piatok 1. júla 2022

EU: Roaming pokračuje

Systém roamingu za vnútroštátne ceny sa v Európskej únii predĺži o ďalších desať rokov. Nariadenie o roamingu, na konečnom znení ktorého sa v decembri dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady (ministrov) EÚ, je novelizáciou pôvodných predpisov z roku 2015, na základe ktorých boli v roku 2017 zrušené poplatky za roaming. Používatelia mobilných telefónov tak môžu oddnes naďalej telefonovať zo zahraničia v rámci krajín EÚ bez roamingových poplatkov, čiže za cenu, akú platia doma.

Spotrebitelia budú mať zároveň v inom členskom štáte EÚ nárok na rovnakú kvalitu a rýchlosť mobilného pripojenia ako doma. Poskytovatelia roamingu budú povinní ponúknuť rovnakú kvalitu roamingu, akú majú klienti k dispozícii v ich domovskej krajine za predpokladu, že to podmienky siete v navštívenom členskom štáte EÚ umožňujú. Poslancom sa podarilo presadiť ustanovenia, ktoré zakazujú praktiky vedúce k zníženiu kvality roamingových služieb - napríklad prechod zo 4G siete na 3G.

Cestujúci vrátane osôb so zdravotným postihnutím budú mať plný prístup k službám tiesňovej komunikácie bez akéhokoľvek poplatku - či už pôjde o telefonát alebo textovú správu, a to vrátane prenosu informácie o polohe volajúceho. Operátori budú zároveň musieť užívateľov informovať o použití jednotného európskeho čísla tiesňového volania 112. Europoslanci počas rokovaní s ministrami členských štátov presadzovali aj zákaz účtovania príplatkov za hovory do iného členského štátu v rámci EÚ. Cena hovorov do inej krajiny v rámci únie je v súčasnosti stanovaná na maximálne 19 centov za minútu. Výsledná dohoda zaväzuje Európsku komisiu, aby sa touto otázkou zaoberala a zhodnotila, či je nevyhnutné túto maximálnu cenu hovoru do inej krajiny EÚ znížiť.

Strop veľkoobchodných roamingových poplatkov, teda maximálna cena, ktorú si operátori budú účtovať navzájom v prípade, že klient jedného z nich využije v inej krajine EÚ sieť druhého z nich, bude stanovený v roku 2022 na 2 eurá za gigabajt a postupne bude znižovaný až na 1 euro za gigabajt v roku 2027. Ak spotrebiteľ prekročí v rámci roamingu svoj zmluvný limit, suma účtovaná za ďalšie využívanie služieb nebude môcť prekročiť maximálny veľkoobchodný roamingový poplatok.

Nehoda: Kedy volať políciu?

K dopravným nehodám na Slovensku, pri ktorých sa nikto nezranil, od 1. júla 2022 už nie je potrebné volať políciu. Zmenu priniesla novela zákona o cestnej premávke. Ak sa na tom dohodnú účastníci, nehodu bez zranení bude možné riešiť len ako škodovú udalosť a majú ju právo vybaviť prostredníctvom náhrady škody priamo prostredníctvom poisťovne. Policajt však na miesto nehody môže prísť, pokiaľ sa účastníci nevedia dohodnúť na zavinení, alebo ak by niektorý z nich na príchode policajta trval.

Motoristi sú spravidla schopní dohodnúť sa na mieste vzniku dopravnej nehody na zavinení sami a vedia zachytiť okolnosti kolízie do Spoločných záznamov o dopravnej nehode. Toto tlačivo je nevyhnutné v situácii absencie policajného vyšetrovania účastníkmi nehody na mieste vyplniť a podpísať. „Nedá sa však vylúčiť, že táto zmena môže v sporných prípadoch spôsobiť problémy s dokazovaním viny alebo spoluviny a poisťovne budú musieť viac vyšetrovať po vlastnej línii. Policajné vyšetrovanie zo svojej podstaty práve prítomnosťou policajných odborníkov pomáha pri došetrovaní právneho základu nároku, pomáha vniesť svetlo do detailných okolností príčiny vzniku dopravných nehôd,“ pripomína Jiří Moravec. Ak sa teda účastníci dopravnej nehody na jej zavinení zhodnúť nedokážu, odporúča sa aj po nadobudnutí účinnosti novely radšej kontaktovať políciu. Bez účasti polície na mieste sa nezaobídete aj v prípade, keď dôjde ku škode na zdraví niektorého z účastníkov, k poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia, či k úniku nebezpečných kvapalín z niektorého zo zúčastnených vozidiel. Môže to byť napríklad olej, ropné látky a podobne. Vtedy zákon ukladá povinnosť privolať políciu.

Rovnako vo väčšine európskych krajín vrátane ČR platí, že k nehode je nutné privolať políciu: ak došlo k zraneniu alebo usmrteniu osôb; ak bol poškodený majetok tretích osôb (napr. osvetlenie, ploty, dopravné značky); ak máte podozrenie na alkohol alebo návykové látky u protistrany; ak sa druhá strana odmietne identifikovať alebo opustí miesto nehody bez identifikácie; ak došlo k vysokej škode na vozidle, ktorá odhadom prevyšuje 3.990 EUR (v ČR 100.000 korún); ak došlo k úniku nebezpečných látok na vozovku. Privolať políciu sa odporúča aj v prípade, ak sa druhý účastník nevie preukázať „Zelenou kartou“ alebo iným potvrdením o dojednaní poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Konkrétne podmienky zistíte, ak zavoláte na miestnu políciu a  vysvetlíte okolnosti nehody na polícii v konkrétnej krajine. Napríklad  úradný dokument o poškodení vozidiel pri nehode je vo viacerých balkánskych krajinách nevyhnutný na prejazd späť cez hranice.

Sú krajiny, kde sú predpisy prísnejšie. V Poľsku, Chorvátsku, Rumunsku alebo v Maďarsku a Bulharsku musíte políciu privolať vždy, aj keď ide iba o „ťuknutie“. V mnohých krajinách je tiež opustenie miesta nehody pred príjazdom polície alebo okamžité neposkytnutie prvej pomoci zraneným hodnotené ako trestný čin. Naopak, v iných krajinách môže motorista za príjazd polície a vyšetrovanie aj zaplatiť – a to vtedy, ak trvá na príjazde polície aj v prípade, ak nejde o naliehavú situáciu. Ide napríklad o susedné Rakúsko. „Pokiaľ nerozumiete jazyku danej krajiny alebo nesúhlasíte s interpretáciou deja nehody zo strany miestnej polície, volajte asistenčnú službu svojej poisťovne. Jej odborníci pomôžu s tlmočením a môžu váš prípad s miestnou políciou komunikovať za vás. Asistencia poisťovne tiež zorganizuje tlmočníka pre policajné vyšetrovanie, pomôže s tlmočením pri colnom riadení či poradí s prekladmi pri vypĺňaní dokladov,“ radí Jiří Moravec.

štvrtok 30. júna 2022

Radíme: Koľko vody vypiť?

U väčšiny dospelých tvorí voda 60 - 70 % telesnej hmotnosti. Voda je životne dôležitá pre správne fungovanie prakticky všetkých buniek, tkanív a orgánov v tele, rovnako je potrebná aj na správne trávenie a dopravenie živín do vašich buniek a pomáha tiež pri regulácii telesnej teploty. Voda tiež pôsobí ako akýsi „tlmič“ pre mozog a miechu a je aj mazivom pre kĺby, orgány a tkanivá. Adekvátny príjem vody môže dokonca pomôcť pri regulácii hmotnosti.

Koľko vody by ste mali denne prijať? Dnes sa odporúča zohľadniť vek, hmotnosť, pohlavie, úroveň fyzickej aktivity aj vonkajšiu klímu, spravidla je to okolo 2 litrov tekutín denne. Približne 70 - 80 % z prijatých tekutín by malo pochádzať z nápojov: najmenej polovica z nich by mala pochádzať z vody, o dosť menej z tekutín ako čaj, káva, mlieko a iné nápoje. Zvyšných 20 - 30 % by malo pochádzať z potravín bohatých na vodu, ako ovocie a zelenina. „Mnoho ľudí si kladie otázku, či sa konzumácia kofeínových nápojov, ako je káva a čaj, ráta do pitného režimu. Dobrou správou je, že mierne množstvo kofeínu vás neochudobňuje o vodu vo vašom tele. Avšak v tomto prípade je dôležité odsledovať si kalórie prijaté v kávových nápojoch, pretože väčšie množstvá smotany a cukru dokážu spraviť veľkú šarapatu“, dodáva Susan Bowermanová.

Ak nie ste dostatočne hydratovaní, vaše telo bije na poplach takými prejavmi ako smäd a sucho v ústach. Medzi príznaky nedostatočného príjmu tekutín patria tmavý moč, zápcha, zápach z úst, únava svalov či bolesti hlavy. Kým sa však váš smädný mechanizmus spustí, je už vaše telo dehydratované, preto je dôležité, aby ste počas dňa svedomite dbali na dostatočný príjem tekutín.

Tipy, ako zvýšiť príjem vody
• Začnite svoj deň veľkým pohárom vody, a to ešte pred svojou rannou kávou alebo čajom – vytvoríte si vďaka tomu zdravý zvyk, ktorý vám vydrží po celý život.
• Preskúmajte svoje pracovné návyky. Ak máte sklon tráviť veľa času za stolom predtým, než sa pustíte do práce, postavte si na stôl džbán s vodou. Bude vám pripomínať, že treba piť a zároveň budete motivovaní usrkávať si z vody počas dňa, vďaka čomu splníte svoj cieľ príjmu tekutín. Ak pracujete v externých podmienkach, uistite sa, že máte pohodlný prístup k vode (alebo ju majte so sebou).
• Nastavte si na smartfóne časovač alebo použite aplikáciu, ktorá vám bude pripomínať, že sa máte napiť.
• Osviežte váš pitný režim. Pridajte do vody citrusy, bylinky, ovocie alebo šťavu, aby ste zlepšili chuť vášho nápoja; vyberajte si radšej bublinkové a nesladené nápoje alebo si dajte čaj s citrónom; zároveň držte džbán s nápojom v chladničke, aby ste ho mali v lete po ruke príjemne studený a osviežujúci.


EU: Nové partnerstvo v oblasti kultúry a tvorivosti

Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) oznámil zriadenie svojho znalostného a inovačného spoločenstva (ZIS) pre kultúru a tvorivosť, a tým doplnil osem už existujúcich spoločenstiev, z ktorých každé rieši naliehavý spoločenský problém: klímu, digitalizáciu, energetiku, zdravie, suroviny, potraviny, výrobu, mobilitu v meste.

S cieľom uľahčiť zriadenie EIT Culture & Creativity, poskytne EIT víťaznému partnerstvu počiatočný grant až do výšky šiestich miliónov eur, aby sa zaručilo, že bude čo najskôr plne funkčné. Keď bude partnerstvo fungovať na plné obrátky – a ponúkať vzdelávacie programy, podporovať inovačné projekty a poskytovať služby v oblasti zakladania podnikov a služby podnikateľskej akcelerácie v celej Európe – jeho ročný grant sa zvýši a v rámci súčasného programu Horizont Európa by mohol dosiahnuť úroveň približne 70 miliónov EUR ročne. Okrem toho sa predpokladá, že ZIS vďaka pákovému efektu získa ďalšie finančné prostriedky zo súkromného a verejného sektora.

Cieľom konzorcia bude najmä:
  • Zbúrať hranice vo vzdelávaní v kultúrnych a kreatívnych odvetviach vyučovaním špičkových technológií ako medziodvetvových zručností pre tvorivých pracovníkov,
  • Prinášať účelové inovácie, ktoré využívajú silu kultúrnych a kreatívnych odvetví na rozvoj inovačných služieb,
  • Transformovať podniky v kultúrnych a kreatívnych odvetviach prostredníctvom podpory inovácií, inkubačných schém, novátorských investícií a filantropického financovania,
  • Zviditeľňovať prácu a hodnotu kultúrnych a kreatívnych odvetví, najmä kultúry a dedičstva, ako zabezpečovateľa hospodárskej obnovy a spoločenskej súdržnosti,
  • Prehlbovať uznanie a znalosti o kultúrnych a kreatívnych odvetviach a ich jedinečných prínosoch pre výskum a inováciu, prostredníctvom novátorských, dátovo orientovaných postupov.
Vytvorí synergie nielen s vnútroštátnymi a lokálnymi partnermi, ale aj s inými programami a fondmi EÚ, ako je špecializovaný výskumný klaster pre kultúru, tvorivosť a inkluzívnu spoločnosť v rámci programov Horizont Európa a Kreatívna Európa. 

Ransomvér: Až pätina organizácií zažije výpadok

V priebehu posledných 12 mesiacov zaznamenalo výpadok prevádzky v dôsledku ransomvérového útoku 20 % respondentov lokálneho prieskumu Acronis. Ransomvérovému útoku čelila zhruba polovica českých a slovenských organizácií, tretina útok dokázala odraziť, v ostatných prípadoch, bohužiaľ, došlo k zašifrovaniu dát a výpadkom prevádzky.

Ak sa organizácia stane terčom takého útoku, má niekoľko možností, ako sa vyhnúť najhoršiemu. Môže ho napríklad úplne bez následkov odraziť s využitím antimalvéru či špeciálnej ochrany proti ransomvéru. Ak už dôjde k zašifrovaniu dát, stále môžu rýchlo obnoviť prevádzku pomocou disaster recovery či funkčných záloh. Ak ale zlyhajú aj zálohy, potom musí organizácia čeliť dlhodobému výpadku prevádzky so všetkými dôsledkami. Preto IT správcovia odporúčajú, aby sa špeciálna pozornosť venovala nielen ochrane ostrých dát ale aj ochrane záloh.

Najzaujímavejšie zistenia prieskumu zahŕňajú:
• 47 % organizácií sa v posledných 12 mesiacoch vôbec nestretla s ransomvérom, 33 % útok odrazila, u 18 % došlo k zašifrovaniu a krátkodobému výpadku, u 2 % došlo k zašifrovaniu a dlhodobému výpadku.
• Podľa 61 % opýtaných IT správcov je najdôležitejším faktorom ochrany dát funkcia nezmeniteľnosť záloh, 34 % uviedlo aktívnu self-defense ochranu backup systému a 30 % umiestnenie záloh v cloude.
• 93 % IT odborníkov zmienilo Windows systémy ako platformu, na ktorú sú najviac vedené podobné útoky. Konkurenčný macOS uviedlo iba 5 % IT správcov.


SR: Usmernenie regulátora bude potrebné prepracovať

Slovenská legislatíva už má prvé záväzné stanovisko regulátora v oblasti cookies a získavania súhlasu návštevníkov internetových stránok. Aj keď podľa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb nemá povinnosť zverejňovať usmernenia k problematike cookies. Odborníci hodnotia snahu úradu pozitívne, no poukazujú na nedostatočné skúsenosti s výkladom GDPR a z toho prameniace rozpory.

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb v máji t. r. zverejnil stanovisko odboru štátneho dohľadu k problematike získavania súhlasu s cookies, ktoré je doteraz jediným platným usmernením regulátora k používaniu cookies na Slovensku. „Z usmernenia je však zrejmé, že pre štátnych zamestnancov, ktorí doteraz nesledovali usmernenia Výboru (EDPB), rozhodnutia zahraničných dozorných orgánov, prípadne relevantnú judikatúru, je veľmi ťažké sa v priebehu len niekoľkých mesiacov zorientovať v spleti pravidiel a výkladov. Usmernenie nevie zakryť doteraz neexistujúcu prax Úradu pre reguláciu vo vzťahu ku cookies a ani absenciu skúseností Úrad pre reguláciu s výkladom GDPR,“ upozorňuje Jakub Berthoty. Podľa neho má úrad problém tiež pochopiť vzťah medzi účelom spracúvania a typom cookies, pričom si spája zlučiteľnosť účelov s typmi cookies. „Typy cookies sú len akési zaužívané kategórie, používané skôr v hovorovej reči. Podstatný tu je účel spracovania. Osobne nevidím žiadny rozdiel medzi štatistickou a analytickou cookienou a ani usmernenie tieto rozdiely nepopisuje. Takisto pre mňa nie je jasné, či napríklad Google Analytics cookiena predstavuje štatistickú, analytickú alebo marketingovú cookienu. Z hľadiska GDPR je totiž rozhodujúce to, na aký účel prevádzkovateľ získané údaje spracováva,“ približuje Jakub Berthoty.

Medzi ďalšie nedostatky v usmernení patrí aj absencia vysvetlenia informačných povinností (Cookies policy) a to napriek skutočnosti, že otázka súhlasu je s informačnými povinnosťami kriticky previazaná. Usmernenie tiež nevysvetľuje vzťah medzi ePrivacy a GDPR ani judikatúru SDEÚ (Planet 49). Rovnako absentuje práca s ostatnými kľúčovými usmerneniami Výboru (EDPB) aj s usmerneniami zahraničných dozorných orgánov, ktoré obsahujú viaceré výkladové nuansy dôležité pre prax. Usmernenie sa tiež nevenuje odvolaniu súhlasu ani súhlasu detí a chýbajú aj praktické príklady. V usmernení úradu nájdeme dokonca aj absolútne nezmysly, ako napríklad tvrdenie, že nevyhnutné cookies „neukladajú ani nespracúvajú žiadne osobné údaje užívateľov a ich jediným účelom je prenos alebo uľahčenie prenosu správy prostredníctvom siete“ alebo už spomínané chaotické narábanie s účelmi spracúvania.

streda 29. júna 2022

5G: V roku 2022 viac než miliarda používateľov

Globálny tok dát v mobilných sieťach sa za posledné dva roky zdvojnásobil. Do roku 2027 sa očakáva 4,4 miliardy platiacich používateľov v sieťach 5G. Pevný bezdrôtový prístup (FWA) bude v roku 2022 predstavovať 20 % celkovej prevádzky v mobilných dátových sieťach. Cez 5G siete bude do roku 2027 prechádzať 60 % celosvetového toku mobilných dát.

V nasledujúcich piatich rokoch bude na čele rebríčka regiónov s najvyšším pokrytím 5G sieťami severná Amerika. Do roku 2027 tam má túto technológiu využívať až 90 % zákazníkov mobilných operátorov. Nasledovať bude západná Európa s 82 %. Takúto prognózu prináša najnovšie vydanie správy Ericsson Mobility Report. Predpovedá tiež, že míľnik jednej miliardy používateľov 5G sietí globálne sa podarí dosiahnuť koncom roka 2022. Regiónmi na porovnateľne vysokej úrovni zavádzania 5G budú podľa správy aj štáty Perzského zálivu (80 %) a východná Ázia (74 %). Stredná a východná Európa bude pozadu s očakávaným 33-percentným rozšírením 5G medzi používateľmi v roku 2027. Z 10 uvažovaných makroregiónov za ňou zaostanú len Blízky východ so severnou Afrikou (23 %) a subsaharská Afrika (10 %). Krajiny SVE podľa správy Ericsson Mobility Report predbehne aj juhovýchodná Ázia/Oceánia s rozšírením 5G na úrovni 46 %, India (39 %) a Latinská Amerika (35 %).

Správa predpokladá, že do roku 2027 bude z globálneho hľadiska využívať technológie 5G takmer polovica zákazníkov mobilných operátorov. Počet ich používateľov by v tom čase mal prekročiť číslo 4,4 miliardy. Tok dát v mobilných sieťach sa za uplynulé dva roky celosvetovo zdvojnásobil. Tento nárast prevádzky bol spôsobený zvýšeným využívaním smartfónov a mobilného širokopásmového pripojenia, ako aj digitalizáciou spoločnosti a biznisu. Aktuálne štatistiky a predpovede ukazujú, že dopyt po dátovej konektivite a digitálnych službách je a zostane silný, a to napriek globálnej pandémii Covidu-19 a geopolitickým neistotám. Novými používateľmi mobilného širokopásmového pripojenia sa každoročne stáva niekoľko stoviek miliónov ľudí. 5G sa rozširuje rýchlejšie ako všetky predchádzajúce generácie mobilných technológií. K pokrytiu sieťami 5G má v súčasnosti prístup približne štvrtina svetovej populácie. Len počas prvého štvrťroka 2022 pribudlo asi 70 miliónov nových používateľov 5G. Do roku 2027 budú mať prístup k 5G približne tri štvrtiny svetovej populácie.

Správa zdôrazňuje aj čoraz dôležitejšiu úlohu, akú hrá pevný bezdrôtový prístup (FWA) pri poskytovaní širokopásmových služieb. Počet FWA pripojení v roku 2022 presiahne 100 miliónov, pričom toto číslo sa do roku 2027 viac ako zdvojnásobí a dosiahne takmer 230 miliónov. Pokiaľ ide o Internet vecí (IoT), správa uvádza, že v roku 2021 širokopásmový internet vecí (4G a 5G) predbehol 2G a 3G v úlohe technológie, ktorá spája najväčšiu časť všetkých mobilných zariadení pripojených k IoT. Predstavoval 44 percent všetkých IoT pripojení. Masívne technológie Internetu vecí (NB-IoT, Cat-M) vzrástli v roku 2021 celosvetovo takmer o 80 % a dosiahli takmer 330 miliónov pripojení. Očakáva sa, že aj počet zariadení IoT pripojených týmito technológiami v roku 2023 predbehne 2G/3G.


EU: Zásobníky plynu

Európsky parlament prijal predpis, ktorého cieľom je urýchliť napĺňanie zásobníkov plynu pred zimou. Nové nariadenie, ktoré už schválili ministri členských štátov, stanovuje povinnosť naplniť do 1. novembra 2022 zásobníky plynu minimálne na 80 %. Členské štáty a prevádzkovatelia zásobníkov by sa však mali usilovať naplniť ich na 85 %. Pre nasledujúce roky sa minimálna úroveň rezerv navýši na 90 % s cieľom ochrániť Európanov pred možným prerušením dodávok. 

Zásobníky plynu sa na základe nariadenia stanú súčasťou kritickej infraštruktúry. Všetci prevádzkovatelia zásobníkov budú musieť povinne podstúpiť proces certifikácie, aby sa tak predišlo rizikám spojeným s možným vonkajším zasahovaním. Tí prevádzkovatelia, ktorí certifikáciu nezískajú, sa budú musieť vzdať vlastníctva alebo kontroly nad zásobníkmi plynu v Európskej únii.

Európska komisia  najneskôr v auguste 2022 zverejní usmernenie o tom, ako môžu krajiny EÚ spoločne nakupovať plyn. Takýto nákup môže dobrovoľne iniciovať skupina dvoch alebo viacerých členských štátov.



Výzva: Inovačné poukážky Slovensko 2.0

Podnikatelia na Slovensku môžu opäť žiadať o priamu finančnú pomoc na inovácie svojich produktov a služieb. Slovenská inovačná a energetická agentúra otvára výzvu na inovačné poukážky Slovensko 2.0 už 4. júla 2022. Pomoc je zameraná na spracovanie surovín a polotovarov, rozvoj odolných a zdravých lokálnych potravín a na zvyšovanie energetickej efektívnosti v podnikoch.

Výzva bude otvorená do 30. júla 2022, zapojiť sa môžu všetky slovenské podniky, ktoré podnikajú minimálne jeden rok. Žiadatelia musia byť fyzické či právnické osoby, ktoré majú sídlo mimo Bratislavského kraja a v minulosti im nebola preplatená inovačná poukážka z projektu inovujme.sk. Výška spolufinancovania je 15 % celkovej ceny inovácie. Hodnota poukážky je od 2 do 10-tisíc eur. 

Inovačné poukážky Slovensko 2.0 môžu pomôcť napríklad pri zavádzaní nových technológií v potravinárskej výrobe, výskume a vývoji energetických systémov, posilnení potenciálu národných potravinových systémov a tiež pri poradenstve v oblasti duševného vlastníctva a transferu technológií. Podmienky žiadosti o inovačnú poukážku a oblasti finančnej podpory nájdu žiadatelia na webovej stránke inovujme.sk. Informácie získajú aj telefonicky, emailom či osobne v piatich regionálnych konzultačných centrách.


Radíme: Vetranie alebo klimatizácia?

Horúčavy dokážu spôsobiť prehriatie organizmu, zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Najvhodnejším a najprirodzenejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v priestoroch je podľa úradu verejného zdravotníctva vetranie, pomôže aj tienenie a správne nastavená klimatizácia.

Najvhodnejšie je vetrať v noci alebo skoro ráno, pred prehrievaním miestností pomôže tienenie roletami alebo žalúziami. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča udržiavať v interiéri teplotu pod 32 stupňov Celzia počas dňa, v noci by nemala prekročiť 24 stupňov Celzia. Pri používaní ventilátorov je potrebné ich umiestniť a nasmerovať mimo prítomných osôb. Úrad radí tiež odpojiť elektrické zariadenia, ktorých používanie nie je nevyhnutné. Zo zariadení totiž môže sálať teplo a môže tak dochádzať k zohrievaniu vzduchu v interiéri. 

Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia. Nesprávne používaná klimatizácia môže hlavne pri dlhých cestách uškodiť aj v aute, preto úrad odporúča klimatizáciu časovo regulovať na desať až 15 minút za hodinu.

utorok 28. júna 2022

SR: Zaokrúhľovanie na pošte

Od 1. júla 2022 začína na Slovensku platiť novela zákona o cenách, ktorá má minimalizovať obeh jednocentových a dvojcentových mincí povinným zaokrúhľovaním platieb v hotovosti. Okrem predajní sa s touto novinkou budeme stretávať aj na pošte. Výnimkou zo zaokrúhľovania na poštách budú výplaty dôchodkov, dávok, súm zaslaných poštovými poukazmi / e-poukazmi na výplatu a výplatných operácií Poštovej banky, ktoré nie sú realizované spoločne s ostatnými službami Slovenskej pošty. Rovnako pri platbách za služby Slovenskej pošty platobnou kartou sa platby nebudú zaokrúhľovať. 

Ostatné všetky prijímané platby v hotovosti bude aj Slovenská pošta od júla t. r. zaokrúhľovať podľa určených pravidiel na 5 eurocentov. Celkový zvyšok nezaokrúhlenej platby platenej v hotovosti, ktorý je nižší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je rovný alebo vyšší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nahor. Ak je platba platená v hotovosti súčtom cien / platieb za viac služieb, zaokrúhľuje sa takto až výsledná suma platená v hotovosti. Jedno a dvojcentové mince naďalej zostanú zákonným platidlom.

Slovenská pošta bude prijímať bez obmedzení od 1.7.2022 zásielky s dobierkovou sumou, ktorá nie je zaokrúhlená na 5 eurocentov. Pri úhrade dobierkovej sumy v hotovosti sa táto zaokrúhli podľa platných pravidiel „na účet“ Slovenskej pošty. Odosielateľovi zásielky bude zo strany Slovenskej pošty prevedená na účet dobierková suma, ktorú zadal odosielateľ pri podaní zásielky (nezaokrúhlená); v prípade výplaty dobierkovej sumy v hotovosti (Dobierka na adresu), bude táto suma zaokrúhlená podľa platných pravidiel.

EU: Zmeny pre Erasmus+

Európsky parlament vyzýva na odstránenie prekážok, ktoré obmedzujú dosah hlavného programu Európskej únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport. Suma finančných prostriedkov vyplatených prostredníctvom grantov na mobilitu je v niektorých prípadoch stále nedostatočná a môže viesť k vylúčeniu tých študentov, ktorí si mobilitu nemôžu dovoliť. Erasmus+ si žiada tiež väčšiu flexibilitu v prípade kríz, ako je súčasná vojna na Ukrajine.

Poslanci vyzývajú na navýšenie finančných prostriedkov, ktoré sú pridelené na opatrenia na začleňovanie do programu Erasmus+ v roku 2023. Na oslovenie ľudí zo znevýhodneného prostredia alebo osôb s osobitnými potrebami sú podľa poslancov potrebné lepšie prispôsobené riešenia financovania ako predfinancovanie, doplnkové granty, platby vopred a jednorazové platby, ktoré by pomohli pokryť ich potreby, najmä životné náklady.  Žiadajú aj o poskytnutie väčšej pomoci ukrajinským študentom a väčšej podpory ukrajinským inštitúciám poskytujúcim vysokoškolské vzdelávanie.

Parlament tiež vyzýva na odstránenie byrokracie a uľahčenie pochopenia procesu účasti na programe Erasmus+, keďže administratívna záťaž sa týka najmä osôb s osobitnými potrebami. Je potrebné riešiť aj pretrvávajúce problémy súvisiace s IT nástrojmi programu Erasmus+, aby sa odstránili prekážky prístupu pre menšie organizácie a starších účastníkov. Poslanci okrem iného navrhujú zaviesť „hybridnú mobilitu“ pre osoby so zdravotným znevýhodnením, zlepšiť usmernenia Európskej komisie o tom, ako čo najlepšie osloviť študentov so zdravotnými problémami, kultúrnymi rozdielmi, hospodárskymi, geografickými a sociálnymi prekážkami, ako aj investovať viac do jazykovej prípravy pre žiadateľov a cielených informačných kampaní.




































Výzva: Letné školy

Upevnenie vedomostí a znalostí žiakov, ale aj podpora pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia či z Ukrajiny. To je cieľom takzvaných letných škôl, ktoré sa budú na Slovensku organizovať už po tretí raz. Základné, špeciálne základné školy, špeciálne výchovné zariadenia a spojené školy, ktoré majú organizačnú zložku základnej školy a sú zaradené v sieti škôl a školských zariadení, sa môžu zapojiť do výzvy na organizáciu letných škôl do 30. júna 2022. Maximálny peňažný príspevok je 10 tisíc eur.

Letné školy budú realizované od 11. júla do 26. augusta. 2022. Školy si môžu vybrať termín podľa vlastných potrieb a podľa záujmu žiakov a rodičov. Do výzvy sa môžu zapojiť základné školy, špeciálne základné školy, špeciálne výchovné zariadenia a aj spojené školy, ktoré majú organizačnú zložku základnej školy. Každá škola môže požiadať o príspevok v maximálnej hodnote 10-tisíc eur, ktoré využije na odmenu pre učiteľov letnej školy, zabezpečenie pomôcok, dopravy či stravného pre žiakov. Jeden cyklus trvá nepretržite dva týždne, teda desať pracovných dní, čomu budú prispôsobené aj finančné prostriedky, ktoré škola dostane. Tak ako vlani bude denný rozsah výchovno-vzdelávacích aktivít možný v dvoch variantoch. Krátky trvá štyri až šesť vyučovacích hodín a dlhý sedem až desať.

V minulom roku sa do Letných škôl zapojilo 16-tisíc detí, tento rok by sa počas letných mesiacov malo vzdelávať viac než 20-tisíc žiakov. Do činnosti Letnej školy 2022 sa budú môcť v podporných školách zapojiť tak ako v predchádzajúcich rokoch aj dobrovoľníci, neziskový sektor, komunitné centrá, prípadne aj matky ukrajinských detí.

IT: Stres zamestnancov

Vysoká zodpovednosť a rastúce požiadavky používateľov prehlbujú stres IT personálu. ZEBRA SYSTEMS na základe svojho dopytovania sa medzi partnermi zistila, že rastie priemerný počet používateľov, o ktorých sa stará každý IT administrátor – každý zo 40 % lokálnych IT správcov sa teraz stará o viac ako 150 a 11 % dokonca o viac než 300 používateľov. Zvyšujúce sa nároky zo strany používateľov a zodpovednosť za bezproblémový chod firemných sietí prehlbujú stres administrátorov a môžu v krajnom prípade viesť k vyššej chybovosti či fluktuácii IT personálu.

Priemerná veľkosť firemnej IT infraštruktúry neustále rastie a rovnako tak sa zvyšuje jej dôležitosť v každodennom podnikaní. To kladie enormné nároky na zaistenie chodu s minimálnymi výpadkami a na zabezpečenie pred kybernetickými incidentmi. IT administrátori sa dostávajú pod tlak ako vedenia podnikov, tak užívateľov stále viac závislých na rade IT nástrojov a služieb, takže hľadajú spôsob, ako zvýšiť svoju produktivitu a pritom nepoľaviť z bezpečnostných nárokov.

Kľúčové zistenia:
  • O menej než 30 používateľov sa stará 9 % IT správcov, 13 % sa stará o 30 – 75 používateľov, 38 % o 75 – 150 používateľov, 29 % o 150 – 300 používateľov a 11 % o viac než 300 používateľov.
  • Hlavným dôvodom vysokého stresu IT administrátorov je vysoká zodpovednosť (71 % opýtaných), rastúce nároky užívateľov (56 %), príliš mnoho využívaných nástrojov (29 %) a rast kybernetických útokov (27 %).
  • Kľúčové na zvýšenie ich produktivity je vyššia úroveň automatizácie (70 %), integrácia nástrojov pre IT správu (56 %), komfortné pracovné prostredie (37 %) a zvýšenie firemných IT rozpočtov (26 %).





pondelok 27. júna 2022

Radíme: Poistná udalosť

Letné mesiace sa každý rok spájajú so zvýšeným počtom ľudí, ktorí sa rozhodli cestovať automobilmi. Väčšia frekvencia áut na cestách prijáša väčší počet škodových udalostí a dopravných nehôd. Odborníci odporúčajú pred cestou venovať zvýšenú pozornosť kontrole vozidla a potrebným dokladom, akými sú platné povinné zmluvné poistenie (PZP), havarijné poistenie či STK a emisná kontrola. 

Kľúčovým je platné povinné zmluvné poistenie vozidla, pretože chráni v prípade škodovej udalosti, ktorou ste spôsobili škodu na cudzom vozidle, majetku alebo zdraví. „Ak vinník PZP nemá, náhradu škody poškodenému za neho uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov z garančného fondu a následne ju od vinníka vymáha formou regresu. Tieto škody však de facto platia všetci ostatní zodpovední vodiči, pretože príjmy garančného fondu sú tvorené z poistného z PZP,” vysvetľuje Eva Jacková. Doklad o platnosti PZP, takzvaná biela karta, zabezpečuje v prípade potreby plnenie pri vyššie spomenutých situáciách. „Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že kvôli dvom nezaplateným dňom v prípade škody, si bude poisťovňa od účastníka, ktorý nehodu spôsobil nárokovať dokonca až 100 % plnenie. Je to samozrejme skôr ojedinelý prípad, nakoľko v takýchto prípadoch poisťovňa berie do úvahy počet nezaplatených dní, ako aj platobnú disciplínu klienta. Je však určite dobré mať povinné zmluvné poistenie pred cestou v poriadku,” potvrdzuje Štefan Fajnor. Okrem kontroly platnosti PZP je dôležité overiť si, či biela karta obsahuje krajiny, kam dovolenkujúci cestuje.

Vyčerpávajúca cesta a dlhé hodiny strávené na cestách zvyšujú riziko nehody. Preto je dobré myslieť aj na prípady, kedy môže vzniknúť škoda na vlastnom vozidle, či už vlastnou vinou, počasím alebo inou neočakávanou okolnosťou a mať v poriadku aj havarijné poistenie. Podľa údajov SLASPO počet registrovaných vozidiel v SR v roku 2021 presiahol 3,43 milióna. Havarijné poistených je z nich len necelých 21 %. Počet poistných udalostí plnených z PZP v roku 2021 bol takmer 120 tisíc a z havarijného poistenia 177 tisíc. Ak vodič nemá havarijné poistenie, tak pri nehode, ktorú sám zavinil, si škodu na vlastnom vozidle musí hradiť v celom rozsahu sám. Ako súčasť cestovného poistenia ponúkajú viaceré poisťovne aj balík autopoistenia spolu s asistenčnými službami v prípade cesty do zahraničia, na ktoré klienti často zabúdajú, alebo ich nevyužijú. Väčšinou kryje náklady na ubytovanie, odťahovú službu a príjazd servisného technika. Rozsah krytia samozrejme závisí už od konkrétnej poisťovne. Medzi najčastejšie chyby, na ktoré odborníci upozorňujú je výber poistenia na základe najnižšej ceny. 

EU: Letectvo s nulovými emisiami

Súkromné aj verejné subjekty z leteckej komunity odhodlané podporovať uvedenie lietadiel s nulovými emisiami do prevádzky Európska komisia vyzýva, aby vyplnili on-line formulár a pripojili sa k Aliancii pre letectvo s nulovými emisiami. Prvé zasadnutie valného zhromaždenia sa uskutoční na jeseň tohto roku. Očakáva sa, že v nadchádzajúcich dvoch desaťročiach sa uvedie na trh vyše 44.000 nových lietadiel. Potenciálny objem trhu s lietadlami s nulovými emisiami sa odhaduje na 26.000 kusov do roku 2050 s celkovou hodnotou 5 biliónov eur.

Zámerom Aliancie pre letectvo s nulovými emisiami je pripraviť letecký ekosystém na uvedenie vodíkových a elektrických lietadiel do prevádzky a zabezpečiť tak, aby letecká doprava prispievala k cieľu, ktorým je dosiahnuť klimatickú neutralitu v Európskej únii do roku 2050. Aliancia združí zástupcov výrobcov lietadiel, leteckých spoločností, letísk, energetických spoločností a poskytovateľov palív, normalizačných a certifikačných agentúr, záujmových skupín cestujúcich a ochrancov životného prostredia a regulačných orgánov. 

Spoločne sa budú snažiť identifikovať všetky prekážky, ktoré bránia uvedeniu vodíkových a elektrických lietadiel do prevádzky, vypracujú odporúčania a plán na ich riešenie, budú podporovať investičné projekty a budú vytvárať synergie a dynamiku medzi členmi aliancie. Členovia budú riešiť najmä otázky, ako sú požiadavky na palivo a infraštruktúru vodíkových a elektrických lietadiel na letiskách, normalizácia a certifikácia a dôsledky pre prevádzkovateľov (letecké spoločnosti) a manažment letovej prevádzky.


On-line: Kalkulačka na sociálne odvody

Na informatívny výpočet poistného pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) od 1. júla 2022 zverejnila na svojich webových stránkach Sociálna poisťovňa on-line kalkulačku. Podľa nej jednoducho zistia, či im vznikne od 1. júla 2022 (resp. od 1. októbra 2022 pri odloženom daňovom podaní) povinnosť platiť sociálne poistenie a zároveň si môžu vypočítať aj jeho výšku.

Do on-line kalkulačky na informatívny výpočet poistného od 1. júla 2022 sa najprv vloží údaj o príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (príjmy bez odpočítania výdavkov). Kalkulačka oznámi, či SZČO k 1. júlu 2022 (resp. k 1. októbru 2022) vzniklo, alebo naďalej trvá povinné nemocenské a dôchodkové poistenie, alebo jej poistenie zaniklo. V prípade, že je povinná platiť poistné, pokračuje v jeho výpočte po kliknutí na Vypočítaj vymeriavací základ. Následne postupuje podľa návodu on-line kalkulačky. V prípade, že SZČO pozná svoj vymeriavací základ, môže do kalkulačky zadať iba tento údaj. Po kliknutí na Vypočítaj kalkulačka vypočíta sumu sociálneho poistenia.

Výpočet v kalkulačke je informatívny a Sociálna poisťovňa bude informovať SZČO o zmene v ich poistení do 21. júla 2022 formouoznámenia, ak od 1. júla 2022 vzniká SZČO povinné poistenie, a tiež ak jej povinné poistenie pokračuje, alebo zaniká. Prvú platbu za júl 2022 potom SZČO uhradí do 8. augusta 2022. Sociálna poisťovňa bude následne v októbri podobne informovať aj SZČO, ktoré majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania.

Novinka: Povinné zaokrúhľovanie

Obmedzenie používania 1- a 2- centových euromincí v hotovosti platí už v piatich krajinách eurozóny: Fínsko, Holandsko, Belgicko, Írsko a Taliansko. Od 1. júla 2022 sa pridáva aj Slovensko, kde začína platiť povinnosť zaokrúhľovať konečnú sumu nákupov v hotovosti na najbližších päť centov. Zaokrúhľovanie sa nevzťahuje na bezhotovostné platby kartou, mobilom či smart hodinkami. Národná banka Slovenska (NBS) dodáva, že 1- a 2- centové mince zostávajú zákonným platidlom aj po 1.7.2022, preto platí aj naďalej povinnosť ich prijímať pri hotovostných platbách.

Zaokrúhľovať sa bude konečná suma nákupu v hotovosti (nie jednotlivé položky nákupu) na najbližší 5 cent, viď. tabuľka NBS.

Celková konečná suma nákupu zaplatená v hotovosti končiaca na:Zaokrúhlenie na:PríkladSuma po zaokrúhlení platená v hotovosti
1 cent alebo 2 centy0 centov12,42 EUR12,40 EUR
3 centy alebo 4 centy5 centov12,43 EUR12,45 EUR
5 centov5 centov12,45 EUR12,45 EUR
6 centov alebo 7 centov5 centov12,47 EUR12,45 EUR
8 centov alebo 9 centovnajbližší násobok 10 cent12,48 EUR12,50 EUR

Pri kombinácii hotovosti a bezhotovostnej platby, napr. platobná karta + hotovosť, alebo stravné lístky/darčekové poukážky + hotovosť, sa zaokrúhľuje len tá časť sumy, ktorá pripadá na platbu v hotovosti. 
Príklad: konečná suma nákupu bude v hodnote 36,99 EUR:
Hotovosť + platobná karta: 30 EUR zaplatí v hotovosti a 6,99 EUR zaplatí platobnou kartou – konečná suma nákupu sa nezaokrúhľuje.
Stravné lístky/darčekové poukážky a pod. + hotovosť: 30 EUR zaplatí stravnými lístkami, darčekovými poukážkami a podobne a 6,99 EUR zaplatí hotovosťou – zaokrúhlenie na 7,00 zaplatené hotovosťou.
Stravné lístky/darčekové poukážky + platobná karta: konečná suma nákupu sa nezaokrúhľuje.
Obmedzenia pri platbe: platí právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí (akejkoľvek nominálnej hodnoty); to však neplatí pre Národnú banku Slovenska, banky, iných poskytovateľov platobných služieb a poštové podniky. 1- a 2- centové euromince zostávajú naďalej zákonným platidlom, nie je ich potrebné osobitne vymieňať. Ak by však predsa len občan, obchodník, mal záujem tieto mince vymeniť, je to možné či už v NBS alebo aj v bankách za obvyklých podmienok pre výmenu peňazí; NBS neúčtuje pri výmene 1- a 2- centových mincí poplatok.