streda 28. septembra 2022

Upozorňujeme: Podozrivá výhra

V uplynulých dňoch sa na Slovensku začali šíriť nové podvodné emaily, ktoré majú v ľuďoch vzbudiť falošný dojem, že vyhrali veľkú sumu peňazí. Podvodníci vystupujú ako zamestnanci spoločnosti TIPOS a svoje obete kontaktujú už aj telefonicky. Aj takýmto spôsobom sa pravdepodobne snažia od Slovákov dostať k ich osobným údajom.

„Spoločnosť TIPOS takéto telefonáty neuskutočňuje, rovnako ani podobné emaily neodosiela a apeluje na všetkých, aby na ne nereagovali, neklikali na priložené hypertextové odkazy a v žiadnom prípade neposkytovali svoje údaje,“ informovala Adriana Podobová. Vo všeobecnosti platí odporúčanie, že v prípade, ak Vám niekto volá z čísla, ktoré nepoznáte, pri zdvihnutí sa mu nepredstavujte menom.

Telefonicky, mailom alebo v inej správy nikdy neposkytujte žiadne údaje – napríklad adresu bydliska, e-mail, číslo účtu, platobnej karty alebo rodné číslo. Ak od vás niekto prostredníctvom telefónu, emailu alebo inej správy vyžaduje poskytnutie takýchto údajov, rozlúčte sa s volajúcim a položte a v prípade emailu alebo inej správy na tieto nereagujte.