štvrtok 18. augusta 2022

Zoznamovanie: Iniciatívu preberajú ženy

Klasické randenie, pri ktorom aktívnejšiu rolu zastáva muž a k intímnemu zblíženiu dochádza až neskôr, sa podľa prieskumov amerických odborníkov uplatňuje už len pri 36 % schôdzok. Mladí ľudia vraj čoraz viac preferujú nezáväzné stretnutia za účelom sexu, a to bez očakávania partnerského vzťahu. Taktiež je bežné, že iniciatívu preberajú ženy, a na rande pozývajú ako prvé. Mužom to viac vyhovuje, pretože rastie šanca, že budú viac otvorené milostnému zblíženiu.

Randeniu vo forme tradičného partnerského nadbiehania, teda pozvaniu na schôdzku do reštaurácie či kina bez fyzického zblíženia, uberá takzvaná „hook-up culture“. V preklade ide o uprednostňovanie nezáväzných sexuálnych dobrodružstiev. „Zatiaľčo v minulosti bolo morálne neprijateľné, aby sexu nepredchádzalo dvorenie a pozvanie na rande, dnes je to bežné a málokto sa nad tým pozastavuje. Randenie či partnerský vzťah už totiž nie sú podmienkou pre sexuálne aktivity. Mladí ľudia dnes na sex často pozerajú ako na neoddeliteľnú súčasť ranných fáz dvorenia, pretože je pre nich dôležité, ako si s potenciálnym partnerom „sadnú“ v posteli,“ popisuje Adam Durčák.

Scenár pozvania na schôdzku zo strany muža napríklad do reštaurácie, kde muž za všetko aj zaplatí, upadá. Rovnako aj to, že ak sa mu partnerka páči, tak následne si trúfne po nejakom čase iniciovať milostné zblíženie. Podľa analýzy amerických vedcov, ktorí sa zamerali na výsledky rozsiahleho prieskumu medzi 24.131 študentmi, prebieha tento model len u viac ako tretiny randiacich. Celých 88 % respondentov prieskumu sa zhodlo na tom, že je prijateľné, aby žena pozvala na rande muža. Ženy sú totiž následne podstatne otvorenejšie intímnemu zblíženiu. „Pri ženou navrhnutých schôdzkach došlo ku genitálnemu kontaktu – ktorého súčasťou môže, ale tiež nemusí byť pohlavný styk – v 63 % prípadoch, zatiaľ čo pri rande, ktoré inicioval muž, to bolo len v 56 % prípadov. Pri stretnutiach, ktoré navrhol muž, sú sexuálne aktivity celkovo obmedzenejšie ako u tých, ktoré iniciovali ženy,“ komentoval prieskum Adam Durčák.