štvrtok 30. mája 2019

Upozorňujeme: Počet bankových malvérov stúpa

Experti zo spoločnosti Kaspersky Lab odhalili znepokojujúci nárast škodlivého softvéru, ktorého cieľom je ukradnúť prihlasovacie údaje a peniaze z bankových účtov používateľov. Svoje zistenia prezentujú v správe o vývoji hrozieb v 1. štvrťroku 2019, keď objavili takmer 30.000 súborov, ktoré obsahovali tento typ malvéru, pričom v poslednom štvrťroku 2018 ich bolo 18.500. Celkovo bolo zaznamenaných viac ako 300.000 útokov na používateľov.

Trójske kone zamerané na mobilné bankovníctvo sú jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich, flexibilných a nebezpečných typov malvéru. Zvyčajne kradnú finančné prostriedky priamo z bankových účtov mobilných používateľov, avšak niekedy je ich cieľom krádež iného typu poverení. Takýto malvér väčšinou vyzerá ako legitímna aplikácia banky, keď sa však obeť snaží prihlásiť do svojej skutočnej bankovej aplikácie, získajú k nej prístup aj útočníci.
Používatelia čelili rôznym typom bankového malvéru, no jeden bol obzvlášť aktívny: nová verzia škodlivého softvéru Asacub predstavovala až 58,4 % všetkých bankových trojanov, ktoré napadli používateľov. Asacub sa prvýkrát objavil v roku 2015. Útočníci strávili dva roky zdokonaľovaním jeho distribučnej schémy, v dôsledku čoho malvér dosahoval svoj vrchol v roku 2018, keď zaútočil v priemere na 13.000 používateľov denne. Odvtedy sa miera jeho šírenia zastavila, ale naďalej zostáva veľkou hrozbou. Podľa zistení v 1. štvrťroku 2019 cielil Asacub priemerne na 8200 používateľov denne.