piatok 9. septembra 2022

Mapy Google: Ekologické trasy

Vozidlá na cestách sú zodpovedné za takmer tri štvrtiny emisií CO2 v rámci dopravy a sú jedným z najväčších prispievateľov k tvorbe skleníkových plynov. V Mapách Google teraz pribudla možnosť voľby ekologických trás, ktorá bude v najbližších týždňoch postupne nabiehať používateľom v európskych krajinách. Vďaka tomu si vodiči budú môcť zvoliť popri najrýchlejšej trase aj takú, ktorá šetrí palivo a znižuje uhlíkovú stopu. Google odhaduje, že ekologické trasy majú potenciál ušetriť viac ako jeden milión ton emisií uhlíka ročne na celom svete, čo predstavuje ekvivalent, ako keby z ciest zmizlo 200.000 áut.

Zatiaľčo Mapy Google doteraz zobrazovali vodičom najrýchlejšiu možnú trasu do zvoleného cieľa, po novom im začnú ponúkať aj tú najúspornejšiu (ak sú rozdielne). Používateľom sa zobrazí približná úspora paliva a časový rozdiel medzi oboma trasami – a následne si zvolia jednu z nich. Funkcia tiež umožňuje vodičom zvoliť si typ pohonu svojho vozidla (benzínový, dieselový, hybridný alebo elektrický) a optimalizovať ekologické trasy s ohľadom na spotrebu paliva či záťaž batérie. Návrhy ekologických trás sú založené na umelej inteligencii. „Umelá inteligencia identifikuje všetky relevantné trasy z bodu A do bodu B a vypočíta spotrebu paliva pre každú z nich na základe historických, ako aj reálnych dopravných vzorcov, prevýšenia a typu cesty a ďalších údajov. Vďaka tomu dokáže v zlomku sekundy nájsť najrýchlejšiu, ale aj najúspornejšiu trasu do cieľa,“ vysvetľuje Iva Fialová.

Ekologické trasy využijú používatelia najmä tam, kde nie sú dostupné alternatívne spôsoby dopravy, akými sú bicykel či hromadná doprava, a vydávajú sa napríklad na vzdialenejší výlet autom, no pritom chcú mať k dispozícii aj voľbu úspornejšej a udržateľnejšej trasy. Vodiči, ktorí o túto ponuku nebudú mať záujem, môžu novinku v nastavení aplikácie jednoducho vypnúť. Podľa údajov spoločnosti Statista je cestná doprava najväčším zdrojom emisií uhlíka v celej Európskej únii (vrátane Spojeného kráľovstva a Islandu). Mapy Google už dlhšiu dobu ponúkajú vo svojej navigácii aj rôzne alternatívy k jazde autom, vrátane verejnej dopravy a peších trás. Funkcia ekologických trás na Mapách Google bola už predtým spustená v USA a Kanade a podľa odhadov už ušetrila viac ako pol milióna ton emisií uhlíka. To zodpovedá ekvivalentu 100.000 áut, ktoré by zmizli z ciest. Nedávno bola táto funkcia zavedená aj v Nemecku.