štvrtok 9. januára 2020

Trend: Vyše 40 % používateľov by chcelo zmeniť svoj digitálny životný štýl

Minulý rok vzrástlo v porovnaní s rokom 2019 odcudzenie hesiel o 60 %, odcudzenie prístupových údajov bolo takisto na vzostupe – najmä v prípade stránok pre dospelých išlo o vyše 100-percentný nárast. Viac ako polovica používateľov internetu (56 %) si tak myslí, že dosiahnutie pocitu úplného súkromia v modernom digitálnom svete je nemožné a jeden z troch ľudí (32,3 %) si nie je istý, ako môže plne ochrániť svoje on-line súkromie. 

Nie je preto prekvapením, že až 42,3 % ľudí si v Novom roku dáva radšej digitálne novoročné predsavzatia než tie tradičnejšie ako „chcem schudnúť“ či „chcem žiť zdravšie“ a pod. Prieskum Kaspersky ukázal, že ľudia volia zodpovednejší prístup k svojmu on-line správaniu, aby si zlepšili svoje on-line zdravie a zabezpečili súkromie a preto si dávajú predsavzatia ako „budem využívať silnejšie heslá“ alebo „znížim hladinu kybernetického stresu“. Digitálne predsavzatia sú však najmä o vlastných sľuboch, že budeme chrániť naše digitálne súkromie v roku 2020. Prieskum ukázal na viacero oblastí, v ktorých by sme sa chceli zlepšiť – napríklad znížiť čas za obrazovkou si predsavzalo 29,1 % respondentov a 18,3 % používateľov by zas nechcelo zaspávať so smartfónom v ruke. Z týchto výsledkov možno predpokladať, že digitálna očista, resp. detox, je stále na vzostupe. Štvrtina respondentov by chcela pravidelnejšie zálohovať svoje dáta či mať väčší poriadok na stole pri počítači. Každý desiaty respondent by si chcel upratať svojich priateľov na Facebooku a vymazať tých, ktorých v živote nestretol.

Miroslav Kořen pridáva niekoľko rád, ako ochrániť svoje digitálne súkromie:
1. Zabezpečte všetky svoje zariadenia, ktoré využívate na realizáciu on-line transakcií, ako internet banking, on-line nakupovanie či socializáciu a nezabudnite ich pravidelne aktualizovať spolu s bezpečnostným riešením.
2. Používajte unikátne a zložité heslá pre všetky svoje on-line účty.
3. Dôkladne skontrolujte svoje nastavenia súkromia a bezpečnosti a obmedzte čo môže byť viditeľné a zdieľané.
4. Ak aplikácie alebo funkcie práve nepoužívate, majte ich vypnuté.
5. Vypnite služby, ktoré sledujú vašu aktivitu a polohu a pravidelne mažte cookies.
6. Na pravidelnú kontrolu toho, či váš účet nebol náhodou kompromitovaný, môžete napríklad využiť službu Have I Been Pwned.

Prieskum realizovala nezávislá agentúra Arlington Research na vzorke 2.000 Európanov vo veku staršom ako 18 rokov s ohľadom na národné reprezentatívne kvóty týkajúce sa pohlavia, veku a regiónu (december 2019).