utorok 6. augusta 2019

Aktuálne: Google umožní inštalvať do Androidu aj iné vyhľadávače

Google chce umožniť konkurentom zaplatiť za to, aby si používatelia pri nastavovaní zariadenia s operačným systémom Android mohli vybrať ich vyhľadávač. Ide o riešenie ako reakciu na výčitky Európskej komisie (EK) pre nečestnú súťaž. Spoločnosti bola udelená pokuta 4,34 miliardy eur pre predinštalovaný vyhľadávač Google bez akejkoľvek alternatívy pre zákazníka.

Od začiatku budúceho roka budú mať používatelia v Európe možnosť zvoliť si medzi Google a tromi ďalšími vyhľadávačmi. O tom, ktorí traja to budú, rozhodne aukcia s uzatvorenými ponukami. Zoznam štyroch vyhľadávačov bude vytvorený podľa princípu náhody. Aukcie sa budú konať raz ročne v každej členskej krajine. Spoločnosti majú v ponuke uviesť cenu, ktorú sú ochotné zaplatiť vždy vtedy, keď sa používateľ rozhodne pre ich službu. Mesačne dostanú od Google faktúru, ktorú však uhradia až vtedy, keď si používatelia zvolia ich službu. Aukcia je podľa Google čestná a objektívna metóda na určenie toho, ktoré vyhľadávače sa zobrazia na displeji. Poskytovatelia vyhľadávacích služieb môžu sami rozhodnúť, akú hodnotu pre nich má miesto v zozname, ktorý sa však bude zobrazovať iba v zariadeniach s predinštalovaným vyhľadávačom Google. 

Európska komisia je spokojná s tým, že Google prisľúbil konkurencii možnosť predinštalovať svoje služby do mobilných telefónov. Predtým to totiž nebolo vôbec možné. EK zároveň zdôraznila, že bude pozorne sledovať spôsob realizácie tohto riešenia, ako aj reakcie ostatných trhových hráčov na celý proces.