štvrtok 15. mája 2025

EU: Stop pre ruskú energiu

Európska únia plánuje ukončiť svoju závislosť od ruskej energie zastavením dovozu ruského plynu a ropy aj postupným odstavením ruskej jadrovej energie. Zároveň chce zabezpečiť stabilné dodávky a ceny energie v celej únii. Napriek pokroku, ktorý sa dosiahol v rámci plánu REPowerEU a prostredníctvom sankcií uložených od invázie Ruska na Ukrajinu, EÚ zaznamenala v roku 2024 oživenie dovozu ruského plynu. Opatrenia sú navrhnuté tak, aby zachovali bezpečnosť dodávok energie do EÚ a zároveň obmedzili akýkoľvek vplyv na ceny a trhy.

Predpokladá sa, že od roku 2025 budú globálne dodávky LNG rýchlo rásť, zatiaľčo dopyt po plyne sa zníži. Očakáva sa, že po úplnom vykonaní rámca energetickej transformácie a akčného plánu pre cenovo dostupnú energiu EÚ nahradí do roku 2030 až 100 miliárd metrov kubických zemného plynu, čo znamená zníženie dopytu o 40 – 50 miliárd m³ do roku 2027. Zároveň sa očakáva, že kapacity zemného plynu sa do roku 2028 zvýšia približne o 200 miliárd m³, čo je päťkrát viac ako súčasný dovoz ruského plynu do EÚ. Pokiaľ ide o plyn, rozhodujúce je, že sa zabráni novým zmluvám s dodávateľmi ruského plynu (potrubie a zemný plyn) a existujúce spotové zmluvy sa do konca roka 2025 ukončia. Toto opatrenie zaručí, že EÚ už do konca tohto roka zníži objem zostávajúceho dovozu plynu z Ruska o tretinu. Komisia ďalej navrhne zastaviť všetok zostávajúci dovoz ruského plynu do konca roka 2027.

Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi, aby ukončenie dovozu ruskej energie do EÚ bolo postupné a koordinované. Členské štáty požiada, aby vypracovali plány, akými metódami prispejú do konca tohto roku k postupnému odstráneniu dovozu ruského plynu, jadrovej energie a ropy. Predloží aj nové opatrenia na riešenie tieňovej flotily Ruska, ktorá prepravuje ropu. Pokiaľ ide o jadrovú energiu, návrhy, ktoré sa predložia na budúci mesiac, budú zahŕňať opatrenia týkajúce sa dovozu obohateného uránu z Ruska, ako aj obmedzenia týkajúce sa nových zmlúv o dodávkach uránu, obohateného uránu a iných jadrových materiáloch pochádzajúcich z Ruska, ktoré sa budú uzatvárať spoločne so Zásobovacou agentúrou Euratomu (ESA). Plánuje sa aj európska iniciatíva za zriadenie rádioizotopového centra s cieľom zabezpečiť dodávky rádioizotopov na lekárske účely v EÚ prostredníctvom zvýšenej vlastnej výroby.

Plán REPowerEU bol zavedený v máji 2022. Vďaka doposiaľ prijatým opatreniam sa znížil objem dovozu ruského plynu zo 150 mld. m³ v roku 2021 na 52 mld. m³ v roku 2024, pričom podiel dovozu ruského plynu klesol zo 45 % na 19 %. Všetok dovoz ruského uhlia bol na základe sankcií zakázaný. Dovoz ropy klesol: z 27 % na začiatku roka 2022 na aktuálne 3 %. Pokiaľ ide o jadrovú energiu, členské štáty, ktoré stále používajú ruské reaktory typu VVER, dosiahli pokrok pri nahrádzaní ruského jadrového paliva palivom od iných výrobcov.