pondelok 3. februára 2020

Koronavírus: Už aj na webe


Technológie Kaspersky odhalili škodlivé súbory maskované ako dokumenty súvisiace s novoobjaveným koronavírusom. Detekované škodlivé súbory sa vydávali za správy o koronavíruse a boli skryté pod príponami súborov .pdf, .mp4 či .docx. 


Samotné názvy súborov naznačovali, že by mohli obsahovať video inštrukcie s pokynmi na ochranu pred vírusom, nové informácie o tejto hrozbe a dokonca aj postupy detekcie tohto vírusu, ale realita bolo úplne iná. V skutočnosti súbory obsahovali celý rad hrozieb od trójskych koní po červy, ktoré sú schopné ničiť, blokovať, upravovať alebo kopírovať údaje, ako aj zasahovať do prevádzky počítačov alebo počítačových sietí. „Koronavírus, o ktorom sa momentálne široko diskutuje a sú ho aj plné médiá, už stihli kyberzločincii využiť ako návnadu. Doteraz sme boli schopní rozpoznať 10 jedinečných súborov, a keďže takéto aktivity zaznamenávame v súvislosti s populárnymi mediálnymi témami často, očakávame, že ich počet bude len rásť. Vzhľadom na to, že sa ľudia aj naďalej obávajú o svoje zdravie, pravdepodobne budeme svedkami toho, že sa čoraz viac bude rozširovať malvér ukrytý vo falošných súboroch týkajúcich sa koronavírusu“, vysvetlil Miroslav Kořen.

Produkty spoločnosti detekovali škodlivé súbory týkajúce sa koronavírusu s nasledovnými názvami:
Worm.VBS.Dinihou.r
Worm.Python.Agent.c
UDS:DangerousObject.Multi.Generic
Trojan.WinLNK.Agent.gg
Trojan.WinLNK.Agent.ew
HEUR:Trojan.WinLNK.Agent.gen
HEUR:Trojan.PDF.Badur.b


Odporúčania, aby ste sa nestali obeťou škodlivých programov:

1. Pokúste sa vyhnúť podozrivým odkazom, ktoré sľubujú exkluzívny obsah. Dôveryhodné a legitímne informácie hľadajte na oficiálnych zdrojoch.
2. Pozrite sa na stiahnutú príponu súboru. Dokumenty a videosúbory by nemali byť vytvorené vo formátoch .exe alebo .lnk.
3. Na zabezpečenie komplexnej ochrany pred celým radom hrozieb použite spoľahlivé bezpečnostné riešenie.