piatok 21. augusta 2020

Upozorňujeme: Veľa času za počítačom


Na nebezpečné, neprimerané dlhé vysedávanie za počítačom upozornil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. Zvlášť apeluje na rodičov, aby dbali na zdravý vývoj svojich detí aj počas voľných dní.
 
Dlhé a nesprávne sedenie pri počítači ma za následok zlé držanie tela, bolesti chrbtice spôsobené permanentným tlakom na medzistavcové platničky, čo môže v budúcnosti spôsobovať veľké zdravotné problémy. V dôsledku opakovaného pohybu s myšou alebo písania na klávesnici tiež hrozí syndróm karpálneho tunela. Hrozbou dlhého pozerania na obrazovku sú aj očné problémy, konkrétne syndróm suchého oka či pálenie očí, pretože sú nedostatočne obmývané slzami. Ako dôsledok únavy očí môže vzniknúť tiež bolesť hlavy, ktorá sa môže objaviť aj pri nevhodnom sedení, keď sú preťažené ramená a krk, ktorý je spúšťačom migrény.

Počítač môže spôsobiť tiež poruchy sústredenia sa, verbálnej komunikácie a deficit spánku. Pre dlhé sedenie pri ňom a nedostatok pohybu hrozí rovnako nárast obezity. Dieťa sa môže pri počítači nekontrolovane prejedať, často konzumovať jedlá rýchleho občerstvenia, slané či sladké pochutiny. Alebo, naopak, stravovanie zanedbávať, takže hrozí, že mu budú chýbať dôležité výživové a ochranné látky.