utorok 31. marca 2020

EU: Ako rozpoznať dezinformácie o koronavíruse

Od pôvodného tvrdenia, že vírus sa na ľudí preniesol z netopierej polievky po správy o tom, že krajiny EÚ navzájom bojujú o zdravotnícke pomôcky, dezinformácie o koronavíruse sú všade. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že „falošné informácie sa šíria rýchlejšie ako vírus“ a nazvala to „infodémiou planetárnych rozmerov.  Ako tieto falošné správy rozpoznať a ako pomôcť zastaviť ich šírenie? 
 
Európska únia má vlastnú webovú stránku, kde sú najnovšie informácie o tom, čo robí, alebo plánuje robiť proti koronavírusu. Už čoskoro tam bude aj prehľad najčastejších mýtov a poloprávd, ktoré sa vynorili spoločne s epidémiou. Odborníci a politici z EÚ a jej členských štátov organizujú videokonferencie o dezinformáciách aj o tom, ako čo najlepšie informovať ľudí o rizikách a spôsoboch ich riešenia. Existuje tiež tlak na on-line platformy, aby prijali opatrenia proti on-line podvodom.

Prečo ľudia úmyselne dávajú do obehu nepravdivé informácie? Niektorí to robia pre peňažný profit. Môže im to pomôcť predávať výrobky, alebo zvyšovať návštevnosť webových stránok, a tým pádom aj zisky z reklamy. Iní šíritelia môžu sledovať svoje politické ciele. Podľa správy špeciálneho tímu EÚ, ktorý bojuje proti dezinformáciám, mnohé takéto správy pochádzajú od americkej alternatívnej pravice, z Číny alebo Ruska, pričom ich zámerom je oslabiť EÚ, alebo vyvolávať politické zmeny. Veľa ľudí však zdieľa falošné informácie preto, lebo im jednoducho veria a nerobia to preto, že by chceli niekomu zámerne ublížiť.
 
Dezinformácie prežívajú vďaka ľuďom, ktorí im veria a zdieľajú ich. A naletieť je niekedy veľmi ľahké. Ak narazíte na správu, ktorá vo vás vyvoláva silnú reakciu, alebo vyzerá príliš dobre alebo príliš zle, aby to bola pravda, preverte si ju, aby ste nezdieľali niečo zavádzajúce. Najjednoduchším spôsobom je overiť si na internete, či o tom píšu viaceré dôveryhodné zdroje. Dezinformácie môžete tiež nahlásiť na sociálnej platforme, kde ste ich našli. Veľa internetových spoločností sa zaviazalo proti dezinformáciám o koronavíruse podnikať konkrétne kroky. Nebojte sa porozprávať s osobou, ktorá tieto informácie šíri. Ľudia si niekedy ani neuvedomujú, že môžu rozširovať klamstvá. Výskumníci hovoria, že ľudí, ktorí veria na konšpiračné teórie, najlepšie presvedčíte, ak im preukážete empatiu, budete apelovať na ich kritické myslenie a nebudete ich zosmiešňovať.