pondelok 30. mája 2022

NFT: Revolúcia v umení

Digitalizácia vstupuje do všetkých sfér nášho života a neobchádza ani umenie. Vďaka technológii blockchain, na ktorej sú založené aj virtuálne meny, je možné zdigitalizovať aj umeleckú tvorbu. Jedno z prvých NFT diel na Slovensku od Vladimíra Havrillu aktuálne sprístupňuje širšej verejnosti prostredníctvom siete svojich pobočiek 365.bank. Ambíciou je založiť prvú zbierku NFT umenia na Slovensku. Už na jeseň tak pribudnú diela od Daniela Fischera. 

NFT sa stalo svetovým trendom v oblasti umenia a v súčasnosti je trendom ako digitálna odpoveď na zberateľské predmety. Vďaka zápisu v blockchaine umožňuje tiež obchodovať s originálom digitálneho diela. Funguje na princípe rovnakej technológie ako kryptomeny, ale na rozdiel od bitcoinu každá jednotka NFT reprezentuje jednu unikátnu digitálnu položku. „Okrem toho, že s NFT umením sa dá v digitalizovanej podobe jednoduchšie obchodovať, majú tieto diela aj nižšie nároky na udržiavanie, transport a skladovanie. Je to tiež efektívny spôsob, ako zaistiť ich trvácnosť pre ďalšie generácie a potvrdiť originalitu takéhoto umenia. S využitím digitálnych plôch ako sú napríklad LED obrazovky či iné nosiče pritom tieto diela nemusia ostať zapísané len na tzv. tokene ich majiteľov – zberateľov, ale môže si ich pozrieť aj široká verejnosť,“ hovorí Kristína Zaťko Jarošová.

Vladimír Havrilla je etablovaným slovenským výtvarníkom s povesťou priekopníka umenia nových médií na Slovensku. Od 70. rokov experimentoval s filmom a od konca 90. rokov 20. storočia sa popri klasickej a konceptuálnej maľbe a soche venuje najmä tvorbe digitálnej sochy, grafiky a 3D filmu. Do formátu NFT preklopil v limitovanom počte štyri svoje grafiky a jeden animovaný film. Výber z nich je súčasťou zbierky ART FOND-u.