utorok 1. júna 2021

Radíme: Neodsúvajte aktualizácie

Vyskakovacie okná či notifikácie s upozorneniami na vykonanie aktualizácie operačného systému používatelia častokrát ignorujú. Podľa odborníkov na kyberbezpečnosť však robíme chybu, najmä ak tento krok dlhodobo ignorujeme. Hrozí totiž riziko útoku hrkerov, ktorí využívajú slabé zabezpečenie zariadení. Prísť tak môžeme o cenné dáta, no môže nám byť tiež ukradnutá identita či v horšom prípade financie alebo prístup k bankovému kontu.

„Aktualizáciu systému považuje stále veľké množstvo používateľov za nutné zlo, ktoré musia z času na
čas pretrpieť. Preto s týmto úkonom často čakajú až do poslednej chvíle, kedy si aktualizáciu vyžaduje program či aplikácia alebo samotné zariadenie. Aktualizácie sú však mimoriadne dôležité pre vašu digitálnu a kybernetickú bezpečnosť. Čím skôr svoje zariadenie aktualizujete, tým skôr sa budete cítiť istejší, že je váš mobil, tablet či počítač bezpečnejší – až do nasledujúcej aktualizácie“, odporúča Vladimír Palečka. Používať zastaraný softvér, aplikáciu alebo operačný systém prirovnávajú odborníci k životu v dome bez zámkov na dverách. Ak ignorujete aktualizácie v počítači či mobilnom zariadení, nechávate počítač otvorený pre hekerov. Tí sa môžu dostať k vašim citlivým dátam, ovládať zariadenia, vidieť obraz z bezpečnostných kamier alebo napríklad ukradnúť financie či identitu, pod ktorou môžu napáchať nemálo škôd.

Aktualizovať svoje zariadenie či softvér v ňom by ste preto podľa odborníkov mali z niekoľkých
dôvodov:
1.) Aktualizácia prináša niekoľko nových vecí: Aktualizácia softvéru ponúka viaceré výhody. Okrem opravy objavených bezpečnostných dier často pridávajú nové funkcie a odstraňujú tie neefektívne, resp. zastarané.
2.) Aktualizácie pomáhajú opraviť chyby zabezpečenia: Hekeri milujú bezpečnostné chyby sotfvéru – tzv. zraniteľné body. Zraniteľnosť softvéru je bezpečnostná diera alebo slabina nájdená v programe, prípadne v operačnom systéme. Hekeri môžu využiť túto slabinu napísaním kódu, ktorý sa na túto slabú stránku zameriava. Kód je zabalený do malvéru, ktorý slúži ako dopravný prostriedok pre spomínaný kód do počítača. Malvér na nás môže číhať takmer všade, pri prehliadaní webu, sťahovaní súborov, otváraní emailov. „Poznáme hneď niekoľko známych prípadov, kedy sa útočníci zamerali na citlivé dáta uložené na počítačoch, ktoré znefunkčnili a za ich odblokovanie požadovali nemalú sumu zaplatenú v digitálnej mene, zvyčajne v bitcoinoch“, uvádza Palečka.
3.) Aktualizácie softvéru pomáhajú chrániť dáta: Vo svojich zariadeniach pravdepodobne máte veľa dokumentov a osobných informácií. Kybernetickí zločinci považujú za cenné vaše osobné identifikovateľné informácie – od emailov, kontaktov až po informácie o bankových účtoch. Môžu ich použiť na spáchanie trestného činu vo vašom mene, alebo ich predať na tzv. „dark webe“, aby umožnili iným páchať trestnú činnosť.
4.) Zvýšená produktivita a lepšia podpora: V neposlednom rade je novší softvér efektívnejší a lepšie si rozumie s procesorom, pamäťami, wifinami a ostatným hardvérom. Takisto, spätnú kompatibilitu so staršími verziami operačného systému udržujú výrobcovia len isté časové obdobie, preto niektoré staršie verzie OS nepodporujú nové funkcie a tie sú následne dostupné až s novou aktualizáciou.

Odborníci preto zdôrazňujú, že aj napriek tomu, že aktualizácia softvéru môže trvať desiatky minút, je dobré ju absolvovať. Väčšina systémov umožňuje plánovať inštaláciu aktualizácií na čas, kedy zariadenie nevyužívate, napríklad v noci. Vďaka tomu vás aktualizácia nebude obťažovať počas pracovnej doby a svoje zariadenie budete mať vždy chránené.