piatok 1. septembra 2017

Radíme: Vyšetrenie vo vlaku
Cestujúci si môžu 5. – 28. septembra v 16 rýchlikoch nechať bezplatne zmerať krvný tlak, cholesterol, cukor a fibriláciu predsiení.

Železničná spoločnosť Slovensko sa už po desiaty raz pripojí ku kampani SPOLU CHRÁNIME VAŠE SRDCIA. Každý utorok, stredu a štvrtok od 5. do 28. septembra vypraví spolu 16 rýchlikov so špeciálnymi kupé rezervovanými pre odborníkov na srdcovocievne ochorenia. V nich si budú môcť cestujúci nechať bezplatne zmerať krvný tlak, hladinu cholesterolu, cukru a fibriláciu predsiení a prekonzultovať svoje prípadné otázky.
   
      Meracie miesta budú cestujúcim k dispozícii v týchto vlakoch:
      utorok 5. 9. R 603 PSS LIŠIAK (Bratislava hl. st. 07.55 h – Košice 13.52 h)
      streda 6. 9. R 812 Gemeran (Košice 09.23 h – Bratislava hl. st. 15.59 h)
      štvrtok 7. 9. R 835 Tekov (Bratislava hl. st. 10.01 h – Banská Bystrica 13.25 h)
      R 840 Urpín (Banská Bystrica 14.35 h – Bratislava hl. st. 17.59 h)
      utorok 12. 9. R 811 Sitno (Bratislava hl. st. 08.01 h – Košice 14.37 h)
      streda 13. 9. R 604 Dargov (Košice 08.08 h – Bratislava hl. st. 14.05 h)
      štvrtok 14. 9. R 835 Tekov (Bratislava hl. st. 10.01 h – Banská Bystrica 13.25 h)
      R 840 Urpín (Banská Bystrica 14.35 h – Bratislava hl. st. 17.59 h)
      utorok 19. 9. R 605 Dargov (Bratislava hl. st. 09.55 h – Košice 15.52 h)
      streda 20. 9. R 604 Dargov (Košice 08.08 h – Bratislava hl. st. 14.05 h)
      štvrtok 21. 9. R 835 Tekov (Bratislava hl. st. 10.01 h – Banská Bystrica 13.25 h)
      R 840 Urpín (Banská Bystrica 14.35 h – Bratislava hl. st. 17.59 h)
      utorok 26. 9. R 603 PSS LIŠIAK (Bratislava hl. st. 07.55 h – Košice 13.52 h)
      streda 27. 9. R 812 Gemeran (Košice 09.23 h – Bratislava hl. st. 15.59 h)
      štvrtok 28. 9. R 835 Tekov (Bratislava hl. st. 10.01 h – Banská Bystrica 13.25 h)
      R 840 Urpín (Banská Bystrica 14.35 h – Bratislava hl. st. 17.59 h).
Malvér: Útoky na IoT
Podľa štatistík Gartner sa v súčasnosti používa viac ako 6 miliárd zariadení internetu vecí (IoT). Vďaka svojej zraniteľnosti sa stávajú čoraz viac obeťami kybernetických hrozieb.

V máji t. r. počet malvérových vzoriek zameraných na tzv. smart zariadenia alebo zariadenia internetu vecí (IoT) presiahol 7000. Oproti minulému roku ide o vyše 100% nárast, pričom tento údaj sa vzťahuje len na vzorky zachytené technológiami Kaspersky Lab. Práve preto sa spoločnosť rozhodla sprístupniť bezplatnú aplikáciu Kaspersky IoT Scanner, ktorá informuje o každom zariadení pripojenom na domácu wifi sieť a kontroluje úroveň bezpečnosti. Aplikácia je zatiaľ dostupná len na niektorých trhoch v testovacej beta verzii.

Aplikácia je schopná automaticky identifikovať všetky smart zariadenia: wifi routre, IP kamery, smart televízory, tlačiarne, ukladacie sieťové zariadenia NAS, herné konzoly, počítače, smartfóny či tablety pripojené k domácej sieti. Posiela upozornenie vždy, keď je k sieti pripojené alebo odpojené akékoľvek známe či neznáme zariadenie. Používateľ tak získa kontrolu nad všetkým, čo sa deje v danom momente v jeho sieti. 

štvrtok 31. augusta 2017

Radíme: Ochrana automobilu
Hoci nie je jednoznačná odpoveď, ktorý spôsob ochrany vozidla považujú poisťovne za najúčinnejší, vždy bude platiť, že čím viac druhov zabezpečenia, tým ťažšie je vozidlo ukradnúť.

Pred odcudzením či vlámaním sa do auta je potrebné inštalovať bezpečnostné zariadenie. Pri výbere sa odporúča zvážiť účinnosť, aby poisťovňa uznala poistné plnenie. Páka na volant či tajný vypínač sa dnes už neakceptujú. Štandardným zabezpečením nových vozidiel je elektronický imobilizér. U väčšiny poisťovní postačuje v priemere do limitu hodnoty nového vozidla, teda okolo 20.000 eur, hoci aj limit sa môže u jednotlivých poisťovní líšiť. Pre drahšie vozidlá sa zvyčajne vyžaduje dodatočné zabezpečenie vozidla voči krádeži, najčastejšie alarm s plávajúcim kódom alebo mechanické zabezpečenie riadiacej páky pevne spojené s karosériou vozidla, prípadne vyhľadávací systém na báze GPS.

Trh dnes ponúka viacero alarmov. Najjednoduchší je alarm s vnútornými senzormi pohybu. Aktivuje sa, ak sa vo vozidle zaznamená pohyb a alarm predtým vodič nedeaktivoval. Zložitejšie alarmy sú vybavené senzormi náklonu alebo pohybu. Vyhľadávacie systémy na báze GPS sú pomerne účinné hlavne preto, že pre páchateľa je často zložité vôbec zistiť, či sa vo vozidle nachádzajú, nie to ešte ich eliminovať. Nevýhodou je vyššia vstupná investícia a mesačné poplatky.

Po zistení krádeže je potrebné okamžite volať políciu, následne čo najskôr kontaktovať poisťovňu a začať proces riešenia poistnej udalosti. Ten zahŕňa veľa administratívnych úkonov: od písomného hlásenia poistnej udalosti, cez vyplnenie dotazníka o krádeži, odovzdanie kľúčov a všetkých ovládačov zabezpečovacích zariadení poisťovni, až po odhlásenie vozidla z evidencie a prípadné ďalšie kroky požadované poisťovňou.
Aktuálne: Dotácie na rozvoj inteligentných obcí a miest
Máte záujem zúčastniť sa rozhodovania? Prihláste sa do 25. septembra. Výzva je otvorená aj pre medzinárodných hodnotiteľov.

Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu (ÚPVII) prispeje na projekty experimentálneho vývoja a inovácií pre budovanie rozumných miest miliónom eur zo štátneho rozpočtu. Dotácie sa budú poskytovať podľa schémy pomoci de minimis v oblastiach „Digitalizácia správy mesta, služieb obyvateľom a verejná bezpečnosť“, alebo „Manažment dopravy.“

Projekty budú spolufinancované zo zahraničných súkromných zdrojov formou grantu, najmä z krajín Severnej Ameriky a z vlastných zdrojov firiem. Severoameričania ponúknu našim podnikateľom aj niekoľkomesačné študijné pobyty v zahraničnom technologickom akcelerátore, know-how a prístup do svojich technologických centier.

Výzvu na predkladanie žiadostí o zaradenie do zoznamu odborných hodnotiteľov nájdete na https://www.vicepremier.gov.sk.streda 30. augusta 2017

Radíme: Online reputácia
Sociálne médiá sú čoraz častejším aktívnym nástrojom na vyhľadávanie vhodných kandidátov. Ich devízou sú aktuálnosť a popularita, vďaka čomu dnes pomáhajú personalistom a HR manažérom nájsť medzi množstvom profilov zamestnancov. 

Najpopulárnejším sociálnym kanálom pre personalistov zostáva LinkedIn. Celkový počet používateľov tejto siete je viac ako 380 miliónov, Slovákov je tu vyše 112 tisíc. Najčastejšie sa v tejto sieti vyhľadávajú ľudia z oblasti informačných technológií či softvérového inžinierstva, finančných služieb, reklamy a marketingu, ako aj z oblasti telekomunikácií. Aj Facebook sa aktívne využíva na hľadanie vhodných uchádzačov o prácu najmä preto, že žiadaní kandidáti sú tu na dosah. Z pohľadu profesií sú na Facebooku na prvých priečkach zastúpení riadiaci pracovníci (30%), obchodníci (21%), administratívni pracovníci (20%), avšak do top 7 patria aj IT  špecialisti (15%) či pracovníci z oblasti transportu a logistiky (13%).

Podľa internej analýzy Grafton Slovakia sú na sociálnych sieťach najaktívnejší zástupcovia generácie X a Y, ktorí ich využívajú na internú aj externú komunikáciu. Necelých 20% kandidátov ale nezíska dopytovanú pozíciu kvôli nesprávne uvedeným informáciám v profiloch na sociálnych sieťach či zdieľanému obsahu!

Tipy, ako si budovať online reputáciu:
Dôkladne vyplňte svoj LinkedIn profil a použite v ňom kľúčové slová, ktoré popisujú vaše aktuálne zamestnanie alebo pozíciu, ktorú hľadáte. Personalista sa k vám dostane rýchlejšie.
Aktualizujte fotku vo svojom profile, aby korešpondovala s vašou terajšou podobou. Fotka by mala byť profesionálna (vyhnite sa fotke z dovolenky či momentke pri športovej aktivite).
Vymažte všetky nevhodné fotky a komentáre zo svojho profilu na Facebooku.
Skontrolujte si pre istotu na svojom Facebooku, či nemáte niekde uvedené nevhodné pripomienky ku svojim predošlým zamestnávateľom.
Nastavte si kontrolu obsahu pridávaného vašimi priateľmi, aby ste mali maximálny prehľad o tom, čo sa na vašom profile objaví.    
Šetríme: Nákup školských pomôcok 
Koniec letných prázdnin prináša každý rok záťaž pre rodinný rozpočet. Z prieskumu Lyoness vyplýva, že najnevyhnutnejšie školské pomôcky na žiaka môžu tento rok vyjsť až na 212 eur! Ako tieto náklady znížiť a ušetriť? 

Školské pomôcky tvoria v rodinnom rozpočte nemalú položku napriek tomu, že žijeme v ére počítačov a elektronických pomôcok. Prvák potrebuje prakticky všetko nové, pri starších žiakoch zase minú rodičia viac na drahšie pomôcky. Jednou z možností, ako na týchto nákupoch ušetriť, je opätovné používanie starších pomôcok. Aj tie sa však časom opotrebujú a kúpa nových je nevyhnutnosťou. Ďalším spôsobom ako ušetriť, je obmedzenie nákupu extra príslušenstva. Deti často v nákupnom ošiali od svojich rodičov požadujú aj pomôcky, ktoré sa im páčia, ale nepotrebujú ich...

Cenu školskej výbavy môžu znížiť tiež akcie, zľavy či vernostné systémy. Pri výpredajoch je možné ušetriť časť nákladov, ale  musíme si na ne počkať. Hrozí teda, že požadovaný tovar bude vypredaný. Zaujímavou možnosťou sú preto práve vernostné systémy. Nemusia sa pritom sledovať akcie ani čakať na zľavy. Navyše jednu kartu dokážete použiť pri kúpe písacích potrieb aj pri kúpe oblečenia v rôznych obchodoch a výhody sa kumulujú na jednom mieste. Časť peňazí z nákupov sa tak získa späť bez zbierania bodov či sledovania časového obmedzenia akcie.


utorok 29. augusta 2017

Comeback: Instantné fotografie  
Instantné fotoaparáty umožňujú vytlačiť zábery za pár minút a niektoré modely ich uložia aj na pamäťovú kartu. A ich predaj rastie.  

Podľa údajov Datartu vzrástol predaj instantných fotoaparátov tento rok v lete oproti vlaňajšku približne o tretinu. Očakáva, že budú hitom aj medzi vianočnými darčekmi. Záujem je hlavne o modely s dotykovým displejom. K užitočným funkciam určite patrí aj časovač na selfie, automatický blesk či samospúšť. Ich cena sa pohybuje od cca 100 EUR.

Fotopapiere pre instantné fotoaparáty sú odolné proti rozmazaniu, vode aj roztrhnutiu. Ocenia ich deti, tínejdžeri a všetci, ktorí chcú mať fotografiu ihneď k dispozícii. Na trhu sú napr. aj fotopapiere so špeciálnym orámovaním Mimoni alebo Hello Kitty, ktoré deti milujú. Instantné fotografie sú príťažlivé pre tínejdžerov napr. na koncertoch, kde sa vyfotia so svojím idolom a ihneď si nechajú snímku podpísať. Niektoré slúžia zároveň ako samolepky (zadná strana fotopapiera obsahuje samolepiaca vrstvu). 
EU: Potraviny a ich dodávanie
Do 17. novembra t.r. sa môžete podeliť o svoje názory na fungovanie potravinového dodávateľského reťazca v rámci novej verejnej online konzultácie Európskej komisie.  

Existujú určité náznaky, že pridaná hodnota v potravinovom dodávateľskom reťazci nie je primerane rozložená medzi všetky jeho články, napríklad pre rozdiely vo vyjednávacej sile medzi menšími (a teda zraniteľnejšími) subjektmi vrátane poľnohospodárov či malých podnikov a ich obchodnými partnermi, ktorí sú ekonomicky silnejší a výrazne koncentrovaní. Európska komisia má v úmysle zozbierať podnety s cieľom posúdiť potrebu a účelnosť možných opatrení, ktoré sa majú podniknúť na úrovni EÚ v záujme riešenia alebo regulácie nekalých obchodných praktík v súvislosti s poľnohospodárskymi a potravinovými výrobkami. Zároveň má eminentný záujem o posúdenie úrovne transparentnosti trhu v celom reťazci ako aj možností jej zlepšenia.

Konzultácia poslúži aj pri posudzovaní nutnosti zavedenia dodatočných opatrení na zlepšenie transparentnosti trhu EÚ. Z dotazníka vyplynie tiež prehľad o prípadnej spolupráci výrobcov a využitie tzv. doložiek o rozdelení hodnoty (konkrétne ide o rozdelenie trhových bonusov a strát vyplývajúcich z vývoja cien na relevantnom trhu), ktoré sa už používajú v niektorých odvetviach, napr. v odvetví cukru.    

pondelok 28. augusta 2017

Radíme: Neprevzaté nemocenské dávky
Ak ste si svoje nemocenské dávky (materské, nemocenské, ošetrovné) zaslané poštou nemohli vyzdvihnúť, musíte o ne opätovne požiadať. Sociálna poisťovňa ich automaticky nepreposiela. 

Z tohto dôvodu sa odporúča poberateľom nemocenských dávok vyznačiť v žiadostiach o nemocenské dávky číslo účtu, na ktoré si žiadajú dávky zaslať. Ak číslo účtu neuvedú, Sociálna poisťovňa ich zasiela poštou, čo predlžuje aj čas doručenia. O znovu vyplatenie dávok, ktoré na pošte neboli vyzdvihnuté v stanovenej lehote, musí poistenec požiadať.

Tlačivo je uverejnené na internetovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Formuláre a je k dispozícii aj v pobočkách. Vyplnenú a podpísanú žiadosť o opätovné vyplatenie nemocenskej dávky je potrebné doručiť osobne, alebo poslať poštou príslušnej pobočke poisťovne, ktorá nemocenské dávky vypláca. Zamestnanec kontaktuje pobočku podľa sídla zamestnávateľa a samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba v mieste trvalého bydliska.   
e-Bezpečnosť: Súťaž na tému kybernetická bezpečnosť
Európska sieť na predchádzanie trestnej činnosti (EUCPN) vyhlasuje každoročnú súťaž o najlepší projekt v oblasti prevencie kriminality. V tomto roku estónske predsedníctvo zvolilo tému kybernetická bezpečnosť. 

Projekty predložené do súťaže musia byť v súlade s prioritami Cyklu politík EÚ na boj proti organizovanej a závažnej trestnej činnosti a súvisieť s prioritou EÚ v oblasti trestnej činnosti – počítačová kriminalita (podvody s kartami) alebo kybernetické útoky.

Národné kolo súťaže, do ktorého možno projekty zasielať do 20. septembra 2017, sa uskutoční koncom septembra na ministerstve vnútra. Podrobnejšie informácie nájdete na stránkach odboru prevencie kriminality.