piatok 11. februára 2022

Radíme: Zdravé jedlo pre deti

Prieberčivosť detí v jedle nie je nič nezvyčajné. Asi každý rodič by k tejto téme vedel prispieť vlastnými skúsenosťami. V každom prípade aj deti majú svoje obľúbené a neobľúbené jedlá, niektoré chcú jesť každý deň to isté. Z pohľadu zodpovedného rodiča je však dôležité myslieť na ich výživové potreby. 

Základnou radou výživovej poradkyne Susan Bowermanovej je nezdôrazňovať „zdravú“ časť obľúbených potravín, pretože keď deťom poviete, že niečo je „pre nich dobré“, môžete si byť takmer istý, že odmietnutie je za rohom. A aké potraviny sú pre deti najvhodnejšie?
  • Smoothies – mnohé deti nemajú dostatok vápnika a veľa z nich neje dostatok ovocia, takže smoothies môžu byť vhodným obohatením jedálnička. Sú rýchle a jednoduché na prípravu a sú skvelé, keď sa ráno ponáhľate. Deti si ich radi pripravujú sami. Ak máte po ruke všetky ingrediencie, ako nízkotučné mlieko, proteínový prášok a trochu mrazeného ovocia, môžete to už nechať na deti.
  • Mrkva – deti a zelenina často nejdú dokopy, no sladká chrumkavá surová mrkva je výnimkou. Je bohatá na betakarotén, ktorý podporuje zdravý vzhľad pokožky aj zrak, a je tiež dobrým zdrojom vlákniny. Už len nakrájaná surová mrkva je chutná, no môžete ju vyskúšať podávať s hummusom, nízkotučnou smotanovou omáčkou či salsou.
  • Ovsené vločky – príprava ovsených vločiek, ktoré sú prirodzene bohaté na vlákninu a vitamíny skupiny B, trvá len niekoľko minút. Skúste ich pripraviť namiesto vody s nízkotučným alebo sójovým mliekom, aby ste zvýšili obsah vápnika a bielkovín. Potom ich len trošku oslaďte a vmiešajte do nich nakrájané ovocie, napríklad banány alebo jablká.
  • Jahody – deti milujú jahody, pretože majú skvelú chuť. Sú tiež plné vitamínu C, draslíka a vlákniny. Keď nie je práve sezóna, siahnuť môžete aj po mrazených. Stačí ich potom pridať do smoothie, alebo aj do jogurtu.
  • Oriešky – namiesto čipsov ponúknite deťom oriešky, aby ste uspokojili ich chuť po niečom chrumkavom a slanom. Orechy, ako sú mandle, vlašské orechy alebo pistácie, poskytujú prospešné tuky, bielkoviny a minerály, ako je zinok a horčík.
  • Fazuľa – pre deti je dvojnásobne výživná. Je nielen dobrým zdrojom železa, ale aj skvelým zdrojom vlákniny. Väčšina detí bude jesť konzervovanú fazuľu ochutenú trochou kečupu, bbq omáčkou alebo salsou. Môžete tiež vyskúšať fazuľovú polievku, prípadne rozmixovať fazuľu v mixéri s trochou soli, citrónom a olivovým olejom ako chutný dip k surovej zelenine.
  • Tuniak – aj keď mnohé deti ohŕňajú nad rybami nos, tuniakový šalát je pre ne na počudovanie celkom akceptovateľný. Ako všetky ryby, aj tuniak je skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín a je bohatý na bielkoviny. Skúste zmiešať konzervovaného tuniaka s roztlačeným avokádom namiesto majonézy pre zdravší tuniakový šalát a podávajte ho s celozrnným pečivom – deti si radi robia vlastné „obložené chlebíčky“.

EU: Ochrana biodiverzity

Európska komisia podniká právne kroky voči 15 členským štátom s cieľom zintenzívniť prevenciu a zlepšiť zvládanie inváznych nepôvodných druhov. Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko nestanovili, nevykonali a neoznámili komisii do júla 2019 svoje akčné plány podľa nariadenia č. 1143/2014 na riešenie problému najinvazívnejších druhov vzbudzujúcich obavy Európskej únie. Tieto druhy spôsobujú škody na zdraví a životnom prostredí, ktoré sú natoľko závažné, že odôvodňujú prijatie opatrení uplatniteľných v celej EÚ.

Invázne nepôvodné druhy sú jednou z piatich hlavných príčin straty biodiverzity v Európe a na celom svete. Ide o rastliny a zvieratá, ktoré sa v dôsledku ľudského zásahu náhodne alebo zámerne dostanú do prírodného prostredia, kde sa bežne nenachádzajú. Predstavujú veľkú hrozbu pre pôvodné rastliny a živočíchy v Európe a európskemu hospodárstvu spôsobujú škody v odhadovanej výške až 12 miliárd EUR ročne. V Európskej zelenej dohode i v stratégii EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 sa zdôrazňuje, aké je dôležité, aby EÚ nasmerovala prírodu na cestu oživenia do roku 2030 lepšou ochranou a obnovou zdravých ekosystémov. Komisia členským štátom poskytuje nepretržitú podporu, aby správne vykonávali platné právne predpisy. V júni 2021 zaslal formálnu výzvu 18 členským štátom a nakoľko odpovede boli v prípade 15 členských štátov neuspokojivé, rozhodla sa vydať odôvodnené stanoviská. Uvedené krajiny majú teraz dva mesiace na to, aby odpovedali a prijali potrebné opatrenia. V opačnom prípade môže komisia postúpiť veci Súdnemu dvoru.

V európskom životnom prostredí sa vyskytuje najmenej 12.000 nepôvodných druhov, z ktorých je 10 – 15 % inváznych. Invázne nepôvodné druhy môžu spôsobiť lokálne vyhynutie pôvodných druhov, napríklad konkurenčným bojom o obmedzené zdroje ako potraviny či biotopy, vzájomným krížením alebo šírením chorôb. Môžu zmeniť fungovanie celých ekosystémov a ohroziť ich schopnosť poskytovať cenné služby, ako je opeľovanie, regulácia vody či kontrola povodní. Napríklad ázijský sršeň, ktorý bol do Európy zavlečený náhodou v roku 2005, sa živí pôvodnými včelami medonosnými, znižuje lokálnu biodiverzitu pôvodného hmyzu a celkovo ovplyvňuje služby súvisiace s opeľovaním. Invázne nepôvodné druhy majú často významný hospodársky dosah, pretože znižujú výnosy z poľnohospodárstva, lesného hospodárstva a rybolovu. Napríklad americká medúza druhu Mnemiopsis leidyi, ktorá bola náhodne zavlečená do Čierneho mora, spôsobila v tejto oblasti prudký pokles najmenej 26 komerčných populácií rýb vrátane sardely európskej a makrely španielskej. Invázne druhy môžu poškodiť infraštruktúru, brániť doprave alebo znížiť dostupnosť vody, a to tým, že blokujú vodné cesty alebo upchávajú priemyselné vodné potrubia. Invázne nepôvodné druhy môžu byť významným problémom aj pre ľudské zdravie – môžu vyvolať závažné alergie a kožné problémy (napr. popáleniny spôsobené boľševníkom obrovským) alebo pôsobiť ako vektory nebezpečných patogénov a chorôb (napr. medvedíky čistotné prenášajúce choroby na zvieratá a ľudí).

Upozorňujeme: Podvody na internetových bazároch

Podvodníci prichádzajú stále s novými spôsobmi, ako vylákať peniaze od ľudí na internete. Častokrát zneužívajú mená a vizuál napríklad bánk, platobných spoločností alebo kuriérskych firiem, čím chcú zvýšiť svoju dôveryhodnosť v očiach bežných ľudí. Rôzne druhy podvodov sa šíria napríklad prostredníctvom e-mailov, SMS správ, ale aj cez komunikačné aplikácie typu WhatsApp. Ich spoločným znakom je, že sa pod rôznymi zámienkami snažia z ľudí vylákať platbu alebo údaje z platobnej karty.

Ako to celé prebieha? Fiktívny kupujúci predstiera záujem o tovar, pričom obchod chce zrealizovať prostredníctvom kuriérskej spoločnosti. Tá má podľa neho zabezpečiť prevzatie zásielky aj prevod finančných prostriedkov. Predávajúcemu pošle link na webovú stránku, ktorá kopíruje vizuál spoločnosti DPD. Formulár na stránke od predávajúceho žiada vyplnenie údajov z platobnej karty pod zámienkou, že je to potrebné na pripísanie kúpnej sumy. Takúto službu spoločnosť DPD neposkytuje, radí na podobné ponuky nereagovať a nikdy nezadávať platobné údaje do formulárov na neznáme linky.

Ako nenaletieť podvodníkom:
  • Spoločnosť DPD nikdy nežiada o zaslanie peňažných prostriedkov na účet uvedený v maile ani o vyplnenie bankových údajov v zaslaných odkazoch. Akékoľvek platby za tovar alebo doručenie prebiehajú priamo na stránke e-shopu pri objednávke, alebo pri doručení tovaru u kuriéra.
  • Buďte opatrní, ak predávate veci cez internet a nevypĺňajte svoje bankové údaje v odkazoch zaslaných súkromnými osobami.
  • Rovnako buďte opatrní pri úhradách neočakávaných služieb alebo zásielok, ktoré neviete identifikovať. Mailom priamo od kuriérskej spoločnosti vám môže prísť žiadosť o úhradu cla pri nákupoch mimo EÚ. V takomto prípade by ste mali vedieť zásielku a oprávnenosť požiadavky identifikovať.

NFT: Štandard v investičných portfóliách?

NFT (non-fungible-token) - unikátna jednotka údajov, ktorá môže byť spojená s digitálnymi súbormi ako zvuk, video, fotografie a iné - by do piatich rokov mohla byť štandardnou súčasťou investičných portfólií, predpovedá celosvetová inštitúcia finančného poradenstva a správy aktív. Predpoveď prichádza v období, kedy sa medzinárodné značky čoraz vážnejšie zaujímajú o prekvitajúci trh s nefunkčnými tokenmi.

Spoločnosť Nike podala žalobu na burzu tenisiek a odevov so sídlom v Detroite a obvinila ju z predaja NFT, ktoré porušujú jej ochranné známky. Podobne v januári luxusná módna značka Hermès zažalovala digitálneho umelca za to, že sa snažil rýchlo zbohatnúť privlastnením si značky... a uľahčením výmeny digitálnych aktív známych ako nezastupiteľné tokeny (NFT). Za posledný rok trh NFT explodoval a v roku 2021 sa predalo iba digitálne umelecké dielo za 69 miliónov dolárov. Odvtedy stále rastúci počet celebrít a umelcov, módnych, hudobných, technických a športových značiek vytvára, kupuje a predáva tokeny.

Do NFT sa investuje z troch hlavných dôvodov. Po prvé, tento nový druh digitálnych aktív získava hodnotu vďaka prudkému tempu digitalizácie nášho sveta. Predovšetkým mileniáli a Gen Z žijú digitálny život a je prirodzené, že tam chcú preniesť luxusné značky, hudbu, šport a umenie – a teraz to môžu pomocou NFT. Po druhé, vďaka NFT sú obchodné modely, najmä v kreatívnych sektoroch, ziskovejšie a odmeňujúce. Napríklad umelci a hudobníci môžu zberateľom a kupujúcim poskytnúť vylepšené virtuálne zážitky, môžu dokázať, že ich diela nie sú falšované a môžu zahrnúť kritériá na získanie honorárov pri každom ďalšom predaji ich diel v budúcnosti. A po tretie, táto trieda aktív môže pôsobiť ako hlavný diverzifikátor v investičných portfóliách. Tento dôvod je podľa Nigela Greena pre väčšinu investorov pravdepodobne najdôležitejší: „Správna diverzifikácia portfólia naprieč aktívami, sektorom, regiónom a menou je najlepším spôsobom, ako môže investor zmierniť riziká a využiť príležitosti. NFT majú veľmi nízku koreláciu s inými aktívami, akými sú akcie a dlhopisy, a preto môžu znížiť celkové riziko a úrovne volatility portfólia."

štvrtok 10. februára 2022

COVID-19: Dostupnosť lekárov počas vlny omikron

Slovenskí zdravotníci a samosprávne kraje sa pripravujú na prípadný výpadok všeobecných a detských lekárov v ambulanciách. Je totiž veľký predpoklad, že na vrchole vlny omikron sa do izolácie dostanú aj desiatky ambulantných lekárov. Na internetovej stránke korona.gov.sk pribudli nové funkcionality, ktoré majú za cieľ pomôcť pacientom s pozitívnym výsledkom testu na ochorenie Covid-19. 

Ambulancie už zažívajú veľký nápor pacientov a môže teda nastať situácia, kedy lekár nebude môcť ordinovať z dôvodu ochorenia alebo karantény. Práve z toho dôvodu sa pacientom po kliknutí na odkaz „Môj lekár je nedostupný“ zobrazí zoznam všetkých krajov, následne si bude môcť zvoliť konkrétny kraj a bude presmerovaný buď na stránku samosprávneho kraja alebo na stránku e-vuc.sk, kde sú aktualizované zoznamy neprítomných lekárov, ako aj mená zastupujúcich lekárov.

Pri pacientoch nad 18 rokov je potrebné, aby zadali aj dátum vykonaného testu a príznaky. Ak je pozitívne testovaná osoba vyhodnotená ako málo riziková, zobrazí sa mu praktický manuál 6. zásad proti ochoreniu Covid-19, ktorý bol spracovaný v spolupráci s MUDr. Adrianou Šimkovou, PhD. V prípade, že bude pacient na základe zadaného veku, symptómov alebo chronických ochorení vyhodnotený ako vysoko rizikový, bude presmerovaný na podstránku Môj lekár je nedostupný. Tam si okrem praktických informácií o liečbe či zásadách izolácie bude môcť zvoliť kraj a zistiť, či jeho lekár ordinuje, prípadne kto ho zastupuje. Pri deťoch do 18 rokov budú návštevníci presmerovaní na stránku pediatridetom.sk, kde rodičia nájdu všetky praktické informácie o liečbe.

Znížiť nápor na ambulancie môžu tiež rady či odporúčania, kedy je potrebné navštíviť lekára, alebo volať záchrannú zdravotnú službu a ďalšie, ktoré sú zverejnené na webovom sídle MZ SR a nachádzajú sa aj na internetovej stránke  korona.gov.sk. Rovnako tak je na stránke zverejnený návod, ako požiadať o pandemické ošetrovné (OČR) a pandemické nemocenské či o dávky v Sociálnej poisťovni.

SR: V januári 2022 zbankrotovalo 734 občanov

V medziročnom porovnaní s rovnakým obdobím s 297 osobnými bankrotmi to predstavuje podľa analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (CRIF SK) nárast o 147,14 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, kedy v decembri 2021 zbankrotovalo 884 dlžníkov, ich tak v januári bolo o 16,97 percenta menej. Od roku 2006, kedy na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca januára 2022 bolo vyhlásených 58.796 osobných bankrotov obyvateľov Slovenskej republiky.

„Jednou z hlavných príčin nízkeho počtu osobných bankrotov v januári minulého roku mohli byť okrem legislatívnej zmeny aj obmedzenia pre núdzový stav, ktorý vláda vyhlásila v súvislosti s bojom proti pandémii koronavírusu. Preto v medziročnom porovnaní počet osobných bankrotov v minulom mesiaci tak výrazne vzrástol. Keď si však uvedomíme, že v minulom roku každý mesiac priemerne zbankrotovalo 720 dlžníkov, počet občanov Slovenska, ktorí zbankrotovali v prvom mesiaci tohto roka, je len o 1,94 percenta vyšší“, povedala analytička Ing. Jana Marková. V minulom mesiaci bolo vyhlásených 729 konkurzov (99,32 percenta) a 5 dlžníkov (0,68 percenta) sa rozhodlo pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového množstva osobných bankrotov v januári 2022 ich bolo 37 (5,04 percenta) vyhlásených na majetok fyzických osôb – podnikateľov a 697 (94,96 percenta) na majetok nepodnikateľov. V januári 2022 súdy zároveň zrušili 829 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich bolo 757 zrušených pre nedostatok majetku dlžníka, čo znamená, že dlžníci nezaplatili veriteľom ani jedno euro, a 72 konkurzov bolo zrušených po splnení konečneného rozvrhu výťažku.

Z celkového počtu osobných bankrotov vyhlásených v januári 2022 ich pripadalo na mužov 420 a na ženy 314. Stále viac bankrotujú muži, no v medziročnom porovnaní s januárom 2021 ich podiel na celkovom počte osobných bankrotov klesol až o 5,07 percentuálneho bodu (62,29 percenta v januári 2021 vs. 57,22 percenta v januári 2022). Pomer žien v januári 2022 medziročne o 5,07 percentuálneho bodu vzrástol (37,71 percenta v januári 2021 vs. 42,78 percenta v januári 2022). Medzi mužmi, ktorí zbankrotovali v januári 2022, malo 2,86 percenta dlžníkov vysokoškolské vzdelanie (v januári 2021 ich bolo 3,78 percenta). Medzi zbankrotovanými ženami malo vysokoškolské vzdelanie 3,50 percenta dlžníčok (v januári 2021 ich bolo 1,79 percenta). V januári sa najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov (mužov aj žien) stali štyridsiatnici s podielom 29,70 percenta (v januári 2021 s podielom 31,99 percenta). Druhou najpočetnejšou skupinou boli tridsiatnici s podielom 25,34 percenta (v januári 2021 s podielom 26,26 percenta). V prvom mesiaci tohto roka bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Nitrianskom – 156 a v Trnavskom kraji – 128, najmenej v Trenčianskom – 54 a v Žilinskom kraji – 58. V medziročnom porovnaní počet osobných bankrotov vzrástol vo všetkých krajoch, najviac v Bratislavskom kraji – až o 625 percent.

EU: Akt o čipoch

Európska komisia navrhla komplexný súbor opatrení na zaistenie bezpečnosti dodávok do Európskej únie v oblasti polovodičových technológií a aplikácií. Európsky akt o čipoch má tiež pomôcť dosiahnuť digitálnu aj zelenú transformáciu. Spolu s členskými štátmi a medzinárodnými partnermi sa vďaka nemu zmobilizujú verejné a súkromné investície vo výške viac než 43 miliárd eur a stanovia opatrenia, vďaka ktorým bude možná prevencia, príprava, predvídanie a rýchla reakcia na akékoľvek narušenie dodávateľských reťazcov v budúcnosti. Umožní EÚ splniť cieľ, ktorým je zdvojnásobenie súčasného podielu na trhu do roku 2030 na 20 %.

Vďaka európskemu aktu o čipoch bude mať Európska únia potrebné nástroje, zručnosti a technologické schopnosti na to, aby sa stala lídrom v tejto oblasti, a to aj nad rámec výskumu a technológií dizajnu, výroby a balenia pokročilých čipov. Zároveň si zabezpečí dodávky polovodičov a zníži závislosť. Základnými zložkami sú:
  • Iniciatíva Čipy pre Európu, v ktorej sa združia zdroje EÚ, členských štátov a tretích krajín pridružených k existujúcim programom EÚ ako aj zdroje zo súkromného sektora, a to prostredníctvom posilneného spoločného podniku pre čipy, ktorý vznikne strategickým preorientovaním súčasného spoločného podniku pre kľúčové digitálne technológie. Na posilnenie súčasného výskumu, vývoja a inovácií, na zavádzanie moderných polovodičových nástrojov a pilotných liniek pre výrobu prototypov, testovanie a experimentovanie s novými zariadeniami pre inovačné reálne aplikácie, na odbornú prípravu zamestnancov a na podporu dôkladného pochopenia polovodičového ekosystému a hodnotového reťazca vyčlení EÚ 11 miliárd eur.
  • Nový rámec na zaistenie bezpečnosti dodávok formou prilákania investícií a zvýšenia výrobných kapacít, ktoré sú veľmi potrebné na to, aby sa darilo inováciám v oblasti vyspelých uzlov či inovatívnych a energeticky účinných čipov. Fond pre čipy, ktorý uľahčí prístup startupov k financovaniu pomôže im tak zdokonaliť inovácie a prilákať investorov. Jeho súčasťou bude aj špecializovaný nástroj kapitálového investovania do polovodičov v rámci Programu InvestEU na podporu rozširujúcich sa podnikov a MSP s cieľom uľahčiť ich expanziu na trhu.
  • Koordinačný mechanizmus medzi členskými štátmi a Európskou komisiou na monitorovanie ponuky, odhadovanie dopytu a predvídanie nedostatku polovodičov. Bude monitorovať hodnotový reťazec polovodičov, a to tak, že od podnikov bude čerpať kľúčové spravodajské informácie s cieľom zmapovať hlavné slabé stránky a nedostatky. V rámci neho bude prebiehať spoločné krízové posúdenie a budú sa koordinovať vhodné opatrenia z nového súboru nástrojov pre núdzové situácie. Zároveň umožní rýchlo a rozhodne reagovať, a to plným využitím vnútroštátnych nástrojov a nástrojov EÚ.
Komisia okrem toho navrhuje sprievodné odporúčanie pre členské štáty. Ide nástroj s okamžitou účinnosťou, ktorý umožní ihneď spustiť koordinačný mechanizmus medzi členskými štátmi a komisiou. Vďaka tomu bude odteraz možné diskutovať a rozhodovať o včasnej a primeranej reakcii na krízu.

Radíme: On-line správa bločkov

Novela zákona o účtovníctve umožňuje skoncovať s papierovými dokladmi. Po novom môžu aj aj papierové bločky nahradiť ich elektronické verzie. Odborníci v tom vidia príležitosť celkovo zrevidovať a vylepšiť poriadok v dokladoch. Naskenovaný bloček odoslaný emailom však veľmi bezpečný nie je. Odporúčajú investovať do nástrojov, ktoré zohľadnia potrebu bezpečnej archivácie aj možnosť doklady ľahko vyhľadávať.

Elektronický dokument možno od 1.1.2022 považovať za riadny účtovný a daňový doklad. Či ste živnostník, jednoosobová s.r.o. alebo väčšia firma, je nutné, aby ste prechod na čisto elektronické doklady správne zmanažovali. Na začiatku treba nastaviť spôsob posielania elektronických dokladov, ako aj systém ich ukladania, na ktorý je ďalej naviazané zálohovanie. V prípade písomného schvaľovania prijatých dokladov, musíte nastaviť schvaľovanie elektronickou formou. Ak má  podnikateľ alebo firma svojich stálych dodávateľov, môžete sa aj s nimi dohodnúť na rýdzo elektronickej forme dokladov.  

Aké technické riešenie je na elektronické doklady optimálne? Mail je dnes určite najpoužívanejší prostriedok na posielanie dokladov, ale určite nie najbezpečnejším. Veľký problém môže byť aj so samotnou integritou údajov na daňových dokladoch. Odborníci zo spoločnosti Solitea  nepovažujú e-mail za bezpečný spôsob výmeny dokumentov. Vhodnejšie je na tento účel zriadiť cloudové úložisko. Podnikatelia a účtovníci majú na výber z licencovaných, a teda platených priestorov, ale rovnako tak sú na výber aj bezplatné úložiská. Pri bezplatných nástrojoch si ale musíte uvedomiť, že prevádzkovateľ všetky údaje pravidelne necháva čítať svojimi algoritmami a následne posielala cielenú reklamu. Z tohto dôvodu odporúčajú platený priestor, a to aj malým podnikateľom. Do dohodnutého priestoru na výmenu dokladov by mali mať prístup len autentifikované osoby. 

Priestor na výmenu dokladov je možné ihneď od začiatku konfigurovať aj ako priestor na archiváciu. Doklady bude do takéhoto priestoru vkladať podnikateľ, prípadne aj účtovná firma. Dôležité je priestor vhodne usporiadať, aby dlhodobo poskytoval jednoduchý spôsob vkladania dokladov a metadát. Systém budete využívať dlhé roky a mal by obom stranám tiež poskytovať rýchle vyhľadávanie, zoskupovanie, zoraďovanie. Veľa ľudí oceňuje možnosť tzv. fulltextového vyhľadávania v obsahu dokumentov, najmä ak si nespomínate od koho bol doklad, ani kedy ste ho do systému dávali a pod. Pomocou vyhľadávania na konkrétny tovar alebo službu sa k žiadanej informácii dostanete v priebehu niekoľkých sekúnd. Smart riešenia môžete tiež využiť na tzv. vyťažovanie údajov. Z elektronického dokladu vie takto naprogramovaný systém priamo prečítať určité informácie a vyplniť ich rovno do ekonomického informačného systému. Úmerne k zvyšujúcej sa miere citlivosti archivovaných dokladov si môžu podnikatelia aj účtovné firmy nechať odborníkmi konfigurovať aj záložné platformy.


streda 9. februára 2022

On-line: Abeceda bezpečného internetu

Na používateľov v on-line priestore čaká veľa nástrah. Pri príležitosti Dňa bezpečnejšieho internetu na to upozornili viaceré štátne inštitúcie, ktoré spoločne vytvorili abecedu bezpečnostného povedomia. V abecede sa nachádza viacero rád, ktoré je potrebné rešpektovať na bezpečné používanie internetu. 

Medzi nimi sa nachádza napríklad odporúčanie pravidelne aktualizovať všetky zariadenia, hekeri totiž hľadajú známe zraniteľnosti v neaktualizovaných systémoch. Stále platí ostražitosť pred kliknutím na akýkoľvek odkaz a dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá. K nim patrí tiež odstraňovať nielen cookies nastavenia, ale aj históriu internetového prehliadača. Rovnako je potrebné venovať pozornosť emailom - nikdy nie je isté, či je odosielateľom skutočne ten, kto sa zaňho vydáva, filtrovať spam a voliť silné heslá či heslové vety. Pri on-line nakupovaní je nevyhnutné v prvom rade skontrolovať adresu a kontakty e-shopu.  

Abeceda upozorňuje aj na grooming, pri ktorom útočník nadväzuje kontakty s dieťaťom, rodinou, komunitu tak, aby mohol neskôr realizovať sexuálne zneužívanie. Chrániť si  je potrebné aj svoje súkromie na sociálnych sieťach, obmedziť zdieľanie príspevkov, nainštalovať si antivírusový program, kontrolovať webové adresy pred otvorením stránky a neveriť rôznym hoaxom. Rovnako je dôležité minimalizovať riziká wi-fi sietí a pamätať na bezpečné zálohovanie dát.

SR: Likvidácia rádioaktívneho odpadu

Zdravotnícke zariadenia na Slovensku, kde sa liečili onkologické ochorenia, dlhodobo skladujú rádioaktívny materiál. Už čoskoro by sa rádioaktívnych odpadov mohli zbaviť. Podľa informácií ministerstva hospodárstva im pomôže Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), ktorá má ako jediná na Slovensku povolenie na likvidáciu rádioaktívneho materiálu.

Vyzbieraný rádioaktívny odpad bude zhromaždený v skladoch v Jaslovských Bohuniciach a postupne bude likvidovaný. JAVYS je na celý proces odborne a technologicky pripravený a náklady na likvidáciu historickej záťaže IRAO štátnych zdravotníckych zariadení bude v tejto fáze financovať z vlastných zdrojov. Spolupracuje tiež s Úradom verejného zdravotníctva SR a aj rezortom zdravotníctva. Tie aktuálne mapujú situáciu a zisťujú, ktoré prevádzky disponujú rádioaktívnym odpadom, prihlasovať sa môžu aj sami. 

Zdravotnícke zariadenia a ďalšie štátne subjekty môžu posielať svoje podnety na likvidáciu IRAO priamo na mailovú adresu: institucionalnerao@javys.sk.

EU: Stratégia normalizácie

Novú stratégiu normalizácie, v ktorej sa predstavuje prístup k normám v rámci jednotného trhu ako aj na celom svete, predložila Európska komisia. K stratégii vo forme oznámenia je pripojený návrh na zmenu nariadenia o normalizácii, správa o jeho vykonávaní a ročný pracovný program Únie pre európsku normalizáciu na rok 2022. Cieľom novej stratégie je posilniť globálnu konkurencieschopnosť EÚ, dosiahnuť odolné, zelené a digitálne hospodárstvo a začleniť demokratické hodnoty do technologických aplikácií.

Normy sú tichým základom jednotného trhu Európskej únie a globálnej konkurencieschopnosti. Pomáhajú výrobcom zabezpečiť interoperabilitu výrobkov a služieb, znížiť náklady, zlepšiť bezpečnosť a podporiť inovácie. Sú neviditeľné, ale sú základnou súčasťou nášho každodenného života: či už ide o frekvencie Wi-Fi, hračky alebo lyžiarsky výstroj. Normy sú vyjadrením dôvery v to, že tovar alebo služba sú vhodné na daný účel, sú bezpečné a neohrozia ľudí ani životné prostredie. Dodržiavanie harmonizovaných noriem je zárukou toho, že výrobky sú v súlade s právnymi predpismi EÚ. Bez európskych noriem nemožno dosiahnuť ambície EÚ zamerané na klimaticky neutrálne, odolné a obehové hospodárstvo. 

V predloženej stratégii sa navrhuje päť kľúčových súborov opatrení:
  • Predvídať, stanovovať priority a riešiť potreby v oblasti normalizácie v strategických oblastiach: Normy by sa mali vytvárať rýchlejšie a v súlade s európskou inovačnou a politickou agendou. Komisia identifikovala naliehavé normalizačné opatrenia, pokiaľ ide o výrobu vakcín a liekov proti ochoreniu COVID-19, recykláciu kritických surovín, hodnotový reťazec čistého vodíka, nízkouhlíkový cement, certifikáciu čipov a normy týkajúce sa údajov. Od tohto roku budú priority v oblasti normalizácie jasne určené v ročnom pracovnom programe EÚ v oblasti normalizácie na rok 2022. Na informovanie o budúcich prioritách v oblasti normalizácie sa zriadi fórum na vysokej úrovni. Komisia vytvorí funkciu hlavného úradníka pre normalizáciu, ktorého cieľom bude zabezpečiť usmernenia na vysokej úrovni týkajúce sa normalizačných činností a ktorého bude podporovať centrum excelentnosti EÚ pre normy zložené z útvarov komisie.
  • Zlepšiť riadenie a integritu európskeho systému normalizácie: O európskych normách, ktoré podporujú politiku a právne predpisy EÚ, musia rozhodovať európski aktéri. Komisia navrhuje zmenu nariadenia o normalizácii s cieľom zlepšiť riadenie európskeho systému normalizácie. Zatiaľčo európsky systém zostane otvorený, transparentný, inkluzívny a nestranný, v návrhu sa stanovuje, že mandáty pre európske normalizačné organizácie musia na žiadosť komisie spravovať národní zástupcovia – národné normalizačné orgány z členských štátov EÚ a EHP. Tým sa zabráni akémukoľvek neprimeranému vplyvu aktérov z krajín mimo EÚ a EHP pri rozhodovacích procesoch počas vytvárania noriem pre kľúčové odvetvia, akými sú normy v oblasti kybernetickej bezpečnosti alebo vodíka. Komisia bude ďalej venovať veľkú pozornosť inkluzívnosti systému, úlohe MSP a občianskej spoločnosti. Vyzýva európske normalizačné organizácie, aby modernizovali svoje riadiace štruktúry, a začne proces partnerského preskúmania medzi členskými štátmi a vnútroštátnymi normalizačnými orgánmi s cieľom dosiahnuť lepšiu inkluzívnosť pre občiansku spoločnosť, používateľov a podmienky pre normalizáciu priaznivé pre MSP. Komisia zároveň začne hodnotenie nariadenia o normalizácii.
  • Posilniť vedúce postavenie Európy v oblasti globálnych noriem: Komisia bude prostredníctvom fóra na vysokej úrovni pracovať s členskými štátmi EÚ a vnútroštátnymi normalizačnými orgánmi na vytvorení nového mechanizmu zameraného na výmenu informácií, koordináciu a posilnenie európskeho prístupu k medzinárodnej normalizácii. Komisia sa bude usilovať aj o lepšiu koordináciu medzi členskými štátmi EÚ a podobne zmýšľajúcimi partnermi. EÚ bude financovať normalizačné projekty v afrických krajinách a krajinách európskeho susedstva.
  • Podporovať inovácie: Komisia navrhuje lepšie využiť potenciál výskumu financovaného EÚ na zhodnotenie inovačných projektov prostredníctvom normalizačných činností a na predvídanie včasných potrieb v oblasti normalizácie. Zavedie sa nástroj na posilnenie normalizácie, ktorý bude podporovať výskumných pracovníkov v rámci programov Horizont 2020 a Horizont Európa a skúmať relevantnosť ich výsledkov pre normalizáciu. Do polovice roka 2022 sa začne vypracúvať Kódex postupov pre výskumných pracovníkov v oblasti normalizácie s cieľom posilniť prepojenie medzi normalizáciou a výskumom/inováciou prostredníctvom Európskeho výskumného priestoru (EVP).
  • Pripraviť ďalšiu generáciu odborníkov na normalizáciu: Garantmi noriem sú najlepší odborníci a Európa čelí generačnej zmene. Komisia bude podporovať zvyšovanie akademickej informovanosti o normách, napríklad prostredníctvom budúcej organizácie univerzitných dní EÚ a odbornej prípravy výskumných pracovníkov.

Aktuálne: Ženy na čele spoločností

Podľa 7. vydanie správy Women in the boardroom: A global perspective (Deloitte Global v spolupráci s organizáciou Klub 30 %) s údajmi zo 72 krajín o zastúpení žien v riadiacich orgánoch spoločností ženy zastávajú celosvetovo iba 19,7 % miest v predstavenstvách a dozorných radách, čo v porovnaní s výsledkami zverejnenými v roku 2019 predstavuje nárast o 2,8 %. Týmto tempom by svet mohol očakávať rovnocenné zastúpenie oboch pohlaví vo vedení až v roku 2045. Prítomnosť väčšieho počtu žien však neznamená, že sa dostávajú na najvyššie vedúce funkcie – predsedníčok predstavenstva je pomerne málo (6,7 %) a žien vo funkcii CEO/generálnej riaditeľky je ešte menej (5 %).

Počet žien vo vedení je najvyšší v Európe (30,7 %), avšak finančných riaditeliek je najviac v Afrike (22,7 %), nasleduje Ázia (19,8 %) a Európa je až na treťom mieste (15,8 %). Európania pôsobia vo vedúcich funkciách v porovnaní s ostatnými kontinentmi zväčša kratšie, pričom to platí nielen pre ženy (4,6 roka), ale aj pre mužov (6,7 roka). Na celom svete sú však ženy vo vedení v priemere mladšie ako muži zastávajúci podobné vrcholové pozície. Prieskum ukazuje, že rozmanitosť na najvyšších riadiacich úrovniach je veľmi dôležitá a má vplyv na celkovú diverzitu a kultúru. Spoločnosti so ženami vo funkcii CEO/generálnej riaditeľky majú výrazne vyváženejšie zastúpenie mužov a žien vo vedení ako tie, ktoré vedú muži – 33,5 % žien oproti 19,4 %. V spoločnostiach s väčšou rozmanitosťou vo vedení je navyše väčšia pravdepodobnosť, že do funkcie CEO/generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva bude vymenovaná žena. „Mať väčší počet žien vo vedení je veľmi prínosné, lebo vďaka diverzite sa ako spoločnosť môžeme posúvať vpred. Je však dobré dbať na to, aby v riadiacich funkciách boli rovnomerne zastúpené nielen obe pohlavia, ale aby sa pri výbere členov vedenia bral ohľad aj na rôznorodosť názorov, skúsenosti a pod. Som rada, že dnes venujeme tomuto aspektu oveľa viac pozornosti ako v minulosti, lebo rozmanité pohľady na svet a problémy, ktorým čelíme, nám môžu priniesť množstvo benefitov“, uviedla Ivana Lorencovičová.


Na Slovensku neexistujú žiadne kvóty pre ženy vo vedení. Kódex správy a riadenia spoločností na Slovensku sa v odporúčaniach týkajúcich sa zloženia riadiacich orgánov nezmieňuje o pohlaví, uvádza iba, že na výkon funkcie je potrebné mať primerané znalosti, zručnosti a kvalifikáciu. Zo vzorky najväčších kótovaných spoločností vyplýva, že na Slovensku pôsobí v riadiacich orgánoch 25 % žien. (Zdroj: European Institute of Gender Equality, Gender statistics database: Women and men in decision-making, jún 2021).

utorok 8. februára 2022

Aktuálne: Viac ako 60 % rodičov chce byť lepším vzorom

Možnosti, ako zostať v digitálnom kontakte, sú dnes neobmedzené – od vzťahov na diaľku cez pracovné videokonferencie až po vzdelávanie prostredníctvom e-learningových platforiem. Avšak viac času, ktorý trávime on-line, so sebou prináša aj výzvy – najmä pokiaľ ide o IT bezpečnosť a ochranu údajov. Tohtoročné motto pre Deň bezpečného internetu znie Spoločne za lepší internet so zameraním predovšetkým na bezpečnosť detí a mladých ľudí na internete, ako aj na aktívnu podporu vedomého prístupu k bezpečnosti údajov.

Do akej miery formuje téma „digitálnych návykov“ každodenný život rodín, ukazujú výsledky štúdie spoločnosti Kaspersky (september 2021, vyše 11.000 rodičov s deťmi vo veku od 7 do 12 rokov, z toho približne 1000 respondentov v Spojenom kráľovstve, Francúzsku a Nemecku a po 500 v Argentíne, Brazílii, Čile, Kolumbii, Egypte, Malajzii, Mexiku, Nigérii, Peru, Rusku, Saudskej Arábii, Singapure, Južnej Afrike, Turecku, Spojených arabských emirátoch a Spojených štátoch amerických). Až 39 % opýtaných rodičov dalo prvé digitálne zariadenie svojim deťom vo veku sedem a menej rokov. Pritom 7 z 10 detí trávi s digitálnym zariadením viac ako dve hodiny denne a približne 2 z 10 dokonca viac ako päť hodín denne. Vplyv rodičov na digitálne návyky ich detí sa často podceňuje. Podľa štúdie spoločnosti Kaspersky sa však dá zmerať: deti, ktorých rodičia sa pri jedle nezaobídu bez smartfónov, trávia denne o 39 minút viac času používaním svojich elektronických zariadení. Ak rodičia často hlasno telefonujú na verejnosti, u ich detí to predstavuje extra 53 minút používania ich zariadení. Hoci takmer všetci rodičia by chceli používanie zariadení u svojich detí regulovať, jasná väčšina (61 %) opýtaných priznala, že nie vždy sú pri používaní digitálnych zariadení pozitívnym vzorom.

Tipy na zodpovedné používanie elektronických zariadení
  • Byť s dieťaťom od začiatku: Čím skôr začnú deti používať internet, tým je dôležitejšie, aby ich sprevádzali rodičia. To je najlepší spôsob, ako im včas a na príkladoch vysvetliť, kde na ne na internete číhajú nebezpečenstvá a prečo niektoré veci, ako napríklad osobné údaje, na internete nezverejňovať.
  • Používať sociálne siete s rozvahou: Pre rodičov aj deti platí zlaté pravidlo: „Skôr než niečo napíšete a zverejníte, použite hlavu“. Pred zverejnením príspevku si premyslite, kto môže mať prístup k informáciám, ktoré sa chystáte zdieľať, a aký dojem zanechajú.
  • Stanoviť si hranice: Deti potrebujú istú štruktúru. To zahŕňa stanovenie hraníc primeraných veku dieťaťa pre používanie digitálnych zariadení, či už z hľadiska času alebo obsahu. Inštalácia rodičovskej kontroly predstavuje cennú podporu.
  • Byť dieťaťu vzorom: Pravidlá sú užitočné len vtedy, ak ich všetci dodržiavajú; to platí aj pre dospelých členov rodiny.
  • Byť on-line nie je jediná vec v živote: Ak sa dištančná výučba alebo práca z domu stanú neustálou námahou, je mimoriadne dôležité naplánovať si internetové prestávky – môže ísť o stretnutie s rodinou, ale aj o cvičenie na čerstvom vzduchu. Pomôže vám to vyčistiť si hlavu a uvoľniť sa.
Na stránke Kaspersky #ShareAware Hub (dostupnej v angličtine) je dostupný aj kvíz #ShareAware, vďaka ktorému viete zistiť, aký ste typ internetového používateľa; môžete tiež získať odporúčania týkajúce sa využívania digitálnych médií, ktoré sú prispôsobené vašim individuálnym silným a slabým stránkam.

Metaverzum: Záujem v Európe

Často diskutovaný pojem metaverzum má spôsobiť revolúciu v digitálnej ekonomike. Využitím rozsiahlych možností technológií, akou je virtuálna (VR) a rozšírená realita (AR), vytvára digitálne interakcie a zážitky, ktorých cieľom je bezchybne napodobňovať reálny svet. Walkme.com využil najnovšie údaje z on-line analytického nástroja SEMrush a zisťoval, ktoré krajiny v Európe prejavujú najväčší záujem o metaverzum.

Na prvom mieste s priemerným počtom 1.020 mesačných on-line vyhľadávaní o metaverze na milión používateľov internetu v krajine sa umiestnilo Francúzsko. Na druhom mieste je Spojené kráľovstvo, kde na milión britských používateľov internetu v súvislosti s metaverzom pripadlo v priemere 942 on-line vyhľadávaní mesačne. Švajčiarsko ( 831 ), Nemecko ( 778 ) a Belgicko ( 659 ) patria k ďalším európskym krajinám, kde každý mesiac prebehne vyše 700 on-line vyhľadávaní na tému metaverzum na milión používateľov internetu (tretie, štvrté a piate miesto). Na opačnom konci sa na desiatom mieste umiestnilo Švédsko. Na jeden milión švédskych používateľov internetu tu bolo na tému metaverzum zaznamenaných je v priemere 304 on-line vyhľadávaní mesačne.

The European Countries Most Curious about the Metaverse

Rank

European Country

Average Online Searches Per Million Internet Users

Average Monthly Online Searches

1.

France

1,020

60,640

2.

United Kingdom

942

61,220

3.

Switzerland

831

6,600

4.

Germany

778

60,500

5.

Belgium

659

6,600

6.

Ireland

398

1,600

7.

Portugal

344

2,620

8.

Netherlands

340

5,400

9.

Italy

326

16,500

10.

Sweden

304

2,900


Rafael Sweary komentoval prieskum: „Vznik metavesmíru otvoril nekonečné možnosti, vďaka ktorým budú hranice medzi virtuálnym a fyzickým svetom ešte jemnejšie. Zatiaľčo na začiatku vývoja sa niektoré európske krajiny zaujímajú o metaverzum viac než iné, s rastúcim významom a lepším chápaním jeho obrovského potenciálu sa záujem ľudí v celej Európe určite prudko zvýši." 
Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac:
  • Vďaka technológii blockchain budú všetky transakcie, ktoré sa uskutočnia v rámci metaverza, verejné a ľahko sledovateľné, a teda vysoko bezpečné.
  • Metaverzum bude veľmi realistický priestor, kde môžu používatelia ovládať rôzne aspekty svojich skúseností, ako farby, osvetlenie a predmety, s ktorými sa stretávajú.
  • Keďže metaverzum nevlastní žiadna organizácia ani jediná platforma, používatelia budú môcť do metaverza vstúpiť kedykoľvek a odkiaľkoľvek na svete. Neexistujú ani žiadne kapacitné limity, koľko ľudí môže použiť metaverzum naraz.
  • Metaverzum je nekonečné, vždy aktívne a nedá sa resetovať ani odpojiť. Podobne neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa typu odvetví alebo činností, ktoré sa môžu odohrávať v metaverze.

EU: Kreatívna Európa - prvé výzvy pre rok 2022

Európska komisia uverejnila prvé tri výzvy na predkladanie návrhov v rámci podprogramu MEDIA programu Kreatívna Európa na rok 2022, na ktorý je v tomto roku z fondov Európskej únie k dispozícii 226 miliónov EUR. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť oživenie audiovizuálneho priemyslu a posilniť jeho konkurencieschopnosť na celom svete. Ďalšie výzvy sa uverejnia v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch.

Podprogram MEDIA programu Kreatívna Európa sa prispôsobil výzvam a príležitostiam, ktoré priniesol vývoj na audiovizuálnych trhoch. Tento rok predstavil tri nové výzvy na predkladanie návrhov v oblasti: rozvoja videohier a imerzného obsahu, sietí európskych festivalov a programu MEDIA 360° prispôsobených na podporu existujúcich odvetví, nových talentov a trhov, ako aj na podporu spolupráce medzi rôznymi sektormi.

Okrem týchto úvodných výziev, ktoré pokrýva suma 41 miliónov EUR poskytovaná v rámci podprogramu MEDIA, bola uverejnená aj výzva zameraná na mediálnu gramotnosť v medzisektorovom podprograme, na ktorú je z fondov EÚ určených 2,4 milióna EUR. V rámci troch oblastí programu Kreatívna Európa sa na portáli Európskej komisie pre financovanie a verejné súťaže uverejní niekoľko ďalších výziev.

Rozpočet programu Kreatívna Európa na rok 2022 tvorí 385,6 milióna EUR, čo v porovnaní s rokom 2021 predstavuje nárast o približne 30 %.

Radíme: Urobte si poriadok vo financiách

S rastúcou infláciou je vhodné nastavenie rozpočtu oveľa dôležitejšie než v minulosti. Nejde pritom len o stúpajúce náklady spojené so zvyšujúcimi sa cenami energií, potravín a služieb, ale aj o to, ako napríklad naložiť s peniazmi, ktoré máte k dispozícii. Takisto je rozumnejšie lepšie plánovať nákup finančne nákladnejších položiek, akými sú drahšie elektrospotrebiče, zaradenie do bytu či auto. Ideálne je, ak si môžete dopredu povedať, kedy budete nakupovať a ako to budete financovať. 

Potreba veľkého upratovania v rozpočtoch úzko súvisí aj s tým, v akej situácii sa ocitá väčšina Slovákov. Podľa reprezentatívneho prieskumu spoločnosti STEM/MARK pre Home Credit z konca minulého roka sú finančné očakávania mnohých Slovákov v roku 2022 skôr pesimistické. Osem z desiatich počíta s tým, že sa im zvýšia náklady na chod domácností, pričom väčšina z nich očakáva nárast od 40 do 120 eur mesačne. Na druhej strane, takmer 60 percent opýtaných neráta s tým, že by sa ich príjmy v tomu roku zvýšili. Prvým krokom je zostavenie si rodinného rozpočtu, či už si to jednoducho spísať na papier, v exceli alebo pomocou na to určených aplikácií. Nejde pritom však len o zoznam bežných príjmov a výdavkov, dobré je v rámci rozpočtu myslieť a zodpovedať aj tieto otázky:
  • Koľko máte bežných a sporiacich účtov a pôžičiek?
  • Aké sú vaše pravidelné výdavky?
  • Na čo míňate najviac, či sú to náklady spojené s bývaním, stravovaním, oblečením, vzdelávaním,
  • voľnočasovými aktivitami či rôznymi službami?
  • Aké sú vaše pravidelné príjmy a ktoré z nich sú zaručené každý mesiac?
  • Máte rezervu na neočakávané výdavky?
Najdôležitejšou informáciou je, či máte vyššie príjmy než výdavky. Ak by ste si napríklad v budúcnosti chceli vziať pôžičku, rozdiel medzi vašimi príjmami a výdavkami by mal stačiť na pokrytie mesačnej splátky. Zamyslite sa nad tým, či nemáte príliš veľa bežných alebo sporiacich účtov, ktoré nepotrebujete a platíte za ne zbytočné poplatky. Niekedy sa oplatí spojiť všetkých členov domácnosti pod jeden účet. Potom si urobte revíziu svojich debetných alebo kreditných kariet a povedzte si, ktoré z nich skutočne používate, aby ste za ne neplatili, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ďalším aspektom je kontrola všetkých úverov. Koľko pôžičiek máte, ako dlho ich bude musieť splácať a koľko ešte budete musieť zaplatiť? Stojí za to zvážiť, či máte dostatok peňazí na pokrytie všetkých splátok úverov, alebo či sa vám skôr neoplatí požiadať o konsolidáciu, t. j. spojenie všetkých úverov do jedného a ušetriť tak okrem iného aj na poplatkoch. Niekedy je tiež vhodný čas na predčasné splatenie celého úveru. Spojiť sa dajú úvery, kreditné karty, kontokorenty, lízingy a často aj mikropôžičky. Aj konsolidované úvery sa bežne poisťujú pre prípad náhlej neschopnosti splácania počas choroby alebo náhlej straty zamestnania.

Výdavková časť rozpočtu sa v súčasnosti veľmi mení. Rastúce ceny často znamenajú to, že aj keď ste vlani dokázali ušetriť niekoľko desiatok či stoviek eur mesačne, tento rok táto úspora v dôsledku inflácie mizne. Preto je potrebné zamerať sa viac na výdavkovú stránku rozpočtu a hľadať rezervy, kde môžete ušetriť. V prípade bežných nákladov, kam patria účty za bývanie, domácnosť, energie, dopravu, telefón či internet, zrejme veľa priestoru na rezervu nenájdete. Na druhej strane sa ale dá ušetriť na nákupe oblečenia, športového vybavenia alebo elektrospotrebičov a iných mimoriadnych výdavkov, ktoré sa dajú kúpiť aj z druhej ruky, alebo sa môžu nájsť ich lacnejšie alternatívy. Samozrejme, niektoré výdavky sa nedajú naplánovať. Ak sa pokazí práčka, chladnička, auto alebo mobilný telefón, často ide o nepostrádateľné veci, ktoré si zvyčajne vyžadujú okamžitú výmenu alebo rýchlu kúpu. Nie vždy je však k dispozícii potrebná hotovosť, preto je nutné vziať si pôžičku. „Stále radíme ľuďom, aby si zobrali úver od prevereného poskytovateľa, ktorý má licenciu Národnej banky Slovenska. Dodržiavajte jednoduché pravidlo, podľa ktorého by doba používania predmetu mala byť dlhšia ako doba splácania požičaných peňazí. Mesačný rozdiel medzi príjmami a výdavkami by mal pokryť splátku. Pri pôžičkách sa nepozerajte len na úrokovú sadzbu, ale predovšetkým na RPMN - čo je ročná percentuálna miera nákladov a udáva celkové náklady na pôžičku", radí Miroslav Zborovský.

pondelok 7. februára 2022

Exel: Čoraz atraktívnejší pre kyberútoky

Tím HP Wolf Security odhalil vlnu útokov zneužívajúcich na šírenie malvéru doplnky programu Excel. Tieto súbory umožňujú útočníkom ovládnuť cieľové zariadenia a vystavujú firmy aj jednotlivcov nebezpečenstvu krádeže dát a ničivých ransomvérových útokov. V porovnaní s minulým štvrťrokom došlo k obrovskému, takmer šesťnásobnému nárastu (+ 588 %) počtu útokov využívajúcich na napadnutie systému infikované súbory doplnku programu Microsoft Excel (.xll). Táto technika sa ukázala ako obzvlášť nebezpečná, pretože na spustenie malvéru stačí jediné kliknutie. Tím tiež našiel reklamy na droppery .xll a sady na tvorbu malvéru na nelegálnych trhoviskách na darknete, ktoré umožňujú ľahko začať útočnú kampaň aj neskúseným útočníkom.

Nedávna spamová kampaň QakBot navyše používala na oklamanie adresátov súbory programu Excel, pričom útok prebiehal nasledovne: útočníci prostredníctvom napadnutých mailových účtov vstupovali do prebiehajúcej konverzácie a v odpovedi zasielali v prílohe infikovaný súbor pre aplikáciu Excel (.xlsb). QakBot sa po preniknutí do systému maskuje ako legitímny proces systému Windows, aby sa tým vyhol odhaleniu. Napadnuté excelové súbory (.xls) boli použité aj na šírenie bankového trójskeho koňa Ursnif medzi talianskymi firmami a organizáciami verejného sektora prostredníctvom škodlivej spamovej kampane, pričom útočníci sa vydávali za taliansku kuriérnu službu BRT. Nové kampane šíriace malware Emotet teraz používajú namiesto súborov JavaScript alebo Word aj súbory vo formáte Excel.

Ďalšie odhalené hrozby:
● Návrat TA505: Spoločnosť HP odhalila emailovú phishingovú kampaň MirrorBlast, ktorá využíva mnoho taktík, techník a postupov (TTP), ktorými je známa skupina TA505 zameriavajúca sa na finančne motivované útoky. Tá sa neslávne preslávila masívnymi spamovými kampaňami šíriacimi malvér s cieľom vydierať prevádzkovateľov infikovaných systémov prostredníctvom ransomvéru. Útočníci na napadnutie svojich obetí využívali trójskeho koňa na vzdialený prístup (RAT) FlawedGrace.
● Falošná herná platforma infikuje obete pomocou nástroja RedLine: Bola objavená podvrhnutá webová stránka s inštalačnými súbormi Discord, ktorá sa návštevníkov snaží prinútiť k tomu, aby si stiahli infostealer RedLine a vzápätí odcudzí ich prihlasovacie údaje.
● Využívanie neobvyklých typov súborov na obchádzanie detekcie: Zločinecká skupina Aggah sa zamerala na kórejské firmy, ktoré sa snažila napadnúť prostredníctvom škodlivých doplnkov pre aplikáciu PowerPoint (.ppa), ktoré boli maskované ako objednávky a infikovali systémy trójskymi koňmi pre vzdialený prístup. Malvér zacielený na PowerPoint sa vyskytuje zriedkavo, tvorí iba 1 % všetkého malvéru.

„Na základe nárastu výskytu škodlivých súborov .xll by som správcom siete odporučil nakonfigurovať emailové brány tak, aby blokovali prichádzajúce prílohy .xll, prepúšťali iba doplnky podpísané dôveryhodnými partnermi, alebo úplne zakázali doplnky programu Excel“, vysvetľuje analytik Alex Holland.

Ďalšie kľúčové zistenia:
● 13 % izolovaného e-mailového malwaru obišlo aspoň jeden skenovací program emailovej brány.
● V snahe o infikovanie firemných počítačov bolo použitých 136 rôznych prípon súborov.
● 77 % zisteného škodlivého softvéru bolo doručených mailom, 13 % pripadá na sťahovanie z webu.
● Najčastejšími prílohami používanými na doručenie malvéru boli dokumenty (29 %), archívy (28 %), spustiteľné súbory (21 %) a tabuľky (20 %).
● Najčastejšie phishingové návnady sa objavovali v súvislosti s Novým rokom alebo s obchodnými transakciami, napr. „Objednávka“, „2021/2022“, „Platba“, „Nákup“, „Žiadosť“ a „Faktúra“.

EU: Predĺžená platnosť digitálneho COVID preukazu

Európska komisia navrhla, aby sa platnosť digitálneho COVID preukazu Európskej únie predĺžila o jeden rok, do 30. júna 2023 (súčasný konečný dátum platnosti nariadenia o digitálnom COVID preukaze EÚ). Vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 je v Európe naďalej rozšírený a v súčasnosti nie je možné určiť, aký dosah bude mať prípadný nárast infekcií v druhej polovici roka 2022 či výskyt nových variantov. Vďaka predĺženiu platnosti nariadenia sa zabezpečí, aby cestujúci mohli pri cestovaní v EÚ naďalej používať svoj digitálny COVID preukaz EÚ, ak členské štáty zachovajú určité opatrenia v oblasti verejného zdravia. Komisia prijala návrh v snahe zabezpečiť, aby Európsky parlament a Rada mohli ukončiť legislatívny postup včas pred uplynutím platnosti súčasného nariadenia.

Okrem predĺženia platnosti nariadenia o digitálnom COVID preukaze EÚ do júna 2023 navrhuje Európska komisia aj niektoré obmedzené zmeny:
  • Zahrnúť kvalitné laboratórne antigénové testy medzi typy testov, pre ktoré možno vydať potvrdenie o vykonaní testu. Cieľom je rozšíriť rozsah typov diagnostických testov v čase, keď sú testy na COVID-19 veľmi žiadané.
  • Zabezpečiť, aby preukazy o očkovaní obsahovali správny celkový počet dávok podaných v akomkoľvek členskom štáte, a nielen v členskom štáte, ktorý preukaz vydáva. Cieľom je riešiť praktické obavy občanov týkajúce sa preukazov, v ktorých sa uvádza nesprávny počet dávok, keď dostávajú dávky vakcíny v rôznych členských štátoch.
  • Stanoviť, že preukazy sa môžu vydávať osobám, ktoré sa zúčastňujú na klinickom skúšaní vakcín proti ochoreniu COVID-19. Digitálny COVID preukaz EÚ vydávaný účastníkom skúšania môžu potom akceptovať aj iné členské štáty. Cieľom tohto opatrenia je podporiť pokračujúci vývoj a štúdium vakcín proti ochoreniu COVID-19.
O vnútroštátnom používaní digitálnych COVID preukazov EÚ naďalej rozhodujú členské štáty. V právnych predpisoch EÚ o digitálnom COVID preukaze EÚ sa nepredpisuje ani nezakazuje vnútroštátne používanie digitálneho COVID preukazu EÚ (napríklad na prístup na podujatia alebo do reštaurácií). Zároveň platí, že ak členský štát zriadi systém COVID-19 preukazov na vnútroštátne účely, mal by naďalej zabezpečovať, aby digitálny COVID preukaz EÚ bol takisto plne uznávaný na tento účel. Okrem toho Komisia nabáda členské štáty, aby zosúladili svoje vnútroštátne obdobia platnosti s obdobím platnosti stanoveným na úrovni EÚ na účely cestovania.

COVID-19: Po očkovaní v zahraničí

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom profile na Facebooku informuje, že sa podarilo vyriešiť evidovanie očkovania zo zahraničia u ľudí, ktorí požadujú doočkovanie na Slovensku. Po novom môže záujemca, ktorý bol predtým zaočkovaný v zahraničí, požiadať o druhú či tretiu dávku aj na Slovensku. 

Ak ste teda absolvovali očkovanie v zahraničí a chcete druhú alebo tretiu dávku dostať na Slovensku, stačí prísť bez registrácie, ale s čestným vyhlásením a potvrdením o očkovaní do vakcinačného centra či ambulancie lekára. 

Po zaočkovaní druhou alebo treťou dávkou a zaevidovaní to do systému si následne môžete požiadať o Digitálny Covid preukaz EU, v ktorom budete mať zapísanú práve podanú vakcinačnú dávku.