piatok 24. januára 2020

Trend: Hybridy a elektromobily

Podľa pravidelného monitoringu trhu ojazdených automobilov od AAA AUTO si autá s rôznymi alternatívami hybridnými pohonmi, ale aj čisto elektrické autá získavajú svoj priestor už aj na Slovensku. Svedčí o tom ich rastúci podiel v ponuke bazárov, firiem a súkromných inzerentov. 

Zatiaľčo za celý rok 2018 sa ich podľa AAA AUTO na slovenskom trhu medzi ojazdenými autami objavilo na predaj spolu celkom 1280, v roku 2019 sa ich počet vyšplhal až na 2.223, čo je nárast o 74 percent. „Ponuka hybridov a elektromobilov síce každoročne rastie, ale ak sa pozrieme na celkové čísla, ešte stále ide o záležitosť skôr fanúšikov moderných technológií. Pokiaľ nebude vybudovaná adekvátna infraštruktúra, motoristi sa budú stále orientovať na vozidlá s konvenčným pohonom“, konštatuje Karolína Topolová. 

A ako vlastne vyzerá typický jazdený hybrid či elektromobil v ponuke slovenských inzerovaných áut? Podľa štatistík má najčastejšie niečo vyše dva roky, najazdených má v priemere 27.166 kilometrov a zaobstaráte si ho za čiastku okolo 21 tisíc eur. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa cena síce zvýšila, ale zato si Slováci môžu kúpiť podstatne mladší automobil, s najnižším priemerným nájazdom kilometrov za posledné 4 roky. Na porovnanie, v roku 2016 si záujemcovia o elektromobil či hybrid mohli vyberať najčastejšie z áut s nájazdom 78 tisíc kilometrov a vekom 3,2 roka. Podobný trend sleduje AAA AUTO aj v ďalších krajinách: v Českej republike, v Poľsku aj v Maďarsku. Na trh sa dostávajú čím ďalej tým mladšie ojazdené autá. Konzervatívni stredoeurópski zákazníci si zatiaľ nenašli cestu k starším elektromobilom, z tohoto dôvodu sa ponuka orientuje skôr na mladé jazdené autá.

Decembrová ponuka ojazdených automobilov tvorila na slovenskom trhu celkom 45.623 vozidiel, s vekom najčastejšie 9,7 roka a s cenou okolo 6.000 eur. Ojazdené autá v decembri 2019 mali najčastejšie najazdených 170 tisíc kilometrov, pričom v ponuke tradične viedla Škoda Octavia, pred Škodou Fabia a Volkswagenom Passat. Pri výbere hybridu a elektromobilu mohli Slováci naraziť najčastejšie na modely značky Toyota. Najobľúbenejší je model Toyota Auris, hneď za ňou nasleduje Toyota C-HR a tretiu priečku obsadil model Toyota Prius.