piatok 9. augusta 2019

On-line: Kúpanie v kvalitnej vode

Pred nami je ďalší horúci víkend, ktorí mnohí strávia pri vode. Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku nájdete aj tento rok na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR. Tento týždeň bola vyhovujúca kvalitu vody na 14 prírodných kúpaliskách. Povolenie na prevádzku malo 207 umelých kúpalísk a 587 bazénov. 

Medzi vyhovujúce prírodné kúpaliská patria Zlaté piesky, Kuchajda, Slnečné jazerá (Bratislavský kraj), rekreačná oblasť Kunovská priehrada Sobotište (Trnavský kraj), Liptovská Mara – Liptovský Trnovec (Žilinský kraj), plážové kúpalisko – jazero v Banskej Bystrici, Ružiná pri obci Divín, Teplý Vrch – Pláž Drieňok, Teplý Vrch – Pláž Ormet (Banskobystrický kraj), Delňa, Veľká Domaša – Tišava (Prešovský kraj) a Zemplínska Šírava - Medvedia hora, Zemplínska Šírava – Hôrka a Vinianske jazero (Košický kraj). 

Naopak zákaz kúpania z dôvodu prekročených medzných hodnôt chlorofylu a cyanobaktérií a nízkej priehľadnosti vody pre verejnosť naďalej pretrváva na Zelenej vode – Kurinci. Nevyhovujúca kvalita vody je v lokalitách Ružín – prítoky, Vodná nádrž Duchonka a Lipovina – Bátovce. Výsledky laboratórnych analýz preukázali nevyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie zo zdravotných dôvodov aj na Ružíne a na Štrkovisku Čaňa. Znížená priehľadnosť bola podľa hygienikov zaznamenaná na Šintavských baniach a zvýšená farba na vodnej ploche Tona v Šuranoch. Znížená priehľadnosť a zvýšená farba bola na Lipovine – Bátovce, voda na kúpanie v ostatných zdravotne významných ukazovateľoch však je vyhovujúca.

Prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na kúpanie bolo preukázané v B5 detskom bazéne na Termálnom kúpalisku (TK) Vincov les Sládkovičovo, vonkajšom bazéne v Rekreačnom zariadení Pstružné v Revúcej, v dojazdovom bazéne tobogánu na Letnom kúpalisku (LK) Topoľčany, vo vonkajšom bazéne v ThermalParku Nitrava v Poľnom Kesove. Prekročenie biologického ukazovateľa kvality vody na kúpanie bolo zistené na základe ostatných odberov v detskom bazéne na Biokúpalisku Borovica v Lozorne. Bol tiež vydaný zákaz prevádzky pre nevyhovujúcu mikrobiologickú kvalitu vody na kúpanie v detskom bazéne na Kúpalisku Bretka.