pondelok 10. februára 2020

Radíme: Bezpečný internet pre deti

Deti na internete už od útleho detstva trávia veľa času hraním hier, sledovaním videí, chatovaním či vyhľadávaním informácií pre školské úlohy. Je potrebné s nimi hovoriť o rizikách mobilných technológií a chrániť ich pred hrozbami on-line sveta, akými sú napríklad kyberšikana či závislosť od internetu. 

Alarmujúci je fakt, že vek detí, ktoré na internete surfujú denne viac než hodinu, sa každým rokom znižuje. Netreba však zabúdať aj na pozitívne aspekty vplyvu on-line sveta na život detí a to dobré z neho podporiť. Napríklad aj vďaka aktivitám na internete dokážu deti lepšie rozvíjať logické a strategické myslenie a naučiť sa nové veci, ako napríklad cudzie jazyky. Orange sa pri príležitosti Dňa pre bezpečnejší internet, ktorý si pripomíname 8. februára a jeho organizáciu na celom svete zabezpečuje od roku 2004 sieť INSAFE, rozhodol aj tento rok pripomenúť nástrahy, ktoré nás v on-line priestore čakajú a tiež to, ako sa chrániť a používať digitálne technológie bezpečne a zodpovedne. 

Jednou z možností, ako získať potrebné vedomosti či návody, je webstránka detinanete.sk, ktorá slúži širokej verejnosti, rodičom a pedagógom ako zdroj informácií zameraných na preventívnu ochranu detí a mládeže pred nástrahami internetu. K dispozícii na nej sú aj rady, ako riešiť vzniknuté problémy. Zverejňuje tiež informácie o bezplatných workshopoch vedených detskou psychologičkou Máriou Tóthovou Šimčákovou a s ňou spolupracujúcich špecialistov, ktorí od roku 2006 poučili viac ako 35.000 žiakov o on-line hrozbách a závislosti od internetu. „Snažíme sa o to, aby sa z našich detí vyrástli moderní ľudia a tak potrebujú používať počítať a využívať internet. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že všetko to pozitívne, čo ich naučíme, môže priniesť riziká, ktoré nie sú schopní odhadnúť. Deti si dokážu ubližovať a používajú na to technológiu. Rovnako nevedia odhadnúť čas, ktorý majú tráviť na mobile alebo pri počítači, a tak sa môžu stať závislými. Rozvinul sa aj fenomén virtuálnych priateľov, ktorých môžu stretnúť na internete. Prevencia je jednoznačne v tom, že deti potrebujú vedieť čo to je, ako to vyzerá a kde sa s tým môžu stretnúť“, uzavrela Mária Tóthová Šimčáková. Minulý rok sa podieľala aj na vydaní edukatívnej brožúry Naučme sa s deťmi využívať technológie bezpečne a zodpovedne, určenej všetkým rodičom, deťom a aj ich učiteľom.

Rodičia majú dnes možnosť zakúpiť predplatenú kartu, s ktorou sa im deti dokážu dovolať, aj keď sa im minie kredit. Bezpečnostná aplikácia s rodičovskou kontrolou umožní nastaviť technológie pre deti tak, aby napríklad zablokovali prístup k nevhodnému obsahu na internete. Rodičia získajú kompletný prehľad o tom, na čo dieťa využíva mobil, aké aplikácie a súbory si doň sťahuje, koľko času trávi na internete a aké stránky navštevuje. Užitočnou funkciou je aj nastavenie časového limitu na hranie hier či zistenie polohy dieťaťa napríklad počas cesty zo školy domov vďaka GPS.