piatok 17. marca 2017

Radíme: Vyhnite sa digitálnemu neporiadku  
Dnes si radi sťahujeme všetko, čo nám len trošku pripadá užitočné alebo zaujímavé. Kto z nás má ale prehľad o všetkých aplikáciách uložených vo svojom smartfóne alebo tablete? Novým fenoménom sa tak stáva digitálny neporiadok.  

Napríklad používatelia Android zariadení z 12 inštalovaných aplikácií vymažú mesačne len 10. Pravidelnej aktualizácii a revízii obsahu zariadení, vrátane odstránenia nepoužívaných dokumentov a aplikácií, sa podľa prieskumu Kaspersky Lab venuje len polovica používateľov (16.250 respondentov zo 17 krajín). A štvrtina aktualizovala aplikácie len pod vplyvom okolností, pričom 10 % respondentov sa aktualizácii vôbec nevenuje ani v tých najnutnejších prípadoch. Obľúbenosť aplikácií medzi používateľmi a často 24-hodinové aktívne využívanie z nich robí atraktívne ciele pre kyberzločin. Zo 100 Android aplikácií, ktoré vie používateľ plne spravovať (vrátane inštalácie a odstránenia), až 83 má prístup k citlivým údajom používateľa, akými sú napr. kontakty či správy. Pre kyberzločincov tak potom vôbec nie je problém odosielať správy alebo uskutočňovať hovory z napadnutého zariadenia.

V priemere majú bežní používatelia nainštalovaných okolo 66 aplikácií. Pri testovaní reprezentatívnej vzorky týchto 66 aplikácií sa zistilo, že až 54 z nich je spustených a aktívnych v zariadení bez toho, aby používateľ o nich vedel, čo predstavuje zhruba 22 Mb spotrebu za jeden deň. Nastavenia poskytujú používateľom určitý stupeň kontroly nad tým, k čomu všetkému môže mať daná aplikácia prístup a s čím môže byť v interakcii. Napriek tomu sa ukázalo, že len 40% ľudí venuje nastaveniam každej aplikácie vo svojom smartfóne špeciálnu pozornosť. Len 32% respondentov sa priznalo k tomu, že odmietli inštaláciu mobilnej aplikácie po tom, čo si prečítali licenčné podmienky a neboli spokojní s ich znením.  

Ak sa chcete vyhnúť digitálnemu neporiadku a ochrániť svoje cenné osobné údaje pred zneužitím, odporúčame dodržiavať základné pravidlá:
-          Zorientovať sa v úložnom priestore zariadenia – nájdite si chvíľku a skúste si prejsť všetky aktívne aj neaktívne aplikácie vo svojom zariadení, zistite ako pracujú a ktoré informácie zhromažďujú v úložnom priestore.
-          Venujte sa údržbe svojho zariadenia – zaveďte si systém pravidelného „upratovania“ vašej digitálnej domácnosti, aktualizujte a vyčistite svoje zariadenie od nepotrebných a neaktívnych súborov.
-          Pravidelne aktualizujte softvér zariadenia ako aj jednotlivé aplikácie – aktualizujte softvér hneď ako sú dostupné nové aktualizácie.
-          Používajte špeciálne softvéry – na čistenie a aktualizáciu zariadení, napr. čističe softvéru (software cleaners) integrované v bezpečnostných riešeniach, ktoré skenujú všetky aplikácie inštalované do zariadenia schopné upozorňovať na rizikové či málo využívané aplikácie.
EU: Viac recyklácie, menej skládkovania aj plytvania s potravinami
Podľa údajov za rok 2014 sa v EÚ recykluje alebo kompostuje 44% komunálneho odpadu. V roku 2004 bol podiel recyklovaného alebo kompostovaného komunálneho odpadu iba 31%, pričom do roku 2020 by členské štáty mali dosiahnuť cieľ 50%.
 
Európsky parlament schválil pozmeňovacie návrhy k legislatívnemu balíku o odpadoch (štyri smernice). Do roku 2030 by sa malo recyklovať alebo pripraviť na opätovné použitie - teda skontrolovať, vyčistiť alebo opraviť aspoň 70% hmotnosti komunálneho odpadu produkovaného domácnosťami a malými podnikmi. Európska komisia pôvodne navrhovala recyklovať alebo opätovne využiť 65% komunálneho odpadu. Poslanci tiež navrhujú, aby podiel recyklovaného odpadu z obalov, teda z papiera, kartónu, plastu, skla, kovu a dreva, stúpol do roku 2030 na 80%. Pre každý z týchto materiálov by tiež mal byť stanovený prechodný cieľ, ktorý by sa mal dosiahnuť v roku 2025.

Návrh Európskej komisie počíta aj so znížením množstva komunálneho odpadu, ktorý končí na skládkach na 10% do roku 2030. Poslanci presadzujú, aby sa množstvo skládkovaného komunálneho odpadu obmedzilo do roku 2030 na 5%. Zároveň by však členským štátom, ktoré v roku 2013 uložili na skládkach viac ako 65% svojho komunálneho odpadu, chceli dať možnosť požiadať o posunutie termínu o ďalších päť rokov.

Rozsah odpadu z potravín v EÚ predstavuje približne 89 miliónov ton, čo znamená zhruba 180 kg na osobu. Poslanci presadzujú zníženia miery potravinového odpadu o 30% do roku 2025 a o 50% do roku 2030 - v porovnaní s rokom 2014. Rovnaký percentuálny cieľ chcú zaviesť aj pre odpad v moriach v únii.
e-Shopping: Huawei P9 Lite predbehol aj Apple
Nakupovanie cez internet je na Slovensku čoraz populárnejšie. Podľa štatistík Heureky v súčasnosti na trhu pôsobí približne 9.300 slovenských e-shopov. Tie Slováci počas minulého roka ohodnotili viac než milión stotisíckrát A na základe týchto údajov boli vyhlásené najobľúbenejšie produkty minulého roka aj v segmente elektronika.

Už druhý rok si v kategórii mobilných telefónov drží prvenstvo značka Huawei, ktorá po štyroch rokoch zosadila Samsung. Kým v minulom roku bol najobľúbenejším mobilným telefónom Huawei P8 Lite, tento rok sa na prvú priečku dostala jeho vyššia séria Huawei P9 Lite s cenou od 198 eur. Za ním sa umiestnili mobilné telefóny Apple iPhone 5S 16GB s cenou od 268 eur a Samsung Galaxy S7 Edge G935F 32GB s cenou od 522 eur.

Komunikáciu môžu značne uľahčiť aj inteligentné hodinky, v ktorých vedú cenovo dostupné U Watch U8 s cenou od 12 eur. Obľúbené sú aj hodinky Apple Watch 42 mm s cenou od 249 eur a Huawei Watch W1 s cenou od 244 eur.

Top produktom sa v kategórii digitálnych kamier stala GoPro HERO4 Black Edition, ktorú aktuálne kúpite v e-shopoch od 299 eur. Z digitálnych fotoaparátov tento rok vedie zrkadlovka Nikon D3300 s cenou od 308 eur.

V notebookoch získala značka Apple umiestnenie hneď dvakrát. Najobľúbenejším notebookom sa pre rok 2016 stal Apple Macbook Air MMGF2SL/A s cenou od 900 eur. Druhé miesto obsadil Asus GL552VX-CN146T s cenou od 763 eur a tretie miesto patrí opäť značke Apple, tentoraz ide o Apple Macbook Pro MF839SL/A s cenou od 1.229 eur.

U počítačových hier obsadila prvé miesto pre rok 2016 hra GTA 5 s cenou od 27 eur, druhá skončila Mafia 3 s cenou od 17 eur a tretia Tom Clancys: The Division s cenou od 17 eur.
Radíme: Ako vybrať batérie
Ste zaskočení z ponuky batérií a neviete, po ktorých siahnuť? Máme pre vás ďalšie užitočné tipy.

V prvom rade si zistite, aké batérie vlastne potrebujete - pomôže označenie na spotrebičoch aj batériách, problémom môže byť odlišné číslovanie v jednotlivých krajinách. Klasická mikrotužková batéria môže byť označená ako AAA, MN2400, LR03 alebo AM4. Na Slovensku sa používa najčastejšie označenie ANSI a vybrať si môžete medzi AA (tužková batéria), AAA (mikrotužková batéria), C (malý článok), D (veľký článok), 4,5V (plochá batéria) a 9V (9V batéria) .

Ak budete spotrebič používať pravidelne a intenzívne, oplatí sa vám zaobstarať si nabíjacie batérie. Môže ísť napríklad o MP3 prehrávač, fotoaparát alebo bezdrôtovú myš. Výhodou je finančná úspora, pretože nebudete musieť kupovať stále nové batérie a tiež ide o ekologickejší variant. Ak ale používate spotrebič len občas, napríklad ovládač televízie, siahnite radšej po alkalických (nenabíjacích) batériách. Odoberajú menej elektriny než pri samovybíjaní akumulátora.


Pri opätovne nabíjacích batériách budete potrebovať tiež ich nabíjačku. Vyhnite sa však takým, ktoré dobíjajú po celý čas zapojenia do zásuvky, prípadne sa riadia len časom. Radšej investujte do inteligentných nabíjačiek, ktoré vedia monitorovať teplotu a úroveň nabitia batérie a prispôsobia tomu dobíjací cyklus. V praxi to napríklad znamená, že sa nabíjanie ukončí, keď je batéria dobitá, čím sa zabráni jej prebíjaniu.

štvrtok 16. marca 2017

e-Schránka: Alternatívny autentifikátor pre zahraničných štatutárov
Nová vyhláška Ministerstva vnútra SR platná od 1. marca 2017 upravuje podmienky na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou právnickej osoby zapísanej v Obchodnom registri SR, ktorej štatutárny orgán nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.  

Zahraniční štatutári môžu teraz disponovať s elektronickými schránkami prostredníctvom alternatívneho autentifikátora. Ten má formu karty s elektronickým čipom a šesťmiestnym bezpečnostným osobným kódom (BOK), vydáva sa bezodplatné a platí 3 roky. Žiadateľom môže byť fyzická osoba, ktorá nie je držiteľom úradného autentifikátora, t. j. nemôže jej byť vydaný občiansky preukaz s elektronickým čipom a s BOK (eID karta) alebo doklad o pobyte s elektronickým čipom a BOK a zároveň je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu právnickej osoby so sídlom na území Slovenskej republiky zapísanej v Obchodnom registri SR alebo je vedúcim jej organizačnej zložky.

O vydanie sa žiada osobne na pracoviskách Policajného zboru (cudzinci bez pobytu na území SR na všetkých 12 oddeleniach cudzineckej polície a slovenskí občania bez pobytu na území SR na 9 oddeleniach dokladov Policajného zboru v krajských mestách).  Žiadosť obsahuje meno a priezvisko žiadateľa, jeho dátum narodenia, štátnu príslušnosť, štát a adresu miesta pobytu, BOK (ktorý si žiadateľ ľubovoľne zvolí), obchodné meno a adresu sídla právnickej osoby zapísanej v Obchodnom registri SR a podpis žiadateľa. Správnosť a hodnovernosť týchto údajov sa preukazuje predložením občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a verejnej listiny, z ktorej možno tieto údaje overiť. Ak sa tieto údaje nezhodujú s údajmi zapísanými v Obchodnom registri SR alebo v Registri právnických osôb SR alebo nie sú aktuálne, je potrebné vykonať najskôr opravu a až potom môže žiadateľ zadať BOK. Karta s elektronickým čipom sa následne doručí žiadateľovi na adresu, ktorú uviedol v žiadosti.

Zahraničný štatutár môže aj naďalej na disponovanie s elektronickou schránkou splnomocniť inú osobu, ktorá je držiteľom občianskeho preukazu s čipom a bezpečnostným osobným kódom alebo je držiteľom dokladu o pobyte s elektronickým čipom a bezpečnostným osobným kódom.
EU: Obmedzenia pre toxickú ortuť
V utorok bola v Európskom parlamente prijatá nová legislatíva obmedzujúca použitie ortuti, látky ktorá má nepriaznivý vplyv na životné prostredie a ľudské zdravie. Návrh, ktorý bol už neformálne dohodnutý s Radou ministrov, si kladie za cieľ zosúladiť platné právne predpisy EÚ a Minamatský dohovor o ortuti.


Právny predpis nahradí nariadenie o zákaze vývozu ortuti z roku 2008, pričom obsiahne aj jeho ustanovenia. Taktiež obmedzí dovoz ortuti, zakáže jej použitie v remeselnej a drobnej ťažbe zlata a postupne ukončí  jej využitie vo výrobných procesoch. Cieľom legislatívy je tiež postupne ukončiť používanie ortuti v zubnom amalgáme do roku 2030 a obmedziť maximálnu povolenú lehotu na dočasné skladovanie odpadovej ortuti na päť rokov s možnosťou predĺženia o tri roky. Európska komisia bude mať tri roky na vytvorenie zoznamu kontaminovaných lokalít, na základe údajov poskytnutých členskými štátmi.

Minamatský dohovor o ortuti bol prijatý v roku 2013 s cieľom ochrany ľudského zdravia a životného prostredia pred nepriaznivými účinkami ortuti. Hoci použitie ortuti v posledných desaťročiach výrazne pokleslo, ortuť uvoľnená do ovzdušia, vody a pôdy zostáva naďalej vážnou hrozbou pre ľudské zdravie a životné prostredie. Akonáhle sa dostane do ovzdušia alebo vody, dokáže prekonať veľké vzdialenosti, a vzniká tak problém globálnej povahy.


Ransomware: TorrentLocker nové útoky cez Dropbox
Objavili sa nové varianty ransomvéru TorrentLocker, ktorý bol už zdanlivo na ústupe. Doteraz sa spájal predovšetkým s elektronickou poštou a dokumentmi. Nové varianty však už neinfikujú dokumenty priamo, ale napríklad pošlú iba odkaz na obľúbené cloudové úložisko Dropbox.

Samotná správa pôsobí dôveryhodne a informuje napr. o faktúre súvisiacej s organizáciou, v ktorej obeť pracuje. Tento spôsob šírenia je však veľmi nebezpečný, pretože bez znalosti tohoto mechanizmu neumožňuje odchytenie problémového emailu na bezpečnostných bránach – jednoducho preto, že e-mail žiadny zákerný súbor neobsahuje a odkaz smeruje na legitímny web. Po kliknutí na odkaz dôjde k stiahnutiu JavaScript súboru, ktorý sa tvári ako faktúra. A pri pokuse o jej otvorenie dôjde k stiahnutiu ďalšieho „zašifrovaného“ kódu do pamäti počítača a k aktivovaniu TorrentLockeru. Zákernosť nových variantov súvisí aj s tým, že s cieľom predísť odhaleniu používajú inštalačné techniky NSIS (Nullsoft Scriptable Install System).  

Od 26. februára do 6. marca 2017 odhalila cloudová informačná služba Smart Protection Network spolu 54.688 spamov, ktoré obsahovali odkazy na 815 rozličných Drobpox účtov. Prevažná časť tohoto útoku bola smerovaná na európske štáty, najmä na Nemecko (vrchol na začiatku marca) a Nórsko (kulminácia koncom februára). Počítačoví zločinci boli v tomto prípade aktívni v pracovných dňoch, a to najčastejšie v dopoludňajších hodinách. Teda v čase, kedy veľa zamestnancov prvý raz kontroluje doručenú poštu a očakáva správy súvisiace s ich prácou. A vzhľadom na to, že práve Dropbox mnohé organizácie bežne využívajú, je pravdepodobnosť otvorenia odkazu zamestnancami vysoká.

Najnovšie varianty ransomware TorrentLocker detegovali laboratóriá ako RANSOM_CRYPTLOCK.DLFLVV, RANSOM_CRYPTLOCK.DLFLVW, RANSOM_CRYPTLOCK.DLFLVS a RANSOM_CRYPTLOCK.DLFLVU. Trend Micro s Dropboxom spolupracuje na riešení tohoto ohrozenia a aktuálne by všetky nakazené súbory mali byť už zmazané a účty zablokované.
SR: Kupujeme najmä smartfóny a prenosné počítače
Trh technického spotrebného tovaru na Slovensku zaznamenal v poslednom kvartáli 2016 medziročne nárast takmer o 7%. Nárast predaja potvrdil aj sektor telekomunikácií a IT.

Kľúčovým segmentom telekomunikácií zostávajú naďalej smartfóny s uhlopriečkou medzi 5 a 5,5 palcami (dáta za „open market“). Negatívnym trendom v tejto oblasti je stále nízky dopyt po phabletoch.

V informačných technológiach nastal medziročný nárast obratu v kľúčovej kategórii prenosných počítačov. Takisto bol rastúci záujem o ultratenké zariadenia, ktoré už tvorili približne 20% z celkových tržieb. Naopak, dvojciferný bol pokles segmentu zariadení 2 v 1 a naďalej pokračoval negatívny vývoj tabletov.

Pozitívnym trendom v kancelárskej technike je medziročný rast v hodnote v kategórii atramentových multifunkčných zariadení vďaka zvýšeniu priemernej ceny. V tomto období bol však slabší dopyt po laserových tlačových zariadeniach.

Podľa GfK TEMAX® - monitoring predaja technického tovaru vo viac než 41 krajinách. Výsledky sú založené na maloobchodnom paneli GfK, do ktorého je zapojených približne pol milióna maloobchodných predajní po celom svete.  

streda 15. marca 2017

SR: Dostupnejší osobný bankrot
Od 1. marca  platí novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Celým procesom osobného bankrotu prevedie dlžníka Centrum právnej pomoci (CPP) alebo advokát, ktorého mu CPP určí.

Účelom zmien v konkurznom zákone je dať druhú šancu tým, ktorí sa ocitli v dlhovej pasci a sami sa z nej nevedia dostať. Vďaka úprave si môžu vyriešiť svoju situáciu cez dostupnejšiu možnosť oddlženia. Nezáleží pritom, či ich dlh vznikol voči štátu, samospráve, nebankovke alebo obchodnej spoločnosti. Zbaviť sa dlhov môžu konkurzom alebo splátkovým kalendárom.

Konkurz spočíva v predaji majetku a uspokojení pohľadávok veriteľov z výťažku. V záujme ochrany dlžníkov pred úplnou stratou bývania zákon zavádza tzv. nepostihnuteľnú hodnotu obydlia. Ide o sumu, ktorú si dlžník môže uchrániť a použiť ju na prechodné zabezpečenie bývania. Nepostihnuteľná hodnota obydlia bola stanovená nariadením vlády v objeme 10.000 EUR. Tieto peniaze budú uložené na osobitnom účte a mesačne môže byť dlžníkovi vyplácaných maximálne 250 EUR.
V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd.  

Nový mechanizmus oddlženia nijako neznižuje uspokojenie oprávnených nárokov veriteľov. Úprava počíta s pohľadávkami, ktoré aj pri osobnom bankrote budú musieť byť uspokojené v plnej výške: od trestných sankcií, cez výživné, ale aj zabezpečenú pohľadávku zo záložného práva.
Upozorňujeme: Nebezpečné svietidlo
Slovenská obchodná inšpekcia zverejnila oznam od spoločnosti EGLO CZ + SK, ktorý upozorňuje na nebezpečné svietidlo TAMARA 1.

Pri manipulácii s kúpeľňovým svietidlom s výrobným číslom Art. Nr. 31265 TAMARA 1 hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom. Tento výrobok bol dodávaný na slovenský trh od 01. 12. 2014. Číslo výrobku je uvedené na striebornom štítku na zadnej strane svietidla.

V prípade, že vlastníte výrobok s uvedeným výrobným číslom, kontaktujte slovenské telefonické centrum na tel. čísle 0313 211 551 - 5 od pondelka do piatka v čase od 08:00 do 18:00 hod. Ak už nemáte doklad o kúpe, môžete daný výrobok vrátiť na adrese EGLO Slovensko, s. r. o., Priemyselná 12, 926 01 Sereď.
Aktuálne: Podpora pre nízkoenergetické domy a drevodomy
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) pripravuje právny predpis, ktorým chce zaviesť systematickú podporu na výstavbu drevených rodinných domov s nízkou spotrebou energie.

Na presnej výške podpory a detailoch vyhlášky sa aktuálne pracuje, pričom začiatok pripomienkového konania je naplánovaný na apríl 2017. Podobne ako pri nákupe elektromobilov či zatepľovaní rodinných domov sa podpora bude týkať občanov s trvalým pobytom na území Slovenska. Podporená má byť výstavba drevených domov, ktoré majú certifikát  o nemennosti parametrov podstatných vlastností výrobku, certifikát o zhode systému riadenia výroby u výrobcu a energetický certifikát energetickej triedy: „B“ (nízkoenergetická úroveň výstavby), „A1“ (ultranízkoenergetická úroveň výstavby- pasívna) a „A0“ (úroveň výstavby  budov s takmer nulovou spotrebou). Poskytnutá bude formou sadzby na jeden rodinný dom. 


Zámerom je ochrana životného prostredia aj úspora finančných zdrojov na bývanie. Čím menej energie spotrebuje občan v úspornom dome, tým menej energie sa musí vyrobiť, a tým menej prírodných zdrojov sa odčerpáva. Zároveň čím menej Slováci spotrebúvajú energiu, tým menej za ňu zaplatia, čím šetria vlastné finančné prostriedky.
SR: Záujem o UHD televízory a veľké obrazovky rastie
Trh technického spotrebného tovaru na Slovensku v poslednom kvartáli 2016 medziročne vzrástol o takmer 7%. Okrem malých spotrebičov výrazne zaznamenal nárast aj spotrebná elektronika.

Pozitívnym trendom na trhu spotrebnej elektroniky je solídny rast trhu televíznych prijímačov vďaka dopytu po UHD televízoroch a veľkých obrazovkách, ako aj dynamický rast dopytu po set-top-boxoch pre príjem satelitného HD vysielania a ďalej v kategóriách prenosných mini reproduktorov a akčných kamier. Naopak, negatívnym trendom, a to aj napriek rastu dopytu po veľkých obrazovkách a UHD TV je, že priemerná cena televízorov skôr stagnovala v dôsledku cenovej erózie. Zároveň aj klesá dopyt po videoprehrávačoch a rekordéroch.

Na foto trhu kompaktné fotoaparáty s výmenným objektívom zaznamenali veľmi pozitívny vývoj v kusovom, aj hodnotovom medziročnom porovnaní. Avšak kompakty s pevným objektívom sú naďalej vo výrazných dvojciferných poklesoch.

Podľa GfK TEMAX® - monitoring predaja technického tovaru vo viac než 41 krajinách. Výsledky sú založené na maloobchodnom paneli GfK, do ktorého je zapojených približne pol milióna maloobchodných predajní po celom svete.  

utorok 14. marca 2017

Upozorňujeme: Nový systém registrácie domén .sk
Dovoľujeme si Vás informovať, že od dnešného dňa je k dispozícii elektronický formulár slúžiaci na prenos registrátora do nového systému registrácie domén .sk. Každý registrátor, ktorý medzičasom nezanikol, má možnosť požiadať do konca apríla o prenos dát do nového systému na správu domén podľa nových pravidiel. Elektronický formulár so žiadosťou nájdu registrátori po prihlásení do svojho účtu v systéme SK-NIC. Formulár je potrebné riadne vyplniť a odoslať najneskôr do 30. apríla 2017. Registrátor, ktorý tak neurobí, ukončí v zmysle prechodných pravidiel k 31. máju 2017 svoju registrátorskú činnosť.

[čítaj viac]
Od dnešného dňa je k dispozícii elektronický formulár slúžiaci na prenos registrátora do nového systému registrácie domén .sk.
 
Každý registrátor má možnosť požiadať do konca apríla o prenos dát do nového systému na správu domén podľa nových pravidiel. Elektronický formulár so žiadosťou nájdu registrátori po prihlásení sa do svojho účtu v systéme SK-NIC. Formulár je potrebné riadne vyplniť a odoslať najneskôr do 30. apríla 2017. Inak registrátor v zmysle prechodných pravidiel k 31. máju 2017 ukončí svoju registrátorskú činnosť.

SK.NIC upozorňuje všetkých registrátorov, aby si riadne skontrolovali údaje, ktoré v migračnom formulári potvrdzujú, prípadne upravujú, pretože nesprávne či nepravdivé údaje nespĺňajú podmienky riadneho vyplnenia žiadosti, čím sa príslušný registrátor vystavuje riziku, že jeho žiadosť o prenos do nového systému bude považovaná za neplatnú. Priebežne sa zverejňujú aktualizované zoznamy registrátorov, kde si je možné pozrieť, ktorí registrátori o prenos požiadali a ktorí ešte nie. Týmto spôsobom si najmä držitelia môžu overiť, či ich registrátor plánuje pokračovať vo svojej registrátorskej činnosti aj v novom systéme. Zoznamy sú k dispozícii na www.sk-nic.sk v časti Dokumenty.Radíme: Za vklad v hotovosti nemusíte platiť
Niektoré banky na Slovensku opätovne zavádzajú poplatok za vklad v hotovosti. Podľa Ministerstva financií SR ale pri využívaní účtu za 3 eurá ako aj účtu zadarmo (tzv. legislatívne účty) sa neplatí ani za vklad, ani za výber hotovosti a ani ďalšie poplatky.

Už viac ako rok si môžu klienti bánk na Slovensku otvoriť zvýhodnený bankový účet, ktorý musia banky zo zákona ponúkať. Ide o tzv. štandardný účet (platobný účet so základnými funkciami) maximálne za 3 eurá mesačne. Podmienkou zriadenia je predložiť čestné vyhlásenie, že nemáte žiaden iný platobný účet. Môžete však mať termínovaný vklad, vkladnú knižku, sporiaci účet či stavebné sporenie. Štandardný účet ponúka platobné operácie v neobmedzenom rozsahu, vklady a výbery hotovosti v eurách, a to tak v pobočke banky ako aj prostredníctvom bankomatov. Rovnako ponúka aj neobmedzené pohyby na účte vrátane trvalých príkazov a inkás. Jeho súčasťou je tiež elektronické bankovníctvo či platby prostredníctvom debetnej karty a obnova tejto karty po skončení jej platnosti.

Pre vybranú skupinu ľudí s čistým mesačným príjmom do 400 EUR je určený účet zadarmo, alebo tzv. základný bankový produkt za 0 EUR. Rovnako platí, že klient nesmie mať žiaden ďalší platobný účet okrem termínovaného vkladu, vkladnej knižky, sporiaceho účtu či stavebného sporenia.
Novinka: Cestovné lístky zaplatíte už aj kartou
Do konca marca t.r. pribudne na najfrekventovanejších miestach Bratislavy v 15. vybraných automatoch na cestovné lístky platba bezkontaktnou kartou.

V rámci generálnej opravy bude do vybraných 50 kusov automatov (žlté automaty osadené priamo na zastávkach MHD) zabudovaný terminál na platbu bezkontaktnou platobnou kartou. Do konca marca t. r. spustí Dopravný podnik Bratislava (DPB) platbu kartou v prvých 15  automatoch.  

Momentálne už DPB testuje prevádzku vo vybraných automatoch na cestovné lístky na platbu kartou: na zastávke Slávičie údolie, na zastávke Botanická záhrada a Hlavná stanica. Do konca marca 2017 má byť následne možné zaplatiť bezkontaktnou kartou, ale aj v hotovosti (vhodením mincí) v týchto automatoch:

Hl. stanica – 4 ks
Slávičie údolie
Patrónka - smer mesto
Panónska – žel. Stanica Petržalka
Cintorínska
Betliarska – Ľubovnianska
Pekná cesta
Vajnorská – Česká
Danube, Nový most
Predstaničné nám.
Botanická záhrada
Aupark – smer mesto
SR: Najväčší záujem o malé domáce spotrebiče
Trh technického spotrebného tovaru vzrástol na Slovensku v poslednom kvartáli 2016 v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka o takmer 7%. Najviac sme nakupovali malé domáce spotrebiče.

Výrazný rast nastal vo väčšine kategórií malých domácich elektrospotrebičov, nedarilo sa iba odšťavovačom.  Najvyšším tempom sa v hodnote zdvihla zubná hygiena nasledovaná kuchynskými robotmi a mixérmi. Pri kávovaroch je rast spôsobený predovšetkým prechodom na drahšie modely. Takisto výrazne narástli aj priemerné ceny vo všetkých skupinách. Pokles odšťavovačov je spôsobený predovšetkým zmenou preferencií zákazníkov, ktorí dávajú prednosť stolným mixérom.

Aj trh veľkých domácich spotrebičov vykazuje už tretí rok nárast, ktorý v roku 2016 predstavoval 4,6%. Najrýchlejšie rastúcou skupinou zostávajú sušičky bielizne, veľký záujem je aj o práčky spojené so sušičkami. Jedinou kategóriou s poklesom predajov boli odsávače pár, aj keď spomalenie rastu dopytu možno vidieť aj pri mrazničkách a chladničkách.

Podľa GfK TEMAX® - monitoring predaja technického tovaru vo viac než 41 krajinách. Výsledky sú založené na maloobchodnom paneli GfK, do ktorého je zapojených približne pol milióna maloobchodných predajní po celom svete.  

pondelok 13. marca 2017

NGO Awards: Prvý ročník súťaže pre neziskové organizácie
Prepojenie technológií s praxou aj inovatívne nápady s dávkou originality rozhodnú o víťazoch prvého ročníka súťaže pre slovenské neziskové organizácie využívajúce produkty Microsoftu.

Microsoft a Nadácia otvorenej spoločnosti vyzývajú neziskové organizácie na Slovensku, aby vyrozprávali svoj príbeh o tom, ako im moderné technológie pomohli ešte lepšie napĺňať ich dôležité poslanie. Do 22. marca 2017 sa tak môžu do súťaže zapojiť neziskové organizácie, ktoré využívajú IT pri vzdelávaní ľudí s postihnutím, na podporu sociálne ohrozených skupín, pri komplexných riešeniach tímovej spolupráce s dobrovoľníkmi alebo na špecializovanú webovú aplikáciu či serverové riešenie podporujúce činnosť ich organizácie. Vyhlásenie výsledkov sa bude konať v rámci podujatia NGO Day v utorok 11. apríla 2017.

„Technológie môžu zásadným spôsobom zmeniť prácu a kapacity organizácie, ak o nich majú znalosť a najmä, ak ich následne vedia využívať efektívne a inovatívne pre potreby svojich cieľových skupín alebo zamestnancov. Veríme, že spolu nájdeme také, ktoré to vedia najlepšie a stanú sa tak inšpiráciou pre ďalšie neziskové organizácie a nadácie, ktoré pomáhajú tam, kde je to potrebné“, uviedol riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský.
e-Schránka: Sprístupnenie obsahu pri ukončení podnikania
Zrušenie živnosti či zánik právnickej osoby je prirodzene dôvodom aj na zrušenie ich elektronickej schránky. Čo však s údajmi z tejto e-schránky?

Ak si majiteľ firemnej elektronickej schránky pred zrušením živnosti alebo zánikom právnickej osoby z nej nezálohoval údaje, môže následne požiadať Národnú agentúru pre sieťové a elektronické služby o sprístupnenie jej obsahu formou žiadosti. Žiadosť je však podľa NASES z dôvodu autentifikácie možné poslať iba elektronicky, a to cez elektronickú schránku zriadenú fyzickou osobou - občanom.
Postup zaslania žiadosti o sprístupnenie obsahu schránky:
1.      Na stránke slovensko.sk sa prihláste do svojej elektronickej schránky fyzickej osoby – občana a kliknite na panel “Všeobecná agenda”.
2.      Vyberte poskytovateľa služby - Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby.
3.      Do predmetu správy napíšte “Žiadosť o sprístupnenie údajov”.
4.      V texte správy uveďte stručný popis, že žiadate o sprístupnenie obsahu elektronickej schránky z ukončeného podnikania. Do textu je potrebné uviesť, IČO zrušenej živnosti / právnickej osoby, z ktorej chcete dokumenty presunúť a zároveň názov priečinka, ktorý NASES vo Vašej schránke fyzickej osoby -občana vytvorí a obsah doňho prenesie. Bez uvedenia týchto informácií NASES nebude vedieť správy presunúť. 

V prípade otázok je možné kontaktovať Ústredné kontaktné centrum +421 2 35 803 083 v pondelok až piatok od 8.00 h do 18.00 h, v stredu až do 21.00 h. Mimo uvedeného času môžete svoju otázku zaslať prostredníctvom elektronického kontaktného formulára.  
Radíme: Ako nestrácať veci a nezabúdať
Človek strávi denne v priemere desať minút tým, že niečo hľadá. Za rok sa takto nazbiera neuveriteľných šesťdesiat hodín zúfalého pobehovania a hľadania. A to je akoby ste si nechali ukradnúť jeden celý víkend...

Podľa psychológov na to, aby si mozog zapamätal nejakú činnosť (napríklad, kam sme odložili peňaženku), musí si byť človek v danej chvíli vedomý svojej činnosti.  Problém je, že veľa vecí vykonávame podvedome a automaticky, napr. vypíname spotrebiče či zamykáme dvere. Okrem toho často myslíme a robíme niekoľko aktivít súčasne. Multitasking je nepriateľ pamäti. Ľudia často bezradne hľadajú svoje auto na parkovisku, pretože pri parkovaní už mysleli na to, čo treba kúpiť v obchode, alebo sa v duchu pripravovali na pracovné stretnutie.

Zbaviť sa týchto zlozvykov je ťažké. Existuje však niekoľko praktických tipov, ktoré môžu pomôcť ľuďom s hlavou v oblakoch.
1. Pomocník v predsieni. Najdôležitejšie osobné veci ako peňaženka či telefón nosíme stále so sebou. Dámy väčšinou v kabelke a páni hocikde. Preto osobné veci strácajú častejšie muži ako ženy. Veľmi pomáha, ak doma v predsieni vyčleníte stále miesto na kľúče a ostatné drobnosti. Môže to byť vešiak, miska alebo držiak, ideálne aj s priehradkami na poštu zo schránky. Ak budete najbližšie niečo hľadať, budete vedieť, kam sa pozrieť v prvom rade.

2. Všetko vo svojom domčeku. Veci sa strácajú menej, ak má všetko svoje pridelené miesto. A nemyslia sa tým rôzne „kopy“ oblečenia vznikajúce na kreslách a stoličkách. Ak napríklad nikdy neviete nájsť ten správny ovládač, kúpte alebo vyrobte podnos na ovládače. Pri vchodových dverách je zase praktické zaviesť nádobu na sezónne veci: rukavice, šály a čapice v zime, dáždniky na jar a jeseň a slnečné okuliare v lete. Títo praktickí pomocníci vám možno zmenia život.

3. Čarovné zaklínadlo. Aj vy sa po odchode do práce vrátite skontrolovať, či ste zamkli dvere, alebo vypli žehličku? Vraciate sa k zaparkovanému autu, lebo neviete, či ste zatvorili okno? Všetko sú to činnosti, ktoré robíte podvedome, a preto si ich nepamätáte. Skúste nabudúce svoje podvedomie oklamať tým, že svoju činnosť nahlas pomenujete. Napríklad poviete: Zamykám auto. Mozog si to zapamätá a vy budete mať dušu na mieste.

4. Upracte si doma aj v hlave. Zamyslite sa nad tým, ktorú vec strácate alebo zabúdate najčastejšie. Možno je to nabíjačka, lieky, kľúče. Ak na to prídete, ľahšie sa vám bude premýšľať nad stratégiou, ako proti strácaniu bojovať. V zásade však platí, že veci sa strácajú najviac tam, kde je neporiadok. Využite začínajúcu jar na veľké upratovanie a vyhoďte všetko, čo ste nepoužívali dlhšie ako štyri roky. Ak budete mať poriadok doma, ľahšie si upracete aj vo vlastnej hlave.

5. Kašlite na uzlík vo vrecku, poistite sa. Pokiaľ patríte k nepolepšiteľným zabúdačom, ktorí dvakrát do roka menia zámky na dverách kvôli strateným alebo zabuchnutým kľúčom, oplatí sa vám poistiť sa. V rámci poistenia domácnosti je pritom možné poistiť nielen stratené kľúče, ale aj stratené či odcudzené doklady alebo platobné karty.  Poistenie vás síce organizovanosti nenaučí, ale môže vám ušetriť nemalé náklady a znížiť tak daň za vašu zábudlivosť.
Týždeň mozgu 2017: Prečo je potrebné starať sa o svoj mozog?
V dňoch 13. až 19. marca 2017 už po 10. raz prebieha aj na Slovensku svetová kampaň Týždeň mozgu. V 61 krajinách sa konajú tisíce osvetových podujatí na tému mozog, jeho činnosť, výkonnosť, fungovanie, ale aj zlyhávanie.

Žijeme život preplnený informáciami, čím sa zvyšujú nároky na pamäť. Náš mozog musí čeliť zvyšujúcemu sa stresu a tlaku. Pritom mozgová plasticita vekom klesá a aj my namáhame mozog menej, spoliehame sa na mobily, počítače... Na druhej strane sa od nás vyžaduje zvyšovanie kvalifikácie, lepšia schopnosť pamätať si staré a prijímať nové informácie. Netrénovaná pamäť ale zlyháva podobne ako svaly.

Zhoršovanie pamäti patrí medzi najčastejšie príznaky Alzheimerovej choroby. Narušuje schopnosť plniť jednoduché úlohy bežného života, prináša zmenu nálad a správania, zlú orientáciu v známom prostredí či časovú dezorientácia alebo časté opakovanie otázok. Alzheimerovou chorobou a príbuznými demenciami trpí dnes v Európe 7,3 miliónov ľudí, do roku 2040 ich má byť už vyše 11 miliónov Európanov. Počet pacientov na Slovensku sa odhaduje na 60.000 pacientov a do roku 2040 vzrastie počet postihnutých na 180.000! Len 1 zo 4 prípadov Alzheimerovej choroby je pritom potvrdených diagnosticky. Vek je tu najvýznamnejším rizikovým faktorom.

Každé 3 sekundy pribudne vo svete tiež 1 prípad demencie. Demencia sa vyskytuje u každého 20. človek nad 65 rokov. Po 80. roku je to každý piaty človek. Dnes žije cca 46,8 miliónov ľudí s demenciou a do roku 2050 sa odhaduje nárast počtu pacientov s demenciou na 131,5 miliónov. Počas Dňa otvorených dverí v Centre MEMORY n.o. 14. marca 2017 sa návštevníci dozvedia, ako trénovať a zachovať si v zdraví svoju pamäť aj ako pristupovať k človeku s demenciou. Pripravené je poradenstvo v oblasti zvládania stresu spojeného so starostlivosťou o človeka s demenciou aj predstavenie podporných skupín. Získate informácie, ako sa stať dobrovoľníkom či účastníkom výskumného projektu, o programoch systematického vzdelávania v problematike demencie a aktivitách Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti.