pondelok 10. februára 2020

Radíme: Ako sa dostať k uloženým dátam

Zálohujete poctivo? Fajn. Máte desiatky gigabajtov, ak nie terabajtov uložených dát (pracovné súbory, multimédiá, prezentácie …). Napriek tomu, že dnešné smartfóny a notebooky poskytujú dostatočnú úložnú kapacitu, stále zostáva množstvo vecí uložených bezpečne v dátových úložiskách. Ako k nim získate prístup aj mimo prácie či domova? 

DDNS (Dynamic Domain Name Service) - Ak máte vaše sieťové úložisko pripojené k internetu (čo väčšinou máte, pretože ho v rámci komfortu pripájate do sieťového smerovača), je možné k nemu pristúpiť nielen z domácej či firemnej siete, ale po krátkom nastavení k nemu viete získať aj vzdialený prístup. Ako? Dátové úložisko pripojené do siete je „ukryté“ za verejnou alebo neverejnou IP adresou, tá môže byť statická alebo dynamická. Aby ste si však s touto technikalitou nemuseli robiť starosti, prichádza na rad služba DDNS (Dynamic Domain Name Service), ktorá zvolenú internetovú adresu, napr. synology.mojafirma.sk dynamicky mapuje na IP adresu vášho NAS servera. Vám teda stačí zadať do webového prehliadača názov stránky, ktorý si ľahko zapamätáte a služba sa už postará o zvyšok. Službu DDNS viete nastaviť aj na vašich vlastných doménach a subdoménach. 

QuickConnect: Túto službu nájdete priamo v ovládacom paneli NAS zariadenia. Stačí ju povoliť, vytvoriť konto a vybrať si názov vášho zariadenia (napr. mojafirma-NAS). Teraz máte odkiaľkoľvek vo svete prístup k vášmu NAS zariadeniu, stačí zadať do prehliadača adresu quickconnect.to/mojafirma-NAS. Na diaľku tak máte nielen plnohodnotný prístup k celému ovládaniu NAS zariadenia, ale aj službám File Station, Audio Station, Video Station, Download Station, Surveillance Station, Photo Station, Note Stations, CMS a Cloud Station. A práve vďaka službe File Station viete poľahky pristupovať cez rozhranie webového prehliadača ku všetkým súborom na vašom NAS na diaľku. Viete ich sťahovať, mazať, nahrávať na diaľku súbory a iné. 

Mobilné aplikácie: A samozrejme netreba zabudnúť ani na mobilné appky, veď komu by sa chcelo zadávať dnes webovú adresu do mobilného prehliadača, napr.: 
- DS File (pre Android, iOS, Windows Phone) – priamy prístup k vašim súborom na diaľku. Nahrávanie, sťahovanie a celkový súborový manažment vášho kompletného NAS-ka máte doslova pod palcom. 
- DS cam (dostupné pre Android, iOS) – máte v práci či doma pripojené kamery, ktoré sa starajú o vašu bezpečnosť? Všetky kamerové záznamy, živý prenos či dokonca ovládanie kamier viete realizovať na diaľku práve s touto appkou. 
- DS note (dostupné pre Android, iOS) – váš on-line zápisník, ktorý viete zdieľať a tak ľahko kolaborovať s vašimi kolegami na dôležitých úlohách. 
- Drive (dostupné pre Android, iOS) – môžete prehľadávať a spravovať všetky typy dokumentov na diaľku. V rámci tejto appky viete vyhľadávať, zdieľať, presúvať, dokonca priamo pracovať v dokumentoch.