pondelok 19. novembra 2018

Aktuálne: Spoločný poradenský deň k dôchodkom

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a slovenská Sociálna poisťovňa (SP) uskutočnia už po desiatykrát spoločný poradenský deň k dôchodkom.
     
Odborníci z oboch inštitúcií budú k dispozícii záujemcom o informácie vo štvrtok (22.11.) na okresnej správe sociálneho zabezpečenia (OSSZ) v Uherskom Hradišti. Cieľom poradenského dňa je poskytnúť osobné konzultácie ľuďom, ktorý získali nárok na sociálne zabezpečenie v Českej aj Slovenskej republike. Na jednom mieste sa dozvedia, aké sú podmienky dôchodku v oboch štátoch, ako majú postupovať pri vybavovaní žiadosti o dôchodok, aké podklady k tomu potrebujú, akým spôsobom sa dôchodky z Českej republiky na Slovensko a naopak vyplácajú a podobne.
     
Priznávanie všetkých druhov dôchodku za odpracované roky v spoločnom štáte má svoje špecifické pravidlá, ktoré sú zakotvené v zmluve medzi ČR a SR. Pre ľudí s pracovnou históriou v spoločnej federácii je poradenský deň ideálnou príležitosťou ako získať fundované informácie o tom, ako sa im poistenie získané do roku 1992 započíta na dôchodok. ČSSZ odporúča dohodnúť si vopred čas stretnutia na telefónnom čísle +420 572539196 alebo mailom iva.dvouleta@cssz.cz. Ľudia, ktorí prídu na konzultáciu, by si nemali zabudnúť občiansky preukaz alebo cestovný pas a doklady o dôchodkovom poistení príp. ďalšie súvisiace dokumenty. Poradenstvo je poskytované bezplatne.