utorok 3. augusta 2021

Aplikácie: Bezpečná komunikácia

Zdá sa, že jednou z večných tém, o ktorých sa neustále hovorí, je digitálne zabezpečenie. Existuje na to ale dobrý dôvod – v roku 2020 používalo aplikácie na odosielanie správ až 2,8 miliárd ľudí na celom svete. Očakáva sa, že sa do roku 2022 tento počet zvýši na viac ako 3 miliardy. Keďže sa stále viac spoliehame na digitálnu komunikáciu je preto nevyhnutné chrániť naše súkromie.

Predtým ako odhodíte telefón a utečiete na ostrov digitálneho zabezpečenia bez akejkoľvek elektroniky, máme pre vás dobrú správu. Na zvýšenie zabezpečenia stačí vykonať niekoľko jednoduchých opatrení. O svoje najlepšie tipy pre digitálne zabezpečenie sa podelili experti z Viberu, ktorí sa zhodujú na tom, že všetko začína používaním bezpečnej aplikácie s dvojitou kontrolou niektorých jednoduchých nastavení.

1. Používajte šifrovanie typu end-to-end: Nechcete predsa, aby vaše správy čítal a zobrazoval niekto iný ako samotní príjemcovia, však? Práve to stráži šifrovanie typu end-to-end. Vďaka nemu sa k žiadnej odoslanej správe alebo skupinovému chatu 1-na-1 alebo ku každému uskutočnenému súkromnému hovoru nemôže dostať nikto iný ako príjemcovia. Niektoré aplikácie, ako napríklad Viber, majú predvolené šifrovanie typu end-to-end, zatiaľ čo u iných musíte toto šifrovanie zapnúť v nastaveniach.

2. Nechajte správy zmiznúť: Ak chcete odoslať niečo citlivé, ako je napríklad PIN kód alebo číslo vašej kreditnej karty, použite miznúce správy. Tie vám umožňujú vybrať si, ako dlho môže príjemca vidieť správu, od 10 sekúnd do 24 hodín. Ak sa niekto na serveri Viber rozhodne odfotiť miznúce správy, druhá strana dostane upozornenie, aby ste videli, ako sa s vašimi informáciami zaobchádza.

3. Chráňte chaty PIN kódom: Pridanie ďalšej formy zabezpečenia je málokedy zlý nápad. Vo Viberi môžu PIN kódy skryť každý chat okrem komunít. Preto si môžete byť istí, že vaše súkromné ​​chaty alebo obchodné konverzácie budú vždy chránené, aj keď budete svoje zariadenie zdieľať s niekým iným.

4. Upravujte a odstraňujte správy: Odoslanie správy nesprávnej osobe je veľakrát trápne, no v niektorých prípadoch môže ísť aj o ohrozenie bezpečnosti. Predstavte si, že by ste poslali údaje o kreditnej karte niekomu cudziemu alebo by ste poslali láskyplnú správu pre manžela svojmu šéfovi. Preto je schopnosť odstrániť správu jednou zo zásadných bezpečnostných funkcií. Urobte to skôr, ako to niekto uvidí.

5. Kontrolujte si svoj status: To, čo robíte, je vaša súkromná vec, aj keď ide o čítanie správ a ste on-line. Niekedy si len chcete prečítať, čo vám posielajú vaši priatelia a príbuzní, bez toho, aby ste im odpovedali. Ak ste na dovolenke, môžete skontrolovať, čo sa deje u vás v práci, bez toho, aby všetci videli, že ste on-line. V každom prípade je prevzatie kontroly nad tým, ktorá časť vašich akcií viditeľná, zásadnou funkciou ochrany osobných údajov.

6. Poznajte svoje nastavenie súkromia: Dátum narodenia a fotografia sú niektoré zo základných osobných údajov a vy chcete, aby ich videli iba vaši priatelia. Ide o súkromie, ale aj o bezpečnosť, pretože váš dátum narodenia môže byť použitý na obídenie ochrany mnohých on-line služieb a systémov. Vyberte si, či chcete, aby boli tieto údaje zdieľané s ľuďmi, ktorí vás kontaktujú.

7. Skryte svoje číslo v chatoch, ktoré začalo v komunitách: Komunity sú úžasným spôsobom, ako nájsť nových ľudí so spoločnými záujmami, s ktorými sa môžete porozprávať. Často ich však nepoznáte, a preto je dobré byť trochu opatrný. Keď začnete nový súkromný chat v komunitách, Viber skryje vaše číslo. Takýmto spôsobom sa môžete s neznámymi ľuďmi rozprávať bez obáv z toho, že o vás získajú priveľa informácií.