utorok 5. júla 2022

Trend: Mobilný internet

V roku 2022 má byť na celom svete v prevádzke podľa odhadov 6,64 miliardy smartfónov s celosvetovou penetráciou 83,72 %. To je výrazný nárast za posledných päť rokov, keď napr. v roku 2016 bola penetrácia približne polovičná (49,40 %). Prechod na smartfóny sa nezastavil ani počas pandémie: počet smartfónov na celom svete sa zvýšil o 10 % zo 6,055 miliardy v roku 2020 na odhadovaných 6,648 miliardy v tomto roku.

Svet je na ceste k prístupu k internetovému obsahu s prevahou mobilných zariadení. Mobilné zariadenia sa stali dostupnejším variantom pripojenia k internetu ako pevné siete a inteligentné telefóny sú lacnejším variantom osobných počítačov. Odhaduje sa, že v roku 2025 bude 72 % používateľov internetu využívať výhradne mobilné zariadenia, kým v súčasnosti je to „len“ 57 % populácie.

Podľa brokera Zetano je globálna mobilná transformácia sprevádzaná rastúcou dominanciou dodávateľov mobilných technológií a softvéru, ktorí získali náskok pred hráčmi v iných oblastiach IT, technológií a zábavy. Firmy, ktoré včas zachytili trend prechodu na mobilné zariadenia, výrazne posilnili svoju pozíciu na trhu. Lídrom v tejto oblasti je jednoznačne Apple, ktorý dokázal svoju trhovú kapitalizáciu znásobiť za posledných 15 rokov až tridsaťkrát.

Hlavné spoločnosti, ktoré dostatočne skoro vsadili na mobilné zariadenia ako dominantné pri prístupe na internet:
  • Apple – trhová kapitalizácia narástla 30x za 15 rokov
  • Meta Platforms – trhová kapitalizácia narástla 7x za 10 rokov
  • Google – trhová kapitalizácia narástla 4x za 8 rokov
  • Samsung – trhová kapitalizácia narástla 4x za 15 rokov**