piatok 9. augusta 2019

Inteligentné zariadenia: V moderných automobiloch

Existujú dva spôsoby, ako si automobiloví nadšenci zaobstarajú vozidlo plne prepojené s internetom. Buď k nim s touto výbavou prichádza priamo z výrobnej linky, alebo mu technologický „tuning“ doprajú samotní vodiči množstvom doplnkových inteligentných zariadení. Kým obe z možností poskytujú väčší zážitok z jazdy či cestovania, na druhej strane však inteligentné zariadenia poskytujú úplne nový priestor na ich zneužitie.

Potvrdil to aj nedávny prieskum spoločnosti Kaspersky. Zakaždým, keď sa nejaká technológia medzi používateľmi udomácni, rastie aj bezpečnostné riziko s ňou spojené. Z tohto dôvodu sa experti rozhodli zistiť, či tieto správy o bezpečnosti zariadení internetu vecí mali nejaký vplyv na výrobcov inteligentných zariadení určených pre automobilový priemysel. Výskumníci analyzovali niekoľko náhodne vybraných zariadení, vrátane automobilovej diagnostickej jednotky pre OBD s bluetooth, merača tlaku v pneumatikách, monitorovacieho systému teploty, inteligentného alarmu, GPS zariadenia a palubnej kamery ovládanej cez mobilnú aplikáciu.

Ich zistenia boli pozitívnym prekvapením: zatiaľ čo odvetvie IoT (tzv. internet vecí) sa častokrát považuje za zraniteľný segment, doplnková tzv. smart výbava automobilov sa v testoch ukázala ako bezpečná až na pár menších zraniteľností. Odhalené riziká sa týkali najmä systému na ovládanie dynamiky riadenia, zariadenia s možnosťou ovládať signál z monitorovacieho systému v pneumatikách, a to najviac znepokojujúce – riziko pri zariadení umožňujúcom otvoriť dvere na aute pomocou alarmu. Všetky spomínané prvky sa však iba ťažko implementujú, prípadne zlodejovi neposkytnú žiaden okamžitý či priamy výsledok.

Aby boli inteligentné zariadenia v aute ešte bezpečnejšími
1. Keď sa rozhodujete o tom, ktorú časť vášho vozidla chcete spraviť inteligentnejšou, v prvom rade zvážte možné bezpečnostné riziká. Radšej si dvakrát rozmyslite, či má vaše nové zariadenie niečo dočinenia s telemetriou auta či prístupom k jeho “kritickým funkciám”.

2. Pred kúpou zariadenia si trochu posurfujte internetovými stránkami a skúste si vyhľadať rôzne novinky či informácie o jeho zraniteľných miestach. Je pravdepodobné, že zariadenie, ktoré ste si zadovážili, už bolo preverené bezpečnostnými technikmi a prípadné nedostatky boli odstránené alebo aspoň zaplátané.

3. Kúpiť si najnovšie zariadenie na trhu nemusí byť vždy ten najlepší nápad. Môžu sa v nich nachádzať štandardné bugy alebo nedostatky, ktoré zatiaľ vývojármi a technikmi neboli objavené. Ideálne je zadovážiť si také zariadenie, ktoré už prešlo niekoľkými aktualizáciami softvéru.

4. Vždy premýšľajte nad mobilným rozmerom svojho zariadenia, obzvlášť, ak pracuje pod operačným systémom Android. Aplikácie sú veľmi nápomocné a uľahčujú život, ale keď je raz smartfón zasiahnutý malvérom, mnoho vecí nemusí dopadnúť najlepšie.