streda 29. augusta 2018

Upozorňujeme: Nebezpečný prevoz zvierat

Už aj Slováci so sebou na dovolenky berú svojich psov či mačky. A často ich prevážajú nesprávne zabezpečené. Allianz Centrum pre technológie (AZT) v Mníchove crash testom zistilo, že počas nehody v rýchlosti 40 km za hodinu vyvinie 35-kilogramový nemecký ovčiak silu až 1.400 kilogramov!
     
Podľa Carstena Reinkemeyera, odborníka na automobilové strojárstvo a dopravnú bezpečnosť z AZT, crash test ukázal, že ak sa na zadnom sedadle vezie nezaistený stredne veľký pes, môže pri čelnom náraze aj pri pomerne nízkej rýchlosti dôjsť k úplnému zničeniu predných sedadiel. Psy, ktoré vážia do 12 kilogramov, by mali byť zabezpečené špeciálnym postrojom z nepružného materiálu, ktorý sa pripne k bezpečnostnému pásu. Pre väčšie zvieratá sú určené prepravné boxy či klietky v batožinovom priestore. Tie nielen minimalizujú riziká pri samotnej nehode, ale sú vhodné aj po nej, kedy často vydesené zvieratá nekontrolovateľne vybiehajú z áut a ohrozujú tak seba aj okolitú premávku.
     
Odborníci tiež varujú majiteľov psov a iných domácich zvierat, aby nikdy neopustili svojich miláčikov v aute počas veľmi slnečných dní. Uzamknuté vozidlo sa môže stať v priebehu niekoľkých minút horiacou pecou, v ktorom sú domáce zvieratá ponechané bez dostatku kyslíka.