrici vybudovať školskú včelnicu a tak umožniť vybudovanie prvej včelárskej základnej školy na Slovensku, alebo podporiť rozvoj športových zručností detí a zapojiť rodičov do tréningového procesu formou tzv. Klinika Family v Trnave. Súčasťou tohto projektu bola čiastočne aj výstavba nového baseballového areálu.


3D: Nová technika operácií mozgu
Odborníci z Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) vyvinuli bezpečnejšiu techniku operovania hlboko uložených nádorov v mozgu. Operovali ňou úspešne už 10 pacientov a využíva sa aj v zahraničí.
Pri operáciách v časti mozgu nazývanom inzula môže dôjsť k poškodeniu drobných, ale mimoriadne dôležitých cievok, ktoré nezriedka prechádzajú priamo cez mozgový nádor. Riziko ochrnutia pacienta, a to aj napriek využitiu najmodernejších mikrochirurgických techník, je vysoké.
„Snažili sme sa o čo najkvalitnejšie zobrazenie nádorového tkaniva a o čo najprecíznejšie zobrazenie hlavných mozgových tepien pomocou 3D sonografu. Využívali sme pritom fúziu obrazu z viacerých ultrazvukových sond. Počas jednej z operácii sme si všimli, že sa nám darí zobraziť aj drobné mozgové tepienky s priemerom často menším ako milimeter, čo sa vo svete považovalo za nedoriešený problém“, upresnil doc. MUDr. Andrej Šteňo, PhD., MPH.  „Identifikácia týchto drobných cievok prispieva k prevencii ich poškodenia počas odstraňovania nádoru mozgu a významne znižuje riziko ochrnutia pacientov

V UNB sa vykonáva najviac operácií mozgu v SR až 700 ročne. Jednotkou je aj v počte awake operácií (pri vedomí pacienta), ktorých má na konte vyše 300. Problematiku plánujú ďalej skúmať a rozvíjať.