utorok 12. septembra 2017

Radíme: Displeje pomôžu ochrániť filtre
Ako rýchlo a koľko informácií dokážu  vizuálni hekeri získať z našich obrazoviek? Odpovede zistil experiment 3M a Ponemon Institute v 8 krajinách (Čína, Francúzsko, Nemecko, India, Japonsko, Kórea, Veľká Británia a USA).  

Utajený vizuálny heker navštívil spolupracujúcu spoločnosť a jeho úlohou bolo zistiť, ako ľahké je získať citlivé informácie iba prostredníctvom pohľadu na obrazovku. A výsledky sú doslova alarmujúce. Visual hacking je bleskový, heker dokáže sledovať väčšie množstvo informácií naraz a predovšetkým v 68% prípadoch ho ani nikto nespozoroval! V 91% prípadoch bol vizuálny heker aj úspešný - získal dôverné informácie. A takmer v 50% prípadoch mu na to stačilo menej než 15 minút. Z obrazoviek počítačov získal heker 52% citlivých informácií, pri jednom pokuse priemerne 3,9 ks informácií. Podľa analýzy 27% získaných informácií sa týkalo prihlasovacích údajov, finančných informácií a dôverných dokumentov.

Visual hacking pomôžu zastaviť tzv. privátne filtre obmedzujúce zorný uhol celej obrazovky a blokujúce pohľad z obidvoch strán obrazovky počítača. Umiestniť ich je možné na obrazovku akéhokoľvek monitora, notebooku, tabletu či mobilu. Pri bočnom pohľade na obrazovku začína jej obraz černieť a obsah obrazovky sa tak stáva pre nepovolaných neviditeľný. Druhou možnosťou je zlatý filter, ktorý hekerovi ukáže len jeho vlastný obraz a zanecháva o zreteľnejšiu obrazovku ako čierny filter. Oba filtre sú však priehľadné a nevytvárajú žiadnu prekážku plnohodnotnej práci pri počítači. Prekážať budú iba nepovolaným divákom.