pondelok 1. augusta 2022

Úvery: Ako splatiť úver

Počas vysokej inflácie a stále rastúcich životných nákladov ľudia nebudú schopní splácať svoje úvery. Traja z desiatich Slovákov by za takýchto okolností požiadali o odklad alebo zníženie splátky, na druhej strane až štvrtina nevie, ako by v takomto prípade postupovali. Podľa prieskumu pre Home Credit (máj 2022) by si chýbajúce peniaze na splátky pôžičky 17 % opýtaných skúsilo požičať od príbuzných či priateľov a každý desiaty by obmedzil svoju spotrebu a životné náklady. Súčasná vysoká inflácia je zároveň jedným z kľúčových faktorov, ktorý odrádza Slovákov od toho, aby si zobrali hypotéku na kúpu či rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Už niekoľko mesiacov po sebe ľuďom stúpajú životné náklady spojené s rastúcimi cenami tovarov a služieb, čo mnohým prakticky môže skomplikovať splácanie ich súčasných pôžičiek. V takomto prípade by časť z nich postupovala zodpovedne a situáciu by sa aktívne snažili riešiť, no je aj nemálo takých, ktorí sú bezradní a nevedia, čo by si si počali. Na otázku čo by ste robili v situácii, keby ste nemali pre rastúce životné náklady na splátku pôžičky či úveru, odpovedalo najviac, 28% opýtaných, že by sa pokúsili o dohodnutie odkladu splátok alebo ich zníženie. Druhou najpočetnejšou skupinou ľudí (25 %) sú však tí, čo v danej situácii netušia, ako by postupovali, alebo to nechcú povedať. Ďalších 17 % respondentov by hľadalo finančné zdroje v rámci pôžičky v rodine alebo od priateľov, 12 % by sa pokúsilo nájsť si dodatočnú prácu či brigádu, aby si zvýšili svoje príjmy a 9 % by sa snažilo obmedziť svoju spotrebu a životné náklady. Je tu ale aj 7 % respondentov, ktorí by sa svoju nepriaznivú finančnú situáciu snažili zvládnuť predajom časti svojho majetku či vybavenia domácnosti. Ďalšou pôžičkou alebo refinancovaním by to riešilo 6 % ľudí.

„Ak sa človek dostane do problémov so splácaním úveru, odporúčame mu, aby sa okamžite obrátil na veriteľa. Pokiaľ sa neoneskorí so splátkou a aktívne hľadá riešenie, existuje viacero možností, ako mu pomôcť. Jednou z alternatív je konsolidácia, ak má viacero pôžičiek. Najhoršie je nereagovať, pritom treba myslieť na to, dlh nikdy nezmizne, naopak, časom sa bude zvyšovať,“ radí ombudsman Miroslav Zborovský. Súčasná ekonomická situácia zároveň mnohých Slovákov odrádza od toho, aby momentálne riešili otázku svojho bývania prostredníctvom hypotekárneho úveru. Jednak majú obavy z toho, či dokážu v súčasnej neistej dobe hypotéku splácať, ale samozrejme prekážkou sú aj vysoké ceny nehnuteľností a v neposlednom rade vyššie úrokové sadzby v porovnaní s minulosťou. Ako ovplyvňujú súčasné vysoké ceny rozhodovanie, či si zobrať hypotekárny úver? Výsledky prieskumu ukázali, že je to kľúčový dôvod, aby si hypotéku nevzali, až pre sedem z desiatich opýtaných.