piatok 14. februára 2020

Upozorňujeme: Oscarové filmy zadarmo

Podvodné webové stránky zhromažďujú údaje používateľov a vyzývajú ich na realizáciu rôznych úkonov, aby mohli získať prístup k želanému filmu. Môžete sa tak stretnúť s pofidérnym prieskumom, výzvou na zdieľanie osobných údajov, s inštaláciou advéru alebo dokonca so žiadosťou o poskytnutie údajov o svojej kreditnej karte! 

Samozrejme používateľ sa k želanému obsahu nedostane. Aby kyberzločinci čo najviac podporili propagáciu pishingových webstránok, zriaďujú účty aj na Twitteri, ktoré distribuujú odkazy ponúkajúce filmový obsah. V kombinácii s distribúciou škodlivých súborov cez ďalšie kanály im to prináša uspokojivé výsledky. Škodlivé súbory šírené na internete pod zámienkou, že ide o kópie nominovaných filmov, naznačujú mieru záujmu o filmové nominácie. Experti spoločnosti porovnávali škodlivú aktivitu skrývajúcu sa pod názvom nominovaného filmu počas prvých štyroch týždňov od jeho premiéry. Najobľúbenejším filmom sa medzi kyberzločincami stal Joker. Po zločincovi z Gothamu bolo pomenovaných 304 škodlivých súborov. Na druhom mieste sa ocitol film 1917 s 215 škodlivými súbormi a prvú trojku uzatvára snímka The Irishman so 179 škodlivými súbormi. Prekvapením je, že víťazný film Parazit sa nespájal so žiadnou škodlivou aktivitou. 

Spoločnosť Kaspersky sa tiež zaoberala otázkou, či došlo k výraznému nárastu škodlivých súborov hneď po zverejnení filmu. Ukázalo sa, že väčšina škodlivých súborov sa objavila počas tretieho alebo štvrtého týždňa po uvedení filmu v kine, niektoré sa však začali šíriť ešte pred ich premiérou. Odborníci ďalej analyzovali, či dostupnosť filmu na streamovacej platforme ovplyvňuje pravdepodobnosť, že používatelia vyhľadajú jeho nelegálnu kópiu na webe, pričom porovnávali škodlivú aktivitu po počiatočnom limitovanom uvedení filmu v kine a po jeho reálnom uvedení na platforme Netflix. 

Ako sa nestať obeťou falošných súborov? 
- Venujte pozornosť oficiálnym dátumom vydania filmov v kinách, v streamovacích službách, v televízii, na DVD alebo prostredníctvom iných zdrojov. 
- Neklikajte na podozrivé odkazy, napríklad na tie, ktoré sľubujú skoré zobrazenie nového filmu – zistite si radšej dátumy uvedenia filmu v kine. 
- Všímajte si príponu sťahovaného súboru. Aj keď sa chystáte stiahnuť videosúbor zo zdroja, ktorý považujete za dôveryhodný a legitímny, mal by mať príponu .avi, .mkv alebo .mp4, určite však nie .exe. 
- Skontrolujte pravosť webovej stránky. Nenavštevujte tie, ktoré vám umožňujú pozrieť si film bez toho, aby ste si napríklad overili, či začína ich URL link reťazcom „https“. Pred začatím sťahovania skontrolujte, či je webová lokalita pravá, prekontrolujte formát URL adresy alebo názov spoločnosti, prečítajte si o nej recenzie a skontrolujete údaje o registrácii domény. 
- Použite spoľahlivé bezpečnostné riešenie.