pondelok 2. augusta 2021

Radíme: Ako nestratiť fotografie či dokumenty

V počítačoch, tabletoch a mobilných telefónoch máme uložené desiatky gigabajtov dát, z ktorých veľkú časť tvoria fotografie. Tie si dnes nikto netlačí, zvyčajne si ich pozeráme na displeji mobilu či počítača. Pri strate, krádeži či poškodení tohto zariadenia môžeme ľahko prísť o svoje niekoľkoročné spomienky, ako aj o ďalšie dôležité či citlivé dokumenty, ktoré máme uložené v pamäti. Ako tomu zabrániť?

Podľa Petra Kováča je najlepším riešením on-line úložisko, tzv. cloud: „Využitie cloudu má viacero výhod – ponúka automatické zálohovanie dát, fotiek, dokumentov, automatizované organizovanie fotiek do albumov podľa miesta, času či ďalších parametrov. Umožňuje tiež prepojiť viacero zariadení, vďaka čomu môžu zdieľať a ukladať fotky na jeden účet všetci členovia rodiny alebo napríklad pristupovať k nim z rôznych zariadení. Stačí sa len pripojiť k internetu.“ Cloud pritom vo veľkom využívajú aj mnohé firmy či štát. Špeciálne s príchodom pandémie sa množstvo ľudí presťahovalo na tzv. home office, kde ku svojim emailovým schránkam, dátovým úložiskám či kolaboračným nástrojom pristupovali na diaľku, teda práve prostredníctvom cloudu. „Cloud prináša používateľom viacero praktických benefitov. Fotky z dovolenky máte kedykoľvek po ruke. Pre cloud nie je problémom ani čas. Dáta sa totiž uchovávajú v podstate na neobmedzenú dobu, nestane sa vám preto napríklad to, čo v prípade starého CD alebo USB kľúču, že sa po rokoch opotrebuje a nenačíta dáta. Z hľadiska ochrany dát je na tom cloud tiež oveľa lepšie. U veľkých hráčov sú dáta chránené špičkovo a v kombinácii s dobrým heslom a dvojfaktorovou autentifikáciou sa odcudzenia dát nemusíte báť“, vysvetľuje Peter Kováč.

V súčasnosti je na trhu niekoľko cloudových služieb umožňujúcich bezplatnú úschovu určitého objemu dát. Ak teda nepatríte medzi vášnivých fotografov, ktorí majú v galérií tisícky fotiek, postačí aj bezplatné úložisko, ktoré spravidla štandardne ponúka objem od 2 až do 15 GB dát, čo predstavuje priestor pre tisícky fotografií. Pre náročnejších používateľov sú k dispozícii platené služby poskytujúce aj možnosť editácie a optimalizácie fotiek a rozšírené funkcionality pri organizovaní a zdieľaní fotiek. Na cloud sa však dajú uložiť akékoľvek dáta, slúži ako virtuálny disk, preto sa používateľ nemusí sústreďovať len na fotografie. Cloud tak možno využiť na zálohovanie našich dát, či už súkromných alebo firemných. A ako si vybrať cloudovú službu? V prvom rade je potrebné porovnanie existujúcich produktov z hľadiska dostupných funkcionalít a ceny. Veľa poskytovateľov ponúka bezplatné verzie, ktoré majú úložisko nižšej kapacity ako platená verzia a poskytujú iba základné funkcie. Pre bežného používateľa sú tieto verzie postačujúce. V prípade náročnejších používateľov, ktorí majú veľké množstvo dát, je potrebné zvážiť platené verzie. Peter Kováč tiež radí, že dôležitým faktorom výberu tej správnej služby je komfort jej používania. Ak používateľ, jeho rodina či kolegovia, s ktorými zdieľa dáta, používajú primárne napríklad produkty od Apple, Google či Microsoft, mali by sa pozrieť na existujúce riešenia od týchto firiem, ktoré ponúknu najlepšiu implementáciu služieb do operačného systému a teda jednoduchosť v používaní.