piatok 2. októbra 2020

SR: Teórie o korze na hraniciach neplatia

Počty pozitívne testovaných na COVID-19 neustále rastú a za jeden z dôvodov odborníci označujú aj otvorené hranice a nedávne prázdniny. Podľa dát mobilného operátora 4ka však počet Slovákov, ktorí v lete vycestovali za hranice medziročne klesol o desiatky percent. 

„Ak si porovnáme počet našich zákazníkov, ktorí boli v auguste v porovnávanom čase prihlásení v medzinárodnom roamingu, medziročne ich počet klesol až o 33 %. Samozrejme, nevieme oddeliť dovolenkárov od pendlerov, či tých, ktorí cestovali za hranice pracovne, ten rozdiel je ale dosť markantný na to, aby sme mohli povedať, že Slováci toto leto uprednostnili dovolenku doma“, hovorí Patrik Kollaroci. Kým v meranom čase v júli 2019 bolo v zahraničí 5,68 % z celkového počtu zákazníkov operátora, v rovnakom mesiaci tohto roku ich počet klesol na 3,61 %. Ak dáme do pomeru percento zákazníkov v medzinárodnom roamingu medzi rokmi 2019 a 2020, vidíme v auguste medziročný pokles o 32,52 %, respektíve v júli bolo toto číslo 36,35 %. Dáta operátora ukazujú, že aj napriek hrozbe z možnej nákazy, sa Slováci odvážili cestovať do zahraničia aj počas letných mesiacov, avšak v obmedzenom počte. 

Najviac zákazníkov operátora sa pohybuje tradične v Česku, Nemecku a Rakúsku. Zaujímavé je, že počet tých, ktorí vycestovali toto leto do Chorvátska, klesol o polovicu, rovnako poklesol aj ich počet na Ukrajine či v Taliansku. Svoje tvrdenie operátor opiera aj o nárast prevádzky na vysielačoch v tradičných domácich dovolenkových destináciách v Tatrách, na Domaši či Zemplínskej Šírave. Ďalším podporným argumentom je obrovský nárast domácej dátovej prevádzky v 4G sieti a to až o 80 % medziročne.