piatok 21. augusta 2020

Radíme: V zahraničí voľte prepočet bez konverzie

Ak musíte vycestovať do zahraničia, najmä do krajín, ktoré nateraz neprijali jednotnú menu euro, určite riešite, ako čo najvýhodnejšie platiť v cudzej mene. Inštitút alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie radí, aby ste v čo najvyššej možnej miere využívali pri platení platobnú kartu, ktorá je nielen ekonomickejšia, ale aj bezpečnejšia v porovnaní s hotovosťou.

Do krajín, ktoré nemajú dostatočne širokú infraštruktúru platobných systémov, je vhodné cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, akými sú americký dolár či euro. Zameniť peňažné prostriedky na cudziu menu je najvýhodnejšie výberom z bankomatu debetnou platobnou kartou v dovolenkovej destinácii, do ktorej cestujete. Vyberať hotovosť sa odporúča jednorazovo, iba v takom objeme, ktorý na dovolenke reálne miniete a najlepšie v partnerských bankomatoch vašej domovskej banky, aby ste sa vyhli poplatkom.

Pri výbere hotovosti z bankomatu je potrebné dodržiavať bezpečnostné pravidlá: prekryť klávesnicu pri zadávaní číselnej kombinácie PIN kódu, výber realizovať na frekventovaných a nie odľahlých miestach, vždy počkať kým bankomat vydá hotovosť, platobnú kartu a potvrdenie o výbere. Najdôležitejšie pri samotnom výbere hotovosti v cudzej mene z bankomatu je voliť si výber bez konverzie. V tom prípade určuje kurz vaša domovská banka. Rovnako to platí aj pri platbe kartou cez POS terminál, kedy je podstatné zadávať prepočet transakcie bez konverzie. Ak by ste si totižto zvolili opačnú možnosť, t.j. platbu či výber s konverziou, kurz určuje zahraničná banka a je zväčša nevýhodnejší, pričom takáto transakcia môže byť spojená ešte aj s poplatkom.

Ak vám zostane hotovosť, je vhodnejšie ju zameniť za celosvetovo obchodovateľnú menu ešte v dovolenkovej destinácii, v ktorej sa nachádzate. Banky nedržia všetky meny, preto môžete mať problém pri návrate s výmenou cudzej meny. Vždy je potrebné si preveriť, či banka s danou cudzou menou obchoduje.

Upozorňujeme: Veľa času za počítačom


Na nebezpečné, neprimerané dlhé vysedávanie za počítačom upozornil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. Zvlášť apeluje na rodičov, aby dbali na zdravý vývoj svojich detí aj počas voľných dní.
 
Dlhé a nesprávne sedenie pri počítači ma za následok zlé držanie tela, bolesti chrbtice spôsobené permanentným tlakom na medzistavcové platničky, čo môže v budúcnosti spôsobovať veľké zdravotné problémy. V dôsledku opakovaného pohybu s myšou alebo písania na klávesnici tiež hrozí syndróm karpálneho tunela. Hrozbou dlhého pozerania na obrazovku sú aj očné problémy, konkrétne syndróm suchého oka či pálenie očí, pretože sú nedostatočne obmývané slzami. Ako dôsledok únavy očí môže vzniknúť tiež bolesť hlavy, ktorá sa môže objaviť aj pri nevhodnom sedení, keď sú preťažené ramená a krk, ktorý je spúšťačom migrény.

Počítač môže spôsobiť tiež poruchy sústredenia sa, verbálnej komunikácie a deficit spánku. Pre dlhé sedenie pri ňom a nedostatok pohybu hrozí rovnako nárast obezity. Dieťa sa môže pri počítači nekontrolovane prejedať, často konzumovať jedlá rýchleho občerstvenia, slané či sladké pochutiny. Alebo, naopak, stravovanie zanedbávať, takže hrozí, že mu budú chýbať dôležité výživové a ochranné látky.
     

Aktuálne: Pôžičky pre študentov

Študenti na Slovensku už môžu predkladať žiadosti o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania, ktorý zverejnil podmienky ich poskytovania na akademický rok 2020/2021. Žiadosť o pôžičku je možné predložiť v dvoch termínoch, buď do 15. septembra alebo do 31. októbra t.r.

Najväčšou zmenou je zvýšenie maximálnej výšky pôžičky pre študentov prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia na 4.000 eur (zvýšenie o 500 eur) a pre študentov tretieho stupňa vysokoškolského štúdia na 7.000 eur (zvýšenie o 1.000 eur). Ďalšou zmenou je úprava a zjednodušenie podmienok, ktoré musí spĺňať ručiteľ. Financie z poskytnutej pôžičky môže študent využiť na ľubovoľný účel. 

Vďaka efektívnemu hospodáreniu fondu s vlastnými prostriedkami a zvýšeným príjmom zo splátok pôžičiek poskytnutých v predchádzajúcich rokoch došlo k výraznému zvýšeniu objemu finančných prostriedkov vyčlenených na pôžičky pre študentov na šesť miliónov eur, čo je o 1,5 milióna eur viac ako v prechádzajúcom akademickom roku. V akademickom roku 2020/2021 tak bude možné finančne podporiť vyše 2.000 študentov. Detailné informácie o podmienkach poskytovania pôžičiek sú dostupné na webovom sídle fondu fnpv.sk a informácie o podmienkach poskytovania stabilizačných pôžičiek pre študentov odboru ošetrovateľstvo v prvom stupni štúdia v dennej forme štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo sú  dostupné na webe stabilizacnepozicky.sk.

štvrtok 20. augusta 2020

Radíme: Starostlivosť o ojazdené auto

Ako sa starať o ojazdené auto a ktoré zásadné úkony na ňom urobiť ihneď po kúpe, aby slúžilo spoľahlivo a bez nepríjemných prekvapení? To paradoxne motoristi často nevedia. Inú starostlivosť však bude logicky potrebovať dvojročné vozidlo s nízkym nájazdom a inú desaťročný automobil, ktorý má za sebou už 200-tisíc kilometrov. 

To je fakt, ktorý si polovica Slovákov nepripúšťa a k novo zaobstaranému autu pristupuje bez ohľadu na jeho vek a mieru opotrebovania. Ide o výsledky prieskumu AAA Auto, podľa ktorého 50 % slovenských šoférov netuší, ako sa k ojazdenému automobilu správať po jeho kúpe. Ani najmladšie ojazdené autá nie sú výnimkou – preto je aj v tomto prípade dobré poznať zásady správnej starostlivosti. V prvom rade je vhodné kontaktovať autorizovaný servis a overiť si, či nie sú na vozidlo vyhlásené zvolávacie akcie od výrobcu. Pokiaľ áno, opýtajte sa, či je nutné prísť si rovno pre úpravu, alebo postačí počkať na pravidelnú servisnú prehliadku. Servisný interval je veľmi často v rozmedzí jedného až dvoch rokov a 20- až 30-tisíc kilometrov. Je tak pravdepodobné, že automobil už prehliadkou prešiel alebo vás bude v dohľadnej dobe zaručene čakať. Podstatné je tiež poznať podmienky záruky od výrobcu. Mnohé vozidlá majú dnes predĺženú záruku, nad rámec dvoch rokov daných zákonom. Napríklad značka Hyundai alebo Kia poskytuje niekoľkoročnú záruku takmer pri všetkých svojich autách. Vozidlá Škoda a Volkswagen mávajú záruku často prikúpenú. Prémiové značky potom poskytujú predplatené servisné balíky, ktoré zaručujú servisné prehliadky úplne zadarmo. 

Pri ojazdených automobiloch s 5–10 rokmi a s nájazdom 100–150 tisícmi km je už potrebné mať sa na pozore a nič nezanedbať. V ideálnom prípade máte v garáži nehavarovaný automobil s doloženým pôvodom a servisnou históriou, aj tak ale ihneď vymeňte motorový olej a filter, prípadne tiež ďalšie prevádzkové kvapaliny. Do ruky si zoberte servisný plán a pozorne ho skontrolujte. Podľa presného počtu najazdených kilometrov a podľa veku v ňom nájdete predpísané úkony, ktoré je potreba urobiť. Napríklad výmena rozvodového remeňa býva predpísaná po najazdení približne 160 tisíc km, ale často tiež po 8 až 10 rokoch. Stojí za to obrátiť sa rovno na špecialistov a skonzultovať s nimi, aké úpravy servisného plánu navrhujú. Odporúča sa skrátiť servisný interval z pôvodných 1–2 rokov a 20- až 30-tisíc kilometrov na 1 rok a 15-tisíc najazdených kilometrov, či nad rámec plánu vymeniť náplne do automatických prevodoviek alebo systému pohonu 4x4.

Je potrebné zdôrazniť, že zaobstarať si lacné ojazdené vozidlo (do 4 tisíc eur) tesne pred dlhou cestou nie je úplne rozumný nápad. V priebehu prvých mesiacov prevádzky sa totiž prejavia všetky potencionálne problémy a takéto záležitosti je lepšie riešiť v pokoji domova. Na začiatok, autu ihneď vymeňte prevádzkové náplne, ako je chladiaca kvapalina, brzdová a servo kvapalina, náplne prevodovky, rozvodovky 4x4 a pod., a tiež si nechajte skontrolovať vodnú pumpu a rozvody. Vysoký vek a mnoho najazdených kilometrov sa samozrejme prejaví na kondícii plechov a tlmičov. Svojmu ojazdenému autu preto doprajte patričnú protikoróznu starostlivosť a nechajte mu urobiť kontrolu účinnosti tlmičov. Pozornú revíziu si zaslúži tiež klimatizácia, do nej je vhodné doplniť chladivo s UV látkou, ktorá pomáha ľahšie detekovať prípadný únik. Rozhodne však nemajte od lacného pamätníka veľké očakávania a radšej si držte bokom finančnú rezervu na prípadné opravy. Aj keď ste si možno zaobstarali vozidlo so zdokumentovanou históriou a doloženým nízkym nájazdom, dôležitejšie je poznať jeho celkový technický stav a výhľad budúcich investícií.

On-line: Adresár sociálnych inštitúcií Európskej únie

Na webovom portáli Sociálnej poisťovne pribudol odkaz na adresár sociálnych inštitúcií Európskej únie. Vytvorila ho Európska komisia pre všetkých občanov členských krajín Európskej únie ako register, ktorý im pomôže pri rýchlom vyhľadávaní inštitúcií, s ktorými riešia svoje dôchodkové, ale aj iné nároky v oblasti sociálneho poistenia.

Občania si v ňom môžu vyhľadať základné údaje o inštitúciách, ktoré sú zapojené do elektronickej alebo papierovej výmeny údajov v oblasti sociálneho zabezpečenia, napríklad adresu danej inštitúcie a ďalšie kontaktné údaje. Register inštitúcií sa zobrazuje vo všetkých úradných jazykoch členských štátov.

Pre vysvetlenie a uľahčenie orientácie na stránke Európskej komisie zverejnila Sociálna poisťovňa k adresáru aj krátky návod na vyhľadávanie.

Novinka: Jackpotting útoky na bankomaty

Finančné inštitúcie prevádzkujúce bankomaty od Diebold Nixdorf ohrozujú nové typy útokov. Z testov uskutočnených expertmi vyplýva, že existujúce zariadenia s neaktualizovaným systémom nie sú schopné odolať napadnutiu. Výrobca na zariadeniach skúma, ako je možné, že podvodníci boli zrejme schopní na neaktualizovanej verzii bankomatu odpočúvať komunikáciu vnútri zariadenia.

Najnovšie incidenty spadajú do kategórie označovanej ako ATM jackpotting, v ktorej sa útočník dostane pod kryt vybraného zariadenia. Tam sa za pomoci vlastného, špeciálne upraveného zariadenia pripojí na USB port bankomatu a komunikuje priamo s dispenserom, čiže zariadením, ktoré z bankomatu vydáva hotovosť. Ďalší preverovaný variant útoku bol taký, pri ktorom sa útočník po pripojení k USB portu bankomatu pokúša zvýšiť svoje prístupové práva na úroveň administrátora tak, aby následne mohol obchádzať obmedzenia a nahrať doň vlastný kód.

AEC pri testovaní simulovala krok za krokom činnosť útočníka. „Overili sme si, že človek, ktorý vie kde hľadať, sa ku skrytému USB portu bankomatu dostane v priebehu pár sekúnd. Výsledkom bolo zistenie, že tie bankomaty, ktoré nemali aktualizovaný firmware, nie sú dostatočne odolné proti takému typu útoku a dá sa z nich neoprávnene čerpať hotovosť", upozorňuje Tomáš Sláma. 


streda 19. augusta 2020

COVID-19: Nový školský rok

Slovenské školy sa nebudú z dôvodu šírenia koronavírusu zatvárať celoplošne. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vytvorilo manuál, základné prevádzkové podmienky od materských až po vysoké školy počas trvania pandémie. Pokyny pre školy budú zverejnené na webových stránkach ministerstva minedu.sk, Štátneho pedagogického ústavu statpedu.sk aj na portáli Učíme na diaľku ucimenadialku.sk.

Ministerstvo plánuje postupovať individuálne, podľa každého regiónu a situácie v ňom. Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú naďalej sledovať ohniská nákazy a rozhodovať o opatreniach v konkrétnej oblasti. V zelenej fáze budú školy, ktoré nemajú žiadneho podozrivého ani pozitívneho žiaka či pedagóga fungovať štandardne. Oranžová fáza bude pre školy s podozrivým žiakom alebo zamestnancom, ktoré budú musieť dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia. Červená fáza už obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga. Žiaci z takýchto škôl sa budú vzdelávať dištančne. 

Všetky opatrenia majú smerovať k implementácii odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR založené na princípe ROR – rúško, odstup, ruky. Školy zabezpečia, aby bola pri vstupe do budovy dostupná dezinfekcia rúk. Počas prvých dvoch týždňov školského roka budú rúška v interiéri školy povinné pre žiakov druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov. Pre žiakov prvého stupňa základných škôl sú rúška odporúčané. Študenti vysokej školy nosia rúško všade vo vnútorných priestoroch školy. Rovnako sa odporúča časté a intenzívne vetranie. Toalety musia byť vybavené mydlom a jednorazovými papierovými utierkami. Používať klímu a ventilátory sa neodporúča. Upratovanie a dezinfekcia toaliet bude zabezpečená minimálne dvakrát denne, dôkladné čistenie všetkých miestností najmenej raz denne. 

Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať príznakom COVID-19, nesmie vstúpiť do priestorov školy. Ak žiak alebo študent vykazuje niektorý z príznakov, je nutné umiestniť ho do samostatnej miestnosti a kontaktovať zákonných zástupcov. Škola si na začiatku roka vyčlení jednu miestnosť určenú na bezprostrednú izoláciu žiaka, u ktorého sa vyskytnú príznaky ochorenia COVID-19, prípadne iného prenosného ochorenia. Ak dieťa, žiak alebo študent vykazuje známky ochorenia, bezodkladne si nasadí rúško. Zákonný zástupca pri prvom nástupe dieťaťa do materskej, základnej a strednej školy predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa a znova ho predloží, pokiaľ dieťa preruší dochádzku v trvaní viac ako 3 dni. 


Výzva: Centrá digitálnych inovácií

Nové centrá digitálnych inovácií zamerané na pomoc s digitálnou transformáciou malých a stredných firiem, spoločností so strednou kapitalizáciou, ale aj verejného sektora na Slovensku budú súčasťou európskych centier digitálnych inovácií a ich vznik podporí Európska komisia. 

Ministerstvo hospodárstva v spoluprácu s ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vyhlásilo národnú súťaž, do ktorej je možné prihlásiť sa do konca septembra t.r.  Víťazi budú nominovaní do výzvy, ktorú ešte tento rok vyhlási Európska komisia a budú mať možnosť získať finančné prostriedky na prevádzku a realizáciu aktivít centra. Podrobnosti k národnej súťaži sú zverejnené na mhsr.sk/inovacie/podujatia/europske-centra-digitalnych-inovacii-na-slovensku. Prihlásiť sa do nej je možné na challenge.gov.sk. 

Európske centrá digitálnych inovácií (ECDI) sú samostatné organizácie alebo skupiny organizácií (konzorciá). Slovensko má možnosť získať finančnú podporu pre 3 až 5 takýchto centier cez granty vo výške 0,5 – 1 mil. eur ročne na jedno centrum. Podpora by bola na obdobie 3-4 rokov s možnosťou opätovne sa o grant uchádzať. Viac informácií o samotnom programe Európskej komisie je na ec.europa.eu/digital-single-market/en/europe-investing-digital-digital-europe-programme.

SR: Novinky v legislatíve

Od 21. júla t.r. platia na Slovensku nové nariadenia a novely zákonov, ktoré zamestnávateľov odbremeňujú od byrokracie, či dokonca zrušili niektoré sankcie. Prehľad, ktoré to sú konkrétne a aké zmeny priniesli, pripravil pracovný portál Profesia.sk 


  • Zrušenie pokuty do výšky 300 EUR za nenahlásenie voľného pracovného miesta ústrediu práce – Povinnosť nahlasovať každé jedno voľné pracovné miesto ústrediu práce platila od 1. januára 2019 a zámerom bolo získať reálny prehľad o voľných pracovných miestach. 
  • Zrušenie povinnosti nahlasovať zamestnanca zaradeného do 2. kategórie prác – Ide o profesie, pri ktorých nie sú prekročené žiadne limity ohrozujúce zdravie stanovené osobitnými predpismi, ale existuje isté riziko dopadu na zdravie zamestnanca. Takýchto zamestnancov museli zamestnávatelia oznamovať ÚVZ SR každý rok do 15. januára. 
  • Zástupcu pre BoZP musia stanoviť už firmy od 10 zamestnancov – Novela zákona 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci nariaďuje povinnosť stanoviť zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť. 
  • Zrovnoprávnenie zahraničných pracovníkov vyslaných na Slovensko - Od 30. 7. 2020 platí novela Zákonníka práce, ktorá upravuje práva zahraničných pracovníkov vyslaných na Slovensko. Ich mzdové práva sú tak rovnaké ako práva slovenských zamestnancov a ak budú pôsobiť na Slovensku dlhšie ako 12 mesiacov, budú mať rovnaké práva ako slovenskí zamestnanci v plnom rozsahu. 
  • 5 týždňov dovolenky pre mladých zamestnancov, ktorí sa starajú o dieťa - Zákonník práce §103 odsek 2 hovorí: „Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa, je najmenej päť týždňov.“ Podľa Inšpektorátu práce nárok na vyššiu výmeru dovolenky majú obaja rodičia, ktorí sa trvale starajú o dieťa, a teda zabezpečujú jeho výchovu, starajú sa o jeho zdravie a rozvoj bez ohľadu na to, či žijú s dieťaťom v jednej domácnosti. Ak je dieťa v striedavej starostlivosti, nárok na viac dovolenky majú obaja rodičia. Nárok na vyššiu dovolenku majú aj zamestnanci, ktorí majú dieťa v náhradnej a neskôr v pestúnskej starostlivosti. Ak sa zamestnanec začne starať o dieťa v priebehu roka 2020, má nárok na 4 týždne dovolenky a pomernú časť dodatočného 1 týždňa dovolenky. V zákone sa však uvádza minimálna výmera dovolenky, čiže zamestnávateľ môže určiť aj vyššiu výmeru dovolenky.

utorok 18. augusta 2020

Upozorňujeme: Ohľaduplnosť k prírode

Viacerí Slováci sa tento rok rozhodli pre dovolenku na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) nabáda všetkých návštevníkov ku zvýšenej disciplinovanosti a ohľaduplnosti k nášmu prírodnému bohatstvu. V prírode by sme sa mali správať ako v chráme, s pokorou, úctou a v tichosti.

Zvýšený záujem o našu jedinečnú prírodu potvrdzuje aj nedávny rekord, ktorý zaznamenali Štátne lesy TANAPu. Začiatkom augusta za jediný deň narátali vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku 30.232 návštevníkov, čo je o takmer štyritisíc viac ako doterajší rekord spred štyroch desaťročí. Najviac ich lákalo Popradské pleso, spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy. So zvýšeným počtom turistov v prírode sa úmerne navyšuje aj čoraz častejšie poškodzovanie prírody, množstvo odpadkov v prírode, či porušovanie zákonov, ako napríklad vjazd motorových vozidiel do prírody. Výnimkou nie je ani vandalizmus. Aj pracovníci lesných správ opakovane zaznamenali poškodzovanie ich majetku, vstupných rámp a značení. Mimoriadne dôležité je aj rešpektovanie obmedzenia voľného pohybu psov v prírode. Majitelia v žiadnom prípade nesmú dovoliť svojim psom naháňať a štvať divú zver. Príroda je totiž domovom voľne žijúcej zveri, kde sme len hostia a mali by sme sa tak aj správať.

MPRV SR vyzýva všetkých turistov a návštevníkov, ktorí vyhľadávajú oddych v neobyčajnej slovenskej prírode, o zachovanie mimoriadnej ohľaduplnosti a elimináciu priestupkov v našich lesoch. Návštevníci by v prírode rozhodne nemali zanechať odpadky, naopak by mali pozbierať aj odpadky po ostatných nezodpovedných návštevníkoch. V snahe predchádzať represiám agrorezort v tejto súvislosti výrazne apeluje na dodržiavanie pravidiel, ktoré sa týkajú najmä zákazu jazdy motorovým vozidlom, štvorkolkou, ďalej zakladaniu ohňov mimo vyznačených miest, znečisťovaniu odpadkami, rušeniu ticha a pokoja v lese, ako aj nelegálnemu zberu lesných plodov a rastlín v národnom parku. 

COVID-19: Prvá dohoda o potenciálnej vakcíne

Európska komisia (EK) uzavrela prvú dohodu s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca o nákupe potenciálnej vakcíny proti COVID-19, ako aj o jej darovaní krajinám s nižšími a strednými príjmami alebo distribúcií do ďalších európskych krajín. Ak sa preukáže jej bezpečnosť a účinnosť, EK schválila základ zmluvného rámca na nákup 300 miliónov dávok tejto očkovacej látky s opciou zakúpiť v mene členských štátov EÚ o 100 miliónov viac. 

Ide o ďalší pozitívny krok po ukončení prípravných rozhovorov so spoločnosťou Sanofi-GSK 31. júla a spoločnosťou Johnson & Johnson 13. augusta, pričom EK ďalej rokuje o podobných dohodách s inými výrobcami vakcín. Schválená dohoda sa bude financovať z nástroja núdzovej podpory, v rámci ktorého sú vyčlenené finančné prostriedky na vytvorenie portfólia potenciálnych vakcín s rôznymi profilmi a od rôznych spoločností.

Potenciálna vakcína od AstraZeneca je už v druhej a tretej fáze rozsiahleho klinického skúšania na ľuďoch po tom, ako v prvej a druhej fáze dosiahla sľubné výsledky z hľadiska bezpečnosti a imunogenicity. Rozhodnutie podporiť túto vakcínu sa zakladá okrem iného na riadnom vedeckom prístupe, použitej technológii (nereplikatívna rekombinantná vakcína na báze šimpanzieho adenovírusu, ChAdOx1), rýchlosti dodania v dostatočnom objeme, nákladoch, rozdelení rizika, zodpovednosti a výrobnej kapacite schopnej zaistiť dodávky pre celú Európsku úniu.

Regulačný proces má byť flexibilný a zároveň dôkladný. Komisia s členskými štátmi a Európskou agentúrou pre lieky využijú existujúcu flexibilitu regulačného rámca EÚ, aby urýchlili povolenie a sprístupnenie účinných vakcín proti COVID-19. To zahŕňa zrýchlený postup povoľovania a flexibilita v súvislosti s označovaním a balením.

slovensko.sk: Platba kartou pri e-službách JKM

Od augusta 2020 je možné v oficiálnych e-schránkach zriadených štátom na Ústrednom portáli verejnej správy (ÚPVS) slovensko.sk platiť kartou už aj za e-služby Ministerstva vnútra SR patriace do pôsobnosti okresných úradov v postavení Jednotných kontaktných miest (JKM). 

Prostredníctvom e-služieb JKM je možné napríklad ohlásiť živnosť, požiadať o udelenie povolenia na podnikanie podľa osobitných predpisov, získať výpis zo živnostenského registra, alebo vybaviť ďalšie súvisiace úkony. Prehľad e-služieb JKM, pri ktorých je možné využiť platbu kartou nájdete v článku Platba kartou - najčastejšie otázky a odpovede na portáli slovensko.sk, pričom platba kartou prostredníctvom e-schránky je najrýchlejším spôsobom, ako vykonať on-line úhradu. 

Viac informácií o možnosti platby kartou, ako aj o iných spôsoboch on-line úhrady nájdete v článku Platba online na portáli slovensko.sk. Pripravené je tiež inštruktážne video ako aj súvisiace otázky a odpovede.  

pondelok 17. augusta 2020

Novinka: Aplikácia na predaj diviny

 Slovenská poľovnícka komora (SPK) spustila webovú aplikáciu na uľahčenie predaja diviny v koži. Dôvodom je paralyzovaný trh s divinou od minulého roka. V predošlej poľovníckej sezóne bol odbyt diviny mimoriadne náročný. Situácia sa nezlepšila ani v tomto roku, dokonca sa kvôli pandémii koronavírusu ešte zhoršila. 

Výkupcovia dnes nie sú schopní, pri pretlaku diviny, ktorá visí zmrazená na skladoch v celej Európe, ponúknuť ani polovicu z cien z minulého roka. Potreba uľahčiť predaj diviny sa riešila na prvých rokovaniach k k africkému moru ošípaných (AMO) v apríli tohto roku. Všetky zúčastnené strany z expertnej skupiny pre AMO (MPRV SR, ŠVPS SR, SPK, NLC, ZCHO) si uvedomovali, že tlak na znižovanie stavov diviačej zveri, ale aj ostatných druhov sa bude takisto zvyšovať pre rastúce škody, ktoré spôsobuje. 

V snahe pomôcť s odbytom poľovníkom a záujemcom prišla Slovenská poľovnícka komora s myšlienkou vytvoriť webovú aplikáciu, ktorá by mala občanom Slovenska uľahčiť dostupnosť zdravej diviny. Pri tvorbe aplikácie aj legislatívneho komentára SPK úzko spolupracovala so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR tak, aby kupujúci dostal odpovede na otázky, ktoré potrebuje vedieť o zákonnom predaji malých množstiev diviny v koži. Aplikácia je dostupná na predajdiviny.sk/divina.

Radíme: Dlh v Sociálnej poisťovni

V prípade, že dlžník Sociálnej poisťovni (SP) nevládze dlh splácať, môže využiť splátkový kalendár. Ak ale nedodržiava termíny jednotlivých splátok, splátkový kalendár sa zruší a celý dlh musia zaplatiť jednorazovo. 

Sociálna poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti dlžníka povoliť splátky najviac na obdobie 24 mesiacov. Určí výšku jednotlivých splátok dlžných súm, termín splatnosti jednotlivých splátok, číslo účtu v Štátnej pokladnici, na ktoré bude dlžník posielať jednotlivé splátky a výšku úrokov (v súčasnej mimoriadnej situácii sa úrok odpúšťa, dlžník je povinný zaplatiť len mesačnú splátku dlžnej sumy). Dlžníci by mali riešiť svoje problémy s odvádzaním poistného bez odkladu čo najskôr a vo svojej pobočke požiadať o splátkový kalendár. Ak sa na dlžnú čiastku nevzťahujú úľavy schválené vládou a parlamentom v súvislosti s koronakrízou, SP nemôže ani dlh, ani následné penále odpustiť. 

Od začiatku tohto roka do konca júna SP vydala 928 rozhodnutí o povolení splátok dlžných súm, ktoré eviduje od odvádzateľov poistného. Je to o 252 splátkových kalendárov menej ako vlani. Celková suma, na ktorú boli vydané rozhodnutia o povolení splátok dlžných súm, predstavuje takmer štyri milióny eur. K úspešnému ukončeniu splátkového kalendára (teda k splateniu 100 % dlžnej sumy) došlo v 43 prípadoch, kde dlžníci uhradili 82.000 eur. V prvom polroku 2020 došlo k zrušeniu splátkových kalendárov z dôvodov ich nedodržania zo strany dlžníkov v 259 prípadoch na celkovú sumu 507.000 eur. Naďalej aktívnych splátkových kalendárov v tomto období zostalo 626 na celkový objem pohľadávok vo výške vyše troch miliónov eur. Z nich bolo do 30. júna 2020 uhradených 311.000 eur.

Upozorňujeme: Nebezpečný krém aj farby

Úrad verejného zdravotníctva SR upozornil na kozmetické výrobky vyrobené v rozpore s európskymi predpismi na bezpečnosť kozmetiky. Do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) boli nahlásené v Nemecku, ale predávať sa môžu aj v ďalších krajinách.

V kréme na ruky Intensiv Handcreme mit Sheabutter & Allantoin značky Elcurina pôvodom z Nemecka výrobca počas vlastnej mikrobiologickej kontroly zistil zvýšený počet mikroorganizmov, ktoré môžu v prípade kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami spôsobiť infekcie alebo podráždenie.

Vo farbách na tetovanie Mixing Yellow a Schamrock značky Fusion Ink pochádzajúcich zo Spojených štátov amerických zistili prekročené maximálne povolené množstvo stanovené pre nečistoty kadmia. Na etikete výrobkov sa v zozname zložiek uvádzajú pigmenty, ktoré môžu za istých okolností pôsobiť rakovinotvorne. Vo farbe Schamrock sa navyše nachádza konzervačná látka benzisothiazolinone nepovolená pre tento typ výrobkov.