piatok 31. mája 2019

Upozorňujeme: Nebezpečná kozmetika

Do systému Rapex (rýchly výstražný systém EÚ pre nepotravinárske výrobky) nahlásili kontrolné orgány v Taliansku, Nemecku a vo Francúzsku nové nebezpečné kozmetické výrobky.

Prvým z nich je farba na tetovanie Green day - tattoo pigment výrobcu World Famous Tattoo Ink z USA. V tejto farbe boli zistené látky o-toluidin a anisidine v rozpore s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make-up.

Druhým výrobkom je gél Shampoo & Bath Gel značky Disney gréckeho výrobcu Delkamu, v ktorom bola zistená prítomnosť patogénneho mikroorganizmu a prekročený povolený limit pre mikroorganizmy. To je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Výrobok môže spôsobiť rôzne infekcie hlavne u rizikových skupín spotrebiteľov.

Tretím nebezpečným výrobkom je lotion na bielenie pokožky Purifying and skin tone lotion Rapid' Clair od talianskeho výrobcu Oviesse international. Obsahuje látku hydrochinón určenú len na profesionálne použitie, ktorá sa môže sa používať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok tak môže spôsobiť kožné alergie a je v rozpore s prílohami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov.